Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Rysunek techniczny - koło zębate

Test Driver Skoda 29 Gru 2008 19:08
  • #1 29 Gru 2008 19:08
    Test Driver Skoda
    Poziom 13  

Witam,

Jestem studentem pierwszego roku i mam wykonac zadanie domowe, którym jest przekładnia zębata. Mam pewien problem - raczej nie jestem pewny obliczeń które dokonałem i prosiłbym o sprawdzenie czy to co zrobiłem jest właściwe.

Otóż: Moim rysunkiem wyjściowym jest ten poniżej.

z = 3 (zazwyczaj litera "z" w książkach oznaczała ilośc zębów, ale czy w tym przypadku to koło ma tylko 3 zęby?)
    mx=6
    kąt gamma= 14st25'12"

Był tam także wzór, właśnie - na moduł koła zębatego? m = mx/tg kąta gamma. W takim razie co to jest to mx?

Z tablic odszukałem wartosc tangensa tego kąta i wynosi oto - 0,2568 = 0,26.
    Podstawiłem to wszystko do wzoru i otrzymałem m=23,364485 = 23,36

Obliczam teraz średnicę podziałową koła zębatego - d = z*m a z tego wychodzi wynik d = 70,08.

Następnie muszę zmierzyc na rysunku tę samą średnicę, ale nie wiem tego gdzie. Czy to jest pomiędzy tymi dwiema przerywanymi liniami określajacymi powierzchnię podziałową koła?

Następnie wyznaczam mnożnik skali dzieląc średnicę obliczoną przez średnicę zmierzoną. Potem każdy wymiar z rysunku mnożę przez k.

Czy to co powyżej napisałem jest prawdiłowe? W jaki sposób mogę zmierzyc tę średnicę podziałową koła, nie ukrywam, że trudno jest mi ją wogołe znaleźc. Czy jest to ta, o której wspomniałem wcześniej?

Dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

• #2 29 Gru 2008 21:18
    Usunięty
  • #3 29 Gru 2008 22:49
    Usunięty
  • #4 30 Gru 2008 17:12
    Test Driver Skoda
    Poziom 13  

Witam,

Właśnie dzisiaj rozkręcałem przekładnie kierowniczą od malucha - tzw. przekładnia ślimakowa i wiem o co chodzi. Tam jest ślimak i ślimacznica. Ślimacznica tote koło zębate a ślimak to ten wałek z zębami.

Właśnie sęk w tym, że średnica podziałowa nie była podana na rysunku. Raz to mam ją obliczyc a dwa mam ją zmierzyc na rysunku.

"To jest przekladnia typu koło ślimakowe\ślimacznica, tak?" Dokładnie tak.

Średnicę podziałową obliczyłem ze wzoru Dp = m*z = 69,23 mm = 7 cm.
    Pod m podstawiłem to co wyszło ze wzoru m = mx/tg kata gamma.

Czy jest to możliwe, że średnica podziałowa tego koło wynosi 7 cm?

z = 3 tak jak powiedział jeden z was jest to ślimak trójstopniowy.
    m - to moduł (tak mi powiedziano) [jednostka mm]
    kat gamma - kąt pochylenia linii zębów

Co do średnicy podziałowej koła to znalazłem regułkę: "średnica wyobrażalnego okręgu. Średnice podziałowe dwóch współpracujących z sobą kół zębatych są styczne do siebie."

Czyli z tego wynika, że powinienem przedłużyc to koło zębate i zmierzyc jego średnicę. Jednak, gdy to zrobię, wówczas będę miał około 13 cm tej średnicy, a co za tym idzie K - mnożnik (K=średnica obliczona podzielone przez średnica zmierzona) będzie mniejszy niż 1.

• #5 30 Gru 2008 17:49
    Usunięty
  • #7 30 Gru 2008 20:40
    Usunięty
  • #8 30 Gru 2008 20:54
    Test Driver Skoda
    Poziom 13  

No właśnie był napisany, nie wiem kto to napisał.

Dodano po 10 [minuty]:

Czy obliczył Pan ten moduł z jakiegos wzoru czy jakoś założył lub zmierzył, że ten moduł wynosi 2?

• Pomocny post
    #9 30 Gru 2008 20:59
    Usunięty
  • #10 01 Sty 2009 20:31
    Test Driver Skoda
    Poziom 13  

elektronika6 napisał:
    "z" to moduł zęba. Średnica podziałowa powinna byc podana na rysunku.

Dzięki za próbę pomocy, ale to akurat jest źle.Z to nie zaden moduł. Średnica podziałowa została zmierzona i obliczona tak jak byc powinno.

Na szczęście dzięki użytkownikowi AndrzejHir, który posiada niezwykle ogromną wiedzę na temat rysunku technicznego, przekładni zębatych, łożysk... długo by tak wymieniac możnaby moja wiedza została uporządkowana i obliczenia zrobione tak jak byc powinny.

Temat do zamknięcia.

• #11 02 Sty 2009 11:01
    Usunięty
  • #12 12 Sty 2009 12:37
    Dziordzio
    Poziom 1  

Mam pytanie do zorientowanych użytkowników tego tematu
    Ja jako student I roku tez ma zadanie z kołami zębatymi z tym że chciałbym się was zapytać czy znajcie jakąś konkretna literature w której to liczenie bedzie wytłumaczone?
    Bo ktos wyzej napisal ze w kazdej ksiazce do rysunku techniczego. Z tym ze np. ksiazka do technikum Paprockiego ( taka czaerwona (podówjne ee jedno w lewą strone drugie w druga)) ma to tylko pokazane na rysunku a nie wytlumaczone co z kad i dlaczego

• #13 12 Sty 2009 21:03
    Freszer124
    Poziom 1  

Polecam: "Koła Zębate" Konstrukcja tom 1 autor Kazimierz Ochęduszko
    Bardzo ciekawa pozycja.

• #14 18 Gru 2012 17:10
    sheyenne
    Poziom 1  

Witam, mam ten sam problem co założyciel tematu, co więcej mamy nawet ten sam rysunek. Nie wiem czy dobrze obliczyłem mnożnik skali. podane mam mx=6 z=1 i kąt gamma 6,5 stopni. wzór jest identyczny m=mx/tg gamma więc z moich wyliczeń wyszło 4,885 i to podzieliłem przez zmierzoną przeze mnie średnicę podziałową czyli 4,2cm i wyszedł mi mnożnik skali `1,2 mógłby ktoś to sprawdzić?

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty