Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Które radio/a wybrac powinien początkujący krótkofalowiec?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Radiotechnika Serwis -> Radiotechnika Co kupić? -> Które radio/a wybrac powinien początkujący krótkofalowiec?
Autor
Wiadomość
axyd
Poziom 6
Poziom 6

Post#1 Post autora tematu 25 Gru 2008 18:29   

Które radio/a wybrac powinien początkujący krótkofalowiec?

jak w temacie.... proszę Was o pomoc w wyborze radia. Nie chcę rzucać markami, ani modelami, bo jest cała masa urządzeń, ograniczę się do uściślenia moich oczekiwań i zdolności finansowych.
-Radio musi być wygodne w obsłudze... i duże
-musi działać w miarę dobrze na 2m i 70cm (w miarę dobrze, czyli do wieczornego kłapania musi wystarczyć - czasem może jakaś satelita, ale bez nazbyt wyczynowych łączności.
- musi mieć dobry KF, ze względu na brak miejsca na dobrą antene będę musiał pracować na wielopasmowej antenie.

radio, lub jeśli to konieczne - radia(osobno kf i 2m,70cm), muszą cenowo zmieścić się w 3000zł i oczywiście mogą być z 2 ręki.

jeśli chodzi o dsp, filtry itp, to muszę po prostu Wam zaufać, bo nie mam mozliwości pracy na żadnym radiu kfowym, a co za tym idzie, nie jestem obeznany w tej tematyce. Dużo jeszcze nauki mnie czeka :)

i jeszcze pytanie - czy po zredukowaniu mocy do 12w można legalnie nadawać na 11m(SSB)? bo nie wiem, czy sprzedawać CB, czy nie...

Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Gru 2008 18:29   

Powrót do góry

irekr
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: wieś niedaleko wsi Warszawa

Post#2 25 Gru 2008 18:43   

Re: Które radio/a wybrac powinien początkujący krótkofalowie

Zacznę od końca.
Na paśmie CB wolno pracować WYŁĄCZNIE na sprzęcie do tego dopuszczonym. Mówiąc wprost: transceiver z pasma amatorskiego nie jest do tego dopuszczony. Natomiast wolno na takim urządzeniu pracować w pobliskim paśmie 28 MHz i do tego z mocą określonym w zezwoleniu. Są to po prosotu dwa światy i tak być musi.
Odnośnie sprzętu typowego dla HAM-sa to zasada jest prosta: ile byś nie miał kasy zawsze będzie mało. Może zacznij od jakiegoś starszego urządzenia na KF i oddzielnego urządzenia na UKF Multibandery są z natury drogie.
I najlepiej popytaj kolegów w klubach albo na pasmach, czasami nagle pojawiają się okazje. Warto także odwiedzać biuletyny, QTC, komunikaty PZK itd itp...
Gdybym ja zaczynał od początku to edukacje bym zaczął na KF-e od starego poczciwego FT101ZD, urządzenie już zabytkowe ale do nauki znakomite. I do tego trudno je zepsuć....
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Gru 2008 18:43   

Powrót do góry

axyd
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 Post autora tematu 25 Gru 2008 18:55   

Re: Które radio/a wybrac powinien początkujący krótkofalowiec?

akurat do najbliższego klubu mam 50km i nie mam czasu na odwiedzanie go... kolegów "znawców" niewielu, dlatego pisze tutaj z prośbą o pomoc w wyborze. Modeli jest ogrom, każdy ładnie wygląda i każdy jest chwalony... co za tym idzie mam w głowie niezły wir. Byłem juz nawet na etapie zakupu yaesu FT-897, ale wstrzymałem się, chce aby radio pracowało u mnie kilka lat, a szukanie 12 menu w 19 podmenu podczas łączności nie zbyt mi się podoba...
irekr napisał:
Może zacznij od jakiegoś starszego urządzenia na KF

No właśnie... tylko jakiego?

Edit:
czy ten ft101 to radio lampowe?

Moderowano przez c2h5oh:
Regulamin, punkt 14 i 16.
Kolejne pytania typu "czy ten ft101 to radio lampowe?" spowodują natychmiastowe zamknięcie tematu.

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Gru 2008 18:55   

Powrót do góry

SP5ANJ
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Warszawa

Post#4 25 Gru 2008 20:22   

Re: Które radio/a wybrac powinien początkujący krótkofalowie

Witam.

axyd w temacie postu napisałeś :
Które radio/a wybrac powinien początkujący krótkofalowie c .

To może na wstępie , co i jak , możesz się przedstawić własnym znakiem ???

W tedy niejako będziemy wiedzieli z kim mamy do czynienia. Czy z krótkofalowcem czy "CB-rowcem" i co możemy Ci polecić.

Pozdrawiam. SP5ANJ
Powrót do góry

axyd
Poziom 6
Poziom 6

Post#5 Post autora tematu 25 Gru 2008 20:55   

Re: Które radio/a wybrac powinien początkujący krótkofalowiec?

Po namyśle, zakupie chyba tylko radio na 2m, KF zostawię na wakacje, bo trochę dozbieram. Temat oczywiście cały czas otwarty, bo do wakacji, niewiele się zmieni w świecie krótkofalarskim.

Przy okazji przepraszam, za złamanie regulaminu, ale zaciekawiło mnie to, więc zapytałem... Oczywiście w googlach juz znalazłem odpowiedź, ale żeby od razu zamykać temat za zadanie pytania... chyba ktoś przesadza...

Pozdrawiam
SQ9NOD
Mateusz

Moderowano przez c2h5oh:
Nikt nie przesadza. Proszę zapoznać się z 16 punktem regulaminu, a dopiero potem wyrażać swoje opinie.

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Radiotechnika Serwis -> Radiotechnika Co kupić? -> Które radio/a wybrac powinien początkujący krótkofalowiec?
Strona 1 z 1