Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz (head) do basu

wasyl32 12 Sty 2009 01:56 4093 2
  • Wzmacniacz (head) do basu

Witam!!!
    Chciałbym zaprezentować head do basu wykonany przeze mnie.
    Jest to head o mocy 100W, napędzający kolumnę zbudowaną na głośniku Monacor SPA-30PA - 12''.

Head zawiera:
    - Zmodyfikowany przez mnie pream Alberta Kruzera - http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1077008&highlight=
    - Wzmak AVT2762 z końcówkami IRFP250N
    - Zabezpieczenie głośnika - schemat znaleziony na elektrodzie, ale nie mogę odszukać sznurka (zabezpieczenie lekko zmodyfikowane na moje potrzeby)
    - Kontroler - moje
    - Układ zasilania - moje ;)

Jako, że jestem miłośnikiem przełączników astabilnych (mowa o tych czarnych "ciskach" na panelu), zdecydowałem się na użycie uC ATmega 8, który zapamiętuje ich stan po wyłączeniu zasilania.
    Przełączniki te sterują przekaźnikami umieszczonymi w preampie (przekaźniki są zamiast oryginalnych przełączników hebelkowych). Stan przełącznika sygnalizowany jest przez 2 diody - niebieska - off, zielona - on.
    Dodatkowo na przednim panelu mam jeszcze 3 diody odpowiadające za stan wzmacniacza (diodza zielona) i działania zabezpieczenia (dioda biała i czerwona).

Opis panelu (od lewej):
    - wejście gitarowe LOW
    - j.w. HIGH
    - pot. GAIN
    - przełącznik Korektor/kanał czysty
    - 4 gałki korektora
    - Ultra LOW
    - Ultra High
    - Bass Cute
    - Mute
    - Loop On/Off
    - główny pot. wzmocnienia
    - przełącznik "tylko słuchawki"/wzmak
    - pot. wzmocnienie słuchawek (aktualnie brak)
    - gniazdo słuchawek
    - główny wyłącznik

Aktualnie w obudowie nie ma wzmacniacza słuchawkowego (chwilowo zdemontowany).

Na tylnym panelu mamy:
    - gniazdo i wtyk 230V
    - bezpiecznik
    - ground lift
    - gniazdo kolumny - speak on
    - wyjście liniowe
    - pętla send, re

Obudowa wykonana jest z płyty wiórowej 18mm. Oklejona jest skają i wykończona narożnikami. Panel przedni oraz tylni to kątownik aluminiowy 40mmx10mm. W środku stelaż także wykonałem z profili aluminiowych (kątownik 20x10, ceownik 10mm, płaskownik 15mm). Do stelaża przyomocowane zostały wszystkie elementy piecyka. Stelaż i zamocowane układy zostały połączone w sposób na tyle solidny, że wytrzymają transport, drobne upadki itp. Cały stelaż wraz z układami po odkręceniu 4 śrub z tylnej części, można wyciągnąć z obudowy, co ułatwi ewentualne naprawy itp.

Maskownica z przodu wykonana jest natomiast z listewek 15x10mm, na które naciągnięty jest srebny materiał (taki jak na paczce).

Koszty (w przybliżeniu):
    Elektronika heada:
    - preamp - 60zł
    - wzmak - 50 zł
    - zabezpieczenie, kontroler, zasilacz i inne elementy elektroniczne - 100zł
    - trafo - 60zł
    - inne - 50zł
    Realny koszt był niższy, gdyż bo sporo elementów miałem w domu (trafo, gałki, uC, wtyki, gniazda, radiatory, C zasil. itp.)

Obudowa heada + kolumny:
    - deski - 35zł
    - garść wkrętów - 5zł
    - skaj - 34zł (2.5 x 1.7)
    - listewki - 3zł
    - materiał na maskownice - 9zł
    - profile ALU - wszystkie około 35zł

Kilka foto
    Bebechy:
    Wzmacniacz (head) do basu Wzmacniacz (head) do basu

Widok na kontroler:

Tył:

Gotowy head:

Head + kolumna + bas w działaniu:

Widok na heada + procesor dzwięku

Fajne!
  • #2 12 Sty 2009 10:51
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Wzmak bardzo fajnie wykonany. Nie piszesz nic o wrażeniach odsłuchowych. Sprawdza się czy zawiedziny jesteś?

• #3 12 Sty 2009 13:23
    wasyl32
    Poziom 18  

Witam!!!
    No tak - o najważniejszym zapomniałem ;)
    Oczywiście sprawdza się. Pream Alberta jest wart uwagi, podobnie jak ten wzmacniacz na mosfetach. Da się zauważyc ledwo słyszalne buczenie od trafa, ale w planach mam wymiane trafa na ekranowane, z troszkę większym zapasem mocy.
    Początkowo podczas prac nad wzmakiem w kolumnie brakowało mi troszke wysokich tonów. Jednak po złożeniu całkowicie heada, stwierdziłem, ze jest ich w sam raz.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME