X

Monitorowanie sieci wi-fi

11 Jan 2009 20:22 PSpsternik
  • #1 11 Jan 2009 20:22
    psternik
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Od jakiegoś czasu chciał bym się dowiedzieć czy jest jakiś sposób na sprawdzenie cz ktoś mi się nie podłącza pod moje wifi. A mianowicie czy są może jakieś darmowe programy które monitorują sieć własną wifi w celu pokazania jacy użytkownicy korzystają obecnie z połączenia?
  • #2 11 Jan 2009 20:39
    WMichał
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Oczywiście, że są takie programy. Możesz regularnie monitorować, w jaki sposób użytkownicy korzystają z sieci i co się w niej dzieje i sprawdzać czy z sieci nie korzystają osoby nieautoryzowane, które
    uzyskały do niej dostęp w nielegalny sposób. Jest to jednak bardzo trudne zagadnienie. Masz włączony w swojej sieci firewall i adresy MAC, komputerów, które mają mieć dostęp do sieci, to już w bardzo dużym stopniu chroni przed niepowołanym dostępem.
  • #3 11 Jan 2009 21:44
    kemys
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Jaki masz router? W panelu administracyjnym powinny być gdzieś logi oraz/albo aktualny status połączeń. np. w D-link tak jest
  • #4 13 Jan 2009 06:15
    psternik
    Level 2  
    Topic author Helpful post? (0)
    Ja mam linksysa wrt54g v8,jeśli ktoś wie jak sprawdzić logi?
    Będę wdzięczny.
    WMichał a jakim programem mogę monitorować sieć wifi aby mieć podgląd co się dzieje w mojej sieci?
  • #5 13 Jan 2009 14:39
    WMichał
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Programy na przykład: Ettercap NG, Ethereal (obydwa freeware, zarówno na windows jak i linux'a). Nie są to proste programy. Ich użytkowanie wymaga pewnej wiedzy od użytkownika na temat sieci komputerowych
  • #6 13 Jan 2009 21:33
    psternik
    Level 2  
    Ok sprawdzę.Ettercap NG jest pod lunuxa, sprawdzę na początek Ethereal 0.99 i sprawdzę czy to jest to o co mi chodzi.Jak znasz jakieś programy pod winda xp,viste które monitorują ruch w sieci wi-fi typu logowanie użytkowników(na tym mi bardzo zależy) czy coś ściągali,co ile,kiedy z jakiego ip,mac,itp to bardzo bym prosił
  • #7 13 Jan 2009 21:57
    tzok
    Moderator Samochody
    Helpful post? (0)
    Jeśli masz dostęp do routera to możesz śledzić podstawowe informacje w logach routera, ew. zainstaluj jakiś alternatywny soft, np. Tomato.

Jeśli chcesz śledzić ruch w sieci bez uczestnictwa routera, musisz mieć komputer z kartą WiFi i któryś z w/w snifferów.

Przede wszystkim zabezpiecz sieć - WPA-PSK + filtrowanie MAC + wyłączenie rozgłaszania SSID (ale z tym ostrożnie, bo może wręcz ułatwić atak) + ograniczenie mocy nadajnika WiFi.
  • #8 14 Jan 2009 05:45
    psternik
    Level 2  
    A więc mam sieć kodowaną WPA2, założone hasło na dostęp do sieci ( i to nie krótkie) zmieniłem standardowe hasło w ruterze. Wiem że co człowiek zabezpieczył człowiek może odbezpieczyć. Może ktoś wie jak sprawdzić logi w linksys wrt54g?
  • #9 14 Jan 2009 05:57
    Robert B
    Level 43  
    Helpful post? (0)
    Np. do WAG354G logujesz się:
    http://192.168.1.1
    Podajesz użytkownika, hasło, wchodzisz w opcję Security i klikasz na View Logs.

Monitorowanie sieci wi-fi
    Pewnie i u Ciebie jest podobnie.
    psternik wrote:
    ...Może ktoś wie jak sprawdzić logi w linksys wrt54g?