Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ładowanie akumulatora przez gniazdo zapalniczki

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Początkujący -> Ładowanie akumulatora przez gniazdo zapalniczki
Autor
Wiadomość
dj_mati
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Brynica k/Opola

Post#1 Post autora tematu 07 Sty 2009 00:06   

Ładowanie akumulatora przez gniazdo zapalniczki

Witam. Tak jak w temacie. Czy jesto możliwe podładowywanie akumulatora (w nocy) za pośrednictwem gniazda zapalniczki?? Chodzi mi o podłączenie małego prostownika do tego gniazda.

Pozdrawiam
Powrót do góry

goldwinger
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Post#2 07 Sty 2009 00:07   

Re: Ładowanie akumulatora przez gniazdo zapalniczki

Jeżeli gniazdo ma zasilanie bez kluczyka a prąd nie będzie duży to tak
Powrót do góry

dj_mati
Poziom 20
Poziom 20

Post#3 Post autora tematu 07 Sty 2009 00:15   

Dziękuje za szybką odpowiedź. A jakie parametry powinien mieć prostownik?? ile A itd. pozdrawiam
Powrót do góry

Pawel wawa
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Warszawa

Post#4 07 Sty 2009 00:55   

a jaki masz akumulator i bezpiecznik na zapalniczce?

Dodano po 1 [minuty]:

Zasada ładowania akumulatora czy to przez zapalniczkę czy normalnie jest ta sama, tu tylko ogranicza Cię instalacja do zapalniczki, przekroje przewodów i bezpiecznik.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Sty 2009 00:55   

Powrót do góry

mr-perch
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Olsztyn

Post#5 07 Sty 2009 01:00   

A ja radzę ładować akumulator odłączony od instalacji samochodowej.
Powrót do góry

Pawel wawa
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#6 07 Sty 2009 01:05   

z zapiętym urządzeniem podtrzymującym pamięć. To ideał!
Powrót do góry

mr-perch
Poziom 21
Poziom 21

Post#7 07 Sty 2009 01:07   

Dokładnie tak.
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Post#8 07 Sty 2009 08:54   

Wprawdzie nie wiem co pytający zamierza uzyskać w ten sposób to radziłbym sprawdzić, czy w tym gnieździe jest napięcie po całkowitym uśpieniu instalacji. Ponieważ często jeśli nie stacyjka to system oszczędnościowy potrafią odłączyć gniazdo od akumulatora. Wówczas oczywiście ładowanie niemożliwe. A jeśli gniazdo nie jest odłączane to oczywiście tak. Ponieważ w obwodzie należy się spodziewać bezpiecznika o wartości nie mniejszej niż 5 A to wnioski wyciągnij sam. A 5 A to prąd wystarczający (nawet za duży) do zapobiegawczego ładowania akumulatora. Tyle, że tak naprawdę to niewiele sobie ułatwiasz zagadnienie. Chyba, że czujesz obrzydzenie do zaglądania pod maskę samochodu. Niestety nie wiemy o jakim samochodzie mowa.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Sty 2009 08:54   

Powrót do góry

dj_mati
Poziom 20
Poziom 20

Post#9 Post autora tematu 08 Sty 2009 00:48   

Posiadam Cinqecento 900. Nie czuje żadnego obrzydzenia zaglądając pod maske, ale w nasze zimowe dni warto niekiedy podładować auto w nocy. Chodzi mi tu o prostote ładowania akumulatora. Mój CC chwilowo jest u mechanika więc nie umiem powiedzieć jakim bezpiecznikiem jest zabezpieczone gniazdo. Ale wiem napewno ze napięcie w gnieździe jest nie zależnie od stacyjki.
Powrót do góry

web69
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Kielce

Post#10 08 Sty 2009 10:16   

Napięcie jest cały czas, a bezpiecznik to 15A. Ale nie polecam długotrwale więcej niż 5A, zastosuj prostownik z automatyką ładowania, samochody nie lubią wzrostu napięcia w instalacji powyżej 16V.
Powrót do góry

mr-perch
Poziom 21
Poziom 21

Post#11 08 Sty 2009 10:55   

Wyjmij aku z auta, podłącz go do prostownika i nie kombinuj lub odłącz jedna klemę, zostaw go w aucie i ładuj jak każe teoria. Trzeci dzień ślęczysz nad oczywista sprawą. Popatrz na średnice przewodów dochodzących do gniazda zapalniczki, zobacz na pola styku wtyk-gniazdo a sam zrozumiesz o co chodzi. A jak nie zrozumiesz, to...
Powrót do góry

Usunięty

Post#12 08 Sty 2009 12:34   

Gdyby przerobić instalacje prowadzącą do tej zapalniczki na taką która da nam pewność że auto nam nie spłonie pewniej pięknej nocy... Ale po co przerabiać instalacje skoro można było by wyprowadzić gdzieś pod maską przewody z mocnymi wtykami które nie będą sie nagrzewać a podłączenie ładowania będzie szybkie, proste i bezpieczne.
Gdyby mieć prostownik z elektronicznym wyłącznikiem - który rozłączy gdy aku naładowany. Inaczej bardzo szybko ugotujesz aku.
Powrót do góry

dj_mati
Poziom 20
Poziom 20

Post#13 Post autora tematu 08 Sty 2009 12:43   

Dziękuje za zainteresowanie tematem. Chciałem sie tylko dowiedzieć jakie mogą być problemy z ładowaniem poprzez gniazdo zapalniczki.
Temat uważam za zamknięty

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Sty 2009 12:43   

Powrót do góry

nasu
Poziom 17
Poziom 17

Post#14 08 Sty 2009 14:52   

Kiedyś gdy zimą było poniżej -25c i miałem słaby akumulator do zasilacza 12V 500mA (od jakiejś starej gry) dolutowałem wtyczkę pasująca do gniazda zapalniczki. Podłączałem po powrocie do domu, a rano samochód odpalał bez żadnych problemów. Komputerek samochodu, instalacji LPG, radio, alarm, upływność powoduje powolne skuteczne rozładowywanie szczególnie słabego akumulatora.
Powrót do góry

mr-perch
Poziom 21
Poziom 21

Post#15 13 Sty 2009 18:32   

Polecam w garażu. Następna wersja będzie na dynamo do roweru. W planach ładowarka do akumulatorów na baterie paluszki.
Skończmy ten bezsensowny temat. Proszę.
Powrót do góry

Accura
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Tri-City

Post#16 01 Mar 2010 03:16   

Temat może stary ale ja mam takie dwa urządzonka, z jednego korzystam a drugie chcę sprzedać.
Służy mi już cztery lata i nigdy nie zawiodło.
Ładowanie akumulatora przez gniazdo zapalniczki Ładowanie akumulatora przez gniazdo zapalniczki
Powrót do góry

mmk
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Poznań

Post#17 19 Mar 2010 23:44   

Najprościej ładować przez zapalniczkę. Prąd ładowania i tak jest niewielki, ponieważ ładujemy zawsze akumulator 1/10 jego pojemności, żeby nie grzał się za mocno. Obudowa akumulatora nie powinna nagrzewać się powyżej 40°C, ponieważ płyty wybrzuszają się i szybko taki akumulator jedzie na złom zamiast uruchamiać silnik.
Przewody idące do zapalniczki swobodnie wytrzymają każde ładowanie, ponieważ są o właściwym przekroju. Jedynie problem w tym zastosowaniu to należy mieć odpowiednio przystosowane przewody do zapalniczki a nie krokodylki.
Powrót do góry

1078231
Usunięty

Post#18 20 Mar 2010 00:25   

mmk napisał:
Prąd ładowania i tak jest niewielki, ponieważ ładujemy zawsze akumulator 1/10 jego pojemności, żeby nie grzał się za mocno.

Bzdura.
No a poza tym co w sytuacji, kiedy gniazdko jest zasilane w pozycji kluczyka ACC?
Powrót do góry

mmk
Poziom 11
Poziom 11

Post#19 20 Mar 2010 01:48   

To wtedy problem trzeba ładować na krokodylki a nie na wtyczkę albo przestawić przewód na zasilanie z +30 a nie z +15. Jak będzie z +30 to zawsze jest zasilanie. Jeszcze zależy w jakim aucie bo wszystko jest do zrobienia.
Powrót do góry

Accura
Poziom 19
Poziom 19

Post#20 20 Mar 2010 12:40   

Jeśli chodzi o tego Booster-Paca to wszystko odbywa się automatycznie i nie trzeba nic kombinować, oczywiście jeżeli gniazdko zapalniczki nie jest zasilane w pozycji przekręconego kluczyka w stacyjce.
Powrót do góry

grzeman1
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: REDA

Post#21 20 Mar 2010 13:27   

A powiedz dlaczego zaszła potrzeba ładowania aku przez zapalniczkę. Sprawny alternator oraz akumulator o właściwej sprawności nie powienien wymagać doładowywania. Skoro masz możliwość dostępu do 230 V AC to nie trzymasz auta pod chmurką i mrozy Ci nie straszne. Ja osobiście odradzam ładowania akumulatora przez zapalniczkę. Zależy jaki masz samochód, ale współczesna automatyka sterowania jest wrażliwa na przepięcia itp. Jeżeli już zdecydowałeś się na stosowanie takich urządzeń zwróć uwagę na producenta i klasę wykonania. Zazwyczaj są to urządzenia impulsowe - przetwornice. Tutaj zachodzi spore prawdopodobiestwo przebicia się 230 V do instalacji 12 V, wtedy będziej już bardzo źle.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Mar 2010 13:27   

Powrót do góry

Accura
Poziom 19
Poziom 19

Post#22 20 Mar 2010 14:09   

Samochód "nocuje" w garażu nie ogrzewanym -> Peugeot 206 RC.
Używam tego Boostera czwartą zimę na tym samym aku i żadnych problemów nie mam z nim jak i z odpalaniem samochodu.
To że jest to Made in China wcale nie oznacza badziewia.
Zakupione zostało przezemnie w Holandi w renomowanym sklepie motoryzacyjnym.
Pierwotnie była naklejka znamionowa z parametrami firmowana nazwą BOSH.
Powrót do góry

mmk
Poziom 11
Poziom 11

Post#23 20 Mar 2010 19:27   

Ten BOOSTER jest dobry do doładowania akumulatora, który i tak traci swoją pojemność 1% na dobę więc żebyśmy byli pewni jego pojemności to nie zaszkodzi akumulator czymś takim doładować nie koniecznie codziennie. Jeśli jeździmy codziennie i jest sprawny akumulator to nie potrzeba doładowywać. Najgorzej jest jeśli auto postoi dłużej np. tydzień lub dwa i jest włączony alarm przy słabszym akumulatorze przychodzimy i klapa rozrusznik nic nie daje rady ruszyć. Dlatego dobrodziejstwem dla akumulatora jest delikatne podładowywanie wystarczy ok. 0,5 -1 A prądu ładowania i w/w booster to spełnia z powodzeniem. Nie należy bać się - jak kolega wyżej podaje przepięciem - ponieważ żadnego prostownika nie podłączylibyśmy. Biorę pod uwagę zawsze sprawność prostownika.
Powrót do góry

Accura
Poziom 19
Poziom 19

Post#24 20 Mar 2010 20:02   

Dokładnie sie zgadzam z kolegą mmk.
Powrót do góry

Zico63
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Bielsko-Biała

Post#25 12 Gru 2010 00:19   

Staram się nie krytykować pytań Kolegów, wychodząc z założenia że "nie ma glupich pytań, są jedynie głupie odpowiedzi"; ale będę musial chyba zmienić co do tego zdanie: Koledzy, czy już nic nie czytacie z tych "ofert" lub nad tym nie myślicie? 85mA kiedy naładuje powiedzmy 70Ah akumulator?
Toż to badziewie, może dobre dla telefonu a nie samochodu - piszę więc jak nigdy: ZAMKNĄĆ temat!
Powrót do góry

tonite
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Kraków

Post#26 12 Gru 2010 13:44   

odpowiadam koledze naładowanie akumulatora przy założeniu że mamy 5/h dziennie ładowania od słońca (auto stoi i jest widno) zajęło by 117 dni...
Tylko kto ma w aucie do zera rozładowany akumulator?
A akumulator naładowany ale nie doładowany potrzebuje względnie małych prądów aby go doładować. Kwestia czy ktoś wie naprawdę jakich.

A ja zapytałem o doładowywanie a raczej zapobieganie rozładowaniu. Jak wszyscy wiemy auto na postoju zajada prąd, chociażby głupie radio potrafi położyć akumulator. W zimie przy mrozach problem robi się większy.
Pytanie czy taki patent z baterią słoneczną może rozwiązać ten problem albo go zmniejszyć.
Zakładam że na tym forum siedzi troche ludzi któzy mają faktyczną wiedzę a nie pęd do krytykowania i wyśmiewania bez choć pruby zrozumienia pytania

Widzę że link z postem został wycięty pewnie uznany za reklamę ;(
więc wklejam linka do instrukcji urządzenia żeby ktoś mądrzejszy albo ktoś kto spróbował używać miał szansę się odnieść rzeczowo do pytania

sklep.avt.pl/photo/_pdf/sol5npl.pdf
Powrót do góry

Zico63
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Bielsko-Biała

Post#27 12 Gru 2010 14:21   

No więc nie mam "pędu jedynie do krytykowania", ale może nie do końca zrozumiałem intencje Kolegi, teraz lepiej wyjaśnione.
Tak, jeśli ma uzupełniać NA POSTOJU pobór np. radia w czuwaniu czy alarmu - tak, sprawdzić się może (o ile nie zasypie panela śnieg).
Natomiast o uzupełnianiu energii zużytej na powiedzmy częsty rozruch - o to już nie jest możliwe.
Ale temat źródłowy to ładowanie poprzez gniazdo, a o tym jeszcze nie napisałem.
Jeśli mamy do dyspozycji bezpieczne źródło prądu (sprawdzony już w innych działaniach prostownik) i wymienimy typowo stosowany bezpiecznik gniazda z 15 - 20A na maksimum 5A - to jak najbardziej, jestem za. Sam to stosuję od 1985 roku, gdy pomysł mi przyszedł do głowy a akumulator był większym rarytasem jak złoty samorodek. Ileż to klopotów z immobilizerami czy alarmami po odpięciu klem było już na forum...

A ja mam taki, który przy 0,4÷0,5A nie przekroczy 14,8V - sam robiłem (:D), i takim mogę sobie od lat utrzymywać aku w dobrym stanie i zawsze "pod parą". To à propos poniższego postu.
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Post#28 13 Gru 2010 09:08   

Kolego tonite. Nie wiem co chcesz drążyć. Przecież tam napisano dość wyraźnie: 1,5 W oraz max 175 mA. Zapewne zapomniano dodać, że w sprzyjających warunkach, czyli silnym nasłonecznieniu. Czyli jest to wielkość porywająca zużycie podczas uśpienia samochodu. Jakikolwiek odbiornik ma więcej niż 1,5 W. Czyli przydatność tego urządzenia w samochodzie raczej żadna. I nie ma różnicy, czy podłączysz do gniazda zapalniczki, czy bezpośrednio do akumulatora. Ale mam nadzieję, że też nic nie zepsuje.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Początkujący -> Ładowanie akumulatora przez gniazdo zapalniczki
Strona 1 z 1