X

Pralka mastercook PF 73 - brak pracy silnika

19 Jan 2009 21:36 DAdarnel
  • #1 19 Jan 2009 21:36
    darnel
    Level 13  
    Helpful post? (+1)
    Witam. problem-jak w temacie. Silnik nie pracuje na żadnej z pozycji programatora, niezależnie od tego czy jest to pranie czy wirowanie. Do zacisków silnika nie dostaje się żadne napięcie. Kłopot polega na tym że nie mogę znaleźć żadnych informacji, schematów dotyczących tej pralki. Jest pewnie bardzo prawdopodobne, że winę za brak pracy ponosi moduł-płytka sterująca pracą silnika, jednak jej koszt (300 zł) wyklucza opłacalność jej wymiany. Chciałbym ją naprawić jednak ciężko mi tak po omacku. Dołączam fotę tej płytki. Może będzie pomocna. proszę o jakiekolwiek informacje, bo sprawa jest oczywiście paląca. Dzięki.
    Pralka mastercook PF 73 - brak pracy silnika
  • #2 19 Jan 2009 21:39
    nares
    Specjalista AGD
    Helpful post? (0)
    Ten największy rezystor sprawny? A triak?
  • #3 19 Jan 2009 21:53
    darnel
    Level 13  
    Topic author Helpful post? (0)
    Tak, rezystor sprawny, triak wykazuje 50ohm między A1 a G w obydwu kierunkach. Pozostałe kombinacje mają przerwę. próbuję rozszyfrować US z płyty ale jego oznaczenie jest nieznane dla google. Oto ono SPIN-17 87C809BN 4PC3
  • Helpful post
    #4 19 Jan 2009 22:00
    nares
    Specjalista AGD
    Helpful post? (0)
    Poszukaj zimnych lutów, szczególnie przekaźnika. A triak można by wymienić pro forma.
  • #5 19 Jan 2009 22:13
    darnel
    Level 13  
    Zimnych brak. Sprawdzone. Nie mam triaka ale jutro wymienię. Dopiero teraz dotarł do mnie inny miernik w którym mam test diod i te same punkty pomiaru triaka wskazują na 0,036V, więc za mało, nie?
  • Helpful post
    #6 19 Jan 2009 22:52
    Andrzej G
    Specjalista AGD
    Helpful post? (0)
    A sprawdzałeś sam silnik? Czy ma dobre szczotki? Jak nie będzie obwodu zamkniętego to nie pojawi się żadne napięcie.
  • #7 19 Jan 2009 23:16
    darnel
    Level 13  
    A nie sprawdziłem. Nie mając schematu nie wiadomo jak mierzyć a wyjęty nie był. Jutro rano wyjmę go zanim cokolwiek zrobię. Chyba że jest jakiś typowy, kluczowy sposób umieszczania przewodów w gnieździe.
  • #8 20 Jan 2009 11:18
    kruszyna 2
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    sprawdziłeś jakie napięcie jest na przekażniku ( wejście i wyjście )
  • #9 25 Jan 2009 12:13
    darnel
    Level 13  
    Problem rozwiązany. Wymieniony został triak ale przyczyną były zużyte szczotki jak kolega Andrzej G zasugerował. Dziękuję za porady. Nie wiedziałem, że w pralkach stosuje się silniki komutatorowe. Temat zamykam
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products