Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego CO.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego CO.
Autor
Wiadomość
artexx27
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: SL

Post#1 Post autora tematu 14 Sty 2009 22:05   

witam.
Mam problem z odpowietrzeniem ogrzewania podłogowego CO.
Po uzupełnieniu wody odpowietrzanie jednego z pomieszczeń trwa około 2 tygodni,ażeby w pełni była wydajna.
Czy to jest normalne czy może być winny odpowietrznik (jest sprawny).
Proszę o radę.
Powrót do góry

Rysio4001
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Świdnik

Post#2 14 Sty 2009 23:09   

Re: Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego CO.

Witam.
Czas w jakim to się odpowietrzy głównie zależy od oporów na poszczególnych nitkach ogrzewania. Może być tak że samo się nie odpowietrzy. Najlepiej jest zamknąć zawory na wszystkie nitki i pozostawić otwarty tylko na jednej. Wtedy pompa szybko przepompuje wodę przez tą nitkę i wypchnie powietrze, po czym otworzyć zawór na kolejnej nitce, a zamknąć na poprzedniej, i tak aż do końca. Jeśli natomiast masz otwarte wszystkie nitki, to woda popłynie tam gdzie nie ma powietrza, a nitka z powietrzem może nie ruszyć nigdy.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Sty 2009 23:09   

Powrót do góry

Grześ4
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Lubomierz

Post#3 16 Sty 2009 12:52   

Jeśli chcesz odpowietrzyć dobrze grzejniki to musiswiedzieć, że:
Grzejniki zamocowane poziomo ew. tył wyrzej - zamykasz zawór na zasilaniu grzejnika i odpowietrzasz z tyłu na korku.
Grzejniki zamocowane przód wyżej tył niżej - zamykasz zawór na zasilaniu grzejnika i odpowietrzasz na śrubunku przy zaworze.

Zawsze pomaga, chyba zę masz zapowietrzone piony to zrób tak jak sugeruje Rysio4001
Powrót do góry

mauri_b
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: W-wo

Post#4 17 Sty 2009 21:11   

Grześ4, a jak artexx27 ma prostą podłogę, to jak ma ją odpowietrzyć?
:P
Powrót do góry

Pszczołapsc
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: stromiec

Post#5 29 Sty 2009 01:51   

Rysio4001 bardzo dobrze ci to wyjaśnił i jak masz możliwośc to pompka na max.No i się przy tym nie gorączkuj zostaw przepływ na jednej nitce trochę dłużej niż 30 sek.
Powrót do góry

lukaszpl1900
Poziom 4
Poziom 4

Post#6 28 Sty 2010 22:44   

Przyłącze się do interesującego mnie tematu. Walczę z ogrzewaniem drugi dzień. W kotle mam czujnik przepływu. Jak zostawiam jeden zawor otwarty (z 9) to niestety przestaje kocioł pracować. Z grzejnikami problemu żadnego nie ma, jedynie ta podłogówka nieszczęsna. Co mogę zrobić oprócz wezwania jakiegoś serwisu?
Powrót do góry

J. Kleban
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: London

Post#7 29 Sty 2010 11:29   

lukaszpl1900 napisał:
Przyłącze się do interesującego mnie tematu. Walczę z ogrzewaniem drugi dzień. W kotle mam czujnik przepływu. Jak zostawiam jeden zawor otwarty (z 9) to niestety przestaje kocioł pracować. Z grzejnikami problemu żadnego nie ma, jedynie ta podłogówka nieszczęsna. Co mogę zrobić oprócz wezwania jakiegoś serwisu?

Jaki jest powod ze zostawiasz tylko jeden zawor otwarty?
Jesli chodzi o odpowietrzanie podlogowki to kociol nie musi chodzic, no... chyba ze zapomniales zainstalowac pompe cyrkulacyjna do tejze podlogowki.
Powrót do góry

lukaszpl1900
Poziom 4
Poziom 4

Post#8 30 Sty 2010 22:28   

Jaki powód? Tak zrozumiałem instrukcje dotyczące odpowietrzania ;) Jestem kompletnym laikiem jeśli o to chodzi. Teraz testuję następującą metodę. Co jakiś czas niestety kocioł przestaje grzać (chyba zapowietrza się), więc jak tylko to zauważę, to spuszczam trochę wody zaworem bezpieczeństwa, dolewam trochę wody. Mój kocioł to kospel. Wszystkie wskazówki mile widziane :)
Powrót do góry

J. Kleban
Poziom 20
Poziom 20

Post#9 30 Sty 2010 23:23   

A czy probowales uzyc odpowietrznikow do odpowietrzania.

Dodano po 2 [minuty]:

Po co upuszczasz wode i uzupelniasz?
Masz upuscic powietrze z ukladu i wtedy uzupelnic woda.
Powrót do góry

J. Kleban
Poziom 20
Poziom 20

Post#10 31 Sty 2010 13:31   

http://www.alibaba.com/productshowimg/pl102926244-103388510-0/Central_heating_flow_boiler_EKCO.html

Czy w srodku wyglada tak jak ten ?

Jesli tak to to co jest zaznaczone na samej gorze to odpowietrznik, ma na gorze mala nakretke (kapturek) ktory trzeba poluzowac.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Sty 2010 13:31   

Powrót do góry

lukaszpl1900
Poziom 4
Poziom 4

Post#11 31 Sty 2010 16:42   

Wygląda bardzo podobnie. Jak mam pozbyć się tego powietrza z układu? Chodzi mi o czynne pozbycie się, bo wiadomo biernie to odpowietrzniki na belkach i kotle.
Niżej są linki do zdjęć kotła, belkek od podłogowego i odpowietrznik kotła.

Spuszczam wodę i uzupełniam, bo muszę coś zrobić jak piec przestaje działać. Sam niestety nie chce wznawiac pracy. Jak spuszczę nieco wody, to powietrze gdzieś tam zalegające przesunie się. Tak mi się wydaje.
Ten automatyczny odpowietrznik na górze kotła niestety nie ma na górze nakrętki. Jest tylko taka przykręcona z boku rurka (na zdjęciu widać).
Powrót do góry

Rysio4001
Poziom 21
Poziom 21

Post#12 31 Sty 2010 19:31   

Witam.
Masz tylko ogrzewanie podłogowe, czy też grzejniki?
Czy na instalacji CO jest naczynie przeponowe (ewentualnie naczynie wzbiorcze)? Jego brak, lub nie właściwe ciśnienie w poduszce powietrznej może być przyczyną zapowietrzania.
Jeśli chodzi o te kolektory (belki) ogrzewania podłogowego, to domyślam się że górny kolektor to zasilanie, a dolny to powrót, jeśli tak, to czemu kapilara głowicy termostatycznej znajduje się na dolnym kolektorze (powrocie)? Ponadto w takim układzie powinna być jeszcze pompa, i bajpas (zawór różnicowy).
Poniżej masz schemat.
Na głowicy termostatycznej nastawiasz temperaturę wody wpływającej do podłogówki. Jeśli temperatura wody zmierzona kapilarą głowicy termostatycznej za pompą jest za niska, to zawór pod głowicą zostaje otwarty, i pompa zaczyna ciągnąć gorącą wodę. Jeśli temperatura wody za pompą jest za wysoka, to zawór pod głowicą zostaje zamknięty, a ciśnienie podnoszenia pompy powoduje otwarcie zaworu różnicowego i podciąganie chłodnej wody z powrotu podłogówki, i obniżenie temperatury. Gdy temperatura jest właściwa, to zawór pod głowicą oraz różnicowy są w pośrednich pozycjach otwarcia, i na podłogówkę płynie woda zmieszana o właściwej temperaturze. Ciśnienie otwierania zaworu różnicowego powinno się ustawiać na około 35-50 % ciśnienia podnoszenia pompy (do doregulowania w praktyce). Dodatkowo za pompą powinien być jeszcze termostat bezpieczeństwa ustawiony na około 55 stopni C, który wyłączy zasilanie pompy w sytuacji awaryjnej, i puszczenia na podłogę wody o zbyt wysokiej temperaturze.

Tak jak u ciebie (bez pompy i bajpasu, i kapilara na kolektorze powrotu), to działa na podobnej zasadzie jak układ z zaworem RTL, tylko że taki układ nadaje się tylko dla pojedynczych nitek ogrzewania podłogowego, a u ciebie jest ich osiem. W takim przypadku gdy zawór termostatyczny z kapilarą się przymknie (mały przepływ), to nie jesteś w stanie zagwarantowania równych przepływów w poszczególnych nitkach podłogówki, a wtedy będzie woda płynęła przez nitkę o najmniejszych oporach, przez co pozostałe nie będą grzały.

Ponadto jeśli masz tylko ogrzewanie podłogowe, to potrzebne jest jeszcze sprzęgło hydrauliczne lub bajpas (zawór różnicowy) przed układem mieszającym, bo jak przymyka się (lub całkiem zamyka) zawór termostatyczny układu podłogowego, to pompa kotła nie ma obiegu, a to może być groźne dla tej pompy, kotła i nie tylko, oraz może wywoływać różne problemy np: wyłączanie się kotła z powodu zbyt małego przepływu, a upuszczenie wody i dolanie chłodnej, może powodować schłodzenie kapilary głowicy termostatycznej, i na jakiś czas jej otwarcie.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

lukaszpl1900
Poziom 4
Poziom 4

Post#13 31 Sty 2010 20:52   

Jeśli chodzi o naczynie zbiorcze, to jest (takie czerwone - widoczne na trzecim zdjęciu w dolnym prawym rogu). Tzn. według mojej małej wiedzy to zbiornik wyrównawczy - to jest to samo?
Pompa jest w zainstalowana wewnątrz obudowy pieca. Mam jeszcze dwa takie kolektory (5 obwodów) do grzejników. Z grzejnikami nie ma żadnych problemów. Jedynie podłogówka ich przysparza. Rozumiem, że to coś na druciku (kapilara?) co jest na kolektorze powrotu powinienem zamocować na kolektorze zasilającym, czyli górnym?
Rzeczywiście zasilanie nie łączy się z powrotem żadnym zaworem różnicowym. Nigdy nie jest tak i nie było, żeby wszystkie nitki podłogówki grzały.
Nie wiem co zrobić z tym ogrzewaniem. Na razie już piec działa kilka godzin bez przerwy. Domyślam się, że sytuacja może być groźna dla tych różnych elementów - pompa jakoś głośniej działa.
Dopiero w tym roku tak duże problemy mam z ogrzewaniem. Wcześniej działało bezawaryjnie przez ok 5 lat. Bezawaryjnie nie biorąc pod uwagę, że zawsze był jakiś obwód który nie grzał.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Sty 2010 20:52   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#14 31 Sty 2010 21:14   

Wszędzie piszą (w necie) że mała pętla podłogówki może być wpięta bez pompy (zazwyczaj w powrót jakiegoś grzejnika z ogranicznikiem temperatury powrotu).
Stąd pewnie u Ciebie ten czujnik na powrocie (komuś się w głowie powywracało).
U Ciebie naliczyłem osiem pętli - to nigdy nie będzie "chodzić" prawidłowo.
Jedyną radą jest przerobienie tego układu , na układ z mieszaczem (obojętnie jakim) i pompą (tylko do podłogówki).
Tylko mała uwaga - zanim zrobisz (sam) zapytaj , bo potem znowu będzie zdziwienie że to nie działa.
Jeżeli to będzie robił "fachowiec" to go sprawdź. (najlepiej u znajomych , jeżeli będą wątpliwości co do jego kwalifikacji to mu podziękuj).
Bo z tego co widać , to coraz więcej "oszołomów" udaje że się zna.
Powrót do góry

lukaszpl1900
Poziom 4
Poziom 4

Post#15 31 Sty 2010 21:18   

Czyli bez przerobienia nigdy nie będzie dobrze działać? Sam to nigdy w życiu tego się nie podejmę, bo jestem całkowicie zielony. Wykonała mi to firma zatrudniająca fachowców, ale z tego co piszecie to byli pseudofachowcy. Najgorsze, że na tym nie oszczędzałem i zdarli kupę kasy, nie sądziłem że będą błędy.

A czy przerobienie tej instalacji zajmie dużo czasu i pochłonie sporo kasy? Nie wiem czy czekać czy teraz się tym zająć.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#16 31 Sty 2010 21:40   

Najszybciej i najprościej to zestaw pompowo-mieszający (drogo ale mało ludzi potrafi to źle zamontować , niemniej jednak i tacy się zdarzają)
Następnie pompa i zawór trójdrogowy. (taniej , ale nie każdy to "ogarnia")
Propozycja Rysio4001 też jest prawidłowa. (cenowo - do przyjęcia)
Można "zbudować" mieszacz z dostępnej w sklepach armatury , ale to też musi "zestawić" ktoś kto to "ogarnia".
Jeżeli twierdzisz że działa to już 5 lat , to poczekaj do wiosny.
Powrót do góry

J. Kleban
Poziom 20
Poziom 20

Post#17 31 Sty 2010 21:50   

I jeszcze jeden szczegol , odpowietrznik powinien byc po stronie odplywu z kolektora powrotnego (lewa strona na zdjeciu) a jezeli nie ma tam gniazda na odpowietrznik, to odplyw powinien byc z prawej strony kolektora.
Rysio 4001 dobrze to pokazal na schemacie, a w twoim ukladzie (na zdjeciu) powietrze jest przepychane do instalacji zamiast uciekac przez odpowietrznik na powrocie.
Powrót do góry

Rysio4001
Poziom 21
Poziom 21

Post#18 31 Sty 2010 22:18   

Witam.
lukaszpl1900 napisał:
Jeśli chodzi o naczynie zbiorcze, to jest (takie czerwone - widoczne na trzecim zdjęciu w dolnym prawym rogu). Tzn. według mojej małej wiedzy to zbiornik wyrównawczy - to jest to samo?

Te zdjęcia są bardzo ciemne, i mało z nich widać. Teraz dokładnie się przyjrzałem, i to w prawym dolnym rogu wygląda na naczynie przeponowe. Na nim jest wentyl, jak w kole samochodowym. Tam powinno być napompowane odpowiednie ciśnienie powietrza (w zależności od wysokości instalacji CO). Jeśli nie było sprawdzane 5 lat, to prawie na pewno tam już powietrza nie ma, a to prowadzi do zapowietrzania się instalacji CO, uszkadzania odpowietrzników automatycznych, i wielu innych problemów. Podaj jaką masz wysokość od poziomu naczynia przeponowego do najwyższych części instalacji CO, a napiszę ci jakie powinno być ciśnienie powietrza w naczyniu, i jak to sprawdzić i dopompować (nie wystarczy tylko do wentyla podłączyć pompkę, zmierzyć ciśnienie i ewentualnie dopompować, trzeba jeszcze wcześniej pozbyć się ciśnienia ze strony wodnej naczynia, i umożliwić wypływ wody z naczynia podczas pompowania). Daj jeszcze zdjęcie kotła wraz z osprzętem dookoła niego (naczynie przeponowe, zawory), to ułatwi napisanie procedury pompowania naczynia.
Ponadto jeśli to pracuje już tyle czasu, to wypadało by też sprawdzić filtry.
Skoro masz grzejniki podłączone równolegle do kotła oprócz ogrzewania podłogowego, to nie trzeba sprzęgła hydraulicznego czy bajpasu przed układem mieszającym podłogówki. Nie zmienia to jednak postaci rzeczy że te kolektory podłogówki i ten zawór termostatyczny z kapilarą są źle zmontowane. Polecam schemat układu mieszającego, który umieściłem w poprzednim moim poście. Jest to stary i sprawdzony układ, i świetnie się sprawdza.
lukaszpl1900 napisał:
Rozumiem, że to coś na druciku (kapilara?) co jest na kolektorze powrotu powinienem zamocować na kolektorze zasilającym, czyli górnym?

Tak, to coś na druciku, to kapilara. Jednakże przeniesienie kapilary na kolektor górny przy takim podłączeniu podłogówki jak u ciebie nic nie poprawi, a wręcz będzie jeszcze gorzej, bo kapilara będzie od razu podgrzewana gorącą wodą z kotła, co będzie powodowało zamykanie zaworu termostatycznego, i podłogówka nie będzie grzała wcale. Bez przeróbki układu podłogowego nie da się tego poprawić. Musisz dać pompę, i zrealizować układ mieszający.

Są jeszcze na rynku układy mieszające do podłogówek z pompą pomiędzy kolektorami. Tych układów nie polecam, gdyż stwarzają wiele problemów, zwłaszcza gdy temperatura wody z kotła jest za niska (woda jest ganiana po krótkim obiegu pomiędzy kotłem a układem podłogowym (zawór termostatyczny całkowicie otwarty, a pompa kotła i układu mieszającego pracują w szereg) i w efekcie nie grzeją ani grzejniki, ani podłoga, i nie ma odbioru ciepła z kotła). Te układy sprawdzają się tylko w instalacjach z kotłem pracującym na wysokich parametrach (z wysoką temperaturą). Wiem bo już kilka razy ten problem z takimi układami (pompa po między kolektorami) gryzłem.
krzysio_sr napisał:
Stąd pewnie u Ciebie ten czujnik na powrocie (komuś się w głowie powywracało).
U Ciebie naliczyłem osiem pętli - to nigdy nie będzie "chodzić" prawidłowo.
Jedyną radą jest przerobienie tego układu , na układ z mieszaczem (obojętnie jakim) i pompą (tylko do podłogówki).
Tylko mała uwaga - zanim zrobisz (sam) zapytaj , bo potem znowu będzie zdziwienie że to nie działa.
Jeżeli to będzie robił "fachowiec" to go sprawdź. (najlepiej u znajomych , jeżeli będą wątpliwości co do jego kwalifikacji to mu podziękuj).
Bo z tego co widać , to coraz więcej "oszołomów" udaje że się zna.

W pełni się zgadzam, i też polecam wziąć fachowców sprawdzonych.
lukaszpl1900 napisał:
A czy przerobienie tej instalacji zajmie dużo czasu i pochłonie sporo kasy? Nie wiem czy czekać czy teraz się tym zająć.

Dobry fachowiec prawidłowo przerobi to za jedno popołudnie.
Można to przerabiać i w trakcie sezonu grzewczego. Ponadto widać na zdjęciach że przed kolektorami są zawory odcinające, i można przerabiać podłogówkę bez wyłączania ogrzewania CO na grzejniki.
Koszty materiałów to pompa (od 150 do nawet 500 PLN w zależności od jakości i marki), bajpas (zawór różnicowy około 150-200 PLN), kilka kształtek za kilkanaście PLN, i zarobek "fachowca".
Pozdrawiam.
Powrót do góry

J. Kleban
Poziom 20
Poziom 20

Post#19 01 Lut 2010 02:07   

Zastanawiam sie dlaczego autor postu jeszcze nie kliknal "pomogl" pod Rysio4001 odpowiedziami?
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#20 01 Lut 2010 10:52   

Oj Panie J. Kleban.
Powód jest bardzo prosty - temat założył artexx27 a Rysio4001 pomógł użytkownikowi lukaszpl1900.
Poza tym "proszenie" o pomógł jest w bardzo złym guście.
Masz trochę racji ale nie wypada prosić się o wciśnięcie tego przycisku.

ps. Jedno jest pewne - trzeba użytkownikom zwracać na to uwagę ale nie prosić się o to.
Powrót do góry

lukaszpl1900
Poziom 4
Poziom 4

Post#21 01 Lut 2010 18:24   

Bardzo dziękuję odpowiedzi, wybaczcie ale podpięłem się pod cudzy post i dlatego nie mogę kliknąć na "pomógł", ale mogę założyć nowy post jeśli to będzie stosowne według Was.

Wrzucam zdjęcia z objaśnieniami, trochę pokreśliłem tam gdzie nie do końca było widać co z czym się łączy. Wybaczcie, że to nie jedno całościowe zdjęcie, ale ta część instalacji jest obudowana szafą.

Pierwsze zdjęcie to widok na kolektory grzejników, tam dalej na lewych końcach są odpowietrzniki (domyślam się, że w powrocie jest źle umiejscowiony)

Ten czerwony zbiornik ma taki jakiś odpowietrznik z czerwoną nakrętką, którą odkręciłem myśląc że odpowietrzę ;) Ale chyba zrobiłem źle. Jest tam taki ciśnieniomierz i on pokazuje dokładnie teraz dokładnie to samo ciśnieniomierz w piecu. Odległość między tym zbiornikiem a najwyższym punktem instalacji to na oko 2,5 -3 metry.

Odnośnie sprawdzania filtrów. Czy mogę to robić sam? Szczerze mówiąc to nawet nie mam pojęcia gdzie te filtry są umiejscowone.

Piec działał od wczoraj do około 6 rano. Zrobiłem to co zwykle, czyli spuściłem nieco wody, i jak narazie działa dalej.

Fachowcy, którzy zajmowali się zakładaniem tej instalacji mieli byli sprawdzeni. Okazuje się, że mimo polecania ryzyko istnieje... Wiadomo, że technika ciągle sunie do przodu. Niektórym "fachowcom" jednak chyba nie chce się rozwijać...
Powrót do góry

Rysio4001
Poziom 21
Poziom 21

Post#22 01 Lut 2010 19:13   

Witam.
Na poniższym zdjęciu masz filtr.
Przed i za filtrem powinny być zawory, aby można było czyścić filtr bez spuszczania większej ilości wody. Tak więc musisz zamknąć najbliższe zawory po obu stronach filtru (aby odciąć do niego dopływ wody), a następnie odkręca się na nim dekiel, pod nim jest metalowa siatka, należy ją wyjąć i wyczyścić (np. wypłukać wodą).
lukaszpl1900 napisał:

Ten czerwony zbiornik ma taki jakiś odpowietrznik z czerwoną nakrętką, którą odkręciłem myśląc że odpoietrzę ;) Ale chyba zrobiłem źle. Jest tam taki ciśnieniomierz i on pokazuje dokładnie teraz dokładnie to samo ciśnieniomierz w piecu. Odległość między tym zbiornikiem a najwyższym punktem instalacji to na oko 2,5 -3 metry.

Ta czerwona nakrętka, to jest osłona wentyla (jak w samochodowym kole). Pod tą nakrętką jest wentyl (jak w samochodowym kole).
Jeśli tam spuściłeś powietrze, to zrobiłeś źle (spuściłeś resztki powietrza które było w naczyniu).
Skoro wysokość od poziomu naczynia do najwyższych części instalacji masz 3 metry (poniżej 10 metrów), to w naczynie napompuj ciśnienie 1 bar (z zasady jeśli ciśnienie słupa wody jest poniżej 1 bar (u ciebie 0,25-0,3 bar), to i tak się pompuje 1 bar). Na wentyl trzeba założyć końcówkę pompki samochodowej, i pompować 1 bar, wcześniej jednak trzeba upuścić ciśnienie wody CO (w twoim przypadku możesz śmiało upuścić do 0,5 bar), i w trakcie pompowania naczynia, jeśli będzie ciśnienie wody CO narastało, to trzeba na bieżąco upuszczać. Chodzi o to aby naczynie przeponowe w całości się wypełniło powietrzem o ciśnieniu 1 bar, a to jest możliwe tylko wtedy, gdy po stronie wodnej naczynia ciśnienie będzie niższe niż ciśnienie powietrza. Następnie sprawdź szczelność wentyla, zakręć zaślepkę wentyla (tą czerwoną), i dolej wody do CO do ciśnienia 1,3-1,5 bar. Całą tą operacje wykonuj przy wyłączonym kotle.

Jeśli chodzi o te zdjęcia, to nie wiele z nich można zobaczyć. Najlepiej by było, jak byś narysował schemat tej instalacji (nawet odręcznie na kartce papieru, i zeskanować).
Pozdrawiam.
Powrót do góry

lukaszpl1900
Poziom 4
Poziom 4

Post#23 02 Lut 2010 06:11   

Kurcze, albo pod tą czerwoną nakrętką nie ma wentyla albo się zużył. Istnieje możliwość, żeby nie było? Powietrze wylatuje z naczynie po odkręceniu czerwonej nakrętki. A gdyby był wentyl, to tak by nie było. Poza tym woda tryska jak w fontannie.

Niżej zamieszczam schemat nieszczęsnej instalacji.
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: MOJE Miasto

Post#24 02 Lut 2010 08:40   

W każdym nowym naczyniu jest wentyl po stronie powietrznej.
Skoro tryska z niego woda, to jest ono do wymiany.
Powrót do góry

lukaszpl1900
Poziom 4
Poziom 4

Post#25 02 Lut 2010 16:20   

Gdy pisałem o odpowietrzniku na naczyniu wzbiorczym miałem na myśli to w kółku:
Pod tą czerwoną nakrętką ma być wentyl? Nie wiem czy wcześniej dobrze wyjaśniłem to.
Powrót do góry

Rysio4001
Poziom 21
Poziom 21

Post#26 02 Lut 2010 16:54   

Witam.
To nie jest wentyl naczynia, tylko odpowietrznik automatyczny.
Tam ta czapeczka powinna być poluzowana, i z pod niej powinno wypływać powietrze jeśli jest pod odpowietrznikiem, natomiast woda nie (może trochę chlapnąć podczas samego odpowietrzania). Jeśli płynie tam woda, to ten odpowietrznik jest uszkodzony, lub zacięty. Możesz lekko stuknąć w ten odpowietrznik, może się odblokuje. Jeśli nie, to zakręć doraźnie tą czapeczkę żeby nie wyciekała woda, i pasowało by pomyśleć o nowym odpowietrzniku.
Wentyl natomiast znajduje się bezpośrednio na naczyniu przeponowym (ten czerwony zbiornik) po przeciwnej stronie gwintu wkręconego w tą belkę, na której wisi to naczynie.
Wskazałem na poniższym zdjęciu.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

lukaszpl1900
Poziom 4
Poziom 4

Post#27 02 Lut 2010 21:06   

Ogromne dzięki za odpowiedzi.
Czyli odkręcając czerwoną nakrętkę odpowietrznika nie wypuściłem tego napompowanego powietrza w naczyniu? Wskaźnik na piecu wskazuje to samo co ten na naczyniu. Wybaczcie, że tak męczę...

4 lutego 2010 :)
Na moje szczęście okazało się, że walczyłem z czymś, czego nie było. Szczęście w nieszczęściu, że to nie było zapowietrzanie się instalacji. Wykręciłem filtr, był okropnie zanieczyszczony. Zamontowałem z powrotem, piec wydał takie dźwięki, że już wiedziałem że będzie działać. To wszystko dzięki Wam panowie. Wielkie, wielkie dzięki.

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Lut 2010 21:06   

Powrót do góry

ogi4
Poziom 14
Poziom 14

Post#28 06 Lut 2010 00:41   

A tak na przyszłość dla wszystkich instalatorów najszybszym odpowietrzeniem podłogówki (przy założeniu że na rozdzielaczu są zawory dla każdej sekcji) jest podłączenie węża z zimą wodą do rozdzielacza i "wygonienie" wody z każdej sekcji osobno. Odpowietrzenie gwarantowane w 100%.

Pozdrawiam
Powrót do góry

attex
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: wolomin

Post#29 27 Lis 2010 19:33   

ogi4 napisał:
A tak na przyszłość dla wszystkich instalatorów najszybszym odpowietrzeniem podłogówki (przy założeniu że na rozdzielaczu są zawory dla każdej sekcji) jest podłączenie węża z zimą wodą do rozdzielacza i "wygonienie" wody z każdej sekcji osobno. Odpowietrzenie gwarantowane w 100%.

Pozdrawiam

witam czy moglbys opisac krok po kroku jak to nalezy zrobic jestem zupelnym laikiem czy moge to zrobic sam czy lepiej wolac instalatora
pozdrawiam
Powrót do góry

Rysio4001
Poziom 21
Poziom 21

Post#30 30 Lis 2010 22:54   

attex napisał:
ogi4 napisał:

Pozdrawiam

witam czy moglbys opisac krok po kroku jak to nalezy zrobic jestem zupelnym laikiem czy moge to zrobic sam czy lepiej wolac instalatora
pozdrawiam

Witam.
Wcale ta metoda nie jest taka dobra.
Może ten sposób jest skuteczny, ale nie jest zdrowy dla instalacji. Podczas tej operacji, wymieniasz w instalacji wodę, wpuszczając świeżą z zanieczyszczeniami i kamieniem. Ponadto świeża woda z wodociągu (z własnej studni też) jest nagazowana (ma rozpuszczone w sobie gazy, a zwłaszcza tlen), które są szkodliwe dla instalacji (korozja tlenowa), a z czasem się odgazują wytrącając z wody w formie pęcherzyków, które znowu mogą spowodować zapowietrzenie.
Również istnieje ryzyko uszkodzenia instalacji zbyt wysokim ciśnieniem wody z wodociągu, czy własnego chydroforu.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego CO.
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny