Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil gdn 15/40/5 + vifa dx25tg ( pierwsze diy)

Przemysl_17 05 Sty 2009 18:12 29706 34
  • Witam wszystkich

z prośby jednego z kolegów postanowiłem przedstawić wam moje pierwsze akustyczne diy . zaczynajmy:D

założenia

Przede wszystkim moim celem było zrobienie czegoś z jak najlepszym stosunkiem cena/jakość . Ponadto chciałem zniwelować bardzo przeszkadzające dudnienie przez które praktycznie pokusiłem się o zmiane kolumn . Zgodnie z radą kolegów z tego forum i forum diyaudio.pl ( zapraszam , fajne forum i mili ludzie :D) zdecydowałem zbudować małe monitory na siestowym midwooferze gdn 15/40/5 8 ohm oraz chwalonej vifie dx25tg .

obudowa

Wykonana ze sklejki 16 mm bo miałem akurat w domu. całość skręcona oraz sklejona vikolem oprócz tylniej ścianki ( radze zakleić , szczelność jest ważna ) . Następnie całość zabejcowałem , pomalowałem jakimś olejem do parkietów ( beckers ) i później lakier domaluxa półmat . Całość wygląda całkiem ok , chociaż teraz zrobił bym to nieco inaczej lecz nie przeszkadza mi to zbytnio. wymiary :

wysokość 40 cm szerokość 18 głębokość 25 cm
    obudowa ma 12l wytłumiona tylko na wysokości dx'a i z tyłu

zwrotnica

Skorzystałem z gotowego projektu zwrotnicy pana Irka ( diyaudio.pl) za co serdecznie dziękuje , świetna robota:D.
    Tutaj również doradzono mi na czym można a na czym nie powinno się oszczędzać , cewki w torze nisko-średnio rdzeniowa , w torze wysokotonowym powietrzna , kondy cross-capp

dzwięk jakie prezentują sobą kolumny

Monitory grają bardzo ładnie , słucham ich ponad miesiąc i coraz bardziej mi się podobają . Mimo że nie jestem zbytnio osłuchany muszę powiedzieć że jest sporo szczegółów a instrumenty brzmią czysto i wyraźnie . Szczególnie do takiej muzyki sie naddają , do techno raczej polecanym przetwornikiem jest ARN . Powierzchnia membran nie jest nie wiadomo jak wielka więc ciśnienia nie wiadomo jakiego nie ma , więc wszelkie porównania do 2,5 way jest nie na miejscu ( miałem jamo kiedyś) . Choć muszę przyznać że przyjemnie się słucha i w 16m2 bardzo dobrze się sprawują , powiedziałbym że jeszcze mają mocy aby zagrać w sporo większym pomieszczeniu lecz oczywiście tutaj przydałby sie już sub.

Kosztorys celowo pomijam lecz cel osiągnąłem:D hmm jakieś rady , w kolejnej konstrukcji napewno zrobię zwrotnice na terminalu . Z pewnością jest to praktyczne ( można zawsze ją wyjąć ) i można bez obaw przykleić tylną ściankę . Jest kilka niedoróbek co tu mogę ukryć lecz każdy ( chyba ) by chciał ukończyć jak najszybciej tym bardziej że bez głośników byłem przez 3 miesiące . Kolumn używam do gier , filmów i oczywiście słucham sporo - generalnie naprawde jestem zadowolony , prędko nie sprzedam.

zapomniałem dodać , zdjęcia robiłem jakiś czas temu , teraz kolumny są przestawione jak doradził mi przemo-lukas generalnie uważam że przy tak wąskim rozstawieniu takie przestawienie pomogło

Fajne!
  • #2 05 Sty 2009 19:15
    *rogal*
    Poziom 14  

Witam

Kolumienki naprawdę ładne i na fajnych głośnikach!
    Wykonane starannie choć masz racje niektóre rzeczy można by poprawić.
    Mi osobiście kolor się bardzo podoba!

Mam pytanie czy zastanawiałeś się nad Perless-em SDS 164?
    Potrzebuje większej obudowy ale i tak masz głośniki na podstawkach więc mogłeś zastosować kolumny wolno stojące za to bardzo smukłe.

• #3 05 Sty 2009 19:43
    Przemysl_17
    Poziom 10  

Szczerze ? ja dopiero zaczynałem się tym interesować i miałem mętlik w głowie , zresztą teraz jest nie inaczej , powiedz skąd mam wiedzieć co lepsze skoro nie słuchałem? Podałem kolegom budżet to doradzili mi najsensowniejszą opcje ... ponadto wolałem zrobić monitory - jakoś tak ładniej wyglądają moim zdaniem

• #4 06 Sty 2009 14:29
    SJUSZCZAK4
    Poziom 9  

Postaw je odwrotnie żeby były dalej od siebie wysokotonowcami.Bedzie lepszy dżwięk.

• #5 06 Sty 2009 15:41
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

I tak powinien zaczynać każdy zabawę z wykonywaniem konstrukcji elektroakustycznych. Wyznaczyć budżet i dopytać bardziej doświadczonych userów o opinię:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1104474-0.html
    Owocem tego jest bardzo przyzwoita konstrukcja na świetnych przetwornikach (w danej klasie cenowej i nie tylko :wink: ) i sprawdzonej zwrotnicy. Wygląd może być sprawą dyskusyjną ale konstrukcja powinna grać u Ciebie dłuższy czas. Ciężko zrobić coś lepszego mieszcząc się w takich pieniążkach.
    Podam tylko przykładowe ceny materiałów:
    gdn 15/40/5 ok 80zł/szt
    Vifa DX25TG 110zł/szt
    Cewka: 1.50 mH 0.380 Ω dr-1.40 (powietrzna) 35zł/szt
    Cewka 0.30 mH 0.750 Ω dr-0.50 (powietrzna) 2zł/szt
    cross-cap 400/ 10.00 (V/uF) 8.10zł/szt
    cross-cap 400/ 4.30 5zł/szt
    rezystor 4.70Ω 5W tol.1% L<0.8uH 4.5zł/szt
    terminal a'la WBT - 12zł/2szt
    Sumę należy przemnożyć przez 2 (dwie kolumny) co daje kwotę: 513.20
    Oczywiście sporo można zaoszczędzić na materiałach zwrotnicy. Kwota wtedy nie przekroczy 500zł.
    Należy dodać koszty materiału na obudowy i wygłuszenie oraz koszt transportu zamawianych części. Jeśli dobrze się postaramy i poszukamy, to koszt tych kolumn nie powinien przekroczyć 600-650zł.

Przepraszam autora tematu za dodanie "mojego" cennika. Powyższe ceny są znalezione w: loudspeaker, polink i allegro.

SJUSZCZAK4 napisał:
    Postaw je odwrotnie żeby były dalej od siebie wysokotonowcami.Bedzie lepszy dżwięk.

Już tak stoją.

• #6 06 Sty 2009 15:50
    SJUSZCZAK4
    Poziom 9  

A mi się wydaje że stoją bliżej do siebie wysokotonowcami niż bas. Może się myle. :D

• #7 06 Sty 2009 15:52
    przemo-lukas

SJUSZCZAK4 napisał:
    A mi się wydaje że stoją bliżej do siebie wysokotonowcami niż bas. Może się myle. :D

Przemysl_17 napisał:
    ...zapomniałem dodać , zdjęcia robiłem jakiś czas temu , teraz kolumny są przestawione jak doradził mi przemo-lukas generalnie uważam że przy tak wąskim rozstawieniu takie przestawienie pomogło

:boss:
    *rogal* napisał:

Mam pytanie czy zastanawiałeś się nad Perless-em SDS 164?
    Potrzebuje większej obudowy ale i tak masz głośniki na podstawkach więc mogłeś zastosować kolumny wolno stojące za to bardzo smukłe.

To może ja odpowiem. Chcąc usłyszeć znaczną poprawę w brzmieniu, należało by zastanowić się nad głośnikami typu: XT18WO, HDS180 EXC, 8945A (lub P). Moim zdaniem SDS 164 (budżetowy peerless) nie ma tej sceny/średnicy co tonsil. Prawdę mówiąc dużo lepszym głośnikiem jest nasz rodzimy wyrób (w tej konfrontacji). Jeśli miałbym zastanawiać się nad tymi dwoma głośnikami ew. nad zmianą tweetera, to wybrał bym tańszego tonsila, a za oszczędzone pieniądze kupił bym XT25TG.

• #8 06 Sty 2009 17:10
    Przemysl_17
    Poziom 10  

zmieniać nie mam zamiaru nic w najblższym czasie w systemie , no chyba że wzmacniacz jak będzie przypływ gotówki , gdy kupowałem wzmacniacz byłem totalnym laikiem w tej dziedzinie - miało poprostu grać i kupiłem bez wyjścia na suba:| którego chciałbym w przyszłości zrobić , w dodatku nie mam pilota więc może kiedyś pokusze sie o coś angielskiego ( np. tak jak kiedyś wspominałeś o cyrusie :idea: choć nie wiem czy to anglik :D ) lub japońca - bardzo chwalone Onkyo lecz tym razem bez wyjścia antenowego - kompletnie bezużyteczne dla mnie . Swoją drogą , i tak co bym nie kupił ( kopółka) xt czy dx byłbym zadowolony bo żadnego z nich nie słuchałem wcześniej

btw , dzięki temu zestawowi przekonałem sie że nie tylko bas sie liczy :D

• #9 07 Sty 2009 09:56
    przemo-lukas

Cyrus to z całą pewnością "brytyjczyk". :D Godny uwagi.
    Szukał bym czegoś nie sugerując się "wyjściem na suba".
    Choć nowe wzmacniacze zintegrowane posiadają wyjścia "pre out".

• #10 07 Sty 2009 14:10
    parish
    Opiekun Akustyka FAQ

Słuchając opinii sąsiada z piętra nade mną, postanowiłem również przyłączyć się do tematu :)

A więc tak:

Biorąc pod uwagę, że jest to twoja pierwsza konstrukcja, to powiem, że dobra robota. Fajne głośniczki, pomysłowe podstawki, na zdjęciu widzę również, że dość solidne zasilanie :D

Co do stolarki...

Jak widać, z wyglądu sklejki bez jej oklejania też można coś wyciągnąć. Tylko żal mi frezu, który musiał się chyba nieźle napocić, żeby powstały te zaokrąglenia ;) Liczę, że twoja następna konstrukcja będzie już wykończona przy pomocy forniru.

Podsumowując:

Wielki plus za rozsądek i nie robienie niczego "na pałę". Praca którą włożyłeś w projekt jest teraz zapewne wynagradzana a raczej "wygrywana" w satysfakcjonujący sposób. Bardzo ładnie, życzę powodzenia w realizacji następnych projektów, Pozdrawiam :)

• #11 07 Sty 2009 16:15
    pam49
    Poziom 9  

Witam. Czy ktoś wie gdzie można nabyć GDN 15/40 ? Bo w protonsil nie ma , na Allegro też nie ma.

• #12 07 Sty 2009 16:33
    Przemysl_17
    Poziom 10  

tak naprawdę bardzo ciężko teraz o ten przetwornik , kilka forumowiczów z diyaudio również było chętnych ale zrezygnowali ze względu na takie zaangażowanie pro tonsila:| musisz pytać na allegro ja kupowałem chyba u jarasf ( chyba dobrze napisałem )

Cytat:
    Cyrus to z całą pewnością "brytyjczyk". Very Happy Godny uwagi.
    Szukał bym czegoś nie sugerując się "wyjściem na suba".
    Choć nowe wzmacniacze zintegrowane posiadają wyjścia "pre out".
    hmm przedewszystkim jak kiedyś zmienie wzmacniacz ( a jak narazie sie nie zanosi - może w przyszłym roku , najpierw tv :D ) to będe chciał kupić nieco bardziej przyszłościowego oczywiście za stosunkowo niewielkie pieniądze .

Cytat:
    Tylko żal mi frezu, który musiał się chyba nieźle napocić, żeby powstały te zaokrąglenia
    oj weź nawet nie mów :cry: frezy były robione bardzo lichą frezarką made in russia z targu , porządne frezy kosztowały więcej jak ta frezarka , co więcej musze powiedzieć że chyba jest wiekowo zbliżona do mnie ... a cyrkiel był zrobiony z kawałka kątownika takiego do rygipsów , jako środek posłużyło wiertło . Na dxa nie ma tragedii mimo że wystaje około milimetra , na gdna wyszedł troche za duży co zaowocowało niezbyt ładnymi szczelinami ( ciągle sie coś przestawiało , równie fajnie było przy frezowaniu krawędzi )

• #13 07 Sty 2009 19:15
    *rogal*
    Poziom 14  

przemo-lukas napisał:

To może ja odpowiem. Chcąc usłyszeć znaczną poprawę w brzmieniu, należało by zastanowić się nad głośnikami typu: XT18WO, HDS180 EXC, 8945A (lub P). Moim zdaniem SDS 164 (budżetowy peerless) nie ma tej sceny/średnicy co tonsil. Prawdę mówiąc dużo lepszym głośnikiem jest nasz rodzimy wyrób (w tej konfrontacji). Jeśli miałbym zastanawiać się nad tymi dwoma głośnikami ew. nad zmianą tweetera, to wybrał bym tańszego tonsila, a za oszczędzone pieniądze kupił bym XT25TG.

Wielkie dzięki bardzo chciałem usłyszeć opinię na temat tego głośnika ponieważ dosyć poważnie nad nim myślałem.

• #14 07 Sty 2009 20:43
    auroxik
    Poziom 26  

Co do wykonania mogę powiedzieć tyle że kolega przyłożył się do tego i widać że robił do dla siebie;)
    Mi się podobają strasznie ale o tym nie będziemy mówić bo to kwestia gustu.

Zazstosowane przetworniki też bardzo dobre poprostu gratulujemy dobrego wyboru:)

• #15 12 Sty 2009 14:23
    majoxxx
    Poziom 13  

Jak myślicie czy taki zestaw zagra lepiej jak zestaw STX'owski GDN18-130-8 AKX + GDWK 10-250-8AKX (zwrotnica od Irka)?

• #16 13 Sty 2009 10:15
    przemo-lukas

majoxxx napisał:
    Jak myślicie czy taki zestaw zagra lepiej jak zestaw STX'owski GDN18-130-8 AKX + GDWK 10-250-8AKX (zwrotnica od Irka)?

Moim zdaniem tak.
    Obie zwrotnice są "Irkowe". :cunning:

• #17 12 Mar 2011 14:13
    Areek2
    Poziom 21  

Na stronie loudspeakershop.eu są VIFY DX25TG-05-04 i DX25TG-09-04.
    Które mają być użyte do tej konstrukcji?

• #18 09 Kwi 2011 00:36
    dabyl
    Poziom 11  

DX25TG-09-04 to niby następca DX25TG-05-04 - teoretycznie zmianie uległa tylko nazwa i pod kątem parametrów ma to być ten sam głośnika ale prawda jest taka, że chyba nikt go jeszcze nie pomierzył i nie wiadomo jak ma się on do swojego poprzednika. Jeśli chcesz zastosować dostępne w sieci schematy zwrotek z DX25TG-05-04 i masz do niego dostęp to lepiej użyć włąśnie tego przetwornika - w rzeczywistości wygląda to tak, że do danej zwrotki przeważnie nie ma schematu frontu kolumny z rozmieszczeniem głośników na tejże, więc i tak nie wykonasz zestawu brzmiącego tak, jak ten zaprojektowany więc czy to będzie 05-04 czy 09-04 - pewnie nie ma większego znaczenia.

• #19 15 Kwi 2011 22:45
    Areek2
    Poziom 21  

W takim razie kupię DX25TG-05-04.
    Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ chcę się upewnić przed zakupem przetworników.
    GDN ma mieć 8 ohm, a Vifa 4 ohm?

• #23 17 Kwi 2011 13:19
    Areek2
    Poziom 21  

Według przemo-lukas do zwrotnicy potrzebne są:
    Cewka: 1.50 mH 0.380 Ω dr-1.40 (powietrzna)
    Cewka 0.30 mH 0.750 Ω dr-0.50 (powietrzna)
    cross-cap 400/ 10.00 (V/uF)
    cross-cap 400/ 4.30
    rezystor 4.70Ω 5W tol.1% L<0.8uH

Sprawdziłem w polinku i zamiast rezystora 4.70Ω 5W tol.1% L<0.8uH jest rezystor drutowy-bezindukcyjny KNP 4.70 Ohm 5 Watt 1% L< 1uH.
    Jest mała różnica w indukcyjności. Czy ma to jakieś znaczenie?

Według nowego cennika, jedna zwrotnica będzie mnie kosztować około 75 zł. Czy można na czymś zaoszczędzić? W szczególności mam na myśli cewkę rdzeniową w torze niskotonowym. Czy przy tej klasie przetworników różnica będzie zauważalna?

• #24 19 Kwi 2011 08:39
    dabyl
    Poziom 11  

W ramach oszczędności możesz zmienć:
    Cewka 1,5mH - rdzeniowa, drut 1,2mm
    Kondensator 10uF - bipolarny MDL
    Rezystor obojętne jaki, trzymaj się tylko wartości 4,7ohm - może być zwykły ceramik 5-15W.

Pozostałe elementy raczej pozostaw takie, jakie są.

• #25 19 Kwi 2011 14:36
    Tomq
    Poziom 38  

Dabyl, rdzeniówka to nie jest dobry pomysł. Nie to że gdzieś przeczytałem i powtarzam, ale wymieniłem u siebie rdzeniówki na powietrzne i była duża poprawa.
    Jeśli już oszczędzać to można dać drut 1,2 mm, ale cewki mają być powietrzne.

Rezystor może być. Kondensatora 10uF może być bipolarny, ale tu już nie szukałbym na siłę oszczędności. Możesz wziąć tańszą przesyłke (poproś by wysłali Ci pocztą polską).

Swoją drogą zwrotnice pasywne to ZŁO ;) Za te 150 zł wolałbym zrobić zwrotnice aktywną i jakiś prosty tranzystorowy wzmacniacz dla tweeterów. Można zmieścić się w tej kwocie, a jakościowo będzie to zestaw o półkę wyżej. Ale to już zależy jakie masz wymagania co do dźwięku i umiejętności.

• #26 19 Kwi 2011 19:10
    Areek2
    Poziom 21  

Hmm, miałem nadzieję, że uda mi się zaoszczędzić właśnie na cewce, bo inne części nie są aż tak drogie.
    Tomq. Jeżeli uważasz, że przy tej klasie przetworników słychać różnicę, to raczej nie będę oszczędzał na cewce.

Wzmacniacz, zwrotnica aktywna... ? Raczej nie, nie znam się zbytnio na tym. Ale mówisz, że podwyższyło by to klasę sprzętu... ;/
    Jak mam schemat zwrotnicy, to wszystko polutuję, ale osobiście nie potrafiłbym niczego zaprojektować...

• #27 19 Kwi 2011 20:08
    dabyl
    Poziom 11  

Tomq, ale na czym konkretnie polegała ta różnica pomiędzy cewkami rdzeniową i powietrzną, o której piszesz? Bo moim zdaniem różnice są dwie. Jedna to taka, że przy użyciu takiego samego drutu (tej samej średnicy) cewka powietrzna ma nieco większą rezystancję co faktycznie może wywołać różnicę w brzmieniu - wytłumi nam nieco dolne pasmo, ale... ale i tak tego nie usłyszymy bo różnica rezystancji (przy cewkach tej wielkości) jest w granicach zaledwie 0,2-0,5 ohm'a. Druga różnica pomiędzy tymi cewkami to ich cena - i ta różnica może być dla niektórych już bardziej odczuwalna. Przy zmianie powietrznej na rdzeniową masz przesyłkę "gratis" - i jeszcze na Snickersa zostaje ;) Owszem, co jakiś czas ktoś wspomni o "nasycaniu się rdzenia cewek rdzeniowych" ale właściwie to nikt nigdy nie udowodnił, że w takiej aplikacji jest ono na tyle duże, że w ogóle coś zmienia - a jeśli zmienia to czy ludzkie ucho jest w stanie tą zmianę wyłapać.

Bardziej degradujący wpływ na brzmienie tego zestawu ma nieznajomość warunków, dla jakich była projektowana zwrotnica - nie wiadomo chociażby tego, jak wyglądał front pierwotnej kolumny (takiego rysunku jeszcze nie widziałem). Czasem lekkie rozsunięcie głośników zaburza nam ich zgranie fazowe, co może objawić się np. lekką dziurą w paśmie średnich tonów, lub nie daj Boże górką - a takowa może już być słyszalna i denerwująca. Z tej perspektywy rdzeń w cewce dla GDN'a to raczej mały problem ;)

No ale kolego Areek2, zrobisz tak, jak uznasz za słuszne ;)

• #28 19 Kwi 2011 23:13
    Tomq
    Poziom 38  

Możesz mnie uważać za audiofila, ale różnica dla mnie była wyraźna (a nie na zasadzie "wydaje mi się"). Moim zdaniem naturalnie zaczęły brzmieć talerze perkusji i gitara akustyczna (tzn. tu odczułem największą zmianę).
    Polecam w szczególności posty misiomora: http://www.audiostereo.pl/cewki-rdzeniowe-powietrzne-tasmowe_48686.html i http://www.audiostereo.pl/cewka-powietrzna-vs-rdzeniowa-dylemat_47222.html [Rdzeniowe są nieliniowe również poniżej prądu nasycenia, choc w mniejszym stopniu niż gdyby do nasycenia doszło. Histereza ma swoje prawa.]

Cytat:

Bardziej degradujący wpływ na brzmienie tego zestawu ma nieznajomość warunków, dla jakich była projektowana zwrotnica - nie wiadomo chociażby tego, jak wyglądał front pierwotnej kolumny (takiego rysunku jeszcze nie widziałem). Czasem lekkie rozsunięcie głośników zaburza nam ich zgranie fazowe, co może objawić się np. lekką dziurą w paśmie średnich tonów, lub nie daj Boże górką - a takowa może już być słyszalna i denerwująca. Z tej perspektywy rdzeń w cewce dla GDN'a to raczej mały problem

Tu się zgodzę, tym bardziej, że sam wiem jak to wygląda na pomiarach (już sama obecność podfrezowania dużo zmienia).

Cytat:

Wzmacniacz, zwrotnica aktywna... ? Raczej nie, nie znam się zbytnio na tym. Ale mówisz, że podwyższyło by to klasę sprzętu... ;/
    Jak mam schemat zwrotnicy, to wszystko polutuję, ale osobiście nie potrafiłbym niczego zaprojektować...

Jakbyś w przyszłości chciał nieco ulepszyć swoje kolumny, to skontaktuj się ze mną, wymienimy się doświadczeniami. Osoby które znam (z internetu) chwalą sobie przesiadkę na aktywne systemy. Jeszcze co do samego oszczędzania - każda sensownie dołożona złotówka procentuje lepszym dźwiękiem.

• #29 20 Kwi 2011 20:53
    Areek2
    Poziom 21  

W takim razie zrobię zwrotki z cewkami powietrznymi. Niby więcej o 80 zł, ale jeżeli różnica jest zauważalna, to chyba nie ma co oszczędzać.

To będzie moje pierwsze DIY. Zobaczę, jak wyjdzie ze zwrotnicą pasywną. Obawiam się że mógłbym nie dać sobie rady z aktywną. Ale w przyszłości, kto wie, może zdecyduję się na nią ;)

Jeszcze jedno pytanko:
    Na allegro jeden ze sprzedawców ma GDN`y 15/40/5 po 60 zł. Cena kusząca, bo na dwóch sztukach oszczędzam 50 zł. Jest jeden mały problem. Przetworniki są bez wentylowanych cewek.
    Sprzedawca twierdzi, że według inżynierów z Tonsila nie ma różnicy w dźwięku.
    Na forach przeczytałem, że jednak jest różnica, a do tego jest gorsze chłodzenie cewki....
    W takim razie chyba lepiej dołożyć i kupić z wentylowanymi?

• #30 21 Kwi 2011 01:20
    dabyl
    Poziom 11  

Kup dla GDN'a cewki rdzeniowe a zaoszczędzoną kasę przeznacz na oryginalne głośniki pochodzące z pewnego źródła - czyli najlepiej od producenta. Dla mnie oczywistym jest, że sprzedawca twierdzi, że nie ma różnicy pomiędzy jego głośnikami a oryginałami (nie twierdzę, że jego nie są oryginalne ale jednak różnią się od tychże...) bo chce je sprzedać. Jeśli to samo pytanie zadałbyś producentowi to z pewnością odpowie Ci, że oryginalne są tylko jego głośniki - nie będzie przecież brał odpowiedzialności za "niepewny" towar - dodatkowo również chce sprzedać swój wyrób. Rozmowa o głośnikach z tej aukcji (bo zakładam, że o te same chodzi) toczyła się również na diuaydio.pl i tam pytanie na temat ich oryginalności też właściwie pozostało bez odpowiedzi. Ja nie zaryzykowałbym.

Jeszcze wracając do różnic w cewkach... Stwierdzenie "ja słyszałem różnicę" właściwie niewiele nam mówi bo jest to czysto subiektywna ocena, a te, jak wiadomo, mogą wynikać (i przeważnie wynikają) z emocjonalnego podejścia do tematu. Wielu ludzi słyszy różnice w brzmieniu kolumn po ustawieniu wzmacniacza je napędzającego na krążkach granitowych (lub dzięki innym tego typu zabiegom) - co przecież jest ze wszech miar absurdalne i nierealne do potwierdzenia jakimikolwiek pomiarami - ale jak wiadomo, w większości przypadków polemika na ten temat nie ma tutaj większego sensu. Linki, które podałeś też właściwie niewiele nam mówią. Wiadomo z nich tylko, że "cewka rdzeniowa jest nieliniowa" ale nadal nie wiadomo jaki ma to realny wpływ na brzmienie głośnika. Fakt, Misiomor opisał jak zmienia się działanie cewek o różnych parametrach (ale nie pokazał różnicy pomiędzy rdzeniową a powietrzną) na zboczu piku rezonansowego (na przykładzie obudowy BR) ale tutaj ponownie dochodzimy do pewnych niedokładności w wykonaniu kolumny na podstawie zaledwie schematu zwrotnicy. Nie wiemy jak była strojona obudowa (a oczywistym chyba jest, że od jej strojenia zależy ewentualne podbicie lub wytłumienie basu), nie wiemy jakie były parametry użytej cewki (poza jej indukcyjnością) więc również nie jesteśmy w stanie określić, jak w tym miejscu zachowa się nasz układ cewka/impedancja głośnika w obudowie - czy podbije nam pasmo czy nie, a jeśli tak to czy będzie to miało złe skutki czy może jednak dobre (bo wcześniej, np ze względu na złe strojenie, bas opadał szybciej niż byśmy tego oczekiwali)? Absolutnie nie umniejszam Misiomorowi, wręcz go w pewnym sensie podziwiam, ale np taki Troels Gravesen (postać znana i uznana w świecie audio) nie widzi problemu w cewkach rdzeniowych - bardziej skupia się na ich odpowiedniej rezystancji.

Ja wiem, że rozmowa na ten temat może nie mieć większego sensu bo każdy zrobi jak chce ale skoro koledze Areek2 zależy na niższych kosztach, to cewka rdzeniowa dla GDN'a (bo ta dla wysokotonówki jest tania nawet w wersji powietrznej) wydaje się tutaj słusznym wyjściem z sytuacji. Cóż, idę o zakład, że jeśli kolega weźmie dwie cewki o takich samych indukcyjnościach i rezystancjach, różniące się tylko "wypełnieniem", to nie usłyszy różnicy pomiędzy głośnikami podłączonymi przez jedną lub druga z nich. Zaoszczędzone pieniądze (jak już pisałem wyżej) lepiej przeznaczyć na głośnik z pewnego źródła - bo tutaj, w przypadku "gafy", skutki mogą być już opłakane.

Ja oczywiście jestem za stosowaniem "dobrych podzespołów" - ale zawsze z mocnym uzasadnieniem ich zastosowania i w granicach zdrowego rozsądku ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME