Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy stereo 6P14P-EV SE

Grzegorz230V 01 Sty 2009 00:00 12197 16
  • Wzmacniacz lampowy stereo 6P14P-EV SE

Wzmacniacz lampowy 6Π14Π-EB SE

Wzmacniacz powstał głównie z ciekawości „Jak to gra?”. Jest to typowa konstrukcja prostego wzmacniacza lampowego stereo. Na wejściu podwójna trioda (rosyjski odpowiednik ECC83), w stopniu końcowym jedna lampa na kanał - 6Π14Π-EB (rosyjski odpowiednik EL84). Obudowa wykonana jest z drewna, pomalowana czarnym matowym lakierem. Montaż „na pająka” z wykorzystaniem łączówek. Transformatory głośnikowe to standardowe TG2,5-1-666. Lampy „żarzone” są napięciem stałym 6,3V (~12V--->mostek prostowniczy---->filtr pojemnościowy---->stabilizator lm317). Na tylnej ścianie znajdują się wszystkie wejścia i wyjścia sygnałowe (RCA), potencjometry oraz gniazda bezpieczników i przełączniki („sieciowy” i „anodowe”) Całość konstrukcji podniesiona jest na kolcach głośnikowych.

Pierwsze wrażenie było bardzo pozytywne ale bez zaskoczenia. Wzmacniacz gra dobrze chociaż narzekam na brak mocnych niskich tonów ale to chyba normalne przy takiej mocy. Postanowiłem porównać jakość dźwięku z jakością TDA1554Q. Po wielogodzinnych odsłuchach na różnym sygnale wejściowym (od mp3 do CD, różne rodzaje muzyki) Stwierdzam że: Niskie tony są wręcz identyczne. Środek i góra brzmi inaczej TDA1554Q gra „płasko” tylko takie określenie przychodzi mi do głowy a lampowiec pokazuje wreszcie po co został stworzony ;) przyjemny dokładny i dynamiczny dźwięk. Różnice są słyszalne nawet gdy źródłem sygnału jest mp3 i słucha się Techno czy Trance. Słuchając muzyki z CD nie chce się wracać do mp3 ;). Odsłuchy prowadzone na Tonsilu po regeneracji. A teraz coś o mocy około 3W (bo tyle na szybko zmierzyłem) podane na kolumnę ZG30C114 (Głośnik niskotonowy posiada oryginalne zawieszenie dolne wraz z cewką wymieniona membrana + zawieszenie, głośnik wysokotonowy ma wymienioną kopułkę z cewką kopułka jest rzekomo tytanowa.) Może spokojnie współpracować z subwooferem STX 22-120-8SS napędzanym 50 watowym tranzystorowym wzmacniaczem. Wtedy efekt jest najciekawszy niskie tony głębokie i mocne, reszta dokładna i dynamiczna i taka konfiguracja na dzień dzisiejszy mnie w pełni satysfakcjonuje.

Trudno ocenić ile wszystko kosztowało bo części zacząłem kupować od wakacji.

Podsumowując: Wzmacniacz lampowy 6Π14Π-EB SE gra lepiej niż TDA1554Q ;)

Kilka zdjęć:

Wzmacniacz lampowy stereo 6P14P-EV SE Wzmacniacz lampowy stereo 6P14P-EV SE Wzmacniacz lampowy stereo 6P14P-EV SE

Wzmacniacz lampowy stereo 6P14P-EV SE Wzmacniacz lampowy stereo 6P14P-EV SE Wzmacniacz lampowy stereo 6P14P-EV SE

Komentarze i uwagi mile widziane.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w NOWYM ROKU 2009.

Fajne!
  • #2 02 Sty 2009 02:49
    Usunięty
  • #3 02 Sty 2009 11:33
    AMPI
    Poziom 25  

Witam.
    Poproszę o zdjęcie całego wzmacniacza od frontu w dziennym świetle.
    Wrzuć proszę schemat.
    Czy jest jakiś powód że żarzysz lampy prądem stałym?

• #4 02 Sty 2009 11:51
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

a ja radzę koledze nauczyć się cyrylicy bo nie ma takiej lampy jak 6P14P-EB. Jest 6P14P-EV i 6Π14Π-EB i takimi oznaczeniami radzę się posługiwać.

• #5 02 Sty 2009 14:21
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

EV to chyba w zachodniej traskrypcji z cyrylicy...
    Po polsku będzie 6P14P-EW.

We wzmacniaczu mocno razi rozmieszczenie gałek i włączników na tylnej ściance.

• #6 02 Sty 2009 14:56
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Po polsku to będzie 6P14P-JeW :) ale ja polecam transkrybować tak jak jest u Franka.

• #7 02 Sty 2009 20:34
    Grzegorz230V
    Poziom 16  

Cytat:
    kocyk

1. Dla czego potencjometry (i to 2) są z tyłu?! Lepiej byłoby dać jeden (podwójny) z przodu.

2. Przydałby się jakiś kontrast (polerowana blaszka aluminiowa?).

3. Nie podoba mi się izolacja. Nie mówię już o taśmie ale dłuższe nóżki podzespołów są gołe!

Reszta chyba OK.

Ad1. 2 potencjometry dlatego że można ustawić balans - to chyba najprostsze możliwe rozwiązanie no i w torze sygnału jak najmniej elementów...

Ad2. Myślę nad tym ponieważ w 2 miejscach delikatnie pękł lakier prawdopodobnie od temperatury lamp. Na pewno w przyszłości to dopracuję... Na pewno kolejna konstrukcja będzie posiadała mniej drewna.

Ad3. Nie przeszkadza mi to wcale wszystkie elementy są "stabilne" i nie maja prawa do zwarcia.

Cytat:
    AMPI

lampowy stereo 6P14P-EB SE
    Witam.
    Poproszę o zdjęcie całego wzmacniacza od frontu w dziennym świetle.
    Wrzuć proszę schemat.
    Czy jest jakiś powód że żarzysz lampy prądem stałym?

Będą fotki już niedługo nie jest to jakieś super piękne... ale widziałem gorzej wykonane :)

Schemat jest w załączniku na szybko rysowałem w protelu dxp.

Stałe żarzenie redukuje przydźwięk sieciowy praktycznie do 0 :) skraca się żywotność lamp ale to już groszowe wydatki.

Cytat:
    painlust

a ja radzę koledze nauczyć się cyrylicy bo nie ma takiej lampy jak 6P14P-EB. Jest 6P14P-EV i 6Π14Π-EB i takimi oznaczeniami radzę się posługiwać.

Oczywiście poprawiłem tak masz racje. Ale trudno π wpisać np w googole tzn. przynajmniej mi ;) - By żyło się lepiej.

Cytat:
    thereminator

We wzmacniaczu mocno razi rozmieszczenie gałek i włączników na tylnej ściance.

Po co ciągnąc kable i wprowadzać niepotrzebne zakłócenia może nie są to jakieś wielkie zakłócenia wręcz minimalne, ale po raz kolejny: "By żyło się lepiej :)"

Wejście jest zaraz obok potencjometru i z potencjometru ekranowanym kablem na siatkę triody. Jak można zauważyć z przodu trochę mało miejsca:) ale tak czy tak planowałem dać wszystko na tylnej ściance bo właśnie tak mi sie podoba z przodu mają być wyeksponowane lampy i tyle potencjometrów praktycznie nie używam są ustawione tak jak wymaga tego źródło sygnału.

Pozdrawiam :) miło że napisaliście.

Ps. W temacie musi zostać bo się nie da napisać Π myślę że mnie za to nie zabijecie...

• #9 03 Sty 2009 11:34
    Grzegorz230V
    Poziom 16  

Teraz już chyba powinno być.

• #10 03 Sty 2009 21:15
    Tomekddd
    Poziom 23  

bardzo fajny wzmacniacz i ciekawa obudowa sam ją robiłeś?
    Montaż "na pająka" też ciekawy, pewnie się namęczyłeś przy lutowaniu.
    Zamiast taśmy izolacyjnej mogłeś dać termokurczki lepiej wyglądają ale za to taśmę lepiej odwinąć.
    Mnie się podoba, chciałbym usłyszeć jak gra.
    Pozdrawiam Tomek

• #11 03 Sty 2009 22:17
    Usunięty
  • #12 04 Sty 2009 09:56
    Grzegorz230V
    Poziom 16  

Cytat:

Powiedz tak szczerze - czy używasz w ogóle balansu? Poza tym, jeśli już, łatwiej jest raz ustawić balans i regulować głośność dwóch kanałów jednocześnie niż za każdym "zgłośnieniem" bawić się z dwoma potencjometrami...

Te potencjometry praktycznie nie są używane zostały ustawione raz praktycznie na stałe regulacja dźwięku odbywa się w cd lub czasami komputerze. Jak słucham z kompa to nie ma problemu bo tam jest balans itd. W cd nie mam balansu więc idealnie nie będzie i właśnie do tego przydają się te oddzielne potencjometry.

Powiedz tak szczerze - czy używasz w ogóle balansu? A to trochę bez sensu... chyba ze masz jakieś super idealne części zarówno w nadajniku źródła sygnału no i we wzmacniaczu (różnice zawsze będą ale przy tym rozwiązaniu da się je zminimalizować praktycznie do 0.)

• #13 04 Sty 2009 13:21
    Usunięty
  • #14 04 Sty 2009 15:05
    Grzegorz230V
    Poziom 16  

Oczywiście tyle że na środku zaplanowałem zasilanie a bokami sygnał wiec żeby kanały były praktycznie identycznie zbudowane dałem po bokach 2 oddzielnie. Po za tym tak mogę ustawić jak mi się podoba a jeden potencjometr ogranicza możliwości.

• #15 04 Sty 2009 19:00
    AMPI
    Poziom 25  

Nie widzę układu opóźnionego załączenia napięcia anodowego.
    Na wyjściu filtra napięcia anodowego powinien być umieszczony rezystor rozładowczy, tak dla twojego bezpieczeństwa :)
    Pozdrawiam.

• #16 04 Sty 2009 19:45
    Grzegorz230V
    Poziom 16  

Cytat:
    Wzmacniacz powstał głównie z ciekawości „Jak to gra?”. Jest to typowa konstrukcja prostego wzmacniacza lampowego stereo. Na wejściu podwójna trioda (rosyjski odpowiednik ECC83), w stopniu końcowym jedna lampa na kanał - 6Π14Π-EB (rosyjski odpowiednik EL84). Obudowa wykonana jest z drewna, pomalowana czarnym matowym lakierem. Montaż „na pająka” z wykorzystaniem łączówek. Transformatory głośnikowe to standardowe TG2,5-1-666. Lampy „żarzone” są napięciem stałym 6,3V (~12V--->mostek prostowniczy---->filtr pojemnościowy---->stabilizator lm317). Na tylnej ścianie znajdują się wszystkie wejścia i wyjścia sygnałowe (RCA), potencjometry oraz gniazda bezpieczników i przełączniki („sieciowy” i „anodowe”) Całość konstrukcji podniesiona jest na kolcach głośnikowych.

Oczywiście jak już napisałem jest oddzielny przełącznik więc po co jeszcze stosować układ? (na schemacie zapomniałem narysować ;) )

Zdjęcie w normalnym świetle
    Wzmacniacz lampowy stereo 6P14P-EV SE

• #17 04 Sty 2009 19:59
    AMPI
    Poziom 25  

Faktycznie jakoś przeoczyłem . Zwracam honor :)
    Całkiem fajnie to wygląda.
    Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME