Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log in

Nauka Spawania- jak się do tego zabrać ?

Main Page -> Forum Index -> Education ->Nauka Spawania- jak się do tego zabrać ? Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
Gatesystem
Level 16
Helped: 11
Gatesystem
Level 16
Post#1 15 Jan 2009 19:35  Topic author   

Witam,
Chciałbym nauczyć się spawać, poszukałem informacji na ten temat w necie i znalazłem mnóstwo i nie wiem czego tak naprawdę ja potrzebuję.
Może stwierdzenie " chcę się nauczyć spawać" jest zbyt ogólne, ale taka jest prawda. Patrzyłem także kursy ale te są z specjalistyczne.

To co ja potrzebuję to pospawać czasem, nie potrzebuję papierów itp.
Od czego zacząć tak naprawdę szukać , jakich kursów szukać i czego szukać.

Proszę nie piszcie tylko, żebym sobie kupił spawarkę i metodą prób i błędów się uczył.

Pomóżcie.

Pozdrawiam,

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
awerew
Level 13
Helped: 4
Post rating: 1
awerew
Level 13
Post#2 15 Jan 2009 19:50    

Re: Nauka Spawania- jak się do tego zabrać ??

Najlepiej przejść się do znajomego który umie spawać i poprosić żeby pokazał jak to się robi.To naprawdę nie jest wielka mecyja.Tego trzeba nauczyć się praktycznie.Stratę czasu znajomemu koszt prądu i elektrod trzeba jakoś wynagrodzić.Mówię o spawaniu elektrycznym.Ze spawaniem gazowym jest trochę gorzej bo jest bardziej niebezpieczne i bez kursów i uprawnień bałbym się.Jeżeli nie masz znajomego to w jakimś warsztacie kiedyś trafisz na kogoś kto pomoże.

Helpful post? + 0
Back to top
Zbyszek-G
Level 18
Helped: 35
Post rating: 6
Zbyszek-G
Level 18
Post#3 15 Jan 2009 19:55    

Quote:
Prosze nie piszcie tylko, żebym sobie kupił spawarkę i metodą prób i błędów się uczył.

Ale taka jest prawda Nie nauczysz się spawać nie mając dostępu do spawarki . Można posiąść całą wiedzę z dziedziny spawania , a i tak prawdziwą umiejętność spawania zdobędziesz dopiero kiedy zaczniesz praktycznie ją wykorzystywać.
Tak nawiasem mówiąc znasz kierowce który nauczył się prowadzić samochód nie siedząc nigdy za kierownicą?

Helpful post? + 0
Back to top
Gatesystem
Level 16
Gatesystem
Level 16
Post#4 15 Jan 2009 20:00  Topic author   

witam,

W takim razie jaką spawarkę kupić, z praktyki wiem, że jednak wiedza teoretyczna także się przydaje, a niestety nie mam nikogo znajomego kto by spawał.
Chodzi mi tylko o spawanie elektryczne, czy możecie polecić jakąś lekturę i model spawarki,
i kolejne pytanie, czy do nauki kupić sobie byle jaką spawarkę , czy coś konkretnego ??

pozdrawiam,

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
Zbyszek-G
Level 18
Helped: 35
Post rating: 6
Zbyszek-G
Level 18
Post#5 15 Jan 2009 20:13    

Wiedza teoretyczna jak najbardziej wskazana , co do konkretnego modelu nie wiele mogę doradzić bo sam spawam spawarką samodzielnie zrobioną jeszcze w czasach kiedy w naszym pięknym kraju nic nie było. Jedno jest pewne nie kupuj byle jakiej spawarki bo byle jak będziesz spawał jeśli w ogóle będziesz spawał. Moim zdaniem wystarczy iść do sklepu i poradzić się sprzedającego , a na pewno coś dobierzecie do twoich wymagań.
Pozdrawiam
Zbyszek

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
Mariuszczs
Level 19
Helped: 6
Post rating: 9
Mariuszczs
Level 19
Post#6 15 Jan 2009 22:40    

ale co będziesz spawał
bo do wyboru masz : spawarkę elektrodową
spawarkę mag mig
spawarkę tig

może pojedź do castoramy - często mają przygotowane stanowisko do prób spawania i można popróbować

Helpful post? + 0
Back to top
awerew
Level 13
Helped: 4
awerew
Level 13
Post#7 16 Jan 2009 16:38    

Witam.Kiedyś spawałem na działkach w Szczecinie furtkę spawarką BESTER. Przechodził nauczyciel spawania jednej ze szkół. Stwierdził, że to bardzo dobra polska spawarka.Pozdrawiam.

Helpful post? + 0
Back to top
Gatesystem
Level 16
Gatesystem
Level 16
Post#8 13 May 2009 06:41  Topic author   

Re: Nauka Spawania- jak się do tego zabrać ?

Zakupiłem na razie prostą spawarkę elektrodową ale nie Besterkę taka 250 A, i już kilka razy spawałem i poszło mi nawet całkiem nieźle, niestety nie nadaje się ona do spawania cienkich przedmiotów, pomimo ustawienia najmniejszego prądu - wypaliłem dziury, hehe, czy do spawania cienkich przedmiotów potrzebna jest spawarka MIG ?

Helpful post? + 0
Back to top
mac9366
Level 12
mac9366
Level 12
Post#9 13 May 2009 07:55    

A czy to nie jest taka spawarka za 300-400zł z alegro lub 500-600 ze sklepu?

Helpful post? + -1
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
Gatesystem
Level 16
Gatesystem
Level 16
Post#10 13 May 2009 09:28  Topic author   

No taka jest właśnie, chciałem kupić coś prostego aby się nauczyć :)

Helpful post? + 0
Back to top
LuckyDj
Specjalista - oświetlenie sceniczne
Helped: 184
Post rating: 48
LuckyDj
Specjalista - oświetlenie sceniczne
Post#11 13 May 2009 16:08    

Na początek proponuję zaznajomić się z jakąś książką, pewnie masz jakiegoś kolegę ślusarza.

Ja mam np Stefan Okoniewski - "Technologia maszyn"
Jest tam kilka stron o łączeniu metali za pomocą spawania.

Wygląda to mniej więcej tak:

Kurde, ale mam brudny pazur...

Helpful post? + +1
Back to top
Gatesystem
Level 16
Gatesystem
Level 16
Post#12 13 May 2009 16:49  Topic author   

Faktycznie brudny, hehe, dzięki

Helpful post? + -1
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
lukas548
Level 9
lukas548
Level 9
Post#13 23 Jul 2010 10:20    

Kup sobie spawarkę inwerterową, ja sobie kupiłem, spawy wychodzą miodzio w porównaniu z transformatorową.

Helpful post? + 0
Back to top
Chris_W
Level 35
Helped: 178
Post rating: 43
Chris_W
Level 35
Post#14 23 Jul 2010 21:14    

Niech se maść na oczy kupi na pierwszy tydzień. Do nauki spawania jakaś inwertorowa spokojnie wystarczy, jak wejdziesz na wyższy level to wtedy możesz sobie coś konkretnego kupić - tylko pytanie po co? skoro zawodowo się tym nie zajmujesz...

Helpful post? + 0
Back to top
lukas548
Level 9
lukas548
Level 9
Post#15 24 Jul 2010 23:05    

To nie umiesz spawać jak w cienkich blachach wypalasz dziurki ja na 70-80amp i el 2,5 spawam blachę o gr 1,5mm

Helpful post? + -3
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
motyl22
Level 27
Helped: 75
Post rating: 17
motyl22
Level 27
Post#16 25 Jul 2010 12:22    

A czemu z allegro za 300-400zł jest zła? Dla amatora w domu nic innego nie potrzeba. Byle była zasilana na 230/400V Jak tylko topi elektrody i zabezpieczenie termiczne jej nie wyłącza co 2 minuty to jest ok.

Helpful post? + 0
Back to top
calus18
Level 2
calus18
Level 2
Post#17 17 Jun 2012 21:17    

Witam, podłączając się do tematu mam takie samo pytanie jak kolega, jaka lektura do nauki spawania, a chodzi mi konkretnie o to np jaka elektroda do jakiej blachy, jaki mam ustawić amperomierz itp. kupiłem sobie spawarkę elektryczną( http://www.ebay.co.uk/itm/Einh...h=item5ae7692334#ht 4004wt 932 )na ebay uk, to też nie ma być spawanie, że tak powiem wyczynowe!!! dzięki z góry.

Helpful post? + 0
Back to top
RadekkEdekk
Level 1
RadekkEdekk
Level 1
Post#18 03 Mar 2013 19:16    

Najlepiej to chyba iść na kurs i tyle. Ja się nauczyłem wszystkiego od podstaw, bo byłem całkiem zielony w tym temacie i wyszedłem z kursu z wiedzą, umiejętnościami praktycznymi i co najważniejsze certyfikatem i zamierzam wyjechać do pracy za granicą, bo mogę z nim pracować w krajach ue. Obczaj stronę Goworku, mają tam ten kurs spawania, na którym ja byłem. ze swojej strony polecam.

Helpful post? + -1
Back to top
piotrekchopin
Level 7
Post rating: 2
piotrekchopin
Level 7
Post#19 11 Jun 2013 22:30    

Witam.
Ja uważam, że do cienkich blach np samochodowych najlepszy jest migomat. Z doświadczenia wiem, że najgorsze spawy migomatem i tak będą tysiąc razy lepsze niż zwykłą spawarką transformatorową a jeśli ktoś już ma trochę wprawy to wychodzą naprawdę ładne łezki.
Więc jeśli chodzi o blachę do 1,5mm-2mm to tylko i wyłącznie migomat. Z grubszą blachą też sobie świetnie radzi ale nie jestem w stanie powiedzieć czy z blachę powyżej 2mm lepiej spawać migomatem czy spawarką.

Helpful post? + +1
Back to top
Tomek 265
Level 8
Post rating: 4
Tomek 265
Level 8
Post#20 11 Jan 2014 00:36    

Sorry a czy mig-mag to nie spawarka.

Helpful post? + -1
Back to top
Tomek 265
Level 8
Tomek 265
Level 8
Post#21 11 Jan 2014 00:52    

Nie chcę tu nikogo zniechęcać ale jeśli ktoś myśli, że umie spawać po kursie to się grubo myli ja spawam zawodowo już jakiś czas dadzą pospawać jakiś element w różnych pozycjach to się przekonacie pozycje PA,PB,PC,PD,PE,PF i PG i przyjdzie tak jak u nas majster i oceni jak źle to szlifujesz i od nowa. Materiały do nauki jeśli ktoś chce mogę w wolnym czasie zeskanować i wysłać na e-maila. Mam na Mag 135 i Tig 141 książkę polecam " Spawanie Łukowe w osłonach gazowych według wytycznych krajowych i międzynarodowych" Leon Mistur. Pozdrawiam.

Helpful post? + +4
Back to top
772160
Removed
772160
Removed
Post#22 17 Jan 2014 20:00    

Jak się do tego zabrać? ĆWICZYĆ !

Stary temat, ale warto podsumować.
1. Spawania nauczyć się można tylko poprzez próby praktyczne. TO nie podlega dyskusji.
2. Proces trzeba wspomagać informacjami teoretycznymi z książek (na portalach aukcyjnych wpisać słowa kluczowe: spawanie, spawania, spawalnictwo, a wyskoczy kilka lub kilkanaście tytułów). Książki mogą być starsze, używane, w spawalnictwie dostępnym dla amatora niewiele się zmieniło ("Kowalski" laserem nie będzie sobie raczej niczego napawał), podstawy procesów zostają te same. Poza typowo "spawalniczą", warto zainteresować się też literaturą z metalurgii, materiałoznawstwa oraz mechaniki i wytrzymałości materiałów. Wtedy będzie można zdziałać więcej niż tylko "pospawanie płotu na działce".
3. Do książek doszedł internet z wideo-poradnikami, np. (stety/niestety najlepsze są po angielsku):
http://www.youtube.com/user/weldingtipsandtricks,
http://www.youtube.com/user/ChuckE2009/videos, i tym podobne kanały.

Helpful post? + +1
Back to top
RAFi X
Level 28
Helped: 71
Post rating: 3
RAFi X
Level 28
Post#23 17 Jan 2014 20:29    

Re: Jak się do tego zabrać? ĆWICZYĆ !

V541 wrote:
Stary temat, ale warto podsumować.
1. Spawania nauczyć się można tylko poprzez próby praktyczne. TO nie podlega dyskusji.
2. Proces trzeba wspomagać informacjami teoretycznymi z książek (na portalach aukcyjnych wpisać słowa kluczowe: spawanie, spawania, spawalnictwo, a wyskoczy kilka lub kilkanaście tytułów). Książki mogą być starsze, używane, w spawalnictwie dostępnym dla amatora niewiele się zmieniło ("Kowalski" laserem nie będzie sobie raczej niczego napawał), podstawy procesów zostają te same. Poza typowo "spawalniczą", warto zainteresować się też literaturą z metalurgii, materiałoznawstwa oraz mechaniki i wytrzymałości materiałów. Wtedy będzie można zdziałać więcej niż tylko "pospawanie płotu na działce".
3. Do książek doszedł internet z wideo-poradnikami, np. (stety/niestety najlepsze są po angielsku):
http://www.youtube.com/user/weldingtipsandtricks,
http://www.youtube.com/user/ChuckE2009/videos, i tym podobne kanały.

Miło czyta się Twoje posty. Podziękowanie za podane kanały, tego drugiego nie znałem ;)

Helpful post? + 0
Back to top
jordan1984
Level 8
jordan1984
Level 8
Post#24 03 May 2014 17:42    

Witam, koledzy i koleżanki powiedzcie mi czy spawając istnieje jakakolwiek możliwość porażenia np gdy jeden element jest w imadle a drugi trzymamy w ręce?

Helpful post? + 0
Back to top
Tomek 265
Level 8
Tomek 265
Level 8
Post#25 04 May 2014 12:23    

jordan1984 wrote:
Witam, koledzy i koleżanki powiedzcie mi czy spawając istnieje jakakolwiek możliwość porażenia np gdy jeden element jest w imadle a drugi trzymamy w ręce?

Jak trzymasz za blisko to możesz się poparzyć prąd cię nie popieści bo to jest duży prąd i małe napięcie tzw. bezpieczne napięcie.

Helpful post? + +1
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> Education -> Nauka Spawania- jak się do tego zabrać ?
Page 1 of 1

Similar topics to nauka Spawania- jak się do tego zabrać ?

Jak się do tego zabrać?? Komparator (12)
Jak do tego się zabrać? zadania-mechatronika (7)
Stabilizator na IRF640 - jak się do tego zabrać? (16)
Wzmacniacz m.cz. Jak się zabrać do tego zadania? (3)
Przekazywanie obrazu tablicy<jak się do tego zabrać> (4)
chcę zrobić cewkę 18mH..jak się do tego zabrać? (13)
Nauka spawania metodą MIG (4)
Zaprojektuj wzmacnaicz- jak sie do tego zabrać (3)
Potrzebny schemat. Jak sie do tego zabrać (9)
nauka spawania gazowego metoda tig lub spawanie gazowe kilka (4)

Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.131 seconds