X

Poduszka powietrzna w hydroforze

09 Jan 2009 16:24 BRBroniu77
  • #1 09 Jan 2009 16:24
    Broniu77
    Level 11  
    Helpful post? (+4)
    Mam problem ; za często dopompowuje powietrza do baniaka hydroforu tzn. dwa trzy razy w miesiącu.
    Pompe mam głębinową trzyfazową ok 13m w pionie w studni i ok 20 w poziomie do budynku, baniak 100l.
    Na styczniku ustawione 0.2Mpa-3.5Mpa.
    nieszczelność baniaka wykluczam gdyż sprawdzałem- cały wymydliłem
    Dodam że zaraz przed pompą w studni założyłem zawór zwrotny(tak mi doradzono)przy baniaku też jest.
    W czym jest problem co żle robie??
  • #2 09 Jan 2009 17:49
    plichta
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Miałem kiedyś identyczny przypadek. Okazało się, że znajdujący się w zbiorniku gumowy baniak był pęknięty w związku z czym powietrze stykało się bezpośrednio z wodą i z czasem z tą wodą się ulatniało. Odkryłem to dopiero po rozkręceniu baniaka bo miałem już nowy. Z czasem dopompowywania stają się jeszcze częstsze gdyż pęknięcie będzie się powiększać.
  • #3 09 Jan 2009 18:35
    sasza1949
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Broniu77 wrote:
    Mam problem ; za często dopompowuje powietrza do baniaka hydroforu tzn. dwa trzy razy w miesiącu.
    Pompe mam głębinową trzyfazową ok 13m w pionie w studni i ok 20 w poziomie do budynku, baniak 100l.
    Na styczniku ustawione 0.2Mpa-3.5Mpa.
    nieszczelność baniaka wykluczam gdyż sprawdzałem- cały wymydliłem
    Dodam że zaraz przed pompą w studni założyłem zawór zwrotny(tak mi doradzono)przy baniaku też jest.
    W czym jest problem co żle robie??

Masz za mały zbiornik i przy większym poborze wody powietrze może uchodzić razem z wodą.Dobra rada to całkowicie spuścić wodę z hydroforu
    i napąpować1,5 bara powietrza następnie włączyć pompę.Sprawdź czy przypadkiem nie masz zaników napięcia i to może też być przyczyną twoich problemów.
  • #4 09 Jan 2009 22:29
    Broniu77
    Level 11  
    Topic author Helpful post? (0)
    "Sprawdź czy przypadkiem nie masz zaników napięcia i to może też być przyczyną twoich problemów"
    Tego nie rozumiem prosze jaśniej.
    pompuje powietrze do 0.2Mpa
  • #5 09 Jan 2009 23:22
    Krzykku
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Na początku napisz czy w ogóle masz przeponę gumową czy też jest to zbiornik stojący bez niej? jeśli przepony nie ma (jak pisał kolega) w razie braku napięcia powietrze przy spadku ciśnienia i braku wody w zbiorniku może uchodzić do rur, nabicie 2 bar to też nie najlepsze rozwiązanie - skoryguj ciśnienie do przedziału pomiędzy 1,5 - 1,75 bar. Masz ustawiony stycznik załączający pompę przy 2 barach to tyle ile masz nabite ciśnienia w zbiorniku więc pompa załącza się gdy praktycznie nie ma już wody.
    Myślę że najpierw obniż ciśnienie pustego zbiornika do 1,5 bar a potem martw się dalej o ile będzie o co.
    Aha, zapomniałem - to że masz dwa zawory zwrotne w określonych przez Ciebie miejscach to bardzo dobrze ponieważ uniemożliwiają one cofanie się wody do studni a wiadomo że powietrze nie idzie w dół tylko w górę więc to problemu nie dotyczy.
    Powodzenia mam nadzieję że pomogłem.
  • #6 10 Jan 2009 00:32
    grzeko1
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Zdarzyło mi się usuwać awarie związane z hydroforami i nigdy nie pompowałem powietrza do nich.
    Najprościej spuścić całą wodę odkręcając jednocześnie
    korek w najwyższym punkcie hydroforu.
    Kiedy cała woda wyleci zbiornik napełni się powietrzem
    zakręcam korek włączam pompę i działa.
    W instalacjach przemysłowych stosowane są napowietrzacze automatyczne.
    Pozdrawiam.
  • #7 10 Jan 2009 01:51
    Broniu77
    Level 11  
    Mam tradycyjny baniak nie ma w nim przepony gumwej.
    Jeśli mam, dwa zawory wzrotne to gdzie woda ucieka nie rozumiem co piszecie noi z tym napięciem to już całkiem.
    Jedyne co do mnie przemawia to obniżyć ciśnienie zbiornoiku do 0.15Mpa
  • #8 10 Jan 2009 15:24
    niutat
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    Witam, powietrze musi się gdzieś ulatniać, sprawdź dokładnie, może na szczycie zbiornika jest manometr albo coś w tym rodzaju i tamtędy uchodzi.
  • Helpful post
    #9 10 Jan 2009 17:33
    Krzykku
    Level 9  
    Helpful post? (+1)
    Broniu77 wrote:
    Mam tradycyjny baniak nie ma w nim przepony gumwej.
    Jeśli mam, dwa zawory wzrotne to gdzie woda ucieka nie rozumiem co piszecie noi z tym napięciem to już całkiem.
    Jedyne co do mnie przemawia to obniżyć ciśnienie zbiornoiku do 0.15Mpa

Na początek obniż to ciśnienie pustego zbiornika to powinno załatwić sprawę.
    Z tymi zaworami zwrotnymi chodzi o to aby woda ze zbiornika po wyłączeniu pompy nie uciekała z powrotem do studni - u Ciebie to jest OK.

Z zanikiem napięcia chodzi o to że: wyobraź sobie że nagle braknie prądu (np. awaria w sieci lub wywali kory zakładam że 1 godzinę nie ma prądu w sieci ) a Małżonka puszcza wodę w czasie gdy pompa nie chodzi bo nie ma prądu. Woda wyczerpuje się w zbiorniku do zera a ponieważ jej już nie ma w zbiorniku to znajduje się tam już tylko powietrze a w dodatku pod ciśnieniem które ucieknie tą samą rurą którą normalnie, gdy pracuje pompa (uzupełnia wodę) powinna lecieć woda - prosto do baterii (czy tam kranu) z której jest czerpana i oto cała tajemnica. Kran parsknie powietrzem kilka razy i jak później nawet załączy się pompa to w zbiorniku hydroforowym masz już o tyle mniej powietrza (ciśnienia) ile "wyparsknął" Ci kran... stąd musisz je uzupełnić.

Obniż to Ciśnienie to po pierwsze bo myślę że raczej o zaniku prądu (wody w kranie) to byś się zorientował. Druga sprawa to dokładna szczelność zbiornika w tym pamiętaj także o ew. rurach i połączeniach gwintowanych (manometr) powyżej poduszki powietrznej w zbiorniku.

Moim zdaniem Twój problem tkwi pomiędzy za niskim ciśnieniem załączania stycznika w stosunku do ciśnienia poduszki powietrznej gdzie po prostu pompa za późno uzupełnia wodę w zbiorniku i przy każdym załączeniu pompy wywala odrobinkę powietrza wraz z wodą do kranu i w ten sposób systematycznie się go pozbywasz ze zbiornika.
  • #10 10 Jan 2009 18:27
    Broniu77
    Level 11  
    Obniże ciśnienie na styczniku zobacze co bedzie
    Dziękuje za porade
  • #11 11 Jan 2009 14:49
    grzeko1
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Powietrza w zbiorniku ma być tyle aby nie szło kranami
    wtedy nie będzie problemu z ubytkami, jeśli nie ma nieszczelności. Jeżeli będzie więcej to niestety trzeba będzie uzupełniać.
    Jeśli za nisko obniżysz ciśnienie na wyłączniku ciśnienia to może się okazać, że w kranie będziesz miał za małe ciśnienie.
    To co jest obecnie u ciebie ustawione jest ok.
    Pozdrawiam.
  • #12 25 May 2009 19:43
    Broniu77
    Level 11  
    A wiec u mnie problem po moich spostrzeżeniach wyglada tak:
    nieszczelości w układzie nie ma
    regulacja stycznikiem nic nie daje
    Jedyne rozwiązanie mojego problemu widzę w tym aby zamontować tzw. ssacz powietrza w studni na odcinku pionowym.Spowodowałoby to iż systematycznie powietrze uzupełniało by się w zbiorniku.
    Czeste uzupełnianie poduszki powietrznej tłumaczę sobie w następujący sposób:j.w.
    zanim pompa poda wodę ze studni do baniaka mija kilka sekund a gdy (odległośc baniaka od pompy głebinowej w pionie- 12m +w poziomie 30m)woda w tym czasie jest pobierana z baniaka to ucieka razem z wodą powietrze
  • #13 25 May 2009 19:54
    niutat
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    Jakim cudem "ssacz" będzie pobierał powietrze jeśli masz pompę głębinową i w przewodzie cały czas jest ciśnienie?. Ja dalej upieram się że masz gdzieś nieszczelność.
  • #14 25 May 2009 20:30
    keszan
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Ciśnienie na zbiorniku hydroforu:4 bary.Na wyłączniku
    ciśnieniowym:nastawa od 3bar--4bary.
    Podobny przypadek,powietrze uciekało manometrem.
    Pytanie?:Czy sprawdziłeś kol.manometr?
  • #15 26 May 2009 23:08
    Broniu77
    Level 11  
    NIeszczelności nie ma manometr wymianiałem
    A ssacz pociągnie powietrze gdy wykręce zawór zwrotnyz pompy
  • #16 27 May 2009 08:01
    Zbych034
    Level 34  
    Helpful post? (-1)
    Powietrze "rozpuszcza" sie w wodzie i razem z nią uchodzi z zbiornika. Dawało się kiedyś na ssaniu pompy dopowietrzacz i było po problemie.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products