X

Które radio/a wybrac powinien początkujący krótkofalowiec?

25 Dec 2008 17:29 AXaxyd
  • #1 25 Dec 2008 17:29
    axyd
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    jak w temacie.... proszę Was o pomoc w wyborze radia. Nie chcę rzucać markami, ani modelami, bo jest cała masa urządzeń, ograniczę się do uściślenia moich oczekiwań i zdolności finansowych.
    -Radio musi być wygodne w obsłudze... i duże
    -musi działać w miarę dobrze na 2m i 70cm (w miarę dobrze, czyli do wieczornego kłapania musi wystarczyć - czasem może jakaś satelita, ale bez nazbyt wyczynowych łączności.
    - musi mieć dobry KF, ze względu na brak miejsca na dobrą antene będę musiał pracować na wielopasmowej antenie.

radio, lub jeśli to konieczne - radia(osobno kf i 2m,70cm), muszą cenowo zmieścić się w 3000zł i oczywiście mogą być z 2 ręki.

jeśli chodzi o dsp, filtry itp, to muszę po prostu Wam zaufać, bo nie mam mozliwości pracy na żadnym radiu kfowym, a co za tym idzie, nie jestem obeznany w tej tematyce. Dużo jeszcze nauki mnie czeka :)

i jeszcze pytanie - czy po zredukowaniu mocy do 12w można legalnie nadawać na 11m(SSB)? bo nie wiem, czy sprzedawać CB, czy nie...

Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc
  • #2 25 Dec 2008 17:43
    irekr
    Moderator
    Helpful post? (0)
    Zacznę od końca.
    Na paśmie CB wolno pracować WYŁĄCZNIE na sprzęcie do tego dopuszczonym. Mówiąc wprost: transceiver z pasma amatorskiego nie jest do tego dopuszczony. Natomiast wolno na takim urządzeniu pracować w pobliskim paśmie 28 MHz i do tego z mocą określonym w zezwoleniu. Są to po prosotu dwa światy i tak być musi.
    Odnośnie sprzętu typowego dla HAM-sa to zasada jest prosta: ile byś nie miał kasy zawsze będzie mało. Może zacznij od jakiegoś starszego urządzenia na KF i oddzielnego urządzenia na UKF Multibandery są z natury drogie.
    I najlepiej popytaj kolegów w klubach albo na pasmach, czasami nagle pojawiają się okazje. Warto także odwiedzać biuletyny, QTC, komunikaty PZK itd itp...
    Gdybym ja zaczynał od początku to edukacje bym zaczął na KF-e od starego poczciwego FT101ZD, urządzenie już zabytkowe ale do nauki znakomite. I do tego trudno je zepsuć....
  • #3 25 Dec 2008 17:55
    axyd
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (0)
    akurat do najbliższego klubu mam 50km i nie mam czasu na odwiedzanie go... kolegów "znawców" niewielu, dlatego pisze tutaj z prośbą o pomoc w wyborze. Modeli jest ogrom, każdy ładnie wygląda i każdy jest chwalony... co za tym idzie mam w głowie niezły wir. Byłem juz nawet na etapie zakupu yaesu FT-897, ale wstrzymałem się, chce aby radio pracowało u mnie kilka lat, a szukanie 12 menu w 19 podmenu podczas łączności nie zbyt mi się podoba...
    irekr wrote:
    Może zacznij od jakiegoś starszego urządzenia na KF

No właśnie... tylko jakiego?

Edit:
    czy ten ft101 to radio lampowe?

Moderated By c2h5oh

Regulamin, punkt 14 i 16.
    Kolejne pytania typu "czy ten ft101 to radio lampowe?" spowodują natychmiastowe zamknięcie tematu.

• #4 25 Dec 2008 19:22
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    Witam.

axyd w temacie postu napisałeś :
    Które radio/a wybrac powinien początkujący krótkofalowie c .

To może na wstępie , co i jak , możesz się przedstawić własnym znakiem ???

W tedy niejako będziemy wiedzieli z kim mamy do czynienia. Czy z krótkofalowcem czy "CB-rowcem" i co możemy Ci polecić.

Pozdrawiam. SP5ANJ
  • #5 25 Dec 2008 19:55
    axyd
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (0)
    Po namyśle, zakupie chyba tylko radio na 2m, KF zostawię na wakacje, bo trochę dozbieram. Temat oczywiście cały czas otwarty, bo do wakacji, niewiele się zmieni w świecie krótkofalarskim.

Przy okazji przepraszam, za złamanie regulaminu, ale zaciekawiło mnie to, więc zapytałem... Oczywiście w googlach juz znalazłem odpowiedź, ale żeby od razu zamykać temat za zadanie pytania... chyba ktoś przesadza...

Pozdrawiam
    SQ9NOD
    Mateusz

Moderated By c2h5oh

Nikt nie przesadza. Proszę zapoznać się z 16 punktem regulaminu, a dopiero potem wyrażać swoje opinie.

Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products