Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kaloryfery od połowy zimne, ciepły powrót, gorąca pompa

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Kaloryfery od połowy zimne, ciepły powrót, gorąca pompa
Autor
Wiadomość
wlodekwlo
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: oświęcim

Post#1 Post autora tematu 30 Gru 2008 13:25   

Mam problem, mieszkam na piętrze i tam mam odzielną instalację centralnego ogrzewania z rurek miedzianych, zasilanie to woda grzewcza dostarczana przez energetykę cieplną, posiadam wymiennik ciepła. Wszystkie grzejniki grzeją mocno do połowy a może mniej, w obrębie górnego wlotu. Dziwne jest to, że w długości poziomej większa połowa jest po prostu zimna, a dolny odpływ grzejnika jest ciepły prawie jak górny wlot. W piwnicy mam wymiennik i przed nim na powrocie pompkę która się bardzo grzeje. Na początku roku grzewczego nalałem do instalacji wody tak dużo, że przelewała mi się przez zbiornik wyrównawczy, zainstalowany w łazience pod sufitem. Zrobiłem też odpowietrzanie. Proszę o poradę.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Gru 2008 13:25   

Powrót do góry

Usunięty

Post#2 30 Gru 2008 13:48   

Re: Kaloryfery od połowy zimne, ciepły powrut, gorąca pompa

jeżeli grzejnik zasilany tradycyjnie z boku jest zimny u góry ( na końcu grzejnika) świadczy o jego zapowietrzeniu , natomiast jeżeli jest zimny u dołu to jest na nim zbyt mały przepływ (przepływem reguluje się jego wydajność). pompką bym się nie przejmował (jeżeli jest "chłodzona" przepływającą cieczą to będzie gorąca , ale to jej nie szkodzi).
Napisałeś że masz wymiennik ciepła - więc zastosuj układ zamknięty z małym zbiornikiem kompesacyjnym - a skończą się zapowietrzenia i wylewanie wody przelewem przy wzroście temperatury.
Powrót do góry

mucioo
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: W-w

Post#3 30 Gru 2008 14:17   

Ciekawy temat tu:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic866334.html

Jest tam też opis jak odpowietrzać grzejniki.
Powrót do góry

wlodekwlo
Poziom 11
Poziom 11

Post#4 Post autora tematu 30 Gru 2008 15:25   

Tylko że grzejnik grzeje i jest gorący w okolicy dopływu i odpływu to znaczy górna i dolna rórka są prawie tak samo gorące, a według mnie woda nie krąży po całym kaloryferze gdyż wtedy odpływowa rurka była by chłodna. mam samoodpowietrzniki, ale i tak odkręciłem końcowe korki żeby dobże odpowietrzyć chyba że są jeszcze inne sposoby. W łazience mam wyprowadzone piony na których zamocowany jest kociołek wyrównawczy.

Dodano po 27 [minuty]:

zapomniałem dodać że na piętro z piwnicy prowadzą trzy piony

Dodano po 13 [minuty]:

tak myślę żeby powrotny zawór przy kaloryferze przykręcić do połowy aby zmusić do obiegu po całym grzejniku, bo tak jak pisałem górą przy zaworze się wlewa i zaraz gorąca wychodzi

Dodano po 9 [minuty]:

ten zbiornik wyrównawczy w łazience jest gorący i dwie rurki dochodzące do niego
Powrót do góry

Usunięty

Post#5 30 Gru 2008 15:56   

to co opisałeś to ewidentne objawy zapowietrzenia.(woda krąży w grzejniku , lecz nie przepływa przez cały grzejnik , tylko "ścina" prosto do odpływu - dlatego powrotne rurki są zbyt gorące)
ewentualne kryzowanie instalacji (w celu wymuszenia jednakowego przepływu) to w tym przypadku drugorzędna sprawa.
Najpierw odpowietrz grzejniki - najlepiej na grzejnikach (potrafisz to zrobić prawidłowo ? ) jeżeli nie to napisz.
jakie masz zawory przy grzejnikach (jeżeli termostatyczne to na ostatnim punkcie grzejnikowym nie stosuj termogłowicy) jeżeli zwykłe to musisz skryzować instalację.
w przypadku termozaworów ( tych lepszych firm ) jest tam regulacja przepływu (odpowiednik nastawialnej kryzy)
a najlepiej napisz do mnie e-maila , i opisz swoje problemy - postaram się pomóc.
ps. nigdy w życiu nie odkręcaj korków grzejnikowych , grzejnik odpowietrzasz w następujący sposób :
zakręć zawór zasilający i kluczami płaskimi 27 i 32 lub 30 (w przypadku instalacji 1/2" ) poluzowujesz śrubunek na zasilaniu - kluczem 27 kontrujesz sam zawór żeby się nie obrócił gdy będziesz poluzowywał śrubunek.
po wypuszczeniu powietrza dociągasz śrubunek , otwierasz zawór i będzie O.K.
czy grzejniki masz wypoziomowane ? automatyczne odpowietrzniki nie zawsze się sprawdzają.
Powrót do góry

mucioo
Poziom 16
Poziom 16

Post#6 30 Gru 2008 16:58   

Naszkicuj schemat swojej instalacji - to wiele wyjaśni.
Powrót do góry

wlodekwlo
Poziom 11
Poziom 11

Post#7 Post autora tematu 31 Gru 2008 10:06   

Sprawdzałem już odpowietrzenia i jest ok. podejrzewałem sitko przypchane ale go nie było przed pompą, i coś mi się wydaje że to pompka jest za słaba /na początku roku grzewczego rozprowadzała po całym grzejniku i grzało jednakowo na całej długości/ teraz do połowy na długości. Nie mam jak sprawdzić czy nie nawaliła pompa. Dawniej jak szła pompa w nocy ją na piętrze słyszałem jak pracowała woda po instalacji, co mam z rurek miedzianych i mam trzy piony na piętro.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Gru 2008 10:06   

Powrót do góry

Usunięty

Post#8 31 Gru 2008 10:27   

kolega mucioo dobrze podpowiedział - podaj nam jakiś schemat.
czy masz manometry ?
najlepiej jak byś miał zamontowane przed i za pompą - w chwili włączania pompy powinien być niewielki ale widoczny spadek ciśnienia na manometrze przed pompą i lekki wzrost za pompą.(oczywiście na manometrze w miarę czułym,dobranym do instalacji a nie jakimś , który ma pracować na "wieżowcu")
wtedy byś wiedział czy pompa pracuje.
nawet na pompie "bezszmerowej" powinna być słyszalna jej praca.
oczywiście trzeba przyłożyć "ucho" i uważać żeby go nie sparzyć.
najlepiej to pozamykaj wszystkie grzejniki oprócz jednego. i pomały wykluczaj usterki.
to "ścinanie" może też mieć przyczynę w jakiejś "spince" , czy masz zawór odcinający przy "różnicówce" ?
zamknij go na chwilę żeby sprawdzić czy tam nie ma "spinki"
po prostu podałeś zbyt mało danych.
na pompie "bezszmerowej" jest korek na obudowie silnika , jakby przedłużenie osi wirnika.
odkręć go i zobaczysz czy wirnik się kręci - można tam włożyć śtubokręt w sam środek i spróbować obrócić wirnik.
czasem to pomaga - jeżeli pompa stanęła wskutek dostania się tam małego odłamka kamienia kotłowego.
Powrót do góry

zbigmaz1
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: dolnośląskie

Post#9 02 Sty 2009 09:15   

Ja bym jeszcze spróbował dobić jeszcze troczę ciśnienia. To działa w układzie z piętrem. Może za małe ciśnienie w układzie z grzejnikami?
Powrót do góry

wlodekwlo
Poziom 11
Poziom 11

Post#10 Post autora tematu 02 Sty 2009 12:00   

w okresie świątecznym zwiękrzyłem przepływ przez wymiennik tak że miałem gorące grzejniki do połowy, już myślę czy czasem pompa elektrycznie nie jest podpięta tak że ma odwrotne działanie.[img]http://obrazki.elektroda.net/90_1230893402_thumb.jpg[/i[url=http://obrazki.elektroda.net/96_1230893540.jpg]Kaloryfery od połowy zimne, ciepły powrót, gorąca pompamg][/url][img]http://obrazki.elektroda.net/95_1230893602_thu[url=http://obrazki.elektroda.net/48_1230893650.jpg]Kaloryfery od połowy zimne, ciepły powrót, gorąca pompamb.jpg[/img][/url][img]http://obrazki.elektroda.net/70_1230893690_thumb.jp[url=http://obrazki.elektroda.net/24_1230893740.jpg]Kaloryfery od połowy zimne, ciepły powrót, gorąca pompag[/img][/url]
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Sty 2009 12:00   

Powrót do góry

zbigmaz1
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: dolnośląskie

Post#11 02 Sty 2009 12:09   

Ja bym dobił ciśnienia i jeszcze raz sprawdził odpowietrzanie. Ma pocieknąć woda. Potem jak spadnie ciśnienie jeszcze raz dobić ale o jakieś 0,5 więcej jak masz i sprawdzić. Odpowietrzanie na rozkręconych na max zaworach przy grzejnikach.
Powrót do góry

Usunięty

Post#12 02 Sty 2009 12:19   

Re: Kaloryfery od połowy zimne, ciepły powrót, gorąca pompa

Włodek - nie wiem czemu masz podpięte dwie rurki pod naczynie (ono nie jest nijak kryzowane) na moje "oko" to cała "para" idzie w "gwizdek" to znaczy w te naczynie.
co się tyczy pompy to na jej korpusie jest strrzałka wskazująca kierunek przepływu - więc sprawdź.
na pierwszy rzuk oka - to zrobiłeś z naczynia grzejnik.
połączenie z naczyniem powinieneś mieć na tej rurce zasilającej grzejnik.
ten który jest na schemacie pod naczyniem
drugiego połączenia nie powinno być.
Powrót do góry

wlodekwlo
Poziom 11
Poziom 11

Post#13 Post autora tematu 02 Sty 2009 12:40   

Ten zbiorniczk zrobiony jest na wzór dawnego centralnego na piec węglowy tylko zbiornik był większy na 80 litrów i znajdował się na strychu. w nim odbywała się wymiana obiegu. Ja centralne zrobiłem tak samo tylko zmieniłem rurki i kaloryfery a zbiorniczek zrobiłem mniejszy i umieściłem go w łazięce. Mam pytanie co to znaczy c.o. z układem zamkniętym podobno wtedy układ nie ma prawa się zapowietrzyć. MOJA POMPKA POMPUJE NA 3 BIEGU już dwa lata. Jeżeli zmniejsze to odległe kaloryfery słabo grzeją
Powrót do góry

12gucio
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: okolice Lublina

Post#14 02 Sty 2009 13:58   

Witam!
Układ zamknięty "co "jest przy zastosowaniu naczynia przeponowego ,też się zapowietrza.Też podejrzewam że całe obieg idzie przez naczynie.
Powrót do góry

wlodekwlo
Poziom 11
Poziom 11

Post#15 Post autora tematu 02 Sty 2009 14:19   

W jaki sposób można odpowieczyć cały układ c.o bo na grzejnikach mam odpowietrzniki, a oprucz tego popuszczałem na dopływie i nie słyszałem syku powietrza
Powrót do góry

Usunięty

Post#16 02 Sty 2009 14:21   

w układzie otwartym jest ciśnienie atmosferyczne (jest niczym nie odseparowane od otoczenia) , właśnie przez "owo" otwarcie w naczyniu wzbiorczym.
układ zamknięty jest szczelnie zamknięty i przez to odseparowany od otoczenia.
jest to wielkie uproszczenie.(poza tym są różnice w temperaturach pracy owych instalacji)
układy otwarte muszą być stosowane tam gdzie są kotły na paliwo stałe (np. piece węglowe)
tam gdzie są wymienniki i piece gazowe można zastosować układ zamknięty (po zastosowaniu naczynia przeponowego , zaworu bezpieczeństwa i układów automatycznej kontroli i regulacji takiej instalacji).
w Twoim przypadku jest bardzo łatwo to zmienić , wszystko co Ci potrzebne jest na tym forum.
Powrót do góry

wlodekwlo
Poziom 11
Poziom 11

Post#17 Post autora tematu 03 Sty 2009 09:54   

Muszę napisać podsumowanie tego wszystkiego co tu przeczytałem. Uwarzam że przyczyną tego wszystkiego jest słaba pompa gdyż cały czas pracuje na trzecim biegu. Wczoraj przestawiłem na drugi i nie miałem ciepła w bardziej odległych grzejnikach. Drugie co mi się nasówa to za mały zbiornik wymiany ciepła dlatego nie nadąża rozprowadzać ciepła.
Jeżeli to pompka to jaka była by mi potrzebna żeby była wydajna i pracowała na pierwszym biegu. a może zastosować dwie pompy.
Powrót do góry

Usunięty

Post#18 03 Sty 2009 10:33   

wlodekwlo - nie wiem o jakim rozprowadzaniu ciepła przez "za mały zbiornik" piszesz ?
naczynie wzbiorcze nie rozprowadza ciepła a jedynie jest odpowiedzialne za prawidłowy poziom wody w zładzie C.O.
twierdzisz że czytasz wszystko - oj chyba nie.
jeżeli Ci podpowiadamy , to mamy nadzieję że sprawdzisz to u siebie , a Ty zadajesz ponownie pytanie i dochodzisz do "dziwnych" wniosków.
Ja uważam że Twoja pompa jest O.K. - zmniejsz obroty pompy najpierw na dwójkę , może nawet na jedynkę i koniecznie upuść wodę z naczynia (chodzi o to żeby woda nie krążyła przez naczynie), ale uważaj - musisz to zrobić precyzyjnie.
uważam że cały układ "ścina" Ci przez naczynie.
zaznaczam że chodzi w tym eksperymencie tylko o sprawdzenie moich podejrzeń.(potem uzupełnij złąd)
docelowo musisz "zaślepić" odpływ z naczynia - zostawiając zasilanie, będzie Ci tekże odpowietrzać ten grzejnik pod naczyniem (wg. Twojego schematu)
Powrót do góry

mucioo
Poziom 16
Poziom 16

Post#19 03 Sty 2009 14:48   

Może prościej będzie jak pokażę na schemacie:

Usuń fragment rurki zaznaczony na czerwono albo odetnij od zbiornika i zaślep ją trwale - to ważne, gdyż tutaj nieszczelność może powodować zasysanie powietrza do układu CO. Jak już wspomniał krzysio_sr - wszystko już masz dokładnie wytłumaczone - jeśli dalej nie rozumiesz to wezwij fachowca, wtedy jedno Jego spojrzenie na instalację doprowadzi do tych samych wniosków.
Pozdrawiam
Powrót do góry

mirrzo
Moderator - Systemy Grzewcze

Miasto: MOJE Miasto

Post#20 03 Sty 2009 19:56   

Najlepiej b edzie wywalić to naczynie i zastąpić przeponowym. Wtedy i pompa zacznie lepiej pracować, choć nie powiedziane, bo przypuszczam, że "za ciasne" są rury.
Wymień też rurę"spalinową" w piecu do grzania wody
Powrót do góry

mucioo
Poziom 16
Poziom 16

Post#21 04 Sty 2009 02:17   

mirrzo napisał:
Najlepiej b edzie wywalić to naczynie i zastąpić przeponowym. Wtedy i pompa zacznie lepiej pracować, choć nie powiedziane, bo przypuszczam, że "za ciasne" są rury.
Wymień też rurę"spalinową" w piecu do grzania wody

krzysio_sr napisał:

...
tam gdzie są wymienniki i piece gazowe można zastosować układ zamknięty (po zastosowaniu naczynia przeponowego , zaworu bezpieczeństwa i układów automatycznej kontroli i regulacji takiej instalacji).
...

mirrzo[b] - nie jest to niewykonalne ale wymaga troszkę fachowej wiedzy w doborze naczynia w stosunku do pojemności układu a także w doborze zaworu bezpieczeństwa i ustawieniu automatyki. Ponadto naczynie przeponowe wraz z zaworem powinno być zamontowane w pobliżu wymiennika. Wizyta fachowca nieunikniona raczej.
Powrót do góry

rochserv
Poziom 3
Poziom 3

Post#22 04 Sty 2009 16:06   

Pomijajac inne "kwiatki" w twojej instalacji to sadzac ze zdjec i rysunkow
masz zle wlaczoną pompe obiegową i pewnie pompuje wode przez powroty grzejnikow .
Zakladając ze masz wymiennik (zasilanie u góry wyjscie u dolu ) w ukladzie przeciwpradowym i pompe na powrocie to ma ona tloczyc w kierunku wymiennika wode z instalacji . To wyklucza montaz zaworu roznicowego z kulka w takim ustawieniu jak u ciebie obecnie , pompa mielilaby na krotkim obiegu przez zawor-tak to narysowales w szkicu .
Zawor mozesz usunac zupelnie bo w twoim ukladzie nie jest do niczego potrzebny . Popraw uklad tak zeby wygladal jak ponizej i woda plynela w zaznaczonych kierunkach .

Załączniki:
Powrót do góry

Usunięty

Post#23 04 Sty 2009 16:27   

rochserv ma rację - jeżeli ta pompa zamiast "ściągać" - "pcha" (bo w tym przypadku zamykałaby chociaż różnicówkę) to zasila od dołu.
Ale - jeżeli "ściąga" to nie ma prawa zamknąć różnicówki (a to następne miejsce gdzie woda "łapie krótki obieg" a reszta instalacji kuleje.
po dokładnym przyglądnięciu się zdjęciom - też mam wrażenie że to już koniec tego "rzeźbienia" , pora zawołać fachowca.
nawet jeżeli zawór różnicowy jest założony w prawidłowym kierunku przepływu to i tak nie spełania swojej toli.
powinien być zamontowany - owszem w pionie , ale przepływem w górę.
wtedy dopiero po ustaniu przepływu przez pompę kula się otworzy.
czyż nie tak koledzy ?
lub jeżeli jest założona zgodnie z przepływem (powrotu) to i tak jak by jej nie było - bo jest non stop zamknięta.
Powrót do góry

himani
Poziom 6
Poziom 6

Post#24 04 Sty 2009 16:27   

Witam,

Oglądając tą instalację śmiech przychodzi sam na usta.Kolego będzie wszystko w porządku ,jeśli weżmiesz się za przeróbkę układu.Wykonanie naczynia prostokątnego ,które ma pracować na ciśnieniu ,jest kompletnym nie porozumieniem.Dobrze że nie pękło i nie wyrządziło krzywdy nikomu.
Należy zdemontować je całkowicie i zakupić naczynie przeponowe na ciśnienie 3bary i zabezpieczyć zaworem bezpieczeństwa na 2.5 bara.
Należy zainstalować po stronie ssawnej pompy,tylko na jednym przewodzie powrotu.W obecnej chwili naczynie zainstalowane jest w zasilenie i powrót co tworzy grzejnik i odcina pracę pozostałych grzejników.Usprawnij regulację przepływu wody przez instalację tzn. równomierny przepływ wody w całym układzie i sprawdż odpowietrzniki samoczynne,czy są sprawne.Wszystko będzie hulać a Ty będziesz cieszył się ciepełkiem.

POWODZENIA.
Powrót do góry

rochserv
Poziom 3
Poziom 3

Post#25 04 Sty 2009 17:07   

himani napisał:
Witam,
Wykonanie naczynia prostokątnego ,które ma pracować na ciśnieniu ,jest kompletnym nie porozumieniem.Dobrze że nie pękło i nie wyrządziło krzywdy nikomu.

Spokojnie....co mialo tu pekac jak uklad jest otwarty ?
himani napisał:

Należy zdemontować je całkowicie i zakupić naczynie przeponowe na ciśnienie 3bary i zabezpieczyć zaworem bezpieczeństwa na 2.5 bara.
Należy zainstalować po stronie ssawnej pompy,tylko na jednym przewodzie powrotu.W obecnej chwili naczynie zainstalowane jest w zasilenie i powrót co tworzy grzejnik i odcina pracę pozostałych grzejników.

Nie ma co przesadzac z zamianą wszystkiego na uklady zamkniete , mozna to tutaj zrobic ale wcale nie jest konieczne do dzialania instalacji.
Wystarczy ze autor usunie polaczenie zasilanie grzejnikow -zbiornik wyrownawczy a pozostawi powrot i juz obiegu przez naczynie nie bedzie
Powrót do góry

mirrzo

Miasto: MOJE Miasto

Post#26 04 Sty 2009 21:16   

Niemniej jednak, układ zamknięty w tym przypadku jest wiele korzystniejszy
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Sty 2009 21:16   

Powrót do góry

rochserv
Poziom 3
Poziom 3

Post#27 04 Sty 2009 22:20   

mirrzo napisał:
Niemniej jednak, układ zamknięty w tym przypadku jest wiele korzystniejszy

Bo nie byloby naczynia wzbiorczego w lazience
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Kaloryfery od połowy zimne, ciepły powrót, gorąca pompa
Strona 1 z 1