Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Rysunek techniczny - koło zębate

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Rysunek techniczny - koło zębate
Autor
Wiadomość
Test Driver Skoda
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Anaworum

Post#1 Post autora tematu 29 Gru 2008 20:08   

Witam,

Jestem studentem pierwszego roku i mam wykonac zadanie domowe, którym jest przekładnia zębata. Mam pewien problem - raczej nie jestem pewny obliczeń które dokonałem i prosiłbym o sprawdzenie czy to co zrobiłem jest właściwe.

Otóż: Moim rysunkiem wyjściowym jest ten poniżej.

z = 3 (zazwyczaj litera "z" w książkach oznaczała ilośc zębów, ale czy w tym przypadku to koło ma tylko 3 zęby?)
mx=6
kąt gamma= 14st25'12"

Był tam także wzór, właśnie - na moduł koła zębatego? m = mx/tg kąta gamma. W takim razie co to jest to mx?

Z tablic odszukałem wartosc tangensa tego kąta i wynosi oto - 0,2568 = 0,26.
Podstawiłem to wszystko do wzoru i otrzymałem m=23,364485 = 23,36

Obliczam teraz średnicę podziałową koła zębatego - d = z*m a z tego wychodzi wynik d = 70,08.

Następnie muszę zmierzyc na rysunku tę samą średnicę, ale nie wiem tego gdzie. Czy to jest pomiędzy tymi dwiema przerywanymi liniami określajacymi powierzchnię podziałową koła?

Następnie wyznaczam mnożnik skali dzieląc średnicę obliczoną przez średnicę zmierzoną. Potem każdy wymiar z rysunku mnożę przez k.

Czy to co powyżej napisałem jest prawdiłowe? W jaki sposób mogę zmierzyc tę średnicę podziałową koła, nie ukrywam, że trudno jest mi ją wogołe znaleźc. Czy jest to ta, o której wspomniałem wcześniej?

Dziękuję za jakąkolwiek pomoc.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Gru 2008 20:08   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#2 29 Gru 2008 22:18   

Re: Rysunek techniczny - koło zębate

Przyjrzyj się w literaturze następującenu hasłu "Przekładnia zębata slimakowa z żebnikiem 3-krotnym". To nie jest przekłądnia o jakiej myślisz - dwa kółka zazębione. W każdym podręczniku szkolnym z Technikum znajdziesz takie rzeczy.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#3 29 Gru 2008 23:49   

"z" to moduł zęba. Średnica podziałowa powinna byc podana na rysunku.
To jest przekladnia typu koło ślimakowe\ślimacznica, tak? ( nie mam jak powiekszyć rysunku- link do fotosik nie działa.)
Powrót do góry

Test Driver Skoda
Poziom 13
Poziom 13

Post#4 Post autora tematu 30 Gru 2008 18:12   

Witam,

Właśnie dzisiaj rozkręcałem przekładnie kierowniczą od malucha - tzw. przekładnia ślimakowa i wiem o co chodzi. Tam jest ślimak i ślimacznica. Ślimacznica tote koło zębate a ślimak to ten wałek z zębami.

Właśnie sęk w tym, że średnica podziałowa nie była podana na rysunku. Raz to mam ją obliczyc a dwa mam ją zmierzyc na rysunku.

"To jest przekladnia typu koło ślimakowe\ślimacznica, tak?" Dokładnie tak.

Średnicę podziałową obliczyłem ze wzoru Dp = m*z = 69,23 mm = 7 cm.
Pod m podstawiłem to co wyszło ze wzoru m = mx/tg kata gamma.

Czy jest to możliwe, że średnica podziałowa tego koło wynosi 7 cm?

z = 3 tak jak powiedział jeden z was jest to ślimak trójstopniowy.
m - to moduł (tak mi powiedziano) [jednostka mm]
kat gamma - kąt pochylenia linii zębów

Co do średnicy podziałowej koła to znalazłem regułkę: "średnica wyobrażalnego okręgu. Średnice podziałowe dwóch współpracujących z sobą kół zębatych są styczne do siebie."

Czyli z tego wynika, że powinienem przedłużyc to koło zębate i zmierzyc jego średnicę. Jednak, gdy to zrobię, wówczas będę miał około 13 cm tej średnicy, a co za tym idzie K - mnożnik (K=średnica obliczona podzielone przez średnica zmierzona) będzie mniejszy niż 1.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#5 30 Gru 2008 18:49   

Zrób reszcie rysunek tak aby można było go powiększyć i popatrzeć na to. Nie ma rysunku to będzie zgadywanie co masz na myśli a jak jest rzeczywistość. Podaj oznaczenie tych łożysk które tam są to sobie sam zmierzę i obliczę parametry. Oznaczenie tych łożysk stożkowych na ślimaku.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Gru 2008 18:49   

Powrót do góry

Test Driver Skoda
Poziom 13
Poziom 13

Post#6 Post autora tematu 30 Gru 2008 20:59   

Link do zdjęcia: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/468b3ed38bd5c271.html
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Gru 2008 20:59   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#7 30 Gru 2008 21:40   

Na rysunku jest wzór m= mx / tg(gamma). Kto go napisał tam. To jest wzór bez sensu. Moduł głony tej przekładni ślimakowej wynosi m=2 [mm], nie inaczej.
Powrót do góry

Test Driver Skoda
Poziom 13
Poziom 13

Post#8 Post autora tematu 30 Gru 2008 21:54   

No właśnie był napisany, nie wiem kto to napisał.

Dodano po 10 [minuty]:

Czy obliczył Pan ten moduł z jakiegos wzoru czy jakoś założył lub zmierzył, że ten moduł wynosi 2?
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#9 30 Gru 2008 21:59pomocny post - solucja   

Lepiej będzie jak pogadamy na ten temat na Gadu-gadu lub Skypie. Mieszasz pojęcia. Ponieważ nikt się tym nie interesuje to gadu-gadu (andrzej11174786) Gadu i andrzej56624) Skype. Tecnikum - "Projekt i model przekładni ślimakowej" na studiach "Projekt wielostopniowej przekładni dużej mocy".
Powrót do góry

Test Driver Skoda
Poziom 13
Poziom 13

Post#10 Post autora tematu 01 Sty 2009 21:31   

elektronika6 napisał:
"z" to moduł zęba. Średnica podziałowa powinna byc podana na rysunku.

Dzięki za próbę pomocy, ale to akurat jest źle.Z to nie zaden moduł. Średnica podziałowa została zmierzona i obliczona tak jak byc powinno.

Na szczęście dzięki użytkownikowi AndrzejHir, który posiada niezwykle ogromną wiedzę na temat rysunku technicznego, przekładni zębatych, łożysk... długo by tak wymieniac możnaby moja wiedza została uporządkowana i obliczenia zrobione tak jak byc powinny.

Temat do zamknięcia.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#11 02 Sty 2009 12:01   

Zastosuj tam łożyska 30204 (te stożkowe). W katalogu CBKŁT znajdziesz wszystkie potrzebne dane wymiarowe i parametry wytrzymałościowe.
Wszystkiego dobrego w Nowym 2009 roku.
Powrót do góry

Dziordzio
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: NS

Post#12 12 Sty 2009 13:37   

Mam pytanie do zorientowanych użytkowników tego tematu
Ja jako student I roku tez ma zadanie z kołami zębatymi z tym że chciałbym się was zapytać czy znajcie jakąś konkretna literature w której to liczenie bedzie wytłumaczone?
Bo ktos wyzej napisal ze w kazdej ksiazce do rysunku techniczego. Z tym ze np. ksiazka do technikum Paprockiego ( taka czaerwona (podówjne ee jedno w lewą strone drugie w druga)) ma to tylko pokazane na rysunku a nie wytlumaczone co z kad i dlaczego
Powrót do góry

Freszer124
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Radom

Post#13 12 Sty 2009 22:03   

Polecam: "Koła Zębate" Konstrukcja tom 1 autor Kazimierz Ochęduszko
Bardzo ciekawa pozycja.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Sty 2009 22:03   

Powrót do góry

sheyenne
Poziom 1
Poziom 1

Post#14 18 Gru 2012 18:10   

Witam, mam ten sam problem co założyciel tematu, co więcej mamy nawet ten sam rysunek. Nie wiem czy dobrze obliczyłem mnożnik skali. podane mam mx=6 z=1 i kąt gamma 6,5 stopni. wzór jest identyczny m=mx/tg gamma więc z moich wyliczeń wyszło 4,885 i to podzieliłem przez zmierzoną przeze mnie średnicę podziałową czyli 4,2cm i wyszedł mi mnożnik skali `1,2 mógłby ktoś to sprawdzić?
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Rysunek techniczny - koło zębate
Strona 1 z 1