Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

spawarka inwertorowa rdzeń wyjściowy

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie Układów Elektronicznych -> spawarka inwertorowa rdzeń wyjściowy
Autor
Wiadomość
marcin-k
Poziom 15
Poziom 15

Post#1 Post autora tematu 05 Sty 2009 17:43   

spawarka inwertorowa rdzeń wyjściowy

Buduje spawarkę inwerterową w zasadzie jest gotowa i uruchomiona ale na niskim napięciu bo ok. 30V tyle posiadam ograniczenie prądowe działa sofstart działa wyłącznik termiczny działa chcę spróbować podpiąć do sieci ale mam dylemat nie posiadam kształtki ferrytowej wyjściowej inaczej trafa wyjściowego w jego miejsce uzwojenie nawinąłem na rdzeniu ferrytowym toroidalnym o wymiarach zewnętrznych 80mm otwór środkowy 30mm sklejone dwa rdzenie razem częstotliwość ok. 50KHz na pewno przeniesie i mój dylemat to czy ten rdzeń przeniesie takie obciążenie i czy się nie nasyci rdzeń ponieważ rdzeń nie posiada szczeliny tak jak rdzeń kształtowy oryginalny Niechciał bym za pierwszym razem zadymić sobie kluczy czy w ogóle trafo wyjściowe można nawinąć na rdzeniu toroidalnym czy szukać oryginalnego rdzenia z kształtek ferrytowych z tym będzie na pewno ciężko bo są to trochę większe gabarytowo rdzenie które przecież nie znajdę w złomie elektronicznym
Powrót do góry

lechoo
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: łódzkie

Post#2 05 Sty 2009 18:32   

Re: spawarka inwertorowa rdzeń wyjściowy

Za mało danych podałeś aby coś doradzić, nie znamy ilości zwojów i przekroju rdzenia. Jaka topologia tej spawarki?
Zresztą - szczelina występuje tylko we flyback-u, a spawarek w takiej topologii się nie buduje...
Powrót do góry

-RoMan-
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Opole

Post#3 05 Sty 2009 19:36   

Prawdopodobnie chodzi o dławik wyjściowy...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Sty 2009 19:36   

Powrót do góry

marcin-k
Poziom 15
Poziom 15

Post#4 Post autora tematu 05 Sty 2009 22:12   

Nie transformator i dławik mam nawinięty na rdzeniu pierścieniowym toroidalnym i mocowo na pewno wytrzyma ale nie wiem czy brak szczeliny wpłynie na szybsze nasycenie rdzenia jak mówiłem spawarkę uruchomiłem na dużo mniejszym napięciu ok. 30V i wszystkie obwody działają prawidłowo na razie nie podpinałem do pełnego napięcia to jest 230V bo mam wątpliwości czy właśnie nie nastąpi nasycenie rdzenia i uszkodzenie kluczy chcę rozwiać wątpliwości rdzenie mam z uszkodzonych falowników 30KW pracowały w filtrze wyjściowym także moc na pewno taką przeniesie ale ta szczelina czy mogę bez większego ryzyka podpiąć pod sieć i spróbować dodaje schemat którym się pośiłkowałem[img]spawarka inwertorowa rdzeń wyjściowy
Powrót do góry

marcin-k
Poziom 15
Poziom 15

Post#5 Post autora tematu 07 Sty 2009 16:02   

Czy nikt nie wypowie się w temacie mam ryzykować ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Sty 2009 16:02   

Powrót do góry

lechoo
Poziom 24
Poziom 24

Post#6 07 Sty 2009 18:37   

Jeśli oryginalnie te rdzenie wykorzystane były w dławikach to istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to rdzenie proszkowe, a takie nie nadają się do transformatora.
Zmierz indukcyjność dławika i podaj ilość zwojów, to będzie wiadomo z jakim rdzeniem masz do czynienia...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Sty 2009 18:37   

Powrót do góry

-RoMan-
Poziom 25
Poziom 25

Post#7 07 Sty 2009 18:43   

Piszesz tak chaotycznie i niezrozumiale, że trudno odpowiedzieć, skoro nie wiadomo o co pytasz.
Na dokładkę piszesz o jakiś enigmatycznych rdzeniach niewiadomego pochodzenia, z diabli wiedzą jakiego materiału. Mojej szklanej kuli pomysły się skończyły.

Ogólna zasad - na transformator główny potrzebujesz rdzenia z tzw. materiału mocy. Jest to ferryt o stosunkowo dużej przenikalności i małych stratach. I musi to być rdzeń bez szczeliny.

Na dławik potrzebujesz rdzeń o bardzo dużym prądzie nasycenia (A*zw). Będzie to albo rdzeń proszkowy (szczelina rozproszona) albo z ferrytu mocy i wtedy ze szczeliną widoczną.

W filtrach wyjściowych falowników mogły pracować zarówno duże rdzenie proszkowe, które nadają się na dławik wyjściowy jak i duże rdzenie ferrytowy - w przypadku dławika skompensowanego. Bez znajomości układu, w jakim to pracowało nie sposób nawet określić rodzaj materiału proszek/ferryt a co dopiero szczegółowe parametry.
Powrót do góry

marcin-k
Poziom 15
Poziom 15

Post#8 Post autora tematu 07 Sty 2009 22:13   

dziękuję oto mi chodziło czyli nada się zmienie tylko dławik na inny z szczeliną trafo główne zostawię takie jakie mam jutro będę testował i dam znać
Powrót do góry

-RoMan-
Poziom 25
Poziom 25

Post#9 07 Sty 2009 23:27   

Jeśli nawinąłeś transformator na rdzeniu proszkowym, to będziesz miał małe bum. Jeśli nawinąłeś na rdzeniu przeznaczonym dla skompensowanego dławika i wykonanego z typowego, wysokostratnego materiału EMI, to rdzeń Ci się usmaży.
Powrót do góry

marcin-k
Poziom 15
Poziom 15

Post#10 Post autora tematu 08 Sty 2009 19:17   

Jak to sprawdzić omomierzem sprawdzając rdzeń mam ok. 390 omów przykładając końcówki miernika do rdzenia w odległości 1cm. Przesuwając po całej długości tak jakbym mierzył rezystancje rdzenia od 300 omów do 600 omów na przeciwległych końcach rdzeń z wyglądu ma kolor ciemno szary i dość sporo waży po nawinięciu tylu zwoi co na schemacie mam ok. 18mH indukcyjności na uzwojeniu pierwotnym . Jeden rdzeń przy wydłubywaniu z urządzenia skruszył mi się w środku wygląda jakby miał dość duże ziarno a na zewnątrz jest dość gładki czy taki opis wystarczy do stwierdzenia co to jest jeśli nie to postaram się pokazać fotki rdzenia całego i tego uszkodzonego bo tych rdzeni mam jeszcze kilka sztuk
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Sty 2009 19:17   

Powrót do góry

marcin-k
Poziom 15
Poziom 15

Post#11 Post autora tematu 12 Sty 2009 13:47   

bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem odważyłem się podłączyć do sieci i działa całkiem fajnie ale po dłuższym spawaniu jednak się trafo i diody dość mocno nagrzewają więc muszę w przyszłości poszukać coś mocniejszego pozdrawiam i temat uważam za zamknięty
Powrót do góry

lechoo
Poziom 24
Poziom 24

Post#12 13 Sty 2009 00:22   

Fajnie, więc czekamy na zdjęcia i krótki opis w dziale Konstrukcje DIY :)
Powrót do góry

marcin-k
Poziom 15
Poziom 15

Post#13 Post autora tematu 13 Sty 2009 09:31   

Jak dopracuję szczegóły i obudowę to na pewno się pochwalę
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie Układów Elektronicznych -> spawarka inwertorowa rdzeń wyjściowy
Strona 1 z 1