Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jaki: dobry tani aparat lustrzanka??

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Aparaty Fotograficzne Serwis -> Jaki: dobry tani aparat lustrzanka??
Autor
Wiadomość
tomasz_wilko
Poziom 13
Poziom 13

Post#1 Post autora tematu 28 Gru 2008 23:10   

Jaki: dobry tani aparat lustrzanka??

Witam
Szukam jakiegoś aparatu lustrzanki, co sądzicie o modelach :
Nikon D40x
Sony Alpha A200K
samsung gx 1l
OLYMPUS E-410
Wszystkie są w podobnych cenach, ale jak z jakością zdjęć/używaniem.
Aparat potrzebny mi jest do robienia mało wyszukanej sztuki:] bardziej jako od tak porobić dobre zdjęcia drobnych elementów.
Powrót do góry

tomus2k
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: www

Post#2 28 Gru 2008 23:32   

Re: Jaki: dobry tani aparat lustrzanka??

Lustrzanka to aparat do robienia wyszukanych zdjęć ... do tego co piszesz i jak piszesz ( znajomość tematu) polecam jednak jakiś kompakt o dobrym makro.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Gru 2008 23:32   

Powrót do góry

tomasz_wilko
Poziom 13
Poziom 13

Post#3 Post autora tematu 28 Gru 2008 23:34   

hmmm, nie stałem się jeszcze posiadaczem aparatu tego typu, dlatego kiedyś warto zacząć tomus2k a jak sam widzisz podałem jedne z tańszych modeli !
Często muszę zrobić dobre zdjęcie drobnych elementów elektronicznych, posiadam jedynie starego Konica 4,1MP. Jeżeli znasz jakiś dobry model kompaktowego aparatu , to chętnie poczytam o nim.
Powrót do góry

mklos1
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Warszawa

Post#4 28 Gru 2008 23:39pomocny post - solucja   

Witam!

Nikon tylko i wyłącznie. Jestem posiadaczem dwóch nikonów F75 i D80 i jestem zadowolony.

Jeżeli zaczynasz zabawy z fotografią, kup od razu D80 (teraz jest tanie). Ma dużo więcej możliwości niż D40, których w pewnym momencie możesz potrzebować, np możliwość korzystania z obiektywów bez silniczka autofokusa (bardzo dużo dobrych obiektywów go nie posiada).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Gru 2008 23:39pomocny post - solucja   

Powrót do góry

tomasz_wilko
Poziom 13
Poziom 13

Post#5 Post autora tematu 28 Gru 2008 23:43   

D80x, ok będę miał go na uwadze, na allegro jest dużo D40x -dosyć tani, myślałem o nim początkowo.... wiem ,że D40'ka wyświetla na wyświetlaczu zdjęcie dopiero po zrobieniu, czy 80-ka ma możliwość śledzenia na bierząco obrazu??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Gru 2008 23:43   

Powrót do góry

mklos1
Poziom 19
Poziom 19

Post#6 28 Gru 2008 23:56pomocny post - solucja   

Witam!

Jeżeli chodzi o LiveView to dopiero D90 ma taką opcję - nie wiem czy warte jest swojej ceny. Poza tym LiveView pozbawia frajdy fotografowania i korzystania z wizjera.
Powrót do góry

tomasz_wilko
Poziom 13
Poziom 13

Post#7 Post autora tematu 29 Gru 2008 04:37   

aha, ok ... będę brał to przy wyborze aparatu, a co sądzicie o reszcie modeli? na allegro jest dużo OLYMPUS , nie wiem czy jestem do nich przekonany:/ na forum dużo dobrego mówi się o Nikonie.
A co z Sony? albo znacie może jakieś inne dobre aparaty w tym przedziale cenowym?
Powrót do góry

mklos1
Poziom 19
Poziom 19

Post#8 29 Gru 2008 09:36pomocny post - solucja   

Pod względem dostępności sprzętu (obietywów) ja bym brał jedynie pod uwagę marki Canon oraz Nikon. Poza tym to są dwie firmy wiodące na świecie. U profesjonalistów nie spotkałem się z innymi markami.
Jeżeli jednak nie planowałbyś zmieniać aparatu, to możesz kupić Sony (była Minolta) lub Olympusa. Pod warunkiem jednak, że będziesz używać go naprawdę na podstawowym, amatorskim poziomie i nie zamierzasz dokupywać sprzętu w postaci obiektywów. Sony ma dość drogie. Mój kolega ma Sony i co chwila narzeka na to, że kupiłby sobie jakiś obiektyw, ale ceny go powalają.
Natomiast Nikon i Canon maja dużo bardzo dobrych obiektywów w cenie poniżej 2000 PLN. No i rynek używanych obiektywów jest bardzo duży (przez co są tańsze). Wyobraź sobie, że używane obiektywy potrafią osiągać ceny zbliżone do nowych, tylko dlatego, że nie ma ich zbyt dużo na rynku. Płacić prawie tyle co za nowe... Jakoś mi sie uśmiecha. Poza tym np Sony jest niekompatybilny wstecz z wieloma obietywami, które wyprodukowała Minolta. W przypadku nikona do D80 nie zamontujesz tylko obiektywów typu non-AI. Daje Ci to możliwość np do korzystania z prawie wszyskich obiektywów jakie wyprodukował Nikon. Co prawda np nie będzie dział autofokus, czy nie będzie pomiaru światła (w przypadku tych manualnych), ale do body przykręcisz. W przypadku Sony - nie bardzo. Lustrzanka, to dość droga zawbawa, głównie ze względu na obietywy, dlatego warto rozważyć przede wszystkim w jaki system (mocowania) się wchodzi. Body po kilku latach można wymienić bardzo niewielkim kosztem. Obiektywów się nie wymienia, bo optyka nie "przeterminowuje" się. Natomiast przejście na inny system wiąże się z dużymi kosztami, gdyż ani lampy błyskowe ani obiektywy nie pasują pomiędzy producentami (nawet nie ma przejściówek, które zapewniałyby pełną funkcjonalność).
Powrót do góry

bwiech
Poziom 13
Poziom 13

Post#9 29 Gru 2008 10:48pomocny post - solucja   

Ja natomiast polecę Canona... cóż nie ma to jak sprawdzony Canon...
Oprócz niego miałem już w swojej karierze Nikona, Olympusa, Minoltę, Sony, Pentaxa, Kodaka, Fuji a nawet Mediona (ale tylko z miesiąc...).

Canona mogę polecić ze względu na niezawodność i trwałość - oraz jakość i łatwo dostępność akcesoriów...

Nikon oczywiście też posiada wiele akcesoriów ale jakość wykonania samej lustrzanki pozostawia wiele do życzenia...
Wszyscy moi znajomi kupowali Nikona ( bo był nieporównywalnie tańszy od Canona) za 1400zł można było kupić aparat z dwoma obiektywami oraz lampą błyskową i torbą, przy czym za tą cenę mieliby najtańsze body Canona, ewentualnie z kitem... Po czasie około roku każdy Nikon był przynajmniej 2 razy w serwisie... 2 osobom zwrócono nawet pieniądze.

Wszyscy obecnie fotografują na EOS-ach (czyli Canonach).
Jak dotąd tylko jeden był w serwisie (ale tylko przez obiektyw).
Jak wiadomo piętą Achillesową tych aparatów są właśnie kity, niemniej jednak, dobry obiektyw Sigmy, czy Tamrona można kupić już za 150zł...
Powrót do góry

mklos1
Poziom 19
Poziom 19

Post#10 29 Gru 2008 11:07   

bwiech napisał:

Nikon oczywiście też posiada wiele akcesoriów ale jakość wykonania samej lustrzanki pozostawia wiele do życzenia...

Testowałem w życiu EOS-350D oraz 450D. Śmiem twierdzić, że Nikon tej samej klasy jest wykonany lepiej, Aczkolwiek zacznącej różnicy nie ma. Jest bardziej masywny. Ale cóż. O kolorach i gustach się nie dyskutuje. Niektórym w ręku lepiej leży nikon, niektórych Canon.
Miałem też w ręku A200. O wykonaniu Sony nie będę się wypowiadał, bo nie warto.
Powrót do góry

tomasz_wilko
Poziom 13
Poziom 13

Post#11 Post autora tematu 29 Gru 2008 14:20   

To dzięki panowie, teraz przynajmniej wiem za czym się rozglądać..
A czy są jakieś sztuczki przy kupowaniu, na co trzeba zwracać uwagę najbardziej?
wiem ,że obiektyw to sprawa 1-rzędna, i na to należy postawić,
potrzebuję aparatu do robienia zdjęć bardzo małych detali elektronicznych, przy czym zdjęcie musi być szczegółowe i nie rozmazane.
Czy standardowy obiektyw od Nikona 18-55mm - mi wystarczy do tego na początek?
Powrót do góry

mklos1
Poziom 19
Poziom 19

Post#12 29 Gru 2008 14:37pomocny post - solucja   

tomasz_wilko napisał:

A czy są jakieś sztuzki przy kupowaniu, na co trzeba zwracać uwagę najbardziej?

Żeby sprzedać Canona czy Nikona nie trzeba używać sztuczek czy chwytów ;-)

tomasz_wilko napisał:

wiem ,że obiektyw to sprawa 1-rzędna, i na to należy postawić,
potrzebuję aparatu do robienia zdjęć bardzo małych detali elektronicznych, przy czym zdjęcie musi być szczegółowe i nie rozmazane.
Czy standardowy obiektyw od Nikona 18-55mm - mi wystarczy do tego na początek?

Hmmm. Sprawa nie jest prosta. Bardzo małe detale elektroniczne, to po pierwsze statyw, po drugie oświetlenie, po trzecie najlepiej obiektyw dostosowany do makro lub nawet mikro, czyli czyli 60mm Micro lub 105mm Micro. Ja w pracy mam 105mm Micro VR. Rewelacyjny do robienia elektroniki, ale niestety koszt obiektywu jest rzędu 3k PLN. Są 105mm bez VR i wtedy są tańsze, chyba w poniżej 2k PLN.

Można próbować robić macro np standardowym Tamronem 70-300 w trybie makro. Niestety trudno jest uzyskać dobrą jakość zdjęć. Aczkolwiek może taka dla ciebie będzie zadowalajaca.

Jest też manewr z odwrotnym mocowaniem obiektywu na obiektywie (robiłem z użyciem Lumix FZ-30 - rewelacyjne powiększenia, ale trudno z ostrością) lub też zastosowanie pierścieni pośrednich (nie próbowałem, komplet dobrych pierścieni to 500 PLN, które przenoszą automatykę).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Gru 2008 14:37pomocny post - solucja   

Powrót do góry

tomasz_wilko
Poziom 13
Poziom 13

Post#13 Post autora tematu 29 Gru 2008 16:15   

Ok. temat zakończony ,
dzięki za rady:]
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Aparaty Fotograficzne Serwis -> Jaki: dobry tani aparat lustrzanka??
Strona 1 z 1