Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nauka Spawania- jak się do tego zabrać ?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Nauka Szkolnictwo -> Nauka Spawania- jak się do tego zabrać ?
Autor
Wiadomość
Gatesystem
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Warszawa

Post#1 Post autora tematu 15 Sty 2009 20:35   

Witam,
Chciałbym nauczyć się spawać, poszukałem informacji na ten temat w necie i znalazłem mnóstwo i nie wiem czego tak naprawdę ja potrzebuję.
Może stwierdzenie " chcę się nauczyć spawać" jest zbyt ogólne, ale taka jest prawda. Patrzyłem także kursy ale te są z specjalistyczne.

To co ja potrzebuję to pospawać czasem, nie potrzebuję papierów itp.
Od czego zacząć tak naprawdę szukać , jakich kursów szukać i czego szukać.

Proszę nie piszcie tylko, żebym sobie kupił spawarkę i metodą prób i błędów się uczył.

Pomóżcie.

Pozdrawiam,
Powrót do góry

awerew
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: -

Post#2 15 Sty 2009 20:50   

Re: Nauka Spawania- jak się do tego zabrać ??

Najlepiej przejść się do znajomego który umie spawać i poprosić żeby pokazał jak to się robi.To naprawdę nie jest wielka mecyja.Tego trzeba nauczyć się praktycznie.Stratę czasu znajomemu koszt prądu i elektrod trzeba jakoś wynagrodzić.Mówię o spawaniu elektrycznym.Ze spawaniem gazowym jest trochę gorzej bo jest bardziej niebezpieczne i bez kursów i uprawnień bałbym się.Jeżeli nie masz znajomego to w jakimś warsztacie kiedyś trafisz na kogoś kto pomoże.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Sty 2009 20:50   

Powrót do góry

Zbyszek-G
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Zlotoryja

Post#3 15 Sty 2009 20:55   

Cytat:
Prosze nie piszcie tylko, żebym sobie kupił spawarkę i metodą prób i błędów się uczył.

Ale taka jest prawda Nie nauczysz się spawać nie mając dostępu do spawarki . Można posiąść całą wiedzę z dziedziny spawania , a i tak prawdziwą umiejętność spawania zdobędziesz dopiero kiedy zaczniesz praktycznie ją wykorzystywać.
Tak nawiasem mówiąc znasz kierowce który nauczył się prowadzić samochód nie siedząc nigdy za kierownicą?
Powrót do góry

Gatesystem
Poziom 16
Poziom 16

Post#4 Post autora tematu 15 Sty 2009 21:00   

witam,

W takim razie jaką spawarkę kupić, z praktyki wiem, że jednak wiedza teoretyczna także się przydaje, a niestety nie mam nikogo znajomego kto by spawał.
Chodzi mi tylko o spawanie elektryczne, czy możecie polecić jakąś lekturę i model spawarki,
i kolejne pytanie, czy do nauki kupić sobie byle jaką spawarkę , czy coś konkretnego ??

pozdrawiam,
Powrót do góry

Zbyszek-G
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Zlotoryja

Post#5 15 Sty 2009 21:13   

Wiedza teoretyczna jak najbardziej wskazana , co do konkretnego modelu nie wiele mogę doradzić bo sam spawam spawarką samodzielnie zrobioną jeszcze w czasach kiedy w naszym pięknym kraju nic nie było. Jedno jest pewne nie kupuj byle jakiej spawarki bo byle jak będziesz spawał jeśli w ogóle będziesz spawał. Moim zdaniem wystarczy iść do sklepu i poradzić się sprzedającego , a na pewno coś dobierzecie do twoich wymagań.
Pozdrawiam
Zbyszek
Powrót do góry

Mariuszczs
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Dąbrowa

Post#6 15 Sty 2009 23:40   

ale co będziesz spawał
bo do wyboru masz : spawarkę elektrodową
spawarkę mag mig
spawarkę tig

może pojedź do castoramy - często mają przygotowane stanowisko do prób spawania i można popróbować
Powrót do góry

awerew
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: -

Post#7 16 Sty 2009 17:38   

Witam.Kiedyś spawałem na działkach w Szczecinie furtkę spawarką BESTER. Przechodził nauczyciel spawania jednej ze szkół. Stwierdził, że to bardzo dobra polska spawarka.Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Sty 2009 17:38   

Powrót do góry

Gatesystem
Poziom 16
Poziom 16

Post#8 Post autora tematu 13 Maj 2009 06:41   

Re: Nauka Spawania- jak się do tego zabrać ?

Zakupiłem na razie prostą spawarkę elektrodową ale nie Besterkę taka 250 A, i już kilka razy spawałem i poszło mi nawet całkiem nieźle, niestety nie nadaje się ona do spawania cienkich przedmiotów, pomimo ustawienia najmniejszego prądu - wypaliłem dziury, hehe, czy do spawania cienkich przedmiotów potrzebna jest spawarka MIG ?
Powrót do góry

mac9366
Poziom 12
Poziom 12

Post#9 13 Maj 2009 07:55   

A czy to nie jest taka spawarka za 300-400zł z alegro lub 500-600 ze sklepu?
Powrót do góry

Gatesystem
Poziom 16
Poziom 16

Post#10 Post autora tematu 13 Maj 2009 09:28   

No taka jest właśnie, chciałem kupić coś prostego aby się nauczyć :)
Powrót do góry

LuckyDj
Specjalista - oświetlenie sceniczne
Specjalista - oświetlenie sceniczne

Miasto: DKL

Post#11 13 Maj 2009 16:08   

Na początek proponuję zaznajomić się z jakąś książką, pewnie masz jakiegoś kolegę ślusarza.

Ja mam np Stefan Okoniewski - "Technologia maszyn"
Jest tam kilka stron o łączeniu metali za pomocą spawania.

Wygląda to mniej więcej tak:

Kurde, ale mam brudny pazur...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Maj 2009 16:08   

Powrót do góry

Gatesystem
Poziom 16
Poziom 16

Post#12 Post autora tematu 13 Maj 2009 16:49   

Faktycznie brudny, hehe, dzięki
Powrót do góry

lukas548
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: świdnica

Post#13 23 Lip 2010 10:20   

Kup sobie spawarkę inwerterową, ja sobie kupiłem, spawy wychodzą miodzio w porównaniu z transformatorową.
Powrót do góry

Chris_W
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Siedlce

Post#14 23 Lip 2010 21:14   

Niech se maść na oczy kupi na pierwszy tydzień. Do nauki spawania jakaś inwertorowa spokojnie wystarczy, jak wejdziesz na wyższy level to wtedy możesz sobie coś konkretnego kupić - tylko pytanie po co? skoro zawodowo się tym nie zajmujesz...
Powrót do góry

lukas548
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: świdnica

Post#15 24 Lip 2010 23:05   

To nie umiesz spawać jak w cienkich blachach wypalasz dziurki ja na 70-80amp i el 2,5 spawam blachę o gr 1,5mm
Powrót do góry

motyl22
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: brzesko

Post#16 25 Lip 2010 12:22   

A czemu z allegro za 300-400zł jest zła? Dla amatora w domu nic innego nie potrzeba. Byle była zasilana na 230/400V Jak tylko topi elektrody i zabezpieczenie termiczne jej nie wyłącza co 2 minuty to jest ok.
Powrót do góry

calus18
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Dungiven

Post#17 17 Cze 2012 21:17   

Witam, podłączając się do tematu mam takie samo pytanie jak kolega, jaka lektura do nauki spawania, a chodzi mi konkretnie o to np jaka elektroda do jakiej blachy, jaki mam ustawić amperomierz itp. kupiłem sobie spawarkę elektryczną( http://www.ebay.co.uk/itm/Einhell-Electr...ies_ET&hash=item5ae7692334#ht_4004wt_932 )na ebay uk, to też nie ma być spawanie, że tak powiem wyczynowe!!! dzięki z góry.
Powrót do góry

RadekkEdekk
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Otwock

Post#18 03 Mar 2013 20:16   

Najlepiej to chyba iść na kurs i tyle. Ja się nauczyłem wszystkiego od podstaw, bo byłem całkiem zielony w tym temacie i wyszedłem z kursu z wiedzą, umiejętnościami praktycznymi i co najważniejsze certyfikatem i zamierzam wyjechać do pracy za granicą, bo mogę z nim pracować w krajach ue. Obczaj stronę Goworku, mają tam ten kurs spawania, na którym ja byłem. ze swojej strony polecam.
Powrót do góry

piotrekchopin
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: w-wa

Post#19 11 Cze 2013 22:30   

Witam.
Ja uważam, że do cienkich blach np samochodowych najlepszy jest migomat. Z doświadczenia wiem, że najgorsze spawy migomatem i tak będą tysiąc razy lepsze niż zwykłą spawarką transformatorową a jeśli ktoś już ma trochę wprawy to wychodzą naprawdę ładne łezki.
Więc jeśli chodzi o blachę do 1,5mm-2mm to tylko i wyłącznie migomat. Z grubszą blachą też sobie świetnie radzi ale nie jestem w stanie powiedzieć czy z blachę powyżej 2mm lepiej spawać migomatem czy spawarką.
Powrót do góry

Tomek 265
Poziom 4
Poziom 4

Post#20 11 Sty 2014 01:36   

Sorry a czy mig-mag to nie spawarka.
Powrót do góry

Tomek 265
Poziom 4
Poziom 4

Post#21 11 Sty 2014 01:52   

Nie chcę tu nikogo zniechęcać ale jeśli ktoś myśli, że umie spawać po kursie to się grubo myli ja spawam zawodowo już jakiś czas dadzą pospawać jakiś element w różnych pozycjach to się przekonacie pozycje PA,PB,PC,PD,PE,PF i PG i przyjdzie tak jak u nas majster i oceni jak źle to szlifujesz i od nowa. Materiały do nauki jeśli ktoś chce mogę w wolnym czasie zeskanować i wysłać na e-maila. Mam na Mag 135 i Tig 141 książkę polecam " Spawanie Łukowe w osłonach gazowych według wytycznych krajowych i międzynarodowych" Leon Mistur. Pozdrawiam.
Powrót do góry

772160
Usunięty

Post#22 17 Sty 2014 21:00   

Jak się do tego zabrać? ĆWICZYĆ !

Stary temat, ale warto podsumować.
1. Spawania nauczyć się można tylko poprzez próby praktyczne. TO nie podlega dyskusji.
2. Proces trzeba wspomagać informacjami teoretycznymi z książek (na portalach aukcyjnych wpisać słowa kluczowe: spawanie, spawania, spawalnictwo, a wyskoczy kilka lub kilkanaście tytułów). Książki mogą być starsze, używane, w spawalnictwie dostępnym dla amatora niewiele się zmieniło ("Kowalski" laserem nie będzie sobie raczej niczego napawał), podstawy procesów zostają te same. Poza typowo "spawalniczą", warto zainteresować się też literaturą z metalurgii, materiałoznawstwa oraz mechaniki i wytrzymałości materiałów. Wtedy będzie można zdziałać więcej niż tylko "pospawanie płotu na działce".
3. Do książek doszedł internet z wideo-poradnikami, np. (stety/niestety najlepsze są po angielsku):
http://www.youtube.com/user/weldingtipsandtricks,
http://www.youtube.com/user/ChuckE2009/videos, i tym podobne kanały.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Sty 2014 21:00   

Powrót do góry

RAFi X
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: SJ i PWR

Post#23 17 Sty 2014 21:29   

Re: Jak się do tego zabrać? ĆWICZYĆ !

V541 napisał:
Stary temat, ale warto podsumować.
1. Spawania nauczyć się można tylko poprzez próby praktyczne. TO nie podlega dyskusji.
2. Proces trzeba wspomagać informacjami teoretycznymi z książek (na portalach aukcyjnych wpisać słowa kluczowe: spawanie, spawania, spawalnictwo, a wyskoczy kilka lub kilkanaście tytułów). Książki mogą być starsze, używane, w spawalnictwie dostępnym dla amatora niewiele się zmieniło ("Kowalski" laserem nie będzie sobie raczej niczego napawał), podstawy procesów zostają te same. Poza typowo "spawalniczą", warto zainteresować się też literaturą z metalurgii, materiałoznawstwa oraz mechaniki i wytrzymałości materiałów. Wtedy będzie można zdziałać więcej niż tylko "pospawanie płotu na działce".
3. Do książek doszedł internet z wideo-poradnikami, np. (stety/niestety najlepsze są po angielsku):
http://www.youtube.com/user/weldingtipsandtricks,
http://www.youtube.com/user/ChuckE2009/videos, i tym podobne kanały.

Miło czyta się Twoje posty. Podziękowanie za podane kanały, tego drugiego nie znałem ;)
Powrót do góry

jordan1984
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Zwoleń

Post#24 03 Maj 2014 17:42   

Witam, koledzy i koleżanki powiedzcie mi czy spawając istnieje jakakolwiek możliwość porażenia np gdy jeden element jest w imadle a drugi trzymamy w ręce?
Powrót do góry

Tomek 265
Poziom 4
Poziom 4

Post#25 04 Maj 2014 12:23   

jordan1984 napisał:
Witam, koledzy i koleżanki powiedzcie mi czy spawając istnieje jakakolwiek możliwość porażenia np gdy jeden element jest w imadle a drugi trzymamy w ręce?

Jak trzymasz za blisko to możesz się poparzyć prąd cię nie popieści bo to jest duży prąd i małe napięcie tzw. bezpieczne napięcie.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Nauka Szkolnictwo -> Nauka Spawania- jak się do tego zabrać ?
Strona 1 z 1