Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Minikolumienki do komputera

MacGyver. 25 Gru 2008 12:18 4193 11
  • Minikolumienki do komputera

Jakiś miesiąc temu zbudowałem sobie kolumienki do komputera, które zastąpią niczego nie warte głośniczki stołowe. Przetworniki nie są cudem, nawet nie wiem czy nie lepiej by było jakbym STX kupił. Głośniki to Alphardy EW-80 (28zł szt.), wysokotonówki TE-001 (5zł szt.). Połączone zwrotnicami samoróbkami z dobieranymi doświadczalnie elementami na zasadzie "jak najładniej zagra". Same kolumny wykonał mi sąsiad, który ma więcej fachu w stolarstwie niż ja. Ze względu na małą ufność w parametry producenta jak i moim niedoświadczeniem co do budowania kolumn (są to moje pierwsze kolumny, pojemność dobrana na oślep) zdecydowałem się na kolumny zamknięte, które w zamian za decybele odznaczają się impulsywniejszym basem. Wytłumione w środku matą pod panele podłogowe, zaś tylne ścianki mają dedykowane do tego celu gąbki wyprofilowane na wytłoczki do jajek.

Wrażenia, wnioski:
    Dla domowych potrzeb ujdzie na Alphardach, za to pod głośne parapetówy jeśli bardzo zależy na jakości brzmienia warto dopłacić za coś prawdziwego. Piezo-tweetery profesjonalnymi i estradowymi nie nazwał bym jak producent, dynamiczne będą lepsze. Jeżeli nie zależy na decybelach, podskakujących talerzach a z kasą krucho można zaryzykować w Alphardy.
    Pod moje potrzeby, czyli oglądanie filmów, słuchanie muzyki idealnie się sprawdzają i jestem z tego zadowolony. Biją one o głowę wszelkie głośniki stołowe nawet Creativy, jest bas a ponadto o dość ładnym brzmieniu, czego nie mogę powiedzieć o stołowych (całkowicie brak basu), charczącymi nawet jak grają cicho i plastikowych obudowach wpadających w rezonans. Całość napędzana wzmacniaczem Nord Elektronik na TDA2030 (zestaw NE-019).

Możecie powiedzieć co jest nie tak, na co zwracać uwagę przy budowie następnego zestawu itp.

Michał

Fajne!
  • #2 25 Gru 2008 12:31
    nemo666
    Poziom 21  

za taką samą cene jak te alphardy miał bys 2 stxy 22 cm

• #3 25 Gru 2008 12:35
    MacGyver.
    Poziom 21  

Najśmieszniejsze jest to, że w moich okolicach za STX'y trzeba nieco dołożyć, kupuję w lokalnych sklepach a allegro odpada bo z kosztami przesyłki wychodzi nierentownie jak i nie zawsze można każdemu ufać z allegro.

• #4 25 Gru 2008 12:48
    marian133
    Poziom 37  

MacGyver. napisał:

Pod moje potrzeby, czyli oglądanie filmów, słuchanie muzyki idealnie się sprawdzają i jestem z tego zadowolony

I to jest najwazniejsze.

MacGyver. napisał:
    Biją one o głowę wszelkie głośniki stołowe nawet Creativy, jest bas a ponadto o dość ładnym brzmieniu, czego nie mogę powiedzieć o stołowych

Moglbys wytlumaczyc slowo "stolowe" ? pierwszy raz cos takiego slysze.

MacGyver. napisał:
    Możecie powiedzieć co jest nie tak, na co zwracać uwagę przy budowie następnego zestawu itp.

To sa twoje pierwsze kolumny wiec za duzo nie ma co sie czepiac. Jesli bedziesz robil nastepne kolumny domowe to poczytaj troche forum,nie tylko te ale rowniez audiomanie i DIY audio.

• #5 25 Gru 2008 13:11
    MacGyver.
    Poziom 21  

Stołowe, od stawiania na stół czy biurko, czyli np. takie:

• #6 25 Gru 2008 14:09
    marian133
    Poziom 37  

Tak myslalem,ale "nazwe" pierwszy raz slysze. Co do STX-ow,nie slyszalem zeby ktos kupowal je jako nowe na allegro,lepiej kupowac prosto z firmy...choc z drugiej strony STX ma tez konto na allegro. Tak czy siak zamawiajac glosniki z internetu zawsze wychodzi taniej (pomijajac no namy ze sklepu w swoim miescie).

• #7 25 Gru 2008 14:16
    melisław
    Poziom 24  

Ja się przyczepie do pracy wykonanej przez sąsiada... Strasznie brzydko to wygląda. Widać wszystkie łączenia, miejsca po wkrętach i wogóle się to nie prezentuje... Tyle krytyki a teraz rada. Następnym razem (DIY wciąga, gwarantuje ci to :D ) idź sobie do jakiejś castoramy czy innego tego typu sklepu, kup płytę wiórową z docięciem (często docięcie żądanych formatek, o ile nie są bardzo malutkie, oferowane jest gratis) do tego wikol i po prostu je sklej. Na sam klej skrzynki są już bardzo wytrzymałe, jeśli bardzo chcesz możesz dać kilka wkrętów. Do tego kupujesz fornir plus klej henkel moment i obklejasz to. Płyty to grosze w twoim wypadku to tam niecałe pół metra kw na pewno poszło (ok 30 zł za metr kwadratowy) kleje też nie są drogie a fornir to już różnie... Proste forniry naturalne można kupić już za 10-15zł za metr (ja swego czasu za 25zł kupiłem 5 m kw o ile dobrze pamiętam to był buk :D ) jakieś bardziej wymyślne, modyfikowane i na fizelinie to nawet i 50zł za metr i w górę... Położenie tego nie jest aż takie trudne (jak coś to polecam stronę diyaudio.pl i artykuły ze strony) a efekt jest naprawdę baaardzo fajny :D

• #8 25 Gru 2008 14:18
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Moim zdaniem nie są takie złe :). Jedyne co mnie razi to to, że nie są jednolicie oklejone tylko widać odstępy między ściankami. Jeżeli dźwięk Ci się podoba to dobrze, a z czasem zawsze można wymienić piezaka na jakąś tańsza kopułkę np. i będzie ładniejszy dźwięk :D. Pozdrawiam.

• #9 25 Gru 2008 14:43
    MacGyver.
    Poziom 21  

Z piezakami ujdzie mi. Natomiast musiałem dać odpowiednio niewielkiej pojemności kondensatorki na zwrotnicy bo jak dostawały one od zbyt niskiej częstotliwości pasmo wysokich tonów to zaczynały zniekształcać wydobywane z siebie wysokie tony.

Wykonanie według mnie nie jest złe, w świetle dziennym rogi oklein nie rażą tak jak po lampie aparatu. Z fornirem i okleinami drewnopodobnymi chętnie bym podpatrzał u kogoś jak sam to robi, nauki w praktyce nie zastąpi nic w teorii :)

• #10 25 Gru 2008 22:00
    Usunięty
  • #11 25 Gru 2008 23:39
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

W podobnej cenie złożyłbyś zestawy na ARN 150 i tanim wysokotonowcu dynamicznym. Człowiek uczy się na błędach.

• #12 26 Gru 2008 08:58
    _eddie_
    Poziom 32  

Moze i byly by w tej cenie arn-y ale on juz kupil. Moze i tez nastepnym razem alpharda ominie szerokim łukiem w sklepie. Ale włascicielowi brzmienie pasuje. Do tego nie przeszkadza mu szkliste syczenie piezaków. Każdy ma inny gust, który w miarę poznawania nowego-lepszego się zmieni ;) . Troszke wykończenie razi - takie strikte meblowe. Skoro to stoi koło komputera to tego nie tylko się słucha ale i patrzy więc ja bym to przerobił. Jeżeli nie fornir to może jakieś lakierowanie? Ciemna wiśnia albo jakieś wysokie połyski czerni? ;) . Pozdrawiam i życze miłego słuchania.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme