Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty przekaźnik czasowy na 220V pr.zm. - do 5 sec

dlew53 29 Mar 2004 22:30 3959 12
  • #1 29 Mar 2004 22:30
    dlew53
    Poziom 14  

Witam serdecznie.
    Czy ktoś ma schemat prostego przekaźnika czasowego na 220V pr.zm. - do 5 sec - do załączenia sygnalizacji dźwiękowej sprzężonej z czujnikiem ruchu załączającego żarówkę. Przy tym potrzebna jest sygnalizacja dźwiękowa przez 5 sec.
    A hoj.
    Darek

• #2 30 Mar 2004 12:53
    _jta_
    Specjalista elektronik

5 sekund przy 220V zmiennego to pewnie najlepiej na jakimś bimetalu
    - podgrzewasz go, jak się nagrzeje, to załącza.

• #3 30 Mar 2004 20:07
    dlew53
    Poziom 14  

Dziękuję za radę, ale przekaźni8k czasowy ma się wyłączyć po 5 sec i nie załączać ponownie - dopiero po kolejnym włączemiu obciążenia czujnika ruchu. Przekaźnik ma zadziałać po 5 sec i poprzez swoje styki pomocnicze wyłączyć sygnalizację dźwiękową.
    Bimetal na 220V + przekaźnik na 220V - trochę mało mam do zdziałania.

• #5 30 Mar 2004 22:04
    dlew53
    Poziom 14  

Dziękuję za podpowiedź ale to trochę za droga zabawka do tak prostej funkcji

• #6 30 Mar 2004 22:36
    michasp
    Poziom 17  

Witam!

Chcesz zrobić takie urządzenie, czy je kupić? Skonkretyzuj pytanie. Czasówek jest dużo, myślę, że taka najprostsza to koło 100 zł kosztuje i warto chyba ją kupić - jeśli chce się mieć układ stabilnie działający. Jeśli chcesz taki układ skonstruować, to chętnie będę obserwował dalszy rozwój postów odnośnie tego tematu.

Pozdrawiam,

Michał.

• #7 30 Mar 2004 22:42
    _jta_
    Specjalista elektronik

Mam wrażenie, że 2 bimetale mogłyby załatwić całą sprawę... może jeszcze z przekaźnikiem.

• #9 31 Mar 2004 10:51
    dlew53
    Poziom 14  

Chciałbym zrobić ten przekaźnik ale jak najprościej, bowiem nie jest wymagana tutaj dokładność w czasie ok 5 sec. Kupno gotowego za 100 zł nie wchodzi w rachubę. Będę szukał - jak zdobędę lub ktoś mi coś doradzi - nie omieszkam podzielić się " zdobyczami".
    Pozdrowienia

• #10 31 Mar 2004 11:44
    Marek Kolodziejczak
    Poziom 16  

dlew53 napisał:
    Chciałbym zrobić ten przekaźnik ale jak najprościej, bowiem nie jest wymagana tutaj dokładność w czasie ok 5 sec. Kupno gotowego za 100 zł nie wchodzi w rachubę. Będę szukał - jak zdobędę lub ktoś mi coś doradzi - nie omieszkam podzielić się " zdobyczami".
    Pozdrowienia

a ja odnosze wrazenie ze zaczynasz grymasic. pewnie chcialbys na wczoraj za darmo i jeszcze zeby ci reszte wedac. pare elementow na krzyz i jeszcze nie to.

• #11 31 Mar 2004 12:06
    _jta_
    Specjalista elektronik

Nie wiem, ile kosztuje sam przekaźnik, ale pozostałe elementy to około 2zł w sumie.
    (nie licząc obudowy - to może kosztować np. 5 zł).

Z tym, że nie realizuje to wszystkich wymaganych funkcji - na to byłby potrzebny układ
    z elementami aktywnymi (tranzystory lub układy scalone); i paradoksalnie, użycie
    elementów aktywnych może obniżyć cenę elementów, bo jeden elektrolit kosztuje
    tyle, co 3-4 tranzystory.
    Osobna sprawa to taka, że nie opisałeś, co ten układ ma robić (w stylu: "jak się zewrze
    wejścia A i B" albo "jak się poda na wejście A napięcie U", to po 5 sekundach ma zewrzeć
    wyjścia X i Y i włączyć na wyjście Z napięcie sieci na 5 sekund, potem je wyłączyć
    i nie włączać dopóki sygnał wyjściowy nie zostanie wyłączony i powtórnie włączony).

Bez dokładnej informacji co to ma robić to nic się nie wymyśli...

• #12 31 Mar 2004 22:55
    dlew53
    Poziom 14  

Dziękuje ślicznie dla " oj" za schemat. Proszę o bliższe informacje typu przekaźnika E3205S - jakie napięcie.

• #13 04 Kwi 2004 16:45
    enters
    Poziom 11  

zrob sterowanie cewki przekaznika z wyjscia ukladziku NE555(koszty wrecz śmieszne).

Naciskasz guziczek, 555 zaczyna odliczac czas,cewka przekazniczka jest zalaczona,a gdy czas minie,przekaznik sie rozlacza

aha programik do doboru elementow i petli czasowej 555 zalaczam ponizej

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme