Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym
Autor
Wiadomość
gxs5
Poziom 6
Poziom 6

Post#1 Post autora tematu 08 Sty 2009 11:24   

Witam.

Mam wielką prośbę do forumowiczów. Przymierzam się do samodzielnego zrobienia instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym. Dodam że nie mam wielkiego doświadczenia z elektrycznością, choć skończyłem technikum elektroniczne i mam uprawnienia SEP do 1kV, ale mimo tego przy wykonywaniu instalacji będę się konsultował ze znajomym elektrykiem. Jednak wcześniej mam prośbę, czy może ktoś się wypowiedzieć na temat poniższej instalacji, czy schemat jest poprawny, ewentualnie jakie zmiany należałoby wprowadzić, żeby ewentualnie nie ośmieszać się jak mu przedstawię ten schemat.

Jak ktoś ma chęć to proszę o ewentualne naszkicowanie zmian będę bardzo wdzięczny:).
Powrót do góry

Farad1985
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Warszawa

Post#2 08 Sty 2009 11:56   

Re: Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

Jak dla mnie poprawnie nawet bardzo poprawnie, oddzielne obwody do gniazd lodówki i oświetlenia. Osobna Róźnicówka na pralkę, rodówkę. W czym rysowałeś ten schemat? Bardzo mi się podoba jak graficznie jest to rozrysowane.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Sty 2009 11:56   

Powrót do góry

wd40
Poziom 18
Poziom 18

Post#3 08 Sty 2009 12:01   

Za tą kasę, którą przeznaczasz na instalację to można byłoby zrobić z 2-3 domki.
Powrót do góry

gxs5
Poziom 6
Poziom 6

Post#4 Post autora tematu 08 Sty 2009 12:05   

Schemat rysowałem w....... EXCELU :), sam go nie stworzyłem, zrobiłem zdjęcie z planszy z Castoramy(Legrand), i narysowałem go od nowa w Excelu, żeby powprowadzać ewentualne zmiany. Zastanawia mnie w tym schemacie ogranicznik przepięciowy czy jest konieczny i czy klasy B+C będzie odpowiedni w tej sytuacji.W tej chwili mieszkam w domu który był budowany ok 8 lat temu i dziwi mnie że tam jest tylko jeden wyłącznik różnicowy i 8 wyłączników nadprądowych na poszczególne obwody, czego w ogóle nie można porównać do tego schematu.

Dodano po 1 [minuty]:

wd40 napisał:
Za tą kasę, którą przeznaczasz na instalację to można byłoby zrobić z 2-3 domki.

Co mogę zrobić żeby obniżyć koszt instalacji, ale jednocześnie żeby wszystko było dobrze zabezpieczone ?
Powrót do góry

Farad1985
Poziom 19
Poziom 19

Post#5 08 Sty 2009 12:12   

Ale zależy w jakiej konfiguracji, to nie kiedyś że stosowało się jeden bezpiecznik na cał dom i to w dodatku bez różnicówki. Teraz mamy inne czasy. Stosowanie osobnej różnicówki i wyłącznika na pralkę jest kosztownym rozwiązaniem, ale przecież na swoim i innych bezpieczeństwie nie powinniśmy oszczędzać. Pozatym jeżeli pralka spowoduje wyłączenie różnicówki to prąd i oświetlenie mamy nadal w pozostałej części domu.

Dodano po 4 [minuty]:

Nic nie zmieniaj, wszystko jest ok. Nie powienno stosować się zabezpieczenia przeciwprzepięciowego B i C blisko siebie zalecany jest odstęp 10m Ale chyba że kupisz zestaw Mellera który jest połączniem B i C w jednej obudowie. Najlepiej jednak jest zastosować B w złączu, a C w roździelni głównej w domu.
Powrót do góry

Poziom 23
Poziom 23

Miasto: NYC

Post#6 08 Sty 2009 12:17   

moim zdaniem brak jest tutaj wylacznika RCD 300mA na wejsciu .. Jezeli kuchenka jest z plyta indukcyjna to ten tani rcd 30mA zamienil bym na typ krotkozwloczny

Moje artykuły: (Dodaj)
08 Luty 2014 Słuchawkowy OTL'ek z elektrody
Powrót do góry

Farad1985
Poziom 19
Poziom 19

Post#7 08 Sty 2009 12:24   

Niekoniecznie jest potrzebny RDC 300mA na wejściu, w takiej konfiguracji może działać jako dodatkowa ochrona przeciwpożarowa.
Powrót do góry

wd40
Poziom 18
Poziom 18

Post#8 08 Sty 2009 12:40   

Może się przyczepiam do kosztów, ale jak juz w nie tak stanowczo brniesz, to np. włączniki oświetlenia powinny wyłączać również przewód neutralny.
Powrót do góry

gxs5
Poziom 6
Poziom 6

Post#9 Post autora tematu 08 Sty 2009 12:43   

A tak na marginesie jakiej firmy polecacie osprzęt elektryczny ?

Dodano po 1 [minuty]:

wd40 napisał:
Może się przyczepiam do kosztów, ale jak juz w nie tak stanowczo brniesz, to np. włączniki oświetlenia powinny wyłączać również przewód neutralny.

Nie mam zamiaru brnąć w jak największe koszty, po prostu chcę mieć dobrą i bezpieczną instalację, a że nie bardzo na tym się znam dlatego proszę o wszelkie sugestie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Sty 2009 12:43   

Powrót do góry

Farad1985
Poziom 19
Poziom 19

Post#10 08 Sty 2009 12:48   

Kolego wd40 a gdzie widziałeś aby wozłączać przewód N w oświetleniu? Czy w jakiś sposób nie rozłączenie przewodu N stanowi zagrożenie?

A co do osprzętu to szczególnie polecam osprzęt Mellera tanszy od legranda i z tego co rozmawiałem w moim środowisku lepszy jakościowo od Legranda.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Sty 2009 12:48   

Powrót do góry

wd40
Poziom 18
Poziom 18

Post#11 08 Sty 2009 12:56   

Owszem w przypadku niesprawnej instalacji ochronnej na N może pojawić się pełne napięcie!
Powrót do góry

Farad1985
Poziom 19
Poziom 19

Post#12 08 Sty 2009 13:01   

W jaki sposób ma to się zrobić samo? A w domu też masz wyłączniki na przewód N w obwodach oświetleniowych?
Powrót do góry

wd40
Poziom 18
Poziom 18

Post#13 08 Sty 2009 13:06   

Farad1985 napisał:
A w domu też masz wyłączniki na przewód N w obwodach oświetleniowych?

Ja w swoim mam i każda sprzedawana obecnie lampa posiadająca znak CE ma wyłącznik na 2 żyły.
Farad1985 napisał:
W jaki sposób ma to się zrobić samo?

Wystarczy upalić PEN na początku instalacji.
Powrót do góry

Farad1985
Poziom 19
Poziom 19

Post#14 08 Sty 2009 13:13   

Ale chcyba coś mylisz ja mam na myśli instalacje trójprzewodową gdzie mamy L, N, PE. I czywiście kolega w swoim projekcie uwzględnił RDC więc nie rozumiem Twojego podejścia z tym rozłączaniem tego N. I niby w którym miejscu go rozłączasz? A i jeszcze nam wytłumacz w jaki sposób można upalić żarówką 100-200W przewód 1,5mm2 Chyba tylko wtedy jak ktoś zamiast żyrandola podłączy tam ze dwie farelki po 2KW....
Powrót do góry

michcio
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: M-ce

Post#15 08 Sty 2009 19:58   

Chodzi o upalenie PEN nie w konkretnym obwodzie tylko na odcinku od transformatora aż do punktu jego rozdziału (rozdzielnica lub złącze). Wtedy to nie ma znaczenia czy obwód końcowy jest 3 czy 1-fazowy.

Co do szkicu to świetna instalacja.
Ogranicznik przepięć jak najbardziej jest konieczny. Może być B+C. Najlepsze będą chyba firmy DEHN, ale pewnie są za drogie...
Wykonaj jeszcze połączenia wyrównawcze.
Raczej nie ma potrzeby stosowania wyłączników rozłączających i N, po pierwsze w polskich realiach zapewne trudniejsze do zdobycia i droższe, po drugie dobre jest to może np. w Norwegii gdzie jest 2 fazy w gniazdku.

Do kuchenki zastosuj przewód 5x4, myślę, że nie warto 5x2.5 (nie wiem jaki chcesz).

Nie naciągnij się na przewody 1.5 do gniazdek, zakładaj 2.5, czyli tak, jak być powinno, do światła 1.5 i nie zapominaj o przewodzie PE do żyrandoli i lamp (czyli tu znajdą zastosowanie tylko przewody 3x1.5 i 4x1.5, 2x1.5 nie będzie gdzie zastosować.
Przestrzegaj kolorów przewodów, do wyłączników światła trzeba stosować przewody ze wszystkimi żyłami koloru fazowego (czarny, brązowy, szary).

Jako zwieńczenie instalacji warto kiedyś wykonać instalację piorunochronną, w domu podczas burzy będzie można się bezpiecznie czuć i to samo z urządzeniami.
Powrót do góry

gxs5
Poziom 6
Poziom 6

Post#16 Post autora tematu 08 Sty 2009 22:07   

michcio napisał:
Chodzi o upalenie PEN nie w konkretnym obwodzie tylko na odcinku od transformatora aż do punktu jego rozdziału (rozdzielnica lub złącze). Wtedy to nie ma znaczenia czy obwód końcowy jest 3 czy 1-fazowy.

Co do szkicu to świetna instalacja.
Ogranicznik przepięć jak najbardziej jest konieczny. Może być B+C. Najlepsze będą chyba firmy DEHN, ale pewnie są za drogie...
Wykonaj jeszcze połączenia wyrównawcze.
Raczej nie ma potrzeby stosowania wyłączników rozłączających i N, po pierwsze w polskich realiach zapewne trudniejsze do zdobycia i droższe, po drugie dobre jest to może np. w Norwegii gdzie jest 2 fazy w gniazdku.

Do kuchenki zastosuj przewód 5x4, myślę, że nie warto 5x2.5 (nie wiem jaki chcesz).

Nie naciągnij się na przewody 1.5 do gniazdek, zakładaj 2.5, czyli tak, jak być powinno, do światła 1.5 i nie zapominaj o przewodzie PE do żyrandoli i lamp (czyli tu znajdą zastosowanie tylko przewody 3x1.5 i 4x1.5, 2x1.5 nie będzie gdzie zastosować.
Przestrzegaj kolorów przewodów, do wyłączników światła trzeba stosować przewody ze wszystkimi żyłami koloru fazowego (czarny, brązowy, szary).

Jako zwieńczenie instalacji warto kiedyś wykonać instalację piorunochronną, w domu podczas burzy będzie można się bezpiecznie czuć i to samo z urządzeniami.

Dzięki za wszystkie porady, będę miał to wszystko na uwadze przy wykonywaniu instalacji.
Powrót do góry

czesiu
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bełchatów

Post#17 08 Sty 2009 23:33   

Jeżeli za różnicówką stosujesz tylko jedną eskę to możesz kupić aparat nadmiarowo-różnicowoprądowy. Oszczędzisz miejsce w rozdzielnicy.
Powrót do góry

adasw
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: opole

Post#18 09 Sty 2009 01:10   

jestem w trakcie projektowania mojej instalacji i ta ktora przedstawiles jest ok ale dodalbym RCD na wszystkie linie poza domem (garaz, oswietlenie podworka, domofon brama wjazdowa czy zasilanie gniazd tarasu) i jak moge doradzic to dodaj jeszcze jeden obwod osobno do pralki w przyszlosci na suszarke.
poczytaj o EIB moze na etapie instalacji rozlozysz kilka kabli (wg uznania),zeby w przyszlosci mozna bylo ja rozbudowac bez kucia scian
Powrót do góry

gxs5
Poziom 6
Poziom 6

Post#19 Post autora tematu 09 Sty 2009 13:26   

czesiu napisał:
Jeżeli za różnicówką stosujesz tylko jedną eskę to możesz kupić aparat nadmiarowo-różnicowoprądowy. Oszczędzisz miejsce w rozdzielnicy.

Masz na myśli obwód pralki i lodówki i ewentualnie piekarnika ??
Powrót do góry

czesiu
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bełchatów

Post#20 09 Sty 2009 19:30   

gxs5 napisał:
Masz na myśli obwód pralki i lodówki i ewentualnie piekarnika ??

Tak. Kupujesz dwa urządzenia w jednym. Wychodzi chyba ciut drożej, ale czasem możesz wszystko zmieścić w mniejszej rozdzielnicy.
Powrót do góry

garfild1985
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Wejherowo

Post#21 10 Sty 2009 01:03   

cena takich RCD jest nieznacznie wyższa, co do marki polecam legrand lub GE tańsze ale dobre, z moellerem ja osobiscie miałem parę nieprzyjemności wiec sie nie bede wypowiadał.

Główne zasilanie do domku daj 10 kwadrat bedzie przyszłościowo i odpowiednio.

Pozdrawiam
Powrót do góry

michcio
Poziom 22
Poziom 22

Post#22 10 Sty 2009 10:44   

Zapomniałem poprzednio dodać, że koniecznie trzeba zostawić w rozdzielnicy przynajmniej 30% zapasu miejsca, bo pewnie nastąpi kiedyś rozbudowa instalacji (np. dodanie jakiegoś automatu czasowego, może jakiś licznik itd...
Powrót do góry

GBW
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: MIELEC

Post#23 10 Sty 2009 11:13   

Moim zdaniem zastosowanie zastosowanie różnicówki zespolonej z członem nadprądowym do piekarnika ,lodówki i pralki to błąd, ponieważ;
włączenie pralki i piekarnika jednocześnie to prąd ponad 20A a włączenie lodówki dokończy dzieła .Proponuje zasilanie pralki i piekarnika z osobnych faz. Rozwiązanie droższe ale nie obciąża jednej fazy do granic możliwości wyłącznika nadprądowego przed licznikiem.
Powrót do góry

Farad1985
Poziom 19
Poziom 19

Post#24 10 Sty 2009 12:02   

Przecież nikt nie napisał że ma być z jednej fazy, przecież kuchenka na schemacie jest zasilana z trzech faz. I jeżeli ktoś chce oszczędzić miejsca w roździelni to zastosowanie tylko i wyłącznie do pralki różnicówki z członem nadprądowym jest jak najbardziej na miejscu.
Powrót do góry

elektron888
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Przemyśl

Post#25 22 Sty 2009 01:29   

witam,
:sm9:
schemat jak najbardziej do przyjęcia,
:idea:
zastanawiam się czy dokonując pewnych zmian i łącząc na jednej fazie obwód oświetlenia i lodówkę nie spowoduje to przygasania żarówek w momencie włączania się agregatu chłodniczego. Jeśli nie to w zasadzie układ niemal idealny ponieważ pralka ma osobną fazę, lodówka w obwodzie z oświetleniem i gniazda również na innej fazie.
:?:
Mam też pytanie co do zastąpienia bezpiecznika przepięciowego DehnVentil TNS 255 podobnym np. firmy Meler. Czy jest jakaś znacząca różnica prócz ceny ?
pozdrawiam
:bye:
Powrót do góry

michcio
Poziom 22
Poziom 22

Post#26 22 Sty 2009 19:28   

Nie wolno mieszać obwodów oświetlenia z jakimikolwiek innymi obwodami! Dlatego jest to pomysł daleki od ideału.
Aha, światło będzie przygasać.

Ochronniki Dehn są jednymi z najlepszych, Moeler są już klasę niżej. Nie rezygnuj z ochrony.
Powrót do góry

el_kar
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Polkowice

Post#27 25 Sty 2009 14:05   

Z tym przygasaniem oświetlenia to troche przesada - nie te czasy. I szkoda tylko, że całe oświetlenie na 1 fazie, a instalacja na mały domek 100 m. (pietro raczej)
pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sty 2009 14:05   

Powrót do góry

Jakumo
Poziom 3
Poziom 3

Post#28 26 Sty 2009 11:53   

Schemat elektryczny jest w porządku ale też nie należy przesadzać z tymi róznicówkami. Można przyjąć jedną trójfazową na pomieszczenia techniczne typu kotłownia, pralnia, gospodarcze a drugą na 3-faz. na pozostałe pomieszczenia. Jeśli chodzi o oświetlenie nie ma potrzeby stosować osobnej bo w domu przeważnie montuje się oprawy II klasy ochrony chyba że są takie gdzie mają styk PE. Jeśli chodzi o przepięciówkę to koniecznie B+C oraz są takie że nie wymagają zabezpieczenia C25 w zależności od zabezpieczenia głównego w złączu( karta katalogowa przepięciówki obrazuje czy stosować czy nie i w jakich warunkach). Koniecznie należy pamiętać o połaczeniach wyrównawczych miejscowych i głównych. Nie należy zapomnieć o pozostałych instalacjach typu: sieć strukturalna, antenowa, włamaniowa, do rolet, do termostatów ogrzewania, oświetleniowa placu , bramy wjazdowej i takie tam.
Powrót do góry

michcio
Poziom 22
Poziom 22

Post#29 26 Sty 2009 13:17   

Na kotłownię, to jeśli jest tam kocioł na paliwa stałe, to polecał bym nawet wcale nie dawać różnicówki, bo potrafi wyłączyć w najmniej oczekiwanym momencie, a jak pompa przestanie działać to momentalnie zagotuje się woda.

Ochronniki nie wymagają dobezpieczenia, jeśli zabezpieczenie główne jest mniejsze niż 80A (mogę się pomylić nieco cd do wartości).
Powrót do góry

Argos_ss
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Wawka

Post#30 29 Sty 2009 01:03   

proponuję do tego schematu instalacji obwody światła rozdzielić na 3 fazy bo w przypadku zaniku jednej -tej od oświetlenia będziesz miał wszędzie ciemno oraz tak samo rozdzielić na różne fazy obwody wydzielone na pralkę / żelazko / lodówkę/ grzejnik bo choć przy grubych przewodach ty tego nie odczujesz ale możesz mieć z ZE pomiar "równego obciążenia faz"
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym
Strona 1 z 3 Idź do strony 123  Następny