Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Spadek napięcia na linii dwuprzewodowej.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Spadek napięcia na linii dwuprzewodowej.
Autor
Wiadomość
matti0070
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Mysłowice

Post#1 Post autora tematu 11 Sty 2009 11:46   

Spadek napięcia na linii dwuprzewodowej.

Witam, potrzebuję pomocy w rozwiązaniu zadań z elektrotechniki, nie chcę całego rozwiązania, tylko prosiłbym o wytłumaczenie o co w tym zadaniu chodzi, i jakie wzory powinienem zastosować, resztę chce zrobić SAM ponieważ muszę to zrozumieć, nie potrafię sam żadnych obliczeń do tego zrobić, bo po prostu nie rozumie zadania i dlatego tutaj zwracam się z prośbą o pomoc i prosiłbym o nie usuwanie tego postu, ponieważ wiem, że w regulaminie pisze, że musi być też wkład własny jeśli to jest zadanie domowe, tyle że ja nie potrafię tego zrobić, więc wkładu też nie ma, niestety :( a oto te 2 zadania:

1.
"Silnik o napięciu znamionowym Un = 220V i prądzie znamionowym In = 20A znajduje sie w odległości l = 200m od źródła o napięciu U = 230V. Jaki musi być przekrój przewodów aluminiowych linii (konduktywność aluminium γ = 35 • 10 do potęgi 6 S/m), aby zapewnić pracę znamionową silnika?"
A moje pytania do tego zadania to: co to znaczy napięcie, prąd i praca znamionowa? (Spotkałem sie z tym kilka razy, ale nigdy nie musiałem tego zrozumieć). Z jakiego wzoru obliczyć tutaj przekrój przewodu?

2.
"Odbiornik o rezystancji R = 44Ω jest zasilany ze źródła miedzianą linią dwuprzewodową o długości l = 275m i przekroju S = 10mm², konduktywność miedzi γ = 55 • 10 do potęgi 6 S/m. Napięcie na początku linii U = 225V. Oblicz wartość prądu przepływającego w obwodzie, napięcia na odbiorniku i spadek napięcia w linii."
Tutaj chciałbym tylko wiedzieć jakie wzory zastosować, ponieważ nie mam pojęcia.

Mam również jeszcze jedno pytanie, a mianowicie: znam wzór na dzielnik napięcia z 2 rezystorami, ale nie potrafię znaleźć wzoru dzielnika napięcia z 3 rezystorami, czy ktoś mógłby mi podać wzór ogólny do dzielnika napięcia z 3 rezystorami?

Prosiłbym o nieusuwanie tego postu za to że nie ma tutaj wkładu własnego pracy, ale naprawdę nie rozumie tych zadań, do tego nie chce całych rozwiązań, tylko prosiłbym o wzory ogólne które powinienem zastosować. Prosiłbym też o nie pisanie jakichś złośliwych uwag ponieważ ja dopiero sie uczę.

[Poszukaj na forum. Podobne zadania są rozwiązane. W pierwszym musisz wziąć pod uwagę, że na linii zasilającej musi wystąpić spadek napięcia o wartości 10V. Korzystasz ze wzoru na trzeciej stronie i bierzesz długość l=400m ( są dwie żyły).
W drugim z tego samego wzoru obliczysz rezystancję linii ( tu też długość razy dwa). Mając napięcie i obie rezystancje ( R i R linii), łatwo obliczysz napięcie na odbiorniku, spadek napięcia i prąd.

Temat zostanie, ale pod tym postem przedstawisz rozwiązanie. Mariusz Ch.]

ok, dzięki za pomoc, nie wiem czy dobrze to rozwiązałem, ale wynik który mam z tyłu zbioru jest taki sam, a oto 1 zadanie:
Dane:
Un = 220 [V]
In = 20 [A]
l = 200 [m]
U = 230 [V]
γ = 35 • 10 (powinno być potęgi 6, ale nie umie tej potęgi znaleźć, bo jej brakuje w symbolach, więc jej nie będę pisał, ale powinna być)
Szukane:
S = ?
Wzory:
Rn = Un / In
R = l / γ • S
S = l / R • γ
Un / U = Rn / R
Rozwiązanie:
Rn = 220 / 20 [V / A]
Rn = 11 [Ω]
220 / 230 [V / V] = 11 / R [Ω / Ω]
R = (11 • 230) / 220 [(Ω • V) / V]
R = 11,5 [Ω]
S = 400 / ( 35 • 10 {potęga 6} • 0,5) [m / (S/m • Ω]
S ≈ 22,9 [mm²]
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Sty 2009 11:46   

Powrót do góry

Mariusz Ch.
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Szczecin

Post#2 11 Sty 2009 15:32   

Re: Spadek napięcia na linii dwuprzewodowej.

Witam.

Niepotrzebnie liczyłeś rezystancję odbiornika, gdyż ona nie ma tu znaczenia. Masz bezpośrednio podany prąd obciążenia. Musisz też uporządkować zapis. Rezystancja linii zasilającej nie może być oznaczona tak samo, jak rezystancja całkowita obwodu.

Pzdr.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Spadek napięcia na linii dwuprzewodowej.
Strona 1 z 1