Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kominek z płaszczem wodnym a co otwarte podłączenie

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Kominek z płaszczem wodnym a co otwarte podłączenie
Autor
Wiadomość
misiotaki
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Rybnik

Post#1 Post autora tematu 07 Sty 2009 10:41   

Witam. Zamierzam podłączyć nowy kominek z płaszczem wodnym do instalacji centralnego ogrzewania z kotłem na paliwa stałe czyli instalacja otwarta. Czy jest możliwośc podłączenia kominka bez konieczności montażu wymiennika? Jeśli tak to jak to zrobić? Kominek ma moc 9kw i jest usytuowany na parterze, piec co ma moc 27 kw i znajduje się w piwnicy. Zasilaniem i powrotem jestem zmuszony z kominka zejśc do piwnicy by się wpiąc w instalacje. Powierzchnia budynku to 200m/kw. Czy mogę taki kominek wpiąć szeregowo? Jeśli tak to na powrocie do pieca co czy na zasilaniu? Niewykluczam możliwośi używania jednocześnie tych dwóch urządzeń. Myślałem też o wpięciu pieca co i kominka do instalacji równolegle ale zastanawiam się czy tym przypadku gdy będą działały dwie pompy na powrotach nie będzie jadna drugiej dławiła. Może ktoś wskaże mi gdzie znajdę taki schemat. Wszędzie są schematy z wymiennikiem, czy jestem skazany na wymiennik nawet wtedy gdy co jest tak jak kominek w układzie otwartym? Liczę na pomoc. Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Sty 2009 10:41   

Powrót do góry

pekala68
Poziom 10
Poziom 10

Post#2 13 Sty 2009 13:11   

Re: Kominek z płaszczem wodnym a co otwarte podłączenie

niestety ale moim zdaniem nie ma możliwości (w sposób bezpieczny) podłączyć kominka do instalacji obejściem przez piwnicę co do szeregowego podłączenia to będziesz grzał piecem co kominek w którym nie palisz (też bezsensowne rozwiązanie) proponowałbym rozważyć możliwość podłączenia równoległego powrót do kominka od dołu
zasilanie rurą do góry i dołożenie dodatkowego naczynia wzbiorczego otwartego a dopiero od tego naczynia do zasilania grzejników .
A może jest możliwość podłączenia się z pionem zasilającym od kominka do naczynia wzbiorczego istniejącej instalacji

pozdrawiam
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#3 17 Sty 2009 16:41   

długo się przyglądałem - niestety nie doczekałem sie , więc podaję schemat (blokowy)
jest to rozwiązanie stare i już nie spotykane , ale prawidłowe.
wspólna rura wzbiorcza i każdy kocioł osobna rura bezpieczeństwa.
do układów zamkniętych też schemat jest podobny - zamiast rury wzbiorczej wspólne naczynie przeponowe , zaiast rur bezpieczeństwa - zawory bezpieczeństwa

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Sty 2009 16:41   

Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: MOJE Miasto

Post#4 17 Sty 2009 22:08   

Schemat bardzo prawidłowy, ale nie do końca do tego rozwiązania, bo kominek jest wyżej i trzeba zejść z rurami na niższą kondygnację i nieco komplikuje się wstawienie rury bezpieczeństwa.
Myślę, że trzeba bardziej tu pomieszać, łącznie z automatyką, żeby to chciało poprawnie pracować, a najlepiej poprosić kogoś z pobliża do zrobienia projektu. Wizja lokalna na miejscu to raczej konieczność
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Sty 2009 22:08   

Powrót do góry

Grzegorz511
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Rudzica

Post#5 23 Sty 2009 11:22   

Witam!
Szukałem po necie różnych rozwiązań dotyczących sposobów łączenia pieca co na paliwo stałe z kominkiem z płaszczem wodnym,i znalazłem to:
http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=978

Według mnie (jeśli się mylę,to niech mnie ktoś poprawi),kominek z płaszczem wodnym połączyć można równolegle z piecem na paliwo stałe za pomocą zaworów różnicowych, i nie ma znaczenia gdzie jest kominek.
Istotną sprawą jest zastosowanie zaworu trój lub czterodrogowego,które jak wiadomo zabezpieczą kotły przed kondensowaniem się wody w piecu, zaś podniesienie temperatury na piecu umożliwi utrzymywanie odpowiedniej temperatury w bojlerze.
Jeśli kominek jest na parterze, a piec co w piwnicy to warto zaopatrzyć się w UPS dla tej instalacji.
Powrót do góry

misiotaki
Poziom 10
Poziom 10

Post#6 Post autora tematu 17 Sie 2009 09:47   

Witam, przepraszam Was że tak długo się nie odzywałem ale pracuję poza granicami a teraz mam aktualnie urlop. Co do mego centralnego ogrzewania: aktualnie jestem po wymianie kotła, trochę zainwestowałem i zamontowałem w piwnicy rozdzielacze centralnego ogrzewania z rury o średnicy 65 mm (zasilanie i powrót), pod rozdzielacz zasilający zamierzam podpiąć wspomniany kominek i tu jednak zdecydowałem się na wymiennik wielopłytowy.Uważam że jednak takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze tym bardziej instalacja pod moją nieobecność jest pod opieką żony. Mam jednak inny dylemat, jestem na etapie rozbudowy inastalacji o kolektor słoneczny wody użytkowej. Zamontowałem wymiennik dwuwężownicowy z grzałką. Problem w tym jak rozwiązać oddawanie ciepła z wymiennika z powrotem do instalacji gdy piec co wygaśnie bez koneiczności męczącego sterowania zaworem zasilania na wężownicy, Problem pogłebi się podejrzewam przy pracy grzałki elektrycznej. W internecie napotkałem zawór elektromagnetyczny do instalacji wodnych. Zamierzam taki zawór wpiąć na zasilaniu wężownicy , problem w tym pod co go podpiąć: w przypadku sterowania pompą obiegową centralnego ogrzewania musi on otwierać się po uruchomieniu pompya zamykać po jej wyłączeniu, druga opcja to podłączenie pod grzałkę z tym że zamknięcie następuje po włączeniu grzałki. Która opcja lepsza? Zastanawiałem się nawet nad jakimś profesjonalnym sterownikiem wielosystemowym ( kominek,solar,co) i nawet taki bym zakupił ale czy tak zaawansowane sterowniki są dostępne ? Czekam na sugestie w tej sprawie od Was. A teraz pare konkretów : kominek lachma panorama 190 8kw, piec co pleszew uks-g 38kw, wymiennik 2 wężownicowy 300l, układ solarny hewalex.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Sie 2009 09:47   

Powrót do góry

angelhod
Poziom 2
Poziom 2

Post#7 19 Sie 2009 11:25   

Witam, jako że temat utworzony to podłącze się pod niego

Chciałbym koniecznie podłączyć kominek pod instalacje C.O. ALE:
kominek ma teraz ok 14kW i chce do niego włożyć jakiś płaszcz wodny w stulu zagięte rury lub podkowa i wydaje mi się że uzyskam ok 6kW ale myśle jeszcze jak uzyskać więcej ... dodam że kominek jest na pierwszym piętrze a kocioł gazowy w przyziemiu...
kocioł to Saunier Devoul KLOM 50, instalacja otwarta i stare kaloryfery czyli duzo wody...
dodam że chodzi mi o koszty a głównym celem jest to że przy temperaturach nie za niskich kominek miałby mi ocieplić kaloryfery (pewnie po długim paleniu ;) ) a przy mrozach jeśli bym palił w kominku to defakto jakoś by podciągał wodę w układzie czyli piec by mniej pracy wykonywał co by się na rachunki przełożyło które są ogromne....
i teraz po kilku konsultacjach w sumie doszedłem do nietypowego wniosku .... aby podłączyć go jako kolejny kaloryfer bez zaworów zwrotnych i bez pompy kolejnej bo to pozwoliłoby zrealizować założenia które podałem....
co o tym myślicie czy to bardzo głupi pomysł?
Powrót do góry

misiotaki
Poziom 10
Poziom 10

Post#8 Post autora tematu 19 Sie 2009 11:44   

Nie jestem w tej dziedzinie fachowcem ale: pomysł teoretycznie ciekawy ale biorąc pod uwagę jak Twoja pompa w co jest sterowana zawsze będziesz musiał pamiętać że przepalając w samym kominku musi pompa pracować niezależnie czy pali się w piecu gazowym czy nie. Jeżeli Twoja pompa jest sterowana komputerem na podstawie danych bezpośrednio z czujnika temperatury zainstalowanym w piecu gazowym nie będzie czytać temperatury w wyjścia na kominku . Musisz się bardzo pilnować. Radziłbym Ci wpiąć ten kominek na rurze powrotnej jeżeli chcesz koniecznie wpinać się szeregowo, wtedy piec gazowy będzie dogrzewał a biorąc pod uwagę że jest sterowany procesorem (jeśli jest) będzie bardziej kontrolował temperaturę maksymalną w instalacji bez przekłamań. Cięzki temat masz.....
Powrót do góry

angelhod
Poziom 2
Poziom 2

Post#9 19 Sie 2009 12:15   

tzn pompa z pieca bedzie sie krecila caly czas.... wczoraj rozkminialem temat z tym co mi sprzedawal piec... jesli bede chcial aby piec wogole nie chodzil a pompe mial wlaczona to temp na centralne na piecu ustawiam na 0 ale czujnik temperatury ustawiam tak aby twierdzil ze musi dogrzac... wtedy podobno ma byc tak ze pompa chodzi a piec nie grzeje....
hmm tak sobie mysle ze to moge sprawdzic teraz ;)

Dodano po 16 [minuty]:

no ale juz wiem ze ten spec jak zreszta zwykle sie mylil.... ustawilem na auratonie temperature wysoka i pokazal ze powinien wlaczyc grzanie.... piec na 0 stopni na c.o. a pompa dalej lezy ;)
hmm czyli by potrzeba pewnie jakis sterownik do tego bo cos mi sie nie zdaje ze tego nie da sie zrobic....

Proszę poprawić ten post-pisownia!
[mod.serwisant73]

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#10 19 Sie 2009 15:29   

angelhod napisał:
doszedłem do nietypowego wniosku .... aby podłączyć go jako kolejny kaloryfer bez zaworów zwrotnych i bez pompy

Chłopaki (lub Panowie , jak kto woli) - wydaje mi się że to nie jest najlepszy pomysł.
Jeżeli kominek będzie podłączony jak grzejnik , to weźcie pod uwagę że do grzejników gorąca woda wpływa górną gałązką (w starych grzejnikach żeliwnych) a wypływa dolną (powrotną).
Wasze założenia są do tego momentu prawidłowe.
Z chwilą rozpalenia w kominku (bez pompy) woda pod wpływem temperatury będzie chciała płynąć do góry (czy pracująca pompa przy dużym kotle na to pozwoli ?)
Wydaje się (graniczy to z pewnością) że nie.
Pewnie że możecie zaraz na poczekaniu powiedzieć że podłączy się odwrotnie.(to będzie też nieprawidłowo)
Nie tylko ja pisałem że kotły można łączyć tylko równolegle.(w tzw. kaskady)
W dzisiejszych czasach widziałem już połączenia szeregowe , tylko że wtedy kotły nie mogą pracować niezależnie.
A najważniejszą sprawą jest to że nikt Wam nie da żadnej gwarancji na taką instalację.
Żadna firma nie wspiera takich rozwiązań.
Wybór oczywiście należy do Was.
Narysujcie schematy , żebyśmy wiedzieli o co Wam chodzi (w przybliżeniu).
Na pewno nikt Was nie zostawi z tym tematem i w miarę możliwości koledzy pomogą.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Kominek z płaszczem wodnym a co otwarte podłączenie
Strona 1 z 1