X

Gółwny włącznik /wyłącznik , prądu przez przekaźnik

28 Dec 2008 16:08 TDtd998
  • #1 28 Dec 2008 16:08
    td998
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Chciałbym zrobić sobie główny włącznik /wyłącznik prądu za pomocą przycisku przy drzwiach wejściowych w domu ,żeby wychodząc lub wchodząc do domu , jednym przyciskiem można było wyłączyć lub włączyć całą instalację , ponieważ szafkę z bezpiecznikami posiadam na strychu (stary domek)
    chodzi mi o włącznik elektroniczny na zasadzie jakiegoś przekaźnika a nie zwykły hebel . Proszą o dokładne nazwy potrzebnych mi materiałów .lub linki do artykułów na ten temat
    ps. posiadam skrzynkę na esy
  • #2 28 Dec 2008 17:11
    owenpe
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    W takim wypadku najprościej wrzucić tam stycznik i dorobić sterowanie do niego.
  • #3 28 Dec 2008 17:28
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    Przekaźnik bistabilny (np. PB301 Legranda) - wychodząc wciskasz przycisk-prąd wyłączasz, wchodząc - wciskasz ten sam przycisk-prąd włączasz.
    Zastanowiłeś się, co z np. lodówką>
  • Helpful post
    #4 28 Dec 2008 18:36
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy
    Helpful post? (0)
    A o jakich prądach mówimy? Co to za domek, ile chcesz przeznaczyć na to kasy. Pytanie o lodówkę już padło ja dorzucę jeszcze alarm zasilanie bramy wjazdowej itp.

Najprostsze rozwiązanie to stycznik sterowany wyłącznikiem.
  • #5 28 Dec 2008 21:16
    owenpe
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Niezależnie od "ilości" prądu stycznik i tak jest najprostszym rozwiązaniem
  • #6 28 Dec 2008 21:24
    td998
    Level 8  
    Topic author Helpful post? (0)
    Jest to instalacja 3 fazowa z zabezpieczeniem głównym 25A
    instalacja w domku jest bez puszkowa , wszystkie kable są ładnie opisane (który do czego) , więc ze znalezieniem lodówki i innych potrzebnych urządzeń nie ma problemu
    proszę o doradzenie jakiegoś przekaźnika który wyłączał by
    wszystkie trzy fazy , najlepiej by było żeby można było włączać jednym włącznikiem a wyłączać innym(jeden włącznik tylko do włączania a 2 tylko do wyłączania). Odnośnie kasy to , chciałbym zrobić to raz a dobrze więc liczę się z kosztami wszystkie esy w skrzynce są legranda więc wydaje mi się że dość porządne i ja też nie chciałbym odstawić chały

Dodano po 2 [minuty]:
  • Helpful post
    #7 28 Dec 2008 22:37
    owenpe
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    No to akurat pod stycznik te 3 fazy:) Do tego 2 przyciski (jeden na załączenie i drugi na wyłączenie) do sterowania stycznikiem i po problemie. Oczywiście stycznik musi być ze stykiem pomocniczym NO. Jakbyś potrzebował schemat, to daj znać:)

A z tą lodówką to nie chodzi o jej znalezienie, tylko o to, że jak wyłączysz zasilanie całego domku, to i padnie Ci lodówka.
  • #8 28 Dec 2008 22:57
    td998
    Level 8  
    owenpe wrote:
    No to akurat pod stycznik te 3 fazy:) Do tego 2 przyciski (jeden na załączenie i drugi na wyłączenie) do sterowania stycznikiem i po problemie. Oczywiście stycznik musi być ze stykiem pomocniczym NO. Jakbyś potrzebował schemat, to daj znać:)

A z tą lodówką to nie chodzi o jej znalezienie, tylko o to, że jak wyłączysz zasilanie całego domku, to i padnie Ci lodówka.

:D
    Proszę o polecenie mi takiego stycznika z asortymentu najlepiej Legranda
    no i oczywiście o schemat też poproszę :D
    ja znalazłem taki ale nie wiem czy będzie się nadawał
    STYCZNIKI SM 300
    http://www.legrand.pl/pl/scripts/pl/publigen/content/templates/previewMultiPhoto.asp?P=442&L=EN
    ps.
    A z tą lodówką to chodziło mi o to że nie problem ją znaleźć i podłączyć przed tym stycznikiem żeby cały czas chodziła :)
  • Helpful post
    #9 28 Dec 2008 23:44
    owenpe
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Z asortymentu legranda: SM 340 230-4Z
    Tu masz link do katalogów:
    http://www.e-catalogue.legrandelectric.com/scripts/e-catalogue_legrand/show.asp?CONTOUR=POLOGNE . Wybierasz aparaturę modułową i rozdzielnicę:)

Dodano po 18 [minuty]:

Co do schematu:
    Tak na szybko w paincie go narysowałem, więc jakość nie najlepsza:) Ale to co trzeba widać. W skrócie: masz zabezpieczenie główne Q i ono zostaje, za nim wpinasz stycznik K i dopiero za nim wszystkie odpływy (symbolicznie to narysowałem jako eski F1-F3), F4, to ta nieszczęsna lodówka i wszystko inne czego nie chcesz wyłączać. Reszta to sterowanie stycznikiem, S1 - załącz i S2 - wyłącz.
    Wszystko, pozdro
  • #10 29 Dec 2008 00:39
    td998
    Level 8  
    owenpe wrote:
    Z asortymentu legranda: SM 340 230-4Z
    Tu masz link do katalogów:
    http://www.e-catalogue.legrandelectric.com/scripts/e-catalogue_legrand/show.asp?CONTOUR=POLOGNE . Wybierasz aparaturę modułową i rozdzielnicę:)

Dodano po 18 [minuty]:

Co do schematu:
    Tak na szybko w paincie go narysowałem, więc jakość nie najlepsza:) Ale to co trzeba widać. W skrócie: masz zabezpieczenie główne Q i ono zostaje, za nim wpinasz stycznik K i dopiero za nim wszystkie odpływy (symbolicznie to narysowałem jako eski F1-F3), F4, to ta nieszczęsna lodówka i wszystko inne czego nie chcesz wyłączać. Reszta to sterowanie stycznikiem, S1 - załącz i S2 - wyłącz.
    Wszystko, pozdro

Dziękuję za bardzo szybką i wyczerpującą odpowiedź
    Temat można zamknąć
  • #11 29 Dec 2008 10:09
    owenpe
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Tylko tak się zastanawiam nad sensem tego wszystkiego:) Bo pewnie masz w domu jakąś wieże, dvd, zegarek elektroniczny i inne gadżety. Jeśli teraz wyłączysz im zasilanie, to po każdym włączeniu będziesz musiał je ustawiać. Na dłuższą metę może to być nieco upierdliwe. Zawsze możesz to wszystko wrzucić w te obwody, z których nie zdejmujesz napięcia, ale za chwile może się okazać, że jest ich więcej. I wtedy powstanie pytanie po co ta cała zabawa? :)
  • #12 29 Dec 2008 10:54
    td998
    Level 8  
    owenpe wrote:
    Tylko tak się zastanawiam nad sensem tego wszystkiego:) Bo pewnie masz w domu jakąś wieże, dvd, zegarek elektroniczny i inne gadżety. Jeśli teraz wyłączysz im zasilanie, to po każdym włączeniu będziesz musiał je ustawiać. Na dłuższą metę może to być nieco upierdliwe. Zawsze możesz to wszystko wrzucić w te obwody, z których nie zdejmujesz napięcia, ale za chwile może się okazać, że jest ich więcej. I wtedy powstanie pytanie po co ta cała zabawa? :)

Racja to jest problem ,tylko w tej całej zabawie chodzi o moich dziadków
    są to osoby starsze i są przyzwyczajeni do wyłączania prądu przy wychodzeniu z domu :| tak już się nauczyli i już tego nie da rady zmienić
    Więc wydaje mi się że to jest całkiem niezły pomysł
  • #13 29 Dec 2008 21:37
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy
    Helpful post? (0)
    Mi też ten pomysł nie bardzo się podoba. Pamiętaj, że brak fazy która akurat steruje cewką spowoduje ciemność w całym domu. Ponadto sterowanie stycznika powinno być zwykłym rozłącznikiem a nie za pomocą podtrzymania. W razie wahnięcia sieci stycznik zgubi zasilanie. Oczywiście są specjalne układy do podtrzymania chwilowego napięcia ale to następna rzecz która może się popsuć i komplikuje ten wynalazek.

Dlaczego główna rozdzielnia jest na strychu?
  • #14 30 Dec 2008 17:24
    td998
    Level 8  
    Łukasz-O wrote:
    Mi też ten pomysł nie bardzo się podoba. Pamiętaj, że brak fazy która akurat steruje cewką spowoduje ciemność w całym domu. Ponadto sterowanie stycznika powinno być zwykłym rozłącznikiem a nie za pomocą podtrzymania. W razie wahnięcia sieci stycznik zgubi zasilanie. Oczywiście są specjalne układy do podtrzymania chwilowego napięcia ale to następna rzecz która może się popsuć i komplikuje ten wynalazek.

Dlaczego główna rozdzielnia jest na strychu?

:|
    To ja już nie wiem co mam robić :?:

Quote:
    ,,,Dlaczego główna rozdzielnia jest na strychu?,,,

Główna rozdzielnia znajduje się na schodach do strychu , bo to jest
    stary domek i chyba kiedyś tak robili :/ (kable ze słupa tam właśnie się łączą z budynkiem i tam jest skrzynka .
    Nie wiem dlaczego przy modernizacji instalacji tego nie zmienili , dziadkowie nie pamiętają
    Quote:
    Pamiętaj, że brak fazy która akurat steruje cewką spowoduje ciemność w całym domu.

To może podłonczyć przed stycznikiem automatyczny przełoncznik faz ?
    :?:
    Proszę o podpowiedzi i ewentualnie schematy
  • #15 30 Dec 2008 17:36
    jurekN
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Ale se skomplikowałeś może jeszcze czujnik ruchu żeby włączał instalację.
  • Helpful post
    #16 30 Dec 2008 21:27
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy
    Helpful post? (0)
    Ja najchętniej doradził bym zmianę położenia układu pomiarowego ( ewentualnie również przyłącza i złącza ) a rozdzielnię elektryczną zamieścił przy wejściu do budynku. Wtedy rozłącznikiem odcinasz zasilanie i po krzyku. Ewentualnie wydzielasz osobny bezpiecznik na obwody które nie mogą pozostać bez zasilania.
    Swoją drogą kto odłącza teraz zasilanie przed wyjściem z domu - to już nie te czasy.
    Nie oszukujmy się albo wyłączać wszystko albo nic. w Twojej sytuacji i tak będzie napięcie w niektórych obwodach no i "groźba pożaru lub zwarcia" jak to starsi ludzie mówią. Trzeba było przede wszystkim o tym myśleć przed modernizacją instalacji i wymianą rozdzielni a nie teraz.
    Pomimo, rozumiem i wiem co to jest mentalność ludzi starszych :|

Jeśli jednak się upierasz to są dwa rozwiązania:
    - gorsze ale tańsze i łatwiejsze w wykonaniu to tak jak radziłem stycznik odcinający ale sterowany rozłącznikiem a nie przyciskami załącz wyłącz ( tak po chłopsku ).

-zdecydowanie lepsze ale bardzo kosztowne w porównaniu do pierwszego sposobu to przedłużyć linie zasilającą od zabezpieczenia głównego zalicznikowego do miejsca tam gdzie ma być rozłącznik zasilania i z powrotem wrócić do rozdzielni mieszkaniowej. Rozłącznik musi oczywiście być przystosowany do odłączania prądów roboczych " rzeczywistych" dla Twojego domku ;)

To dwa półśrodki, które ja widzę siedząc teraz przed komputerem, moja rada to zaproś elektryka niech zobaczy to wszystko w realu i wyceni. Sam się za to nie bierz bo tylko bidy i kłopotu sobie narobisz.

Prywatnie od siebie to gra niewarta świeczki.
  • #17 30 Dec 2008 21:43
    owenpe
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Tu się całkowicie zgodzę z przedmówcą. Gra nie warta świeczki. Nakombinujesz się tylko niepotrzebnie, a i tak w rezultacie część domku będzie zasilona. Jak dla mnie to będzie taka sztuka dla sztuki. Ale to tylko moje zdanie...
  • #18 30 Dec 2008 23:47
    td998
    Level 8  
    tak sobie teraz myślę że chyba lepiej będzie zrobić tak jak piszecie
    czyli przenieść całą skrzynkę na dół , tylko nie wiem co na to powiedzą dziadkowie :/ troszkę kurzu to dla nich horror :/
    więc nie wiem czy się na to zgodzą :|

Osobiście podoba mi się pomysł ze stycznikiem , tylko nie wiem jaką żywotność ma taki stycznik :?:
    ile lat ten stycznik może wytrzymać ?
    czy jak wezmę mocniejszy stycznik to wytrzyma on dłużej ?

Wiem że gra nie warta świeczki , ale robię to tylko dlatego żeby mieć święty spokój z moimi ,,marudami ,,
  • #19 31 Dec 2008 00:25
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy
    Helpful post? (0)
    td998 wrote:

Wiem że gra nie warta świeczki , ale robię to tylko dlatego żeby mieć święty spokój z moimi ,,marudami ,,

A powiedz jak do tej pory Twoi "maruderzy" wyłączali prąd?

Są styczniki które pracują kilkanaście lat bez przerwy np. w szr-ach w adm i nic im nie jest ale czasem bywa, że i po miesiącu trzeba wymienić i to ten z górnej półki. Na to reguły nie ma.

Akrzy74 wrote:
    Czyli tzw. wyłącznik przeciwpożarowy- najlepiej zamykany na klucz

No pewnie, bo jak przyjdą złodzieje to pierwsze co zrobią to ukradną wyłącznik ;) W końcu nowy no nie?
  • #20 14 Jan 2016 23:26
    klonas
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Trochę odkopię temat. A można zrobić załącznik radiowy/zbliżeniowy? Ktoś widział takie rozwiązanie?. Bez wciskania, coś na zasadzie karty hotelowej ale na czujnik przy kluczach. Pastylka taka.
  • #21 14 Jan 2016 23:33
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy
    Helpful post? (0)
    klonas wrote:
    Trochę odkopię temat. A można zrobić załącznik radiowy/zbliżeniowy? Ktoś widział takie rozwiązanie?. Bez wciskania, coś na zasadzie karty hotelowej ale na czujnik przy kluczach. Pastylka taka.

Można, tylko po co?

PS.
    Załącznik .
  • #22 16 Jan 2016 17:16
    CYRUS2
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    klonas wrote:
    Trochę odkopię temat. A można zrobić załącznik radiowy/zbliżeniowy? Ktoś widział takie rozwiązanie?.
    Nie widzę problemu - natychmiast ci to zrobię.
    Drogą radiową.
    klonas wrote:
    /zbliżeniowy? Ktoś widział takie rozwiązanie? Bez wciskania, coś na zasadzie karty hotelowej ale na czujnik przy kluczach.Pastylka taka.
    Nie widzę problemu - na pastylkę i kartę.
    Tyko zdecyduj się drogą radiowa,czy na pastylkę.
    Mogą być nawet obydwie opcje.
    Jest jedyny problem - masz kasę na taki kaprys ?
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products