Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Nauka Spawania- jak się do tego zabrać ?

Gatesystem 15 Sty 2009 19:35
  • #1 15 Sty 2009 19:35
    Gatesystem
    Poziom 16  

Witam,
    Chciałbym nauczyć się spawać, poszukałem informacji na ten temat w necie i znalazłem mnóstwo i nie wiem czego tak naprawdę ja potrzebuję.
    Może stwierdzenie " chcę się nauczyć spawać" jest zbyt ogólne, ale taka jest prawda. Patrzyłem także kursy ale te są z specjalistyczne.

To co ja potrzebuję to pospawać czasem, nie potrzebuję papierów itp.
    Od czego zacząć tak naprawdę szukać , jakich kursów szukać i czego szukać.

Proszę nie piszcie tylko, żebym sobie kupił spawarkę i metodą prób i błędów się uczył.

Pomóżcie.

Pozdrawiam,

• #2 15 Sty 2009 19:50
    awerew
    Poziom 13  

Najlepiej przejść się do znajomego który umie spawać i poprosić żeby pokazał jak to się robi.To naprawdę nie jest wielka mecyja.Tego trzeba nauczyć się praktycznie.Stratę czasu znajomemu koszt prądu i elektrod trzeba jakoś wynagrodzić.Mówię o spawaniu elektrycznym.Ze spawaniem gazowym jest trochę gorzej bo jest bardziej niebezpieczne i bez kursów i uprawnień bałbym się.Jeżeli nie masz znajomego to w jakimś warsztacie kiedyś trafisz na kogoś kto pomoże.

• #3 15 Sty 2009 19:55
    Zbyszek-G
    Poziom 18  

Cytat:
    Prosze nie piszcie tylko, żebym sobie kupił spawarkę i metodą prób i błędów się uczył.

Ale taka jest prawda Nie nauczysz się spawać nie mając dostępu do spawarki . Można posiąść całą wiedzę z dziedziny spawania , a i tak prawdziwą umiejętność spawania zdobędziesz dopiero kiedy zaczniesz praktycznie ją wykorzystywać.
    Tak nawiasem mówiąc znasz kierowce który nauczył się prowadzić samochód nie siedząc nigdy za kierownicą?

• #4 15 Sty 2009 20:00
    Gatesystem
    Poziom 16  

witam,

W takim razie jaką spawarkę kupić, z praktyki wiem, że jednak wiedza teoretyczna także się przydaje, a niestety nie mam nikogo znajomego kto by spawał.
    Chodzi mi tylko o spawanie elektryczne, czy możecie polecić jakąś lekturę i model spawarki,
    i kolejne pytanie, czy do nauki kupić sobie byle jaką spawarkę , czy coś konkretnego ??

pozdrawiam,

• #5 15 Sty 2009 20:13
    Zbyszek-G
    Poziom 18  

Wiedza teoretyczna jak najbardziej wskazana , co do konkretnego modelu nie wiele mogę doradzić bo sam spawam spawarką samodzielnie zrobioną jeszcze w czasach kiedy w naszym pięknym kraju nic nie było. Jedno jest pewne nie kupuj byle jakiej spawarki bo byle jak będziesz spawał jeśli w ogóle będziesz spawał. Moim zdaniem wystarczy iść do sklepu i poradzić się sprzedającego , a na pewno coś dobierzecie do twoich wymagań.
    Pozdrawiam
    Zbyszek

• #6 15 Sty 2009 22:40
    Mariuszczs
    Poziom 19  

ale co będziesz spawał
    bo do wyboru masz : spawarkę elektrodową
    spawarkę mag mig
    spawarkę tig

może pojedź do castoramy - często mają przygotowane stanowisko do prób spawania i można popróbować

• #7 16 Sty 2009 16:38
    awerew
    Poziom 13  

Witam.Kiedyś spawałem na działkach w Szczecinie furtkę spawarką BESTER. Przechodził nauczyciel spawania jednej ze szkół. Stwierdził, że to bardzo dobra polska spawarka.Pozdrawiam.

• #8 13 Maj 2009 06:41
    Gatesystem
    Poziom 16  

Zakupiłem na razie prostą spawarkę elektrodową ale nie Besterkę taka 250 A, i już kilka razy spawałem i poszło mi nawet całkiem nieźle, niestety nie nadaje się ona do spawania cienkich przedmiotów, pomimo ustawienia najmniejszego prądu - wypaliłem dziury, hehe, czy do spawania cienkich przedmiotów potrzebna jest spawarka MIG ?

• #9 13 Maj 2009 07:55
    mac9366
    Poziom 12  

A czy to nie jest taka spawarka za 300-400zł z alegro lub 500-600 ze sklepu?

• #10 13 Maj 2009 09:28
    Gatesystem
    Poziom 16  

No taka jest właśnie, chciałem kupić coś prostego aby się nauczyć :)

• #11 13 Maj 2009 16:08
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Na początek proponuję zaznajomić się z jakąś książką, pewnie masz jakiegoś kolegę ślusarza.

Ja mam np Stefan Okoniewski - "Technologia maszyn"
    Jest tam kilka stron o łączeniu metali za pomocą spawania.

Wygląda to mniej więcej tak:

Nauka Spawania- jak się do tego zabrać ?

Kurde, ale mam brudny pazur...

• #12 13 Maj 2009 16:49
    Gatesystem
    Poziom 16  

Faktycznie brudny, hehe, dzięki

• #13 23 Lip 2010 10:20
    lukas548
    Poziom 9  

Kup sobie spawarkę inwerterową, ja sobie kupiłem, spawy wychodzą miodzio w porównaniu z transformatorową.

• #14 23 Lip 2010 21:14
    Chris_W
    Poziom 35  

Niech se maść na oczy kupi na pierwszy tydzień. Do nauki spawania jakaś inwertorowa spokojnie wystarczy, jak wejdziesz na wyższy level to wtedy możesz sobie coś konkretnego kupić - tylko pytanie po co? skoro zawodowo się tym nie zajmujesz...

• #15 24 Lip 2010 23:05
    lukas548
    Poziom 9  

To nie umiesz spawać jak w cienkich blachach wypalasz dziurki ja na 70-80amp i el 2,5 spawam blachę o gr 1,5mm

• #16 25 Lip 2010 12:22
    motyl22
    Poziom 27  

A czemu z allegro za 300-400zł jest zła? Dla amatora w domu nic innego nie potrzeba. Byle była zasilana na 230/400V Jak tylko topi elektrody i zabezpieczenie termiczne jej nie wyłącza co 2 minuty to jest ok.

• #17 17 Cze 2012 21:17
    calus18
    Poziom 2  

Witam, podłączając się do tematu mam takie samo pytanie jak kolega, jaka lektura do nauki spawania, a chodzi mi konkretnie o to np jaka elektroda do jakiej blachy, jaki mam ustawić amperomierz itp. kupiłem sobie spawarkę elektryczną( http://www.ebay.co.uk/itm/Einhell-Electric-We...Supplies_ET&hash=item5ae7692334#ht_4004wt_932 )na ebay uk, to też nie ma być spawanie, że tak powiem wyczynowe!!! dzięki z góry.

• #18 03 Mar 2013 19:16
    RadekkEdekk
    Poziom 1  

Najlepiej to chyba iść na kurs i tyle. Ja się nauczyłem wszystkiego od podstaw, bo byłem całkiem zielony w tym temacie i wyszedłem z kursu z wiedzą, umiejętnościami praktycznymi i co najważniejsze certyfikatem i zamierzam wyjechać do pracy za granicą, bo mogę z nim pracować w krajach ue. Obczaj stronę Goworku, mają tam ten kurs spawania, na którym ja byłem. ze swojej strony polecam.

• #19 11 Cze 2013 22:30
    piotrekchopin
    Poziom 7  

Witam.
    Ja uważam, że do cienkich blach np samochodowych najlepszy jest migomat. Z doświadczenia wiem, że najgorsze spawy migomatem i tak będą tysiąc razy lepsze niż zwykłą spawarką transformatorową a jeśli ktoś już ma trochę wprawy to wychodzą naprawdę ładne łezki.
    Więc jeśli chodzi o blachę do 1,5mm-2mm to tylko i wyłącznie migomat. Z grubszą blachą też sobie świetnie radzi ale nie jestem w stanie powiedzieć czy z blachę powyżej 2mm lepiej spawać migomatem czy spawarką.

• #20 11 Sty 2014 00:36
    Tomek 265
    Poziom 8  

Sorry a czy mig-mag to nie spawarka.

• #21 11 Sty 2014 00:52
    Tomek 265
    Poziom 8  

Nie chcę tu nikogo zniechęcać ale jeśli ktoś myśli, że umie spawać po kursie to się grubo myli ja spawam zawodowo już jakiś czas dadzą pospawać jakiś element w różnych pozycjach to się przekonacie pozycje PA,PB,PC,PD,PE,PF i PG i przyjdzie tak jak u nas majster i oceni jak źle to szlifujesz i od nowa. Materiały do nauki jeśli ktoś chce mogę w wolnym czasie zeskanować i wysłać na e-maila. Mam na Mag 135 i Tig 141 książkę polecam " Spawanie Łukowe w osłonach gazowych według wytycznych krajowych i międzynarodowych" Leon Mistur. Pozdrawiam.

• #22 17 Sty 2014 20:00
    772160
    Usunięty  
  • #23 17 Sty 2014 20:29
    RAFi X
    Poziom 28  

V541 napisał:
    Stary temat, ale warto podsumować.
    1. Spawania nauczyć się można tylko poprzez próby praktyczne. TO nie podlega dyskusji.
    2. Proces trzeba wspomagać informacjami teoretycznymi z książek (na portalach aukcyjnych wpisać słowa kluczowe: spawanie, spawania, spawalnictwo, a wyskoczy kilka lub kilkanaście tytułów). Książki mogą być starsze, używane, w spawalnictwie dostępnym dla amatora niewiele się zmieniło ("Kowalski" laserem nie będzie sobie raczej niczego napawał), podstawy procesów zostają te same. Poza typowo "spawalniczą", warto zainteresować się też literaturą z metalurgii, materiałoznawstwa oraz mechaniki i wytrzymałości materiałów. Wtedy będzie można zdziałać więcej niż tylko "pospawanie płotu na działce".
    3. Do książek doszedł internet z wideo-poradnikami, np. (stety/niestety najlepsze są po angielsku):

http://www.youtube.com/user/weldingtipsandtricks

,

http://www.youtube.com/user/ChuckE2009/videos

, i tym podobne kanały.

Miło czyta się Twoje posty. Podziękowanie za podane kanały, tego drugiego nie znałem ;)

• #24 03 Maj 2014 17:42
    jordan1984
    Poziom 8  

Witam, koledzy i koleżanki powiedzcie mi czy spawając istnieje jakakolwiek możliwość porażenia np gdy jeden element jest w imadle a drugi trzymamy w ręce?

• #25 04 Maj 2014 12:23
    Tomek 265
    Poziom 8  

jordan1984 napisał:
    Witam, koledzy i koleżanki powiedzcie mi czy spawając istnieje jakakolwiek możliwość porażenia np gdy jeden element jest w imadle a drugi trzymamy w ręce?

Jak trzymasz za blisko to możesz się poparzyć prąd cię nie popieści bo to jest duży prąd i małe napięcie tzw. bezpieczne napięcie.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty