Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.
Autor
Wiadomość
staszeks
Poziom 20
Poziom 20

Post#31 13 Lis 2010 17:44   

Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.

również tu
http://www.bielsko.biala.pl/forum/viewtopic.php?id=79610&p=4
moje przemyślenia na temat może nawet nie tyle podzielników
ISTY co metod rozliczania ciepła.
Powrót do góry

miron4
Poziom 3
Poziom 3

Post#32 15 Lis 2010 23:31   

Witojcie,

Kto śledzi forum zna wysokość mojego rachunku za CO (przyp. 7172,52 PLN).
Dla porównania podam koszt ogrzewania mieszkania w tym samym sezonie grzewczym o tej samej kubaturze, położeniu, stopniu ocieplenia itp.

Różnice porównywanego mieszkania w stosunku do mojego to:
brak podzielników - rozliczanie z pow.użytkowej,
brak comiesięcznych zaliczek na poczet CO - rozliczanie za CO miesięczne TYLKO w sezonie grzewczym,
kotłownia węglowa - ja mam olejową,
ogrzewanie w mieszkaniu włączone od pierwszego do ostatniego dnia sezonu grzewczego - bez oszczędzania.

Niestety nie mam danych ze wszystkich miesięcy ale zaokrąglę w górę dla wykazania różnicy.

PAŹDZIERNIK - 96.16
LISTOPAD (brak) ~ 167.86
GRUDZIEŃ - 167.86
STYCZEŃ - 251.50
LUTY - 155.34
MARZEC (brak) ~ 155.34
KWIECIEŃ - 75.68

SUMA SUMARUM ~~ 1069,74

To jest realny koszt ogrzewania bliźniaczego mieszkania rozliczanego nie w sposób "indywidualny" ale za to bardziej sprawiedliwy.

Wiadomo przecież żeby była mowa o indywidualnym rozliczaniu w budynku wielorodzinnym każde mieszkanie powinno być termosem w stosunku do sąsiadów a dostarczenie ciepła powinno odbywać się z indywidualnego źródła tylko do naszego mieszkania. W przeciwnym wypadku mamy do czynienia ze współzależnością od stylu bycia sąsiadów (przenikanie ciepła lub zimna przez ściany sąsiadów oraz koszt jednostki uzależniony od zużycia ciepła przez sąsiadów).

Pozdrawiam CIEPŁO.
Powrót do góry

mysza199
Poziom 12
Poziom 12

Post#33 16 Lis 2010 15:17   

tez ma problemy z wysokością oplata ale to pomijam bo walczę z nimi co roku... w tym roku koszta 4500 :D.... pewnie zejdzie do jakis 3000 -35000.... - prezes to człowiek.... i u niego liczy sie sprawiedliwość... a nie babcia która kłóci się ze jej koszta ogrzewania za poprzedni rok powinny wynosic 500 PLN a nie 800 PLN - mam narożne mieszkanie.... i muszę grzać gdy w mieszkaniach wewnątrz gorąco jak w piekle a kaloryfery zakręcone

w tym roku zmienili nam podzielniki na ISTA doprimo® III - dwu czujnikowy ... z THERMOCONTROL-jedno czujnikowe

Podobno te nowe maja liczyć 8 razy szybciej... tutaj 8 jednostek odpowiada 1 starej jednostce 8/1 (ja tego nie zauważyłem.... wg mnie te proporcie to 6/5)

I mam pytanie do posiadaczy podzielników ISTA .... ile bije wam jednostek na 24h... ew. ile jednostek na godzinę (czy tam godzin na jednostkę)

u mnie wychodzi tak okolo 1 jednostka na 2 h

w sumie narazie nie ma znaczenia czy jest 10 stopni na zawenatrz czy tam 5

Proszę poprawić błędy pisowni
mod - mirrzo

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Lis 2010 15:17   

Powrót do góry

miron4
Poziom 3
Poziom 3

Post#34 16 Lis 2010 15:24   

Hej,

Ja mam METRONE i za dwa dni używania zapowietrzonego kaloryfera, termostat ustawiony pomiędzy 3 - 4 popierdzielnik naliczył 10 jednostek co daje w średnim rozliczeniu z zeszłego roku ~~ 900 PLN z jednego kaloryfera :)
Powrót do góry

mysza199
Poziom 12
Poziom 12

Post#35 19 Lis 2010 10:36   

Szukam kogoś kto ma ISTA doprimo® III
Bo każdy model podzielnika może inaczej nabijać
Powrót do góry

mysza199
Poziom 12
Poziom 12

Post#36 28 Lis 2010 18:58   

pogoda sie zmienila jest chlodniej ok 0 i teraz

u mnie wychodzi tak okolo 1 jednostka na 1 h
Powrót do góry

quasar777
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Katowice

Post#37 13 Gru 2010 01:05   

friend napisał:
Za przychylnością moderatorów temat wrócił z kosza.
Dziękuję.

Proszę aby kolejne posty coś wnosiły, szersze opisy mile widziane, tak aby zwykły laik coś z tego zrozumiał.
Przygotuję podsumowanie moich działań, od strony ekonomicznej i technicznej.
Eksperyment jest dość długi, ale wart dłuższych i głębszych wypowiedzi.
Postaram się edytować swoje poprzednie wypowiedzi pod kątem zdobytych doświadczeń i przystępności dla laika.

PS.Otrzymuję wiele PW z pytaniem "jak oszukać", nie tędy droga, odpowiadam jak oszczędzić lecz nie oszukać.

Witam,

Niedawno założono mi nowe podzielniki elektroniczne "brunata futura+", mam kilka przemyśleń na temat oszczędzania ciepła, podobnych do Twoich i jestem bardzo ciekaw, jakie wyniki w dłuższym terminie daje Twój eksperyment?
Proszę o kolejny "raport" ;) w końcu to już kolejny sezon więc chyba dysponujesz nowymi danymi.
Pozdrawiam
Powrót do góry

friend
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Warszawa

Post#38 Post autora tematu 21 Gru 2010 03:15   

Tak winien jestem obrazek minimum taki:

Bez zmiany okien dziurawych jak sito, jedynie tuning nastawów i umieszczenia czujnika.
Czujnik wylądował na gałce z nastawem 27 st.
Z grubsza dla przypomnienia:
- silna wentylacja ciepłej części grzejnika koszt 100 pln rocznie
- termostat w gałce zastąpiony gałką elektryczną
- sterowanie termostatem akwarystycznym 0,1 st.

W posumowaniu tabelki:
- koszty spadły jeszcze deczko (mam fundusze na inwestycje)
- pozycja "koszty stałe" osiąga wysoce niepokojący poziom 85%, to pożywka dla teorii "50% kosztów stałych to sprzeciw dla podzielników"
- na korytarzu jest tak ciepło, że moge iść TAM sie dogrzać

Jeśli mogę to wyrażę swój sprzeciw wpisom na forum http://f.kafeteria.pl/temat.php?id_p=3382283&start=570
Jeśli Moderator zgadza się ze mną to proszę wy-XXX-ować adres http.
Piszą tam po prostu jak oszukać, zdjąć, gdzie kupić plomby etc.
Ale kilka informacji jest w bonusie:
- podzielnik zlicza co 2 minuty, w sumie do niczego przydatne, ale nie ma w instrukcji
- podzielnik zlicza od około 32 st. (z kontekstu wynika tu tryb jedno czujnikowy, ponieważ użyszkodnik kompletnie zakrył styropianem czujnik)
Pozostaje kwestia kontroli wejścia czynnika tak aby Tam dalej było wymagane stopni.

Skłaniam się do zakupu sterownika PID, bo teraz mam silne falowania temp. na układzie z jakąś tam średnią która powoduje oczekiwany efekt.
A może być lepiej.
No cóż, lektura ofert sterowników sprowadza mnie do jednego wymogu:
- autotuning PID z ciągłym dostrajaniem
Najmarniej to 200 PLN, do tego przekaźnik SSR żeby nie było słychać przełączeń (gałka pobiera jedynie 3W)

I obrazek za poprzedni sezon:

Skala z lewej w złotówkach.

Dodano po 10 [minuty]:

quasar777 napisał:

Witam,

Niedawno założono mi nowe podzielniki elektroniczne "brunata futura+", mam kilka przemyśleń na temat oszczędzania ciepła, podobnych do Twoich i jestem bardzo ciekaw, jakie wyniki w dłuższym terminie daje Twój eksperyment?
Proszę o kolejny "raport" ;) w końcu to już kolejny sezon więc chyba dysponujesz nowymi danymi.
Pozdrawiam

Ja jestem bardzo ciekaw Twoich wpisów jak ta brunata się sprawuje.
W bełkocie dane techniczne po prostu nic nie ma jak to pracuje...
Niby hit ale zobaczmy.
W ista parę rzeczy wiadomo, jest podana różnica między czujnikami, jest minimalna i ktoś podał temp dla pracy jednoczujnikowej.
Powrót do góry

rozekl
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Lubań Śląski

Post#39 27 Gru 2010 11:26   

Witam mam takie pytanie.
Ostatnio założyli nam nowe podzielniki Doprimo III net radio poprzednio miałem założone podzielniki wyparkowe ista. Proszę o jakąś opinie co do naliczania jednostek podzielników elektronicznych do wyparkowych. Dodam, że grzejnik włączony na 20 minut srednio dodaje 3 jednostki.
Powrót do góry

MaciejP
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Poznań

Post#40 18 Sty 2011 12:51   

Witam

Czytam podjetą dyskusję na temat rozliczen i podzielników i zgodze sie z opiniami o mogacych wystapić uchybieniach pomiaru ciepła dostarczanego przez grzejnik lub naliczania bez dostarczenia ciepła występujące w modelach tego rodzaju urządzeń zliczających
jednak WAZNE
- podzielnik jak nazwa wskazuje służy podziału kosztów c.o. które znamy po zakończeniu sezonu i podziale przez wskazania całego węzła cieplnego opomiarowanego i tu UWAGA urządzeniem tego SAMEGO RODZAJU /modelu

Problematycznym jest start podzielnika wynikający tylko z różnicy temperatur :(

I tu rozwiązanie znalazła firma z Poznania UNIKA która
- posiada podzielniki EITN 30 posiadające oprócz sprzężonego kalendarza także dokonuje pomiaru temperatury pomieszczenia uwzględniając ją przy STARCIE i wykonywaniu naliczeń .

Większość podzielników posiada kalendarz ale bez jak sie zdaje notowania sezonowości i uwzględniania temperatur w pomieszczeniach.

Wg informacji zasiegnietych przezemnie w mojej SM podzielniki Uniki dają możliwość mieżonej temperatury do uwzględnienia w wyliczeniach komforty cieplnego mieszkań a więc tego co poruszono na forum -czyli zróżnicowania temperatór i komfortu mieszkań.

UWAGA:
- znaczące różnice w ponoszeniu kosztów po zmianie podzielników z starego typu na nowy wynikaja z b.znaczącej różnicy w wykonywaniu pomiaru , efektem jest jeszcze większe uwidocznienie różnic w zużyciu lub jego braku mimo stosowania wsp uwzględniających umiejscowienie i parametry grzewcze.

Temat rzeka ale trzeba się z nim obeznać ale należy pamiętać że jest to rozliczanie 1 roku kalendarzowego i przypadającej na ten okres kwoty zaliczek jak i kosztów. Czy można porównywać sezony ? chyba jedynie w ramach własnej orientacji co do zużyć lub w ramach administracji co do wzroztu lub spadku kosztów/zpotrzebowań na budynku.
Pozdrawiam
Powrót do góry

staszeks
Poziom 20
Poziom 20

Post#41 18 Sty 2011 13:26   

Dalej twierdzę, ze pierwsza przyczyna nieprawidłowosci to przyjęte przez wiele spółdzielni zasady rozliczania, gdzie z góry zakłada się że klatki schodowe i łazienki biorą okreslony % energii cieplnej pobranej przez blok.
Jak to napisała gdzie indziej ISTA (mam to na papierze) przyjęte zasady
preferują nadmiernie oszczędzających i sa niesprawiedliwe w stosunku do tych,
którzy na nadmierne oszczędzanie nie mogą sobie pozwolić.(tyle pierwszego
cytatu z pamięci)
Z drugiej strony (znowu z pamięci) chyba Prezes Głównego Urzędu Miar
dopuszczając podzielniki do uzytkowania zastrzegł: "pod warunkiem że zapewnią
podział kosztów ogrzewania proporcjonalnie do poboru ciepła".
Jak to się ma do stwierdzenia ISTY o niesprawiedliwości w stosunku do tych którzy nie mogą sobie pozwolić na nadmierne oszczędzanie.(chyba takie sformułowanie
mówi, że o żadnej proporcjonalności i mowy być nie może)

Czy więc takie stosowanie jest zgodne z prawem.

Cały problem polega więc na tym, że jedni płaca za mało a drudzy za dużo.
Tylko, że jak to polacy ci co płaca za mało krzyczeć nie będą.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Sty 2011 13:26   

Powrót do góry

unabonku
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Wroclaw

Post#42 10 Lut 2011 08:49   

staszeks napisał:
Panowie
Gdzieś tam chyba proponowałem:
Policzcie ila zapłaci mieszkaniec, który tylko sprawdził czy grzejniki grzeją
i na jednym podzielniku ma jedną działkę przy założeniu, że wszyscy inni mieli przez cały sezon zakręcone zawory.
Czyli wszyscy inni na podzielnikach mają 0 choć grzali nieopomiarowanymi łazienkami.
Mogę spróbować dyskutować z kimś kto mi poda taki szacunek i wynikające z tego wnioski.

Witaj, ja włąśnie niedawno to wyliczyłem, gdzieś poszukam tegoż skromnego wyliczenia. moim zdaniem coś takiego daje podstawę do jakiegoś sądowego (nie wiem może sąd administracyjny) zakazania stosowania podzielników bez możliwości realnego przypisania kosztów zmienne/stałe.
Jest dokładnie tak, że gdy jedna osoba zużyje jedn jednostkę, to na tę jedną jednostkę przypadnie całe przupisane do 70% kosztów żużycie.
Sytuacja byłaby zgoła inna, gdyby zamontowano liczniki ciepła na pionach, które nie mają podzielników (jesto moim zdaniem optymalne rozwiązanie). Dopiero po obliczeniu realnego zużycia na klatkach i w łazienkach (nieopomiarowane) można różnicę podzielić podzielnikami. Wtedy zapewnimy to, że gdy nawet wszyscy skręcą grzeniki, to spadną tez koszty przypisywane tym grzjenikom.
W przypadku mojej wspólnoty (Różanka Wrocław, ul Bezpieczna ) wygląda to obecnie tak, zę w pierwszym roku użytkowania podzielników koszt jednostki wyniósł 40 groszy (zużycie jednostek na cały blok 160 tyś). W kolejnym roku lokatorzy widać zaczęli osczędzać i "zużycie jednostek" spadło do 80 tyś na cały blok, a koszt jednostki oczywiście proporcjonalnie wzrósł. Wniosek jest taki że opomiarowane grzejniki grzały o połowę mniej, ale za to podział stałe/zmienne wynoszący 30/70 % nie zmienił się, a logiczn i oczywiste jest że koszty zmienne spadły i powinno się brać 0.5 * 70%, a reszta stałe. Ale jak już pisałem, sądzę że jedynie sensownie możan to obliczać wiedząc ile zuzywają grzejniki nieopomiarowane.
NIezmiernie martwi mie, że nigdy nie wiem ,czy nie nadejdzie właśnie rozliczenie,w którym zajdzie sytuacja taka lub zliżona, że koszt jednostki wyjdzie na poziomie 5 tyś zł, bo jest to jak najbardziej możliwe. Co wtedy... sąd? Jakaś indywidualna sprawa... może lepiej próbować coś zrobić zawczasu? Tyle, że jak sobie pomyślę o tym ilu biegłych trzeba by przekonać to masakra, chyba taniej się przeprowadzić do domku jednorodzinnego, co tez niedawno uczynił mój kolega (i ma święty spokój).
Moim zdaniem, podzilnik to całkiem przydatne urządzenie, jednak musi być przy jego stosowaniu rzetelny podział kosztów. To że ktos w ustawie pozwolił na używanie podzielników nie oznacza, że można nimi dzielić wszystko. tym sposobem moża jeszcze dorzucić tam koszty windy i wywozu śmieci.
Czy to że stosowanie silnikó odrzutowych jest dopuszczone przez normy, oznacza, że mozna je montować w samochodach oobowych?
Przynajmniej jestem w o tyle nienajgorszej sytuacji, że w moim mieszkaniu temp. spada poniżej 20 stopni tylko gdy na dworze przez kilka dni utrzymuje się minus 5 do 10 stopni. W przeciwnym przypadku nie muszę grzać, chyba że chcę mieć 21 stopni. Wtedy koszty drastycznie rosną. Dodam że to 7 piętro. ąsiad z parteru nie ma tego komfortu i w niedawnym rozliczeniu miał kosztów za 60 metrowe mieszkanie 6 tyś, i nic nie wskurał, a zarządca bez mrugnięcia okiem i zastanowienia ustalił mu zaliczki na Co na kolejny rok na poziomie 500 zł na miesiąc (same zaliczki na CO!)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Lut 2011 08:49   

Powrót do góry

friend
Poziom 5
Poziom 5

Post#43 Post autora tematu 16 Lut 2011 14:13   

Na gwiazdkę sprawiłem sobie sterownik PID z cichutkim przekaźnikiem SSR oraz czujką temp.
Moje zabawy z uruchomieniem i strojeniem zostały uwieńczone podwojeniem ilości jednostek...
Taki sterownik nie daje rady stroić gałką gdy czujnik jest w połowie grzejnika.
Jego odpowiedź na sygnał ON wygląda tak:
Wybaczcie duży obrazek, zmniejszałem i napisy stają się nieczytelne.
A zależy mi na pomocy, co można poprawić bądź dokupić aby nie majdrować przy sterowniku.

Sterownik PID model AI-518-F z przekaźnikiem SSR.

Gałka elektrycznie sterowana i czujnik temperatury.
W dół 4 wentylatory 12cm.

Podzielnik z drugim czujnikiem temp.

Kontrola temp. na podzielniku.

Zasilanie wentylatorów i ładowarek modelarskich.

PID ma nastawy P=20, I=240, d=60, cykl ster=6 sekund. Czujnik na gałce.
Mam ciszę to po pierwsze.
Ktos wcześniej pisał że nie liczy do temp 32. poprawka na moim zestawie nie liczy do ok.> 28 stopni mierzone na podzielniku.
Mimo występowania fal w miejscu pomiaru/sterowania to mam bardzo stabilną sytuację w połowie grzejnika.
Do czasu gdy na zewnątrz nie występują zmiany...musze wprowadzać korekty w nastawieniu temp gałki, jak to zrobić bo PLC to za duża armata .

Gdyby w tej sytuacji jakieś dodatkowe urządzenie zmieniało nastawę PID o 0,1 st raz na 10 minut to byłoby to idealne rozwiązanie...
Powrót do góry

Maverik1916
Poziom 2
Poziom 2

Post#44 21 Lut 2011 22:22   

też mam doprimo radio 3 net jak to założyć spowrotem bo narazie zdjołem ciężko założyć jest zbyt luźny
Powrót do góry

friend
Poziom 5
Poziom 5

Post#45 Post autora tematu 22 Lut 2011 00:18   

Myślę, a nawet nie myślę, wiem że sprawy zdejmowania i zakładania podzielników nie dotyczą tego wątku.
Mam problem z regulatorem PID, jakieś propozycje mile widziane.
Powrót do góry

LucASWW
Poziom 6
Poziom 6

Post#46 22 Lut 2011 18:39   

Czy można sobie legalnie kupić ten podzielnik ISTA doprimo 3, albo jakiś inny radiowy, w standardzie m-bus?
Powrót do góry

LucASWW
Poziom 6
Poziom 6

Post#47 04 Mar 2011 12:54   

LucASWW napisał:
Czy można sobie legalnie kupić ten podzielnik ISTA doprimo 3, albo jakiś inny radiowy, w standardzie m-bus?

Oryginalny, nowy za bardzo nie. Lepiej zapytać się w spółdzielni, oni tam mają wielką kupę podzielników. Które sfiksowały (czyt. rozprogramowały). Za darmo. :D

friend napisał:
Mam problem z regulatorem PID, jakieś propozycje mile widziane.

Z nastawami PID ?
Powrót do góry

anti2020
Poziom 3
Poziom 3

Post#48 13 Mar 2011 10:41   

friend napisał:
Wygląd podzielnika:

Witam serdecznie

Początkiem lutego zakupiłem mieszkanie, w którym centralne ogrzewanie jest opomiarowane podzielnikami ciepła ISTA (wizualnie wyglądają jak ten na cytowanym zdjęciu).

Podzielniki te wyświetlają dwie wartości

kuchnia 2177 669
duży 1423 19
mały 1911 149
łazienka 2665 103

15/01 - przed zakupem mieszkania wartości były następujące
kuchnia 2177 125
duży 1423 15
mały 1911 109
łazienka 2665 28

prosze o potwierdzenie:

- czy pierwsza wartość to jest stan licznika na moment zamknięcia okresu rozliczeniowego (wartości były spisywane początkiem lutego i to co mam na podzielnikach zgadza się z danymi w administracji)

- czy druga wartość to bieżące zużycie liczone od momentu zamknięcia okresu / spisania podzielników ? Jeżeli tak to jest możliwe ze te drugie wartości nie zostały wyzerowane a być powinny ? Pytam ponieważ jedyny pracujący grzejnik to ten w kuchni i to pracuje na "biegu jałowym" tak by nie wychłodzić mieszkania (ciepła nie potrzeba bo nie jest jeszcze zamieszkane)

Ogólnie nie są te wartości zbyt wysokie jak na 1,5 msc naliczania bez załączonych grzejników ?

dziękuję za wszelkie wyjaśnienia
pozdrawiam
Powrót do góry

-Obywatel-
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Słupsk

Post#49 18 Lip 2011 19:32   

Witam. Właśnie w moim mieszkaniu zakładane są elektroniczne podzielniki Ista doprimo 3. Mają one zastąpić tradycyjne podzielniki wyparkowe. Mam w związku z tym kilka wątpliwości i niepokojów.

Po pierwsze, jak wygląda kwestia fal radiowych emitowanych przez te podzielniki - czy ich nadajniki pracują ciągle, czy też emitują pole elektromagnetyczne tylko w momencie odczytu?

Po drugie, w ulotce dotyczącej tego podzielnika odnaleźć można następujące zdanie: "Podzielnik rozpoczyna naliczanie jednostek gdy temperatura powierzchni grzejnika jest wyższa od 23 st. C oraz gdy różnica temperatur między powierzchnią grzejnika a powietrzem w pomieszczeniu przekracza 4,5 K."
Kiedy zatem podzielnik rozpocznie naliczanie? Wówczas gdy zostaną spełnione obydwa z w/w warunków, czy też wystarczy spełnienie jednego z nich? Mój szczególny niepokój budzi poniższy wpis z początku tego tematu:

friend napisał:
Koniec sezonu i liczniki wyzerowane.
- jeśli masz podzielnik to nie wietrz i zastosuj pierwszą radę (ochrona czujnika przed zimnem, ale nie za dokładnie)
[...]
Kol. Krzysio> chciałeś powiedzieć że ciepełko nie dochodzi a podzielnik już działa i nalicza. Właśnie tak "wpadło" mi 30% jednostek we wrześniu kiedy mieliśmy 18-20 stopni i część w październiku.Zapewniam Cię, że będę oprotestowywał wyniki pod tym kątem i postaram się zejść z oszczędnościami do 90%.
Poza tym problem naliczania w lato wygląda różnie, aktualnie mam zablokowane naliczanie. Innym mogą włączyć. Ale jest pewne że włączą wcześniej niż dostarczą czynnik ciepła.
I tu jest pies pogrzebany, podzielnik działa a czynnika nie ma (lato nie ma znaczenia),
otwieramy okno i wietrzymy a (poprawka, było licznik) podzielnik bije - właśnie o ten moment mi chodzi (tu zachodzi oszustwo naliczania).
Licznikowi wystarcza:
- ciepełko pow. 24 st
- powietrze chłodniejsze o 4,5 stopnia
i następuje zaliczanie, rejestruj wskazania swojego podzielnika a się przekonasz!

Czy podzielnik ma prawo zacząć naliczać gdy grzejnik jest zupełnie zakręcony 8-O 8-O 8-O :?: Dlaczego autor powyższego wpisu zniechęca do wietrzenia mieszkań? Ja np. mam mieszkanie środkowe i sąsiadów, którzy mają w mieszkaniu saunę. Sam natomiast wolę niższe temperatury w mieszkaniu i często mam zimą otwarte w mieszkaniu nawet dwa okna. Oczywiście przestrzegam zasady, że wietrzę przy zakręconych grzejnikach. Czy zatem grozi mi sytuacja opisana w już raz zacytowanym fragmencie?
Cytat:
otwieramy okno i wietrzymy a (poprawka, było licznik) podzielnik bije

Czy on może zacząć nabijać gdy termostat mam skręcony na zero a w pokoju jest otwarte okno?
Powrót do góry

gromit
Poziom 2
Poziom 2

Post#50 11 Wrz 2011 12:08   

Witam

Także u mnie właśnie założono podzielniki Ista, jak na załączonym obrazku tylko z przyciskiem zamiast diód. Zacząłem więc interesować się tym tematem (wcześniej rozliczenie ryczałtowe).

Nurtuje mnie to samo pytanie co kolegę -Obywatel-: Czy spełnione muszą być obydwa warunki, dotyczące temperatury, podane w instrukcji?

Druga sprawa dotyczy podzielnika w łazience. Słyszałem opinie, że zakładanie podzielników w tym pomieszczeniu jest bezprawne ale przeszukując internet doczytałem się, że jest to sprawa indywidualna danej spółdzielni i zależy od uchwały jaka została przez nią wydana (nie ma żadnych odgórnych przepisów). Jak jest naprawdę?

Kolejna rzecz dotyczy różnicy temperatury, która aby naliczanie się rozpoczęło musi wynosić 4,5K. Czy ten warunek działa tylko 'w jedną stronę'? Tzn gdy temperatura na zewnątrz wynosi np. 25 stopni a temperatura grzejnika 20 stopni czy naliczanie występuje czy nie? Chodzi mi tu głównie o łazienkę. Podczas kąpieli przy zakręconym grzejniku różnica będzie prawdopodobnie jeszcze większa.

pozdrawiam
Powrót do góry

jovi4
Poziom 1
Poziom 1

Post#51 10 Paź 2011 11:25   

Witam!
A Ja po przeczytaniu wszystkich wpisów poszłam obejrzeć Moje nowo założone w lipcu podzielniki Ista. I co się okazało! Na jednym z grzejników mogę go zdjąć a plomba cała! Chyba ten pan co zakładał, nie za mocno go docisnął i tak sobie tylko wisiał na słowo honoru! Ciekawe tylko co będzie jak przyjdą spisywać i zobaczą że nie jest dobrze zaciśnięty. No ale o to, chyba na razie nie muszę się martwić. Za to mogę grzać do woli! Pozdrawiam
Powrót do góry

pawol
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Jeśli skorzystasz mojej porady to kliknij "pomógł".

Post#52 11 Paź 2011 11:48   

Przede wszystkim dymają ludzi na zawyżonych mocach grzejników i współczynnikach UF.

W sieci temperatura nie przekracza 70 st. Przynajmniej u mnie - mam urządzenia pomiarowe Isty w piwnicy i obserwowałem to przez cały rok.

A więc po pierwsze do obliczeń mocy grzejników przyjmują temperaturę zasilania 90 st. Ktoś taką widział? Nadaje się do sądu i tak się skończy jak będą dalej fikać.

W ślad za temperaturą następnym zależnym parametrem jest moc. Inną moc ma ten sam grzejnik panelowy np. 600x800 dla temperatury 70 st. a inną dla 90 st.
Przykładowo jest to 980W dla 70 st. i 1400 dla 90 st.

Jest miejsce do dymania klienta ? No jest!
Z tym powiązane jest UF bo dla UF=1.0 moc jest 2333W z dokładnym przybliżeniem. Daje to bezpośredni przelicznik P/UF równy 0,00043.
UF jest wprost proporcjonalne do mocy. I co mamy?
Nagle się okazuje że ten sam grzejnik 600x800 może mieć UF=0,425 przy temperaturze 70 st. i zarazem UF=0,600 przy temeraturze 90st.
Ale biora do obliczeń wirtualne 90 st!!!!

Oczywiście jak mamy szczęście, że UF jest rzeczywiste jako tako a nie wpisane prze Gienia z sufitu dla przykładu 1,0. A co ! Sie 1.0 wpisze albo 1,4 a klient zapłaci!.

Katalogi grzejników panelowych znajdziecie na stronie Purmo. Można przyjąć, że inni producenci mają identyczne moce bo niby dlaczego nagle miałyby sie różnić o 20%. Wymiary, konstrukcja i materiał jest w zasadzie identyczny. A jeśli się różnią mocno np. 2000W z grzejnika 600x800 to kolejna ściema marketingowa. Chyba przy 120 st. w sieci. :)

Poniżej tabela ułatwiająca patrzenie na UF. Przy okazji ta tabela ułatwia ocenę mocy grzejników żeberkowych o wysokości 55 cm.
Po prostu mnożymy ilość żeberek x 140W. Dla wysokości 110 cm przyjmuje się 240W na żeberko.
Na tych mocach grzejników żeberkowych też ludzi nieźle dymają.
Zawyżane lekko o 100% są.

Macie też załączoną tabelę doboru współczynnika LAF

Załączniki:
Powrót do góry

DOBLER
Poziom 4
Poziom 4

Post#53 21 Paź 2011 12:38   

Witam. : )
Nie wiem czy jeszcze kogoś to interesuje , ale tu macie dwie fotki tego podzielnika DOPRIMO , jeszcze nowszej generacji ale coś nie mogę znaleźć jak tylko znajdę to wstawię : )
Powrót do góry

pawol
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Jeśli skorzystasz mojej porady to kliknij "pomógł".

Post#54 21 Paź 2011 14:46   

TO jest stare Doprimo I. Jak widać po baterii z 99 roku. Obecnie idzie Doprimo III
Powrót do góry

DOBLER
Poziom 4
Poziom 4

Post#55 21 Paź 2011 17:21   

To jak masz fotkę nowego to wstaw , nowego a nie mądrz się tu :!!! , wiem ze to jest stare , po pierwsze przeczytałem cały ten temat i sie dowiedziałem , a datę sam widzę jak każdy , i sam teraz mam zawieszone nowe . Wiec jak masz to wstaw , a nie rób sztucznego tłoku , bo każdy ma oczy i czytać umie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Paź 2011 17:21   

Powrót do góry

jordan233
Poziom 2
Poziom 2

Post#56 14 Lis 2011 18:37   

Witam
Mam założone mierniki elektroniczne DOPRIMO wersja pierwsza bodajże od ISTA
http://www.ista.dk/genveje/beboer/saadan_aflaeser_du_din_maaler/doprimo_i/index.html
Coś takiego jak w linku powyżej,jeden przestał działać ,nie widać cyferek jak by się baterie wyładowały,czy jeżeli odkręcę na FULL to czy jakieś jednostki będą się zapisywać,czy mają jeszcze jakąś pamięć w razie wyczerpania baterii,chciałbym trochę wykorzystać niedziałający licznik,proszę o porady fachowców.Pozdrawiam
Powrót do góry

kasprzyk
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Wielkopolska

Post#57 20 Lis 2011 21:40   

Witam

Dołączę się do wątku z pytaniami.

1) Czy ktoś z przeglądających wątek posiada instrukcje obsługi - dokładnie opis wskazań jakie wyświetlane są na podzielniku E-ITN 30

pojawiają się w kolejności takie odczyty:
a) ekranik podświetlający wszystkie dostępne sekcje wyświetlacza LCD
b) 20.11. - za pewne data ?
c) u 1. 11. - co to za pozycja ?
d)2165 SM - rozumiem, że to zużycie za poprzedni sezon ?
e) |. o. 0. |. 4. adres podzielnika ?
f) 22.1 o C SM - co to za pozycja ?
g) 124 - odczyt bieżący ?

2) Podzielnik zaczyna zliczać kiedy temperatura na grzejniku w stosunku do otoczenia jest większa lub równa 4,5stopnia C - czy od tego momentu jednostki są naliczane jednostajnie, czy wraz ze wzrostem temperatury grzejnika, naliczanie tych jednostek wzrasta liniowo ?

Trzecie pytanie - zauważyłem, że wraz z zmniejszaniem temperatury na termostacie, grzejnik nie wyłącza się cały - tylko jego górna część nadal jest gorąca, a dolna robi się chłodna - skutkuje to tym, że w pokoju robi się chłodniej - takie był efekt zamierzony - moc oddawana przez grzejnik zmniejszyła się o połowę, jednak podzielnik zamontowany na 2/3 wysokości grzejnika nalicza tak, jakby grzejnik grzał pełną mocą.

Chciałbym zamontować termostat elektroniczny, jego czujnik oddalić od grzejnika, tak, żeby po uzyskaniu zadanej temperatury w pokoju, termostat całkowicie zamykał ciepło podawane do grzejnika.
Czy są takie w ofertach producentów ?

Pozdrawiam
Powrót do góry

grzenio2
Poziom 9
Poziom 9

Post#58 22 Lis 2011 14:48   

Witam,

Czy posiada ktoś manuala (dokładny opis techniczny) podzielnika ISTA doprimo® 3 radio net? Jak wygląda sprawa plombowania na grzejnikach? Czy on posiada jakiś układ kontroli zamocowania i np. przy próbie demontażu z grzejnika nadaje/zapisuje ślad ( coś w stylu plomby elektronicznej)?
Powrót do góry

fakerus
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: centralna Polska

Post#59 22 Lis 2011 21:24   

grzenio2 nieładnie, jeśli chcesz oszukiwać to porad na tym forum nie otrzymasz, urządzenia te są zaopatrzone w tzw. samokontrolę i wszelkie próby manipulacji przy nich pozostawiają ślad cyfrowy co później może Ci przysporzyć więcej kłopotów niż ...
Powrót do góry

grzenio2
Poziom 9
Poziom 9

Post#60 23 Lis 2011 09:12   

Kolego a dlaczego od razu posądzasz o próbę oszustwa? A może np. maluję grzejniki i podzielnik przeszkadza mi w tej czynności? Prosiłem o manuala lub dokładny opis (link) chociażby żeby znać dokładną specyfikację tego ustrojstwa.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.
Strona 2 z 5 Idź do strony Poprzedni  12345  Następny