Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Piec na słomę, sterownik dmuchawy

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Piec na słomę, sterownik dmuchawy
Autor
Wiadomość
Kamil82
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: bg

Post#1 Post autora tematu 23 Gru 2008 02:26   

Witam. Poszukuje sterownika dmuchawy do pieca na słomę (piec samorubka) może być schemat.

Co do działania: ma być mierzona temperatura spalin(300-600°C) na wylocie z pieca za pomaca termopary np. od multimetru, w zależności od ustawionej temperatury ma sterować np. serwomechanizmem, który przymykał by przepustnice na dmuchawie.

W sterowniku dobrze by było żeby temperatura była wyświetlana na wyświetlaczu np. LED i sterownik wykonany w prosty sposób

Dziękuje z góry za pomoc
Powrót do góry

Marksrz
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Rzeszów

Post#2 23 Gru 2008 23:51   

Re: Piec na słomę, sterownik dmuchawy

a sterownik od pieca na miał by sie nadał ??
sa modele co mierza tem na czopuchu i temp wody
a dmuchawa moze pracowac z płynna reg obr.

a przy okazji dlaczego chcesz wypuscic tyle ciepła w komin 300-600 st
na moim piecu miałowym tem spalin przy rozpalaniu ma ok 200 st przy pracy ok 100 st zalezy jak długo dmucha
Powrót do góry

Kamil82
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 Post autora tematu 24 Gru 2008 22:44   

Witam. Może trochę przesadziłem z ta górna temp. Mierzyłem temp spalin podczas palenia i doszedłem do wniosku ze przy ok 300 °C jest najlepsze. Przy niższej temp jest dużo dymu i woda jest słabo podgrzewana.

Co do sterowników od pieca miałowego jakoś nie spotkałem takiego który by mierzył temp spalin ( może jakiś link producenta) a sam pomiar temp wody nie zda egzaminu ponieważ proces spalania słomy przebiega dosyć szybko i muszą być mierzone spaliny

Dmuchawę posiadam z silnikiem 3 faz wiec wydaje mi się ze łatwiej zastosować jakąś żaluzje lub przepustnice na wlocie powietrza.

Dmuchawa powinna się włączyć przy temp spalin ok 150 °C i poniżej tej temp powinna sić wyłączyć
Powrót do góry

danis
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: -

Post#4 16 Mar 2009 01:04   

Jeżeli jeszcze jesteś zainteresowany to mogę się podzielić moim sterownikiem zrobionym na easy 512 Moellera.
Powrót do góry

Kamil82
Poziom 11
Poziom 11

Post#5 Post autora tematu 19 Mar 2009 16:37   

Tak jestem nada zainteresowany tym tematem. Za wszelkie podpowiedzi z góry dziekuje
Powrót do góry

danis
Poziom 8
Poziom 8

Post#6 20 Mar 2009 22:43   

Sterownik do pieca na słomę jest zrobiony na przekaźniku easy 412-AC-RC (a nie na 512 jak pisałem wcześniej). Czujniki temperatury spalin i wody zasilającej to termostaty z firmy Jabel z Ustki mierzące temperaturę do 300 °C (J-110). Można by tu wykorzystać easy (lub sterowniki innej firmy) z serii 500, 700 lub 800 z wejściami analogowymi i do nich podpiąć czujniki temp ale chciałem, żeby moje sterowanie było jak najprostsze i jak najtańsze i takie rozwiązanie najlepiej mi cenowo odpowiadało.
Jeden czujnik temp jest zainstalowany na czopuchu kotła, drugi mierzy temp wody zasilającej i jest zainstalowany na kolektorze wody zasilającej, zaraz za wylotem z kotła. Jest tam też czujnik bezpieczeństwa nastawiony na 90 °C.
Temperatura spalin w zakresie 300 – 600 °C jest za duża – szkoda ciepła ulatującego kominem. Różni producenci kotłów podają różną optymalną temperaturę spalin – od 180 do 240 °C. U siebie utrzymuję temperaturę 130 °C ale dlatego, że mam kocioł składający się z przedpaleniska z płaszczem wodnym i połączonym z nim kanałem z ceramiki dużym wymiennikiem ciepła. W rezultacie spaliny są już mocniej schłodzone.
Dodatkowo w pomieszczeniu ogrzewanym jest typowy termostat pokojowy Euroster.
Na wlocie powietrza do wentylatora podmuchu jest zainstalowana przepustnica sterowana siłownikiem Joventa DA2S.

Sterowanie
1. Po rozpaleniu słomy i włączeniu sterowania przepustnica zupełnie się zamyka i włącza się wentylator.
2. teraz cyklicznie, co 2-5 minut, przepustnica otwiera się przez 1-2 sek.
3. jeżeli temp wody zasilającej osiągnie wartość nastawioną na termostacie to – wyłącz wentylator i otwórz przepustnicę (zapobiega to wybuchowemu spalaniu po uruchomienia wentylatora). Gdy temp wody opadnie – zamknij przepustnicę, włącz wentylator, idź do 2.
4. jeżeli temp spalin osiągnie nastawioną na termostacie spalin to cyklicznie przymykaj przepustnicę. Gdy temp opadnie idź do 2.
5. Jeżeli temp wody zasilającej osiągnie 90 °C to wyłącz wentylator i zamknij przepustnicę.
Po upłynięciu nastawionego czasu piec wyłącza się.

Histereza na termostatach dla spalin to 10 °C, dla wody to 5 °C.
Jest to bardzo proste sterowanie ale skuteczne – działa bezawaryjnie od kilku lat. Poprzednia wersja była zrobiona tylko na przekaźnikach czasowych i też działało. Słoma spala się szybko i bardziej wymyślne sterowanie nie jest potrzebne.
Na zdjęciu jest przepustnica i siłownik. W załączniku masz program do easy – można go sprawdzić w wersji demo Easy Soft Pro
W symulacji trzeba ustawić wejścia I1(główne zasilanie), I2(temp wody < od nastawionej), I3(temp spalin < nastawionej), I5(temp w pomieszczeniu<nastawionej). Po upływie ok. 70 sek klapa przepustnicy zamyka się i włącza sie wentylator. Wyjścia są opisane.
Jeszcze jedna uwaga do symulacji - w siłowniku Joventa jest tak, że jeżeli jest podany sygnał na otwieranie i jednocześnie na zamykanie to działa zamykanie.

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Mar 2009 22:43   

Powrót do góry

A-Mail
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Grudziadz

Post#7 21 Mar 2009 12:38   

Ja mam sterownik z pomiarem tem zasilanie, powrót i spaliny przy kotle miałowym działa świetnie, ale niestety oprucz temperatury zadanej niema możliwości innych ustawień.
Póżniej podam producenya i typ
Powrót do góry

Kamil82
Poziom 11
Poziom 11

Post#8 Post autora tematu 22 Mar 2009 22:29   

Witam. Bardzo zainteresował mnie twój pomysł denis możesz mi naszkicować jakiś schemat połączenia tych sterowników i jaki jest ich koszt. A jaki masz ten piec , czy jest do niego potrzebny zbiornik akumulacyjny?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Mar 2009 22:29   

Powrót do góry

danis
Poziom 8
Poziom 8

Post#9 25 Mar 2009 22:18   

Piec jest na rysunku. Mozna do niego załadować baloty Ø170 x 150 cm.
Zbiornika nie używam ale wykorzystuję całą moc. W przypadku mniejszych pomieszczeń zbiornik akumulacyjny jest potrzebny żeby zmagazynować nadwyżkę ciepła.
Schemat połączeń jest bardzo prosty - do sterownika podłącza się wejścia:
I1(główne zasilanie 230 lub 24 V),
I2(sygnał z termostatu wody zasilającej),
I3(sygnał z termostatu spalin),
I5(sygnał z termostatu z pomieszczenia).

Wyjścia :
Q1 - pompa obiegowa,
Q4 - wentylator nadmuchu,
do siłownika Joventa: Q2 otwieraj, Q3 zamykaj.

To wszystko. Można jeszcze wpiąć szeregowo do I1 sygnał z czujnika bezpieczeństwa ustawionego na 90 stopni (żeby się woda nie zagotowała).

Co do cen - podałem Ci wszystkie symbole, musisz sobie poszukać.

Pozdrawiam danis
Piec na słomę, sterownik dmuchawy[i]
Powrót do góry

cichus
Poziom 18
Poziom 18

Post#10 11 Sie 2009 22:54   

Witam.
Danis czy mógłbyś się podzielić informacjami na temat samej konstrukcji pieca. Nie chodzi mi tu o jakieś schematy blokowe tylko konkretnie o wymiary, jaki zastosowaleś wymienik ciepła, jaka jest wydajność wentylatora, itp. Zamierzam coś takiego zbudować tylko niestety brak jest w internecie konkretnych informacji. Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Powrót do góry

danis
Poziom 8
Poziom 8

Post#11 12 Sie 2009 07:00   

Wymiary i inne informacje podam jak wrócę do domu - myślę że w ciągu tygodnia. Będę musiał to pomierzyć bo z dokumentacji, którą zrobiłem już niewiele zostało.
W internecie nie ma za wiele szczegółów ale takie kotły robią np: MetalErg z Oławy i Secespol z Nowego Dworu Gdańskiego. Wizyta u nich może wiele wyjaśnić :D
Powrót do góry

cichus
Poziom 18
Poziom 18

Post#12 12 Sie 2009 21:49   

Dziękuje za odpowiedz. Czekam z niecierpliwością na materiały. Też myślałem żeby udać się do zakładu ( chodzi mo o MetalErg) i podejrzeć ich rozwiązanie konstrukcyjne ale doszedłem do wniosku że ten piec może być tak zaawansowany technicznie, że bez specjalnych urządzeń się nie obejdzie i w domu sam tego nie wykonam. A Ty Danis skoro wykonałeś go samemu w domu to znaczy, że się da i co najważniejsze, że działa wyśmienicie i oto właśnie chodzi.
Powrót do góry

cichus
Poziom 18
Poziom 18

Post#13 23 Sie 2009 11:51   

Witam ponownie.
Temat umarł śmiercią naturalną.
Co z tymi obiecanymi materiałami?
Powrót do góry

Termik32
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Konin

Post#14 20 Gru 2009 13:11   

Witam.
Mam nadzieje, że temat nie zmarł.
Czy ktoś z Was mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami z użytkowania takiego kotła.
Poradzić jak go wykonać - jaką blachę dobrać - czy palenisko wykładać cegłami szamotowymi?
Wszystko co pozwoli mi zbudować taki kocioł na duże baloty.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Gru 2009 13:11   

Powrót do góry

danis
Poziom 8
Poziom 8

Post#15 21 Gru 2009 22:07   

W załączniku jest szkic pieca na słomę i parę zdjęć przedstawiających komorę spalania i nowy wymiennik ciepła. Do tej pory używałem kocioł Rumia (około 300 kW, 32-36 m2 – nie znam dokładnych parametrów) jako wymiennik. Po kilku latach eksploatacji płomieniówki wymagały wymiany i dlatego zdecydowałem się na budowę nowego wymiennika.
Taki kocioł (Rumia) można dostać w wielu miejscach w Polsce za niewielkie (stosunkowo) pieniądze. Mój był używany i dosyć szybko skorodował. Oczywiście można zastosować inny kocioł.
Nowy wymiennik, tak jak i komora paleniskowa, powstał w chałupniczych warunkach. Skorzystałem tylko z usług zewnętrznej firmy aby zwinąć blachę, korpus wymiennika w czasie spawania był umieszczony na rurkach i można go było obracać.
Komora paleniskowa jest wykonana z chłodzeniem płaszczem wodnym. Grubość blachy, z której jest wykonana to 6 mm. Z moich doświadczeń wynika, że lepiej byłoby użyć blachy 8 mm z uwagi na niekorzystne warunki pracy kotła – słoma spala się szybko (1.5 – 2 h) i temperatura wzrasta bardzo szybko ale równie szybko oziębia się. Te skoki temperatury w połączeniu z agresywnym działaniem spalin powodują szybką korozję.
Planuję budowę drugiego kotła na słomę – okrągła komora paleniskowa będzie wykonana z cegieł szamotowych, wymiennik trzeba będzie trochę powiększyć, żeby zrekompensować brak płaszcza wodnego w komorze.
Sterownik opisałem wyżej, wentylator to WP-9-P Klimawent Gdynia (prawdopodobnie, bo tabliczka znamionowa ulotniła się).
Jeżeli ktoś ma dobrego spawacza i trochę miejsca to jest w stanie zrobić taki kocioł we własnym zakresie. Możliwa jest również inna konstrukcja kotła gdzie płomieniówki umieszczone są nad komorą spalania i tworzą z nią jedną całość. Tak jest w konstrukcjach MetalErgu. Zdecydowałem się na rozdział komory spalania od wymiennika ze względu na możliwość wykonania kotła we własnym zakresie.

Moja odpowiedź jest udzielona parę miesięcy później – pozostaje mi tylko przeprosić, że tak to długo trwało.
Rysunek techniczny nie jest moja najsilniejszą stroną – są możliwe błędy.:D

Załączniki:
Powrót do góry

cichus
Poziom 18
Poziom 18

Post#16 22 Gru 2009 18:48   

Fakt trochę to trwało. Ja już zrobiłem swoją nagrzewnicę powietrza na słomę. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Można osiągnąć w niej temp. powietrza nawet 140°C. Jednak 100°C dla suszenia kukurydzy jest już wystarczająca. Tak jeśli to możliwe to należy komorę paleniska wyłożyć szamotem
Powrót do góry

gomo
Poziom 9
Poziom 9

Post#17 24 Sty 2010 00:31   

Od września przeczesuję sieć, czytam artykuły w celu zbudowania urządzenia o jakim napisał kolega (nagrzewnica do suszarni). Czy możesz podzielić sie swoim wspaniałym dziełem. W jakiej formie dostarczasz słomę. Słoma jest zgazowana czy spalana Pytań mam wiele
I szacunek
Powrót do góry

cichus
Poziom 18
Poziom 18

Post#18 24 Sty 2010 12:36   

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1435670&highlight=

To link w którym są moje zdjęcia.
Słomę dostarczam w formie balotu za pomocą tura. Do pieca wchodzi jedna sztuka. Taki był zamiar żeby słome zagazowac a pozniej dopalic ale czy w mojej konstrukcji to sie udalo to nie wiem. Niby jest to tak zrobione zeby bylo spalanie przeciwpradowe.
Powrót do góry

marekqaz
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: okol. Leszna

Post#19 27 Sty 2010 20:46   

chciałbym zbudowac samodzielnie takie przedpalenisko jak tutaj http://kotly.graso.com.pl/index.php?id=118&c=3

czy robił juz ktos cos podobnego??
chodzi mi o jakieś przyblizone wymiary szkice schematy zasade działania itd itp.
prosze o wszelkie sugestie bo firma produkująca te urządzenia nie chce nic zdradzic

Proszę pisać poprawnie. Wszystkich obowiązuje ten sam regulamin. Również p.15
Ostrzeżenie ustne.
mod - mirrzo

Powrót do góry

cichus
Poziom 18
Poziom 18

Post#20 28 Sty 2010 00:51   

Firma nie pomoże bo wiadomo chce zarobić.
Jeśli chodzi o wymiary to zależy czym chcesz opalać.
Zasada działania jest prosta. Po dostarczeniu paliwa (słoma) należy rozpalić palenisko. Widoczne te 2 grube rury to wylot gorących spalin które trafiają do wymiennika ustawionego za piecem. Aby mógł się odbyć proces spalania musi być podany strumień poweitrza do komory spalania.
Powrót do góry

marekqaz
Poziom 6
Poziom 6

Post#21 28 Sty 2010 10:38   

chce przedpalenisko na baloty słomy 1.8mx1.8m. chciałbym jednoczesnie ładowac 2 takie baloty, ewentualnie na początek zbudowałbym na 1.
No włąsnie chodzi mi o to ze cała kwadratowa "klatka" jest zespawana ze stali (pytanie tez jakiej grubosci najlepiej), a pomiedzy tym staluchem a komorą z cegły szamotowej jest izolacja, podejzewam ze z wełny. chciałbym wiedziec jaka grubosc wełny powinna byc aby nie stopic blachy.
boje sie tez ze wymuruje tym szamotem do wełny połoze na to balota pchne go turem i mi wypchnie cegły (bo wełna sie rusza i wgniata).
wiem ze koszt inwestycji będzie nie mały a nie chciałbym wtopic.
nie wiem tez jaką dmuchawe do tego dobrac
mam tez obawy czy komin nie bedzie mi iskier wyrzucał.....
czekam na odpowiedzi pozdrawiam

Ostrzeżenie ustne.
mod - mirrzo

Powrót do góry

cichus
Poziom 18
Poziom 18

Post#22 28 Sty 2010 17:20   

Jeżeli chcesz budować na 2 baloty to rób to odrazu, bo przeróbka nie jest taka łatwa.
Powiedz mi co chcesz zrobić bo nie wiem. Czy chcesz zrobić nagrzewnice powietrza czy przedpalenisko do grzania wody w C.O.
Powrót do góry

marekqaz
Poziom 6
Poziom 6

Post#23 28 Sty 2010 18:18   

po pierwsze poprawka bo baloty sa 1.2m x 1.8m.

chce zrobic przedpalenisko do grzania wody w C.O

co zatym idzie pierw przedpalenisko a potem jakis odbiornik bede musiał wyspawac

Dodano po 3 [minuty]:

pierw chciałem zrobic cos takiego http://www.allegro.pl/item898734649_kotly_kociol_piec_piece_na_slome_biomasa_40_kw.html

tylko wydaje mi sie ze zrobienie tego jest trudniejsze, oraz jak czytałem taki piec jest mniej efektywny bo nie ma w nim tak wysokiej temperatury spalania (bo jest płaszcz wodny który wciąz i na okrągło chłodzi)

Ostrzeżenie ustne.
mod - mirrzo

Powrót do góry

cichus
Poziom 18
Poziom 18

Post#24 28 Sty 2010 22:03   

Powiem tak jak ja bym to widzial. Osobno zrobiłbym palenisko i osobno wymiennik bo wystarczy tylko niewielkie rozszczelnienie i cała woda zaleje palenisko. To jest dobre rozwiazanie jesli robi to fabryka, a warunki domowe nie zawsze na to pozwolą, wszystkie spoiny muszą byc poprawnie wykonane a to nie takie łatwe. Na palenisko idealna byłaby taka wielka rura o średnicy powiedzmy 1,6m i grubości ścianki okolo 5mm. Wewnątrz należałoby to wyłożyć cegłą szamotową. dzięki takiemu rozwiązaniu rura nie będzie się uszkadzać od wysokiej temperatury. Ponadto nagrzana cegła korzystnie wpływa na przebieg procesu spalania. Gorące spaliny odprowadziłbym do wymiennika ciepła.
Ja widze jeszcze jeden problem. Przy ogrzewaniu słomą potrzebny jest duży zbiornik wody którą będziemy ogrzewać. Sloma ma to do siebie że pali się szybko i wydziela się przy tym duża ilość energii cieplnej. W twoim przypadku to szacuje okolo 3-4m sześcienne wody.
Powrót do góry

marekqaz
Poziom 6
Poziom 6

Post#25 29 Sty 2010 09:54   

rure potrzebowałbym większą bo sam balot jest 1.8m + leki luz + cegła

a twoim zdaniem pomiedzy cegłe a blache nie kłasc wełny??

zbiornik akumulacyjny chce zrobic od 30 000 do 50 000 l bo chce ogrzewac ok 3000m tuleli foliowych.

a robiłes juz kiedys taki piec lub przedpalenisko??

Dodano po 3 [minuty]:

nie wiem jeszcze czym murowac tą cegłe szamotowa, jaką zaprawą.... bo glina jest zbyt krócha i po wyschnieciu sie kruszy w takiej temp.... a murowałem kiedys taką "specjalną" zaprawą z castoramy do kominków to tez nie za bardzo to związało...

Dodano po 15 [minuty]:

aha ja mówie o zbiorniku akumulacyjnym, a ty podając 3-4 m3 mówisz o wymienniku czyli kotle prawda?

Ostrzeżenie ustne.
mod - mirrzo

Powrót do góry

cichus
Poziom 18
Poziom 18

Post#26 29 Sty 2010 11:30   

Tak rura musi byc większa a ja zamieniłem dlugosć z średnicą.
Moim zdaniem jak bys pod cegłe włożył watę to nic by z tego nie było. Trzeba cegłe ułożyć po wewnętrznej stronie rury , a jej zewnętrzną część owinąć wełną. Tak powinno być dobrze.

Nie ja nie robiłem takiego pieca ani przedpaleniska. Ja robiłem nagrzewnice powietrza. Ale właściwie tam też jest palenisko i podpowiadam ze trzeba wyłożyć cegłą szamotową wnętrze ja tego nie zrobiłem i nie jest dobrze.
Co do murowania to jest coś takiego jak zaprawa szamotowa. Rozrabia się jak cement i sie muruje a po zaschnieciu jest szamot.
Nie ja też mowie o zbiorniku akumulacyjnym. Podalem taka wartosc bo gdziesz o tym czytalem. Musisz to dokladnie sprawdzic.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Sty 2010 11:30   

Powrót do góry

marekqaz
Poziom 6
Poziom 6

Post#27 29 Sty 2010 17:59   

wnetrze cegłą szamotową poto aby podniesc temp spalania i dopalic gazy tak? taką ma spełniac funkcje ten szamot?

a rura mi sie nie stopi??

Ostrzeżenie ustne.
mod - mirrzo

Powrót do góry

cichus
Poziom 18
Poziom 18

Post#28 29 Sty 2010 18:36   

Tak pełni on takie funkcje jak wymieniłeś i jeszcze jedną której nie wymieniłeś - ochrania rurę przed nadmierną temperaturą aby nie dopuścić do jej przepalenia w wyniku długotrwałej pracy. Nie rura obsolutnie się nie stopi.
Powrót do góry

marekqaz
Poziom 6
Poziom 6

Post#29 29 Sty 2010 20:31   

aha jak tak to powinno pójsc dosc łątwo ;)) teraz kwestia tylko jakimi otworami i jak umieszczonymi podawac powietrze...? tak zeby najlepiej dochodziło do podwójnego spalania...

Dodano po 23 [minuty]:

http://www.bionika.pl/tabele/tabrm.htm
tutaj są podane wielkosci zbiorników akumulacyjnych......
wiec chyba te co podałeś 3-4m3 to jednak miałeś namysli pojemnosc wodną kotła...

Ostrzeżenie ustne.
mod - mirrzo

Powrót do góry

cichus
Poziom 18
Poziom 18

Post#30 30 Sty 2010 16:37   

Zdjęcia wiele wyjaśnią. Wymiary wylotu to 20cm x 70cm.Średnica rury do nadmuchu to 10cm.

http://obrazki.elektroda.net/41_1264862083.jpg
http://obrazki.elektroda.net/87_1264862125.jpg
http://obrazki.elektroda.net/75_1264862175.jpg
http://obrazki.elektroda.net/12_1264862213.jpg
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Piec na słomę, sterownik dmuchawy
Strona 1 z 3 Idź do strony 123  Następny