X

Podłączenie spawarki

stanisław pawłowski 25 Jan 2009 18:51
  • #1 25 Jan 2009 18:51
    stanisław pawłowski
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Witam proszę o pomoc mam spawarkę 3 fazową i wtyczkę na cztery bolce A instalacja w sieci ma 5 przewodów mam problem w podłączeniu proszę o fachowe wsparcie jak to zrobić
  • #2 25 Jan 2009 19:12
    jurekN
    Level 22  
    Helpful post? (-1)
    Jeśli gniazdo masz pięciowtykowe to i wtyczkę do tego gniazda musisz mięć taką samą.
  • #3 25 Jan 2009 19:30
    kierbedz4
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    Podłączenie spawarki trójfazowej kablem z wtyczką 5 bolcową 3 przewody podłączeniowe podłączasz pod wtyki oznzczone literkami L1 L2 L3 natomiast przewód ochronny połączony z obudową spawarki podłączasz pod wtyk PE pod ten grubszy bolec wtyczki.
  • #4 25 Jan 2009 19:51
    Krzyś33
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Tylko kol.Kierbedz jeśli spawarka ma wentylator to różnicówka wywala. Myślę że N spawarki łączymy z N we wtyczce 5 bolcowej a pe zostawiamy nie podłaczony
  • #5 25 Jan 2009 20:14
    kierbedz4
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    Pytający podał za mało szczeółów dotyczących owej spawarki.Równie dobrze może być to transformator spawalniczy bez zabudowanego wymuszonego chłodzenia.Jeżeli podłączymy zamiast pod PE pod N to nie zapracuje różnićówka gdyż obudowa spawarki nie będzie posiadała ochrony przeciwporażeniowej.Jeżeli jest zabudowane chłodzenie wentylatorem o napięciu 230V spawarkę należy podłączyć kablem 5 żyłowym.
  • #6 26 Jan 2009 21:16
    stanisław pawłowski
    Level 20  
    Topic author Helpful post? (0)
    Jest to spawarka mała orginalna z wentylatorem z tyłu nie pamietam nazwy ale zaczynająca się na I inwenter lub coś podobnego
  • #7 26 Jan 2009 21:24
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka
    Helpful post? (0)
    Proszę podać dokładny typ urządzenia lub fotkę, inaczej temat wyląduje w koszu.
  • #8 27 Jan 2009 01:13
    wola
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    stanisław pawłowski wrote:
    Witam proszę o pomoc mam spawarkę 3 fazową i wtyczkę na cztery bolce A instalacja w sieci ma 5 przewodów mam problem w podłączeniu proszę o fachowe wsparcie jak to zrobić

Witam. A masz RCD?
  • #9 27 Jan 2009 17:17
    stanisław pawłowski
    Level 20  
    Witam jest i fotka !!!!
    http://obrazki.elektroda.net/30_1233072693.jpg
  • #10 27 Jan 2009 20:24
    kierbedz4
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    Nie podałeś jeszcze ważnej informacji Czy masz rozbudowaną w domu instalację elektryczną w której pracują w obwodach wyłączniki różnicowo-prądowe.
  • #11 27 Jan 2009 20:26
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka
    Helpful post? (0)
    Autor napisał-
    Quote:

Ta spawarka powinna mieć przewód zasilający 5-o żyłowy.
  • #12 28 Jan 2009 05:01
    stanisław pawłowski
    Level 20  
    Instalacja jest rozbudowana w której pracują w obwodach wyłączniki różnicowo-prądowe A w spawarce mam zamiar założyć wtyczkę na 5 bolców i dlatego zwróciłem się o pomoc !!!
  • #13 28 Jan 2009 08:37
    Czarus_k
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Zrób tak: pod bolec PE w tej 5-bolcowej wtyczce podłącz przewód ten, który jest pod bolcem PE w tej 4-bolcowej (najczęściej żółto-zielony przewód), a pozostałe trzy przewody pod bolce L1, L2, L3. Inwertory trójfazowe nie mają zazwyczaj konieczności podłączania przewodu N, zasilanie obwodów elektroniki i chłodzenia odbywa sie poprzez trafa separacyjne 400/24/12V.
  • #14 30 Jan 2009 17:44
    stanisław pawłowski
    Level 20  
    Spawarkę dzisiaj podłączyłem jak poradził mi kol, Czarus_k i wywala zaraz po załączeniu różnicówka !!!! Jak podłączę do sieci gdzie jest 4 bolcowa wtyczka jest Ok !!!!
  • #15 30 Jan 2009 20:36
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka
    Helpful post? (0)
    Ale kolega czytał mój post? Należy założyć przewód 5x . Cztery żyły tak jak są aktualnie podpięte, a 5 żyła /PE/ tylko do obudowy.
  • #16 31 Jan 2009 09:10
    stanisław pawłowski
    Level 20  
    Ale do obudowy jest podpięte przewód N
  • #17 31 Jan 2009 09:35
    jurekN
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    To musisz oddzielić go od obudowy i podłączyć we wtyczce pod N a obudowę podłączyć pod PE.
  • #18 31 Jan 2009 10:12
    speter
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Wg instrukcji enel
    spawarka ta jest wykonana w w I klasie ochronności i kabel przyłączeniowy jest 5-cio żyłowy.
    Przy metalowych wtyczkach mamy cztery styki L1,L2,L3, N w postaci "bolców" a zaciskiem PE jest metalowa obudowa wtyczki.
    Dlaczego uważasz że N jest na obudowie spawarki ?
    Rozkręć wtyczkę i zobacz ile żył ma kabel, może ktoś przerabiał i zrobił mostek N-PE w wtyczce.
    Przejrzyj instrukcje i schemat a wszystko się wyjaśni :wink:
  • #19 31 Jan 2009 11:12
    stanisław pawłowski
    Level 20  
    Po rozebraniu wtyczki i obudowy mam 4 przewody!!!! Kupiłem kabel 5 żyłowy i podłączę jak jest na schemacie Zastanawia mnie jedno spawarkę osobiście zakupiłem i nikt tego nie przerabiał tak było. Ja mam 4 przewody na schemacie, 5 Ale to nic zobaczymy w poniedziałek podłączę i dam znać!!! Tym czasem wielkie dzięki za fachowe wsparcie pozdrawiam
  • #20 07 Feb 2009 11:42
    kierbedz4
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    W spawarce Masz zabudowany wentylator pracujący na napięcie 230V i jego zasilanie występuje między fazą L1 a PEN.Ta spawarka była przystosowana do pracy gdzie w obwodzie nie pracowała różnicówka.Przy podłączeniu tej spawarki która ma pracować z różnicówką zamontuj listwę połączeniową wewnątrz obudowy spawarki.Jeden przewód zasilający wentylator L1 zostaw w spokoju.Drugi przewód zasilający wentylator przykręcony jest do korpusu spawarki wypnij i wepnij go pod zacisk listwy którą zabudowałeś i oznacz literą N .Do tego zacisku N z drugiej strony tego zacisku podłącz piąty przewód koloru niebieskiego nowo zakupionego kabla.Spawarka jest podłączona.Podłączenie wtyczki. Podłącz trzy fazy do wtyczki Pod zaciski we wtyczce L1 L2 L3 następnie przewód niebieski podłącz do bolca wtyczki z oznaczeniem N Przeód żółtozielony podłącz do bolca wtyczki z oznaczeniem PE Ten przewód musi być podłączony metalicznie z metalowym korpusem spawarki.
  Search 4 million + Products
Browse Products