Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subik na 2x GDN 20/60

marik_te 30 Gru 2008 23:22 2997 7
  • Subik na 2x GDN 20/60

O to moja pierwsza konstrukcja. Obudowa bandpass a we wewnątrz dwa Tonsile GDN 20/60 przerobione z pianki na gumę. Wymiary zewnętrzne to 78cm wysokość, 56cm szerokość i 35cm głębokość. Gniazdo to speakon umożliwią podłączenie za równo do jednego wzmacniacza jak i dwóch. Płyta to zwykła wiórówka starego typu o grubości 20mm. Narazie napędzam to starą Vermoną, może ktoś pamięta ten sprzęt:).

Co do kosztów to przedstawia się to następująco:
    GDN - 40zł za sztukę
    Silikon i vicol -12zł
    Wkręty - jakieś 5zł
    Materiał obiciowy - gdzieś znaleziony w domu
    Rączki i gniazdo -6zł
    Płyty - ze starej szafy
    Wytłumienie -20zł

Subik na 2x GDN 20/60 Subik na 2x GDN 20/60 Subik na 2x GDN 20/60

Subik na 2x GDN 20/60 Subik na 2x GDN 20/60 Subik na 2x GDN 20/60

Fajne!
  • #2 30 Gru 2008 23:47
    gugus89
    Poziom 14  

Witam!
    Wydaje mi się że konstrukcja robiona na oko, bo troche za duża buda sie wydaje..to na dole to BR?
    Na ile są strojone komory?
    pozdrawiam

• #3 30 Gru 2008 23:51
    marik_te
    Poziom 22  

Tak to BR. No dość wysoko strojona bo na 100Hz. Nie jeden się za pewne przyczepi że mogła być lepiej zaprojektowana. Ale gra przyzwoicie. Choć faktycznie wydaje się duża, ale winisd po podaniu parametrów głośnika wyliczył obudowę prawie 2 razy większą.

• #4 31 Gru 2008 00:41
    quniq
    Poziom 21  

Ale, ale... Po zmianie zawieszenia na gumę parametry gośnika znacznie sie zmieniły. Może nie jestem jakims ekspertem, ale z mojej miernej wiedzy wnioskuję, że po zmianie zawieszenia głośnik ma inne właściwości. Więc buda liczona pod "stare głośniki", tym bardziej band-pass, nie będzie dobra dla "nowych" głośników. Może nie tyle nie dobra, cona pewno nie najlepsza.

• #5 31 Gru 2008 07:20
    gugus89
    Poziom 14  

No i ten BR, to nie BR tylko otwór stratny(jeśli się mylę to poprawcie) i swoją drogą też wydaje się ogromny..
    A kolega z postu wyżej ma rację, dałeś gumowe zawieszenie więc pewnie jego FS się podniosło..
    Jaki jest litraż obydwóch komór?

• #6 31 Gru 2008 10:34
    marik_te
    Poziom 22  

Że nie najlepsza to zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego ten temat żeby wysłuchać wszystkich krytycznych uwag ludzi którzy mają więcej do czynienia z tym tematem. Co do FS to wiem że się zmieniło ale coś nie mogłem sobie poradzić z hobbybox'em. Litraż to przód 38l tył 68l. A ten BR a raczej ta dziura to jest w pewnym stopniu wzorowanie się na kolumnach estradowych które były w ten sam sposób zrobione(może miały zaokrągrolą ściankę w środku tylko).

• #7 02 Sty 2009 01:06
    UnnamedYesusiq
    Poziom 18  

Teoretycznie jedną z zalet budowy bandpassu jest niezła wytrzymałość mocowa głośnika, jeśli tylko będzie ona odpowiednio policzona i posiadała odpowiedni litraż ( mowa o części budowy w której głośniki pracują w br ) wówczas podając nawet duże moce ciśnienie wewnątrz dość drastycznie 'ogranicza' nasz przetwornik przed zbyt dużym wychyłem membrany. A tu z tego co widzę głośniki klasy 10" w tak dużej obudowie zamkniętej, w dodatku ze zmienionymi zawieszeniami i sporą ilością wygłuszenia... nie wróży to dobrze, a już na pewno nie gra jak powinien grać akustyczny filtr dolnoprzepustowy. Dodam, że winSD liczy obudowę jak najbliższą ideałowi ch-ki pod względem jej liniowości...
    Pozdrawiam

• #8 02 Sty 2009 17:58
    inkognito09
    Poziom 29  

UnnamedYesusiq - to jest 8" nie 10".

Ten "BR" mnie rozwalił. Tak wysoko stroi się piece gitarowe, ewentualnie kolumny estradowe nastawione na suche pukanie, a nie bas. Z tak wysokostrojonego BP nawet basu nie będzie. Chociaż duży utwór w pewnym sensie działą trochę "mniej jak BR", w przypadku BP to wygląda jakby miało kierunkować fale, a nie stroić cokolwiek.

Pokaż te symulacje (mimo że się nie zgadzają). Charkę i opóźnienia grupowe. Konstrukcja trochę nieprzemyślana, ale może da się z nią jeszcze coś zrobić.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme