X

urzadzenie do zwalniania licznikow

sliver1 05 Apr 2004 12:54
  • #1 05 Apr 2004 12:54
    sliver1
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    http://groups.google.pl/groups?hl=pl&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&threadm=7kal6a%2497a%241%40sunrise.pg.gda.pl&rnum=2&prev=/groups%3Fq%3Durzadzenia%2Bdo%2Bcofania%2Blicznika%2Benergii%2Belektrycznej%26hl%3Dpl%26lr%3D%26ie%3DUTF-8%26oe%3DUTF-8%26selm%3D7kal6a%2497a%241%40sunrise.pg.gda.pl%26rnum%3D2

znalazlem e necie takie oto ogloszenie z 99r.
    podobno to ustrojstwo nie dziala juz na zadnym liczniku ale jestem ciekaw jak bylo zbudowane i na czym polegala zasada dzialania.
    bede wdzieczny jak mi ktos podesle schemacik na maila - tele75(malpa)op.pl
    Pozdrawiam, tele75.
  • #2 05 Apr 2004 15:38
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Helpful post? (0)
    Rozumiem, że skoro masz jakieś informacje, że "to ustrojstwo nie działa już na żadnym
    liczniku", to wiesz coś, czego ta strona nie podaje; nie podałeś źródła tej informacji.

Nie znam tego urządzenia, co do którego było to ogłoszenie, i myślę, że znają je
    co najwyżej ci, którzy kupili ten opis - jeśli cokolwiek otrzymali, bo być może ktoś daje
    takie ogłoszenie, inkasuje forsę, a nic wzamian nie wysyła. Albo coś trywialnego:
    licznik (przynajmniej taki, jakie są powszechnie stosowane w mieszkaniach) można
    cofnąć włączając go odwrotnie (zamieniając podłączenia "linia" i "odbiornik"); może
    ktoś wysyła taką informację, i bierze po 20zł od każdego naiwnego, który to kupi?

Sposobów na cofanie lub zwalnianie liczników z pewnością wymyśłono już wiele.
    Słyszałem o koncepcji umieszczenia dużego magnesu blisko kółka - indukują się
    prądy wirowe i wolniej się kręci. Nie wiem, czy to jest skuteczne. Ale wiem, że
    Zakłady Energetyczne mają niezłe sposoby na wykrywanie, że ktoś cofał licznik.
    A jak wykryją, to każą płacić "kradzieżówkę". I wtedy to się nie opłaca...
  • #3 07 Apr 2004 17:20
    Michał Adamiak
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Słyszałem o takim "urządzeniu" - mała diurka (0,8mm) w obudowie licznika i wkładana szpilka hacząca o tarczę licznika :D
  • #4 07 Apr 2004 17:42
    Wojtek27
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    Jedyną metodą aby spowolnić licznik, albo zatrzymać: to podłączyć do instalacji odbiorczej prądnicę synchroniczną i "pchać" energię w sieć :) :idea:
    Pozostaje jeszcze w/w dziurka w obudowie :?
    Zresztą szkoda gadać ponieważ tu już kiedyś się rozmawiało na ten temat.

Pozdrawiam

PS
    Cofanie coraz częściej stanie się niemożliwe bo produkowane są liczniki z blokadą ruchu wstecznego - literka "d" na końcu oznaczenia typu licznika.
  • #5 07 Apr 2004 17:47
    nita
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Zwalnianie za pomoca malej dziurki wierconej na zgrzewie licznika (tak zeby byla jak najmniej widoczna ) i wkladanie do srodka ogly bylo naprawde skuteczne - widzialem to w akcji u kumpla. Osobiscie nie stosuje bo mieszkam w bloku i inkasenci maja caly czas dostep do licznika (moze i dobrze, bo nie kusi czlowieka)

A nawiazujac do odwrotnego podlaczenia licznika, to co masz na mysli ? Bo mierniki takie maja 2 cewki - cewke napieciowa i cewke pradowa. I jak dobrze pamietam jeszcze z laborek ze szkoly sredniej, to przy zmianie biegunowosci cewek nie powodowalo to zmiany obrotu tarczy.
  • #6 07 Apr 2004 18:06
    Wojtek27
    Helpful post? (0)
    Jeżeli odwrócisz prądową i napięciową jednocześnie to zmiany nie będzie, ale jak jedną z nich (najczęściej zamieniasz przyjście z odejściem prądowej) to licznik pójdzie w drugą stronę.
    Napięciowej nie odwrócisz ponieważ jest połączona wewnątrz licznika z listwą neutralną, a drugi koniec do mostka podpinającego ją "przyjścia" licznika.
  • #7 07 Apr 2004 20:07
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Helpful post? (+1)
    Z odwracaniem połączenia cewek to podobno rzeczywiście działało - słyszałem, że
    ktoś na wsi (nie wiem kto, i może lepiej, po co prokurator ma mnie o to pytać) zrobił
    tak, cofnął licznik, a potem w nocy włączał wszystkie światła, żeby licznik doszedł
    do położenia, w którym był podczas ostatniej kontroli - bo jakby kontroler zobaczył,
    że licznik cofnięty, to może by naliczył prawie pełny obieg licznika - ciut drogo... ;)

Niewykluczone, że ktoś cofał licznik bez naruszania plomb - ale może lepiej nie
    pisać, jak to można zrobić. Zostawienia śladów raczej i tak się nie uniknie.
    A czytałem, że tych, co kradną prąd, łapią zwykle na takiej zasadzie, jak złapali
    tych, co kiedyś okradali skarbiec krzyżacki w Malborku (a był zabezpieczony dośc
    oryginalnie - bazyliszek namalowany nad drzwiami, wtedy ludzie wierzyli, że jak
    ktoś na niego spojrzy, to się zmieni w kamień - nikt nie ryzykował - ale kucharze
    wywiercili dziurkę z kuchni, bo była poniżej skarbca) - zauważono, że "żyją ponad
    stan", i szybko wykryto; jak ktoś cofa licznik, to używa prąd bez umiaru, to widać,
    a rachunki płaci nie za wysokie, i już kontrolerzy wiedzą, że coś tu nie tak...

A co do dziurki: co robi kontroler, jak ją zauważy? Ile "kradzieżówki" każe płacić?
    Ja myślę, że zakład energetyczny tak ustala reguły, żeby to się nie opłacało.
  • #8 07 Apr 2004 20:27
    silvvester
    Level 24  
    Helpful post? (0)
    już pisałem ale powtórze 5000zł jak kogoś dorwą :? i nie ma taryfy ulgowej niestety .
  • #9 07 Apr 2004 20:43
    Michał Adamiak
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Znam jeszcze inny "sposób" - "na wędkę". Kiedyś przy mojej ulicy linia energetyczna szła ok 0,5 m pod parapetem (wzdłuż całej ulicy - jakby się wychylić to można było wieszać na niej pranie - wyobraźcie sobie 4 gołe plecionki - R, S, T i N). Minusem takiego rozwiązania były częste przerwy w dostawie prądu, kiedy jakiś "inteligentny inaczej :idea: " próbował zapiąć na to jakiś kabelek podłączony drugim końcem do dziurki w gniazdku w mieszkaniu (a było takich wielu - i często nie trafiali na odpowiednią fazę :o ). Teraz na szczęście linię energetyka zmieniła i jakoś mniej tych przerw w dostawie nowoczesnych mediów.
  • #10 08 Apr 2004 08:14
    Kuba_eM
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Następni naiwni...
    Powodzenia we włączaniu odwrotnie liczników, większość ma tzw. blokadę biegu wstecznego :D
  • #11 08 Apr 2004 08:21
    Czesiek
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    Proponuje zamknąć ten temat :!:
  • #12 08 Apr 2004 08:35
    39006
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Najlepszy sposob na zwolnienie pracy licznika to wylaczenie zbednych odbiornikow pradu
  • #13 09 Apr 2004 01:36
    macher
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Wojtek27 wrote:
    Jedyną metodą aby spowolnić licznik, albo zatrzymać: to podłączyć do instalacji odbiorczej prądnicę synchroniczną i "pchać" energię w sieć :) :idea:
    Pozostaje jeszcze w/w dziurka w obudowie :?
    Zresztą szkoda gadać ponieważ tu już kiedyś się rozmawiało na ten temat.

Pozdrawiam

PS
    Cofanie coraz częściej stanie się niemożliwe bo produkowane są liczniki z blokadą ruchu wstecznego - literka "d" na końcu oznaczenia typu licznika.

Ta prądnica synchroniczna to ciekawe. Czy móglbym prosić o rozwinięcie teoretyczno-praktyczne. Coś gdzieś słyszałem - działa jako przewzbudzona chyba.

A odnośnie ciekawostek :
    Kolega kiedyś opowiadał, że był dziadzio z którym trochu urzerał się ZE, bo miał okienko pod stojakiem w stryszku.
    Dziadzio nie zgadzał się go zlikwidować, a jak panowie elektrycy odchodzili, to 2 druty zagięte w haczyk zaczepiały się przez to okienko za linię.
    Kolega skwitował całość : I tak to prąd płynął przez okno.
    8O
    macher
  • #14 09 Apr 2004 01:54
    Tremolo
    Level 43  
    Helpful post? (0)
    chocbyscie magicznie ciągli bezprzewodowo prąd od sasiadów to dorwą Was po bilingu...nagłe niskie rachunki. w Polsce to bardzo możliwe, skoro nawet za prąd z własnego wiatraka trzeba płacić państwu. Więc meczenie się w magnesy sciąganie pokrywy sie raczej nie opłaca - juz prędzej pajęczarstwo.
  • #15 09 Apr 2004 16:22
    Wojtek27
    Helpful post? (0)
    Z tą prądnicą to był żart.
    Musiałbyś mieś generator napędzany silnikiem spalinowym i oczywiście ją przedwzbudzić. Co oznacza że energię "pchałbyś" w sieć. I wtedy z punktu widzenia licznika energii elektrycznej - prąd przez cewkę prądową płynąłby odwrotnie, a licznik obracałby się do tyłu (pod warunkiem, że nie ma blokady ruchu wstecznego).
    Ale czy to się opłaca? Paliwo i cała reszta.
    Reasumując miałbyś elektrownie w domu :)

Pozdrawiam

PS
    Cały ten temat sprowadza się do jednego - że nie ma sensu bawić się w takie rzeczy.
  • #16 10 Apr 2004 19:56
    xdave
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Etam, macie problemy :) elektromagnes 100 kG (k Gausow) i licznik stoi a przy odrobinie szczescia to nawet odleci od sciany i przykleji sie do elektromagnesu. 8)
  • #17 10 Apr 2004 20:08
    Student
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Jasne, elektromagnes....
    A skąd go zasilić? Sprzed licznika? Czy zza?
    :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  • #18 10 Apr 2004 21:05
    Adam1988
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Student wrote:
    Jasne, elektromagnes....
    A skąd go zasilić? Sprzed licznika? Czy zza?
    :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ze środka :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  • #19 10 Apr 2004 21:27
    Samuraj
    Level 34  
    Helpful post? (0)
    E farmazony opowiadacie.
    Jest takie urządzonko i nawet widzałem je na oczy i jak to pracuje.
    Nie wiem jak to gościu podłaczył ale faktycznie licznik kręcił sie w drugą strone.

Ciekawostką było to że jak włączyliśmy czajnik to licznik stanoł w miejscu.
    Natomiast po właczeniu farelki licznik kręcił sie w prawidlową strone ale o wiel wolniej. Po wyłączeniu odiorników energi licznik z porwotem zaczoł sie kręcic w strone przeciwną 8O
    Urządzenie było wymiarów 50x50 i było cholernie cięzkie.
    Nie wiem jakieś trafo w środku albo cuś.
    Nawet miałem propozycje odkupienia tego ale koszt był za wysoki ok 1000 zł.
    Co do budowy i sposobu podłączenia niestety nie mam konkretnych informacji :?
  • #20 10 Apr 2004 22:21
    tomus2k
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Moja opinia - to bzdura... nie ma takiego urządzonka co cofa licznik.
    Można zastosować autotransformator i obniżyć napięcie do 110V - większość urządzeń będzie działać ( np. Telewizory , komputery ...itp..) ale to i tak fikcja bo dojdą straty z samego trafa...

Kiedyś testowałem ściemniacz i okazuje się że po lekkim ściemnieniu żarówek ( prawie nie widoczne) uzyskujemy zaskakującą oszczędność prądu jakieś 4 gr na dzień :-) . myśle że po 100latach się zwróci , hi ,hi ,hi.

A tak a propo czy ktoś nie zauważył że licznika są na 220V a mamy teraz 240V i patrząc na ich konstrukcję to teraz liczą więcej ( kręcą się szybciej ) Czy to nie ZE powinno się ukarać 5000zł za oszukiwanie klientów.
  • #21 11 Apr 2004 10:44
    stasiekm
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    jestem w posiadaniu pracy magistersiej pt nielegalny pobór energii...; mam netż zanjomego, który zajmuje suę wzorcowaniem liczników
    "naprawianie liczników" to ok 70% prób kradzierzy energii, a więc proponuję pominąć ten pomysł
    fakty:
    niektóre
    liczniki mają bieg wsteczny przy niezgodnym kierunku wirowania i braku obciązenia (a niektóre mają zgodny..)
    niektóre liczniki nie działaja przy asymetrycznym obciażeniu
    do cofnięcia licznika konieczne jest zasilanie sprzed licznika lub prędnicy o wyższym napieciu niż napięcie sieci
  • #22 13 Apr 2004 16:03
    sliver1
    Level 22  
    Topic author Helpful post? (0)
    Samuraj wrote:
    E farmazony opowiadacie.
    Jest takie urządzonko i nawet widzałem je na oczy i jak to pracuje.
    Nie wiem jak to gościu podłaczył ale faktycznie licznik kręcił się w drugą strone.

Potwierdzam. Ostatnio rozmawialem z qmplem, ktory jakis czas temu byl w posiadaniu takiego urzadzenia. Podobno jego budowa byla zaskakujaco prosta - rdzen od transformatora i odpowiednia ilosc zwojow.
  • #23 13 Apr 2004 19:00
    POL02
    Moderator AGD
    Helpful post? (-2)
    Witam.
    Szanowni koledzy dział ten jest po to aby wzajemnie sobie pomagać w rozwiązaniu różnych problemów technicznych.Natomiast dyskusja taka jak ta moim zdaniem prowadzi do nikąd.
    Temat zamykam.
  Search 4 million + Products
Browse Products