Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

NAV-U Sony NV-U92T - nie działa GPS

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Urządzenia Mobilne -> Nawigacje Hardware -> NAV-U Sony NV-U92T - nie działa GPS
Autor
Wiadomość
Krzysztof T
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Tomaszów

Post#1 Post autora tematu 12 Sty 2009 20:56   

Witam,
Urządznie NAV-U Sony NV-U92TC , Version: 2.1.00 (297) , Platform: 2.0
Po włączeniu wszystko wyświetla prawidłowo, poza wskazaniem pozycji GPS. Po wejściu w odczyt sygnału GPS - cisza, nic nie odbiera, brak wskazań długości i szerokości geograficznej, wysokości i godziny, etc.
Resetowałem przyciskiem reset, wgrałem ustawienia fabryczne (nie jest ich zbyt wiele) - lecz bez rezultatu. Podejrzewam uszkodzenie modułu GPS lub brak z nim komunikacji. Niestety nigdzie nie znajduję żadnych parametrów związanych z komunikacją. Może spróbować przeinstalować program. Podłączyłem nawigację do komputera i program ActiveSync znajduje urządzenie.
Wykonałem upgrade oprogramowania do:
Version: 2.1.03 (317)
Lecz bez pozytywnego rezultatu.

Czy aby nawigacja działała musi być włożona do uchwytu mocującego do szyby? Proszę o sugestie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Sty 2009 20:56   

Powrót do góry

irondick
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Ożarów Mazowiecki

Post#2 14 Sty 2009 15:20   

Re: NAV-U Sony NV-U92T - nie działa GPS

Może looknij tutaj a dostąpisz oświecenia :idea:
http://forum.gps24.pl/viewtopic.php?t=7744&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=32ffa9eb812acc9cb7b114c5debcfdbd

Trzeba ustawić COMa zdaje się że na 5 port.
A na jakiej jedziesz mapie?
Podobno z IGO działa ok.

Ja mam podobny problem z przełączeniem protokołu Nmea programem SirfTech. Szukam rozwiązania.
Powrót do góry

ZAJCEWW
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: podlaskie

Post#3 14 Sty 2009 21:18   

Trzeba zrobić dokładnie według tego opisu co jest link podany. Przełączyć GPS o trybu NMEA, ustawić port com5, prędkość 57600 i wszystko zacznie chodzić.
Sprawdziłem, testowałem. Działa.
Powrót do góry

irondick
Poziom 20
Poziom 20

Post#4 14 Sty 2009 23:35   

Czy kolega ZAJCEWW lub ktoś wie coś na temat kalibracji ekranu w NV-U92T?
Prawdopodobnie mój problem leży właśnie w rozkalibrowanym ekranie po odblokowaniu.
Powrót do góry

marek216
Moderator
Moderator

Miasto: Racibórz

Post#5 15 Sty 2009 06:19   

Po odblokowaniu możesz odpalić kalibrację z panelu sterowania - ikona "stylus"
Powrót do góry

irondick
Poziom 20
Poziom 20

Post#6 15 Sty 2009 19:39   

Dzięki marek216 ruszyło.
Powrót do góry

Artech
Moderator - GSM
Moderator - GSM

Miasto: Lubelskie

Post#7 20 Sty 2009 10:35   

Temat odblokowano na wniosek postującego :)
Powrót do góry

Krzysztof T
Poziom 18
Poziom 18

Post#8 Post autora tematu 20 Sty 2009 12:08   

Po wykonaniu wszystkiego według zamieszczonego powyżej linku do przepisu nadal nawigacja nie widzi żadnego satelity. Uważam, iż prawdopodobnie uszkodzony jest moduł GPS w nawigacji lub jest uszkodzona wewnętrzna antena GPS.
Wykonałem kilka zdjęć, na których wyraźnie widać że nie dociera żaden sygnał GPS w postaci sygnałów SiRF w programie SirfTech.

Proszę o ewentualne sugestie.
Powrót do góry

cark
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Łódź

Post#9 25 Sty 2009 20:30   

na zdjęciach widać przechodzące bajty NMEA. Tak być powinno dla Automapy i iGO na przykład. Wygląda, że odbiornik działa, ale nie ma zasięgu satelit.
Powrót do góry

Krzysztof T
Poziom 18
Poziom 18

Post#10 Post autora tematu 25 Sty 2009 22:10   

Rozebrałem nawigację. Na poniższym zdjęciu przedstawiam moduł anteny GPS. Jeśli nie jest podłączona do modułu odbiornika GPS to problem jest ten sam. Właśnie tę antenę podejrzewam za uszkodzoną. Tego modułu anteny nie rozbierałem, jest zalutowany lecz w środku widać że coś jest. Wyjście sygnału antenowego zaznaczyłem strzałką. Przewód sprawny - udało mi się go sprawdzić.

Natomiast na poniższym zdjęciu prezentuję moduł odbiornika GPS do którego podłączony jest moduł anteny. Miejsce podłączenia zaznaczyłem strzałką. Ten moduł jest podłączony do płyty głównej wtyczką 7 pinową. Jeśli wtyczka jest odłączona to występuje brak komunikacji z modułem GPS.

Czy ktoś może spotkał się z takim modułem anteny GPS i gdzie coś takiego można zdobyć? Może jakiś zamiennik?
Powrót do góry

cark
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Łódź

Post#11 25 Sty 2009 22:36   

czemu mi nie wierzysz? GPS był OK. Aktywny ma być protokół NMEA, a SIRF nieaktywny.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sty 2009 22:36   

Powrót do góry

Krzysztof T
Poziom 18
Poziom 18

Post#12 Post autora tematu 25 Sty 2009 22:47   

Lecz nie widzi satelit czy tak zwanego sygnału FIX. Zaznaczam iż odbiornik GPS był legalnie kupiony z zainstalowanymi oryginalnymi mapami SONY i w pewnym momencie przestał widzieć satelity. Gość który mi to dał do naprawy twierdzi że mu kilka razy już ten moduł upadł na ziemię.
Powrót do góry

koala106
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Zielona Góra

Post#13 20 Kwi 2009 22:17   

Wygląda na to, że odkopię temat, ale dzisiaj trafiła do mnie taka nawigacja ( to jest już n-ty Sony którego robię) i mam taki sam problem jak kolega Krzysztof T co najśmieszniejsze klient przywiózł do mnie sprawną nawigację do przeinstalowania - karta pamięci w jakiś niewyjaśniony sposób przestała działać. Zainstalowałem AM, zarejestrowałem, wszystko było OK, sprawdziłem, zasięg był, pięknie wszystko działało, fixa łapało momentalnie. Wieczorkiem przyjeżdża klient po odbiór - i nagle zonk - działa wszystko, ale nie łapie w żaden sposób fixa. W AM pokazuje tylko numery satelit, zero sygnału, Poza tym identycznie jak na zdjęciach powyżej. Pytanie do kolegi Krzysztofa T: Poradziłeś sobie z tym urządzeniem? Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Kwi 2009 22:17   

Powrót do góry

marek216
Moderator
Moderator

Miasto: Racibórz

Post#14 20 Kwi 2009 22:27   

Nie wiem czy na tym czy na innym forum pisałem - taki urok nawigacji sony że po odblokowaniu z przyczyn niejasnych antena gps zdycha. Temat na 100% wałkowany na gps24.
Przywrócenie oryginału jest jak woda święcona dla zmarłego - bez znaczenia. Dlatego mimo doświadczenia i wielu "tutków" zamieszczonych w sieci nie ruszam sony.
Może chodzić dwa miesiące, a może chodzić kilka godzin jak u kol. koala. Jak masz sprawny moduł to podłóż przekonasz się ze będzie OK.
Przerobione - szczęśliwie to klient sam odblokował :)
Powrót do góry

koala106
Poziom 23
Poziom 23

Post#15 20 Kwi 2009 23:10   

Ja sony przerobiłem bardzo dużo, zwłaszcza ostatnimi czasy - nie było nigdy problemów z GPS-em, wszystkie działały OK, z tą są tylko problemy. Osobiście zresztą uważam, że w tych nawigacjach jedyne co dobre, to ekran, reszta to jedno wielkie g****. jutro będę mieć NV-U73TC i NV-U93T spróbuję przełożyć moduły i zobaczyć - tam jest to bez lutowania, więc chwila i po sprawie.

Pytanie do osób w temacie - czy w Sony NV-U50D jest ten sam odbiornik co w NV-U82?
Powrót do góry

epol
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Śląsk

Post#16 10 Sie 2009 13:36   

koala106 napisał:
Ja sony przerobiłem bardzo dużo, zwłaszcza ostatnimi czasy - nie było nigdy problemów z GPS-em, wszystkie działały OK, z tą są tylko problemy. Osobiście zresztą uważam, że w tych nawigacjach jedyne co dobre, to ekran, reszta to jedno wielkie g****. jutro będę mieć NV-U73TC i NV-U93T spróbuję przełożyć moduły i zobaczyć - tam jest to bez lutowania, więc chwila i po sprawie.

Pytanie do osób w temacie - czy w Sony NV-U50D jest ten sam odbiornik co w NV-U82?

Jak się sprawa zakończyła? W jaki sposób postawiłem navi?
Powrót do góry

koala106
Poziom 23
Poziom 23

Post#17 10 Sie 2009 20:43   

Zrobiłem - z innej z rozbitym wyświetlaczem moduł GPS i hula - zobaczymy jak długo....
Powrót do góry

prof_chaos
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Szczecin

Post#18 22 Sie 2009 17:29   

Pytanie do koala106: Z czego kolego przełożyłeś moduł z u92 czy może z innej? Mam u93 i będę równiez szukał czegoś na przekładkę, może ktoś ma rozeznanie z czego by pasowało?
Powrót do góry

dural
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: radom

Post#19 12 Gru 2009 19:04   

Witam,

Panowie miałem ten sam problem. Dostałem U73 do odblokowania, metoda j/w. Wszystko poszło OK, do momentu nawigacji. Nagle straciła zasięg i nic!! Właśnie ją dostałem z powrotem i co się okazało, to samo co u was. Postanowiłem trochę pogrzebać i udało się!!! Uruchomiłem Fixa i zrobiłem wszystko od początku z tym, że wszedłem jeszcze do COM -> close -> Find Port & Baud -> Open.
Nie wiem jak metoda sprawdzi się u was ale u mnie U73 ożyło :) AutoMapa po ok. 4 sek.znajduje satelity.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

agusiaczekb
Poziom 1
Poziom 1

Post#20 20 Kwi 2010 16:53   

Witam ponawiam temat, gdyż powyższy link nie działa. mam nową nawigację i nagle nie z tego ni z owego nie moze złapać sygnału gps. Czy możecie mi powiedzieć jak sobie z tym poradzić, chciałabym mieć ja sprawna na pt a jak oddam do reklamacji to nie wiem ile mi z tym zejdzie. z góry dzieki za odp
Powrót do góry

darek186
Poziom 12
Poziom 12

Post#21 05 Sie 2010 01:26   

Wgrałem do u92tc iGo8.3-wszystko wporządku jednak nie może nawigacja złapać sygnału;/ jedyny mankament. Ktoś coś poradzi??
Powrót do góry

Pontikos
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Łódz

Post#22 05 Sie 2010 12:36   

Poniewaz nie odblokowales poprawnie urzadzenia, tylko podmieniles program nawigacyjny, a to na SONY nie wystarczy - uzyj klawisza "szukaj" na klawiaturze - temat odblokowania byl wielokrotnie omawiany.
Powrót do góry

blazehare
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Jastrzębie Zdrój

Post#23 20 Paź 2010 18:17   

Panowie, a mi w ogóle nie wyświetla się nic jak kliknę w programie SirfTech na zakładkę COM, wybiorę port 5(tam gdzie jest napisane GPS), prędkość 57600 i daję Open, to po prostu wyświetla się Can't Open %$ i wszystko.

Igo8 pisze, że nadajnik GPS jest wyłączony, nie da się go włączyć.
Co to może być i jeżeli to uszkodzony moduł GPS, to skąd takiego kupić?
Powrót do góry

Pontikos
Poziom 24
Poziom 24

Post#24 21 Paź 2010 07:23   

Taki objaw oznacza - zgodnie z komunikatem, ze portu otworzyc nie mozna w danym momencie. Przyczyny moga byc dwie:
1. port jest otwarty i uzywa go inny proces (nie program)
2. modul jest uszkodzony fizycznie - na sony sie zdaza niestety. Najprosciej, dorwac Sony ze zbitym digitizerem. Nie chce sie czytac pieciu postow wyzej ???

BTW, gdzie w tym urzadzeniu jest NADAJNIK GPS? ;P Jakis beacon ukryty moze? ;) Nie dziwne ze nie mozna go wlaczyc ;)
A w jaki sposob probowales modul GPS wlaczac - jakim oprogramowaniem?
Powrót do góry

blazehare
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Jastrzębie Zdrój

Post#25 06 Lis 2010 19:08   

Igo8 przy włączaniu modułu piszę, że nie może włączyć modułu. Na tej podstawie napisałem że nie może włączyć modułu GPS.
Żaden proces nie powinien zajmować modułu, ponieważ nawigacja jest świeżo włączona, od razu do paska windows, tam nawet SirfTech nie może otworzyć tego portu.
Powrót do góry

Pontikos
Poziom 24
Poziom 24

Post#26 06 Lis 2010 19:31   

Napisze ponownie i krotko.
Na prawidlowo odblokowanym urzadzeniu zaden proces nie zajmuje portu i jest do niego dostep - tak dla SirfTecha, jak i aplikacji.

To ze na ekranie masz Pulpit Windows, absolutnie nie swiadczy o tym, ze zaden proces z modulu GPS nie korzysta.
Albo ze modul nie jest fizycznie wylaczony lub uszkodzony, jak pisalem - tego tez nie sprawdziles.

Sprawdzales procesy by resinfo lub Itaskiem?? Oczywiscie nie musisz, prosciej twierdzic pewne rzeczy a'priori i liczyc na cud z Forum ;)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lis 2010 19:31   

Powrót do góry

Zeddicus
Poziom 8
Poziom 8

Post#27 17 Cze 2012 23:31   

Witam, wiem że temat "odgrzewam" ale ten watek znajduje się łatwo przez google, a jest jeszcze na rynku trochę tych nawigacji więc pewnie komuś się to przyda.

SIRF / NMEA:
gps z nav-u jest domyślnie ustawiony na protokół sirf i po każdym hard-resecie gps przestawi się na sirf.
Przestawianie protokołu za pomocą Sirftecha NIE jest dobrym wyjściem bo domyślne ustawienia Sirftecha ustawiają błędnie konfigurację komunikacji protokołu gps po protokole NMEA (dlatego nie łapie fixa np. w Automapie, mimo że sygnał z satelit jest odbierany).

Żeby poprawnie przestawić gps na tryb NMEA trzeba przesłać taki ciąg bajtów do GPS: (szestnastkowo) A0A2001881020101000101010501010100010001000100010001E1000176B0B3

Najlepiej zrobić to skryptem MortScript, komendy takie:

SetComInfo("COM5:",500,57600)
Copy("\Mounted Volume\Sony\nav-u\switchtonmea.bin","COM5:")

Te komendy wysyłają pliczek "switchtonmea.bin" do portu COM5:, w pliczku jest oczywiście odpowiedni ciąg bajtów.

W załączniku pełen skrypt przerabiający nawigację Sony NV-U93TC na Automapę (wypakować do \Mounted Volume w nawigacji z pomocą ActiveSync, nadpisując pliki).
Katalog Automapy zgrać także do \Mounted Volume

Męczyłem się z tym parę godzin, postuje żeby oszczedzić pracy innym.
Wiem że temat na polskich forach był poruszany niejednokrotnie, i jakoś nikt nie wpadł jeszcze na to proste rozwiązanie, a bez tego nie da się korzystać z tej nawigacji
Ustawianie sirftechem protokołu nmea, nawet jeżeli zadziała, oznacza konieczność robienia tego za każdym razem kiedy nawigacji wyczerpie się bateria i zrobi się hardreset.

Załączniki:
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Urządzenia Mobilne -> Nawigacje Hardware -> NAV-U Sony NV-U92T - nie działa GPS
Strona 1 z 1