Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino domowe By Pablo$ - moja konstrukcja

Pablo$ 26 Sty 2009 13:46 6387 12
  • Kino domowe By Pablo$ - moja konstrukcja

Witam :)

Jest to mój pierwszy temat na elektrodzie wiec proszę o wyrozumiałość. ;)
    Chciałem przedstawić wam efekt mojej pracy którym jest kino domowe.
    Od dłuższego czasu miałem chęć kupić sobie jakieś przyzwoite kino domowe , jednak mój budżet nie był za wysoki a w tym przedziale cenowym (ok.1000zł) myślę ze nie udało by mi się kupić czegoś dobrego dlatego przeglądając konstrukcje DIY na elektrodzie wpadłem na kolumny Wosza które mnie zainspirowały do budowy kolumn własnoręcznie. Wiem ze poleciałem trochę na łatwiznę ponieważ skopiowałem czyjeś kolumny ale chciałem zbudować kolumny dobrze przemyślane i dopracowane a wydaje mi się ze te takie są. Kolumny miały służyć jako przednie do kina domowego i służą .
    Satelity i subwoofer zrobiłem jakiś czas później aby uzupełnić kino.

Kolumny podłogowe:

Przetworniki jakie zastosowałem to:
    -sekcja niskotonowa TVM 2x ARN 18/05/4ohm połączone szeregowo, myślę że jak na ich cenę to graja naprawdę bardzo dobrze,
    -sekcja niskotonowa TVM ARV 104/03/8ohm również grają dobrze

Kolumny zostały zbudowane z płyty wiórowej 18mm łączonej na klej oraz skręcane konfirmatami oraz wkrętami do drzewa , wytłumione gąbka o grubości 2 cm, zaszpachlowane, wygładzone a następnie oklejone fornirem mahoń sapeli i polakierowane trzykrotnie lakierem (półmat).
    Zwrotnice jaką zastosowałem to 2d-12 STX wiem ze mogła by być lepsza ale na razie tylko na taką było mnie stać. ;)
    Kolumny typu bass refleks strojone na 35 Hz .
    Wymiary: wysokość 1000mm/szerokość 230mm/długość 278mm

Muszę przyznać że bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły grają pięknie ich bass jest dość szybki głęboki i nie brak jest średnich tonów, gwizdki też dobrze spełniają swoją role. Nie myślałem ze takie małe głosniki mogą zrobić taki hałas warto było poświęcić na nie tyle pieniędzy i czasu :)

koszty:
    głośniki niskotonowe - 156zł
    głośniki wysokotonowe - 90 zł
    płyty razem z przycięciem u stolarza - 70 zł
    fornir na wszystkie kolumny - ok.100zł
    zwrotnice - 50zł
    tunele br - dostałem za piwo ;)
    wkręty, konfirmaty, kleje,papiery ścierne, lakier,przewody itp. - ok.100zł
    Razem około 570 zł
    Satelity:

Przetworniki zastosowane do tych kolumn to TVM ARN 15/05/8ohm natomiast wysokotonowce były wymontowane z samochodu (VW Jetta) i o dziwo są 8 ohmowe grają bardzo ładnie ale z czasem zostaną wymienione na ARV 104/03/8 jak w kolumnach podłogowych .
    Projekt wziąłem z jakiegoś forum nie pamiętam dokładnie już jakiego.
    Kolumny te również są zbudowane z płyty wiórowej 18mm łączonej na klej i wkręty do drzewa, wytłumione gąbką 2cm , i jak kolumny podłogowe oklejone fornirem. Jeszcze nie posiadają zwrotnic ale zostaną one niedługo zamontowane.
    Wymiary: wysokość 310mm/szerokość 200mm/długość 270mm

Satelitki graja bardzo ładnie mimo iż brak w nich zwrotnic bass jak na takie głośniki jest bardzo przejrzysty średnich tonów również nie brakuje. Ogólnie z kolumn jestem bardzo zadowolony. :)

Koszty:
    głośniki niskotonowe - 90zł
    głośniki wysokotonowe - mam za darmo i nie wiem jaka jest ich wartość
    płyty wiórowe miałem
    kleje,papiery ścierne,wkręty,lakier itp. - ok. 30zł
    fornir został mi z wcześniejszych kolumn

Razem - ok. 120 zł

Subwoofer:

Głośnik jaki do niego zastosowałem to TVM 226/05/4ohm . Kolumna zbudowana również z płyty wiórowej 18mm łączonej na klej i wkręty do drzewa , wytłumiona gąbką 2cm w środku zrobiłem wzmocnienie ( w najszerszym miejscu), kolumna tak samo jak pozostałe wygładzona i oklejona takim samym fornirem. Na razie jest to subwoofer pasywny ale wzmacniacz do niego z filtrem aktywnym (TDA 7294) mam już zmontowany muszę go jeszcze tylko wmontować w panel i przykręcić do subwoofera. Gra dość dobrze ale myślę ze jest to za słaby głośnik do subwoofera.
    Wymiary: wysokość 400mm/szerokość 290mm/długość 420mm

Koszty:
    głośnik - 50 zł
    wzmacniacz ze wszystkimi częściami - 250zł
    tunel br - 8zł
    kleje,papiery ścierne,wkręty,lakier itp. - ok. 30zł
    fornir również miałem z wcześniejszych kolumn
    Razem- 340 zł
    Oto i one:

Kino domowe By Pablo$ - moja konstrukcja Kino domowe By Pablo$ - moja konstrukcja Kino domowe By Pablo$ - moja konstrukcja Kino domowe By Pablo$ - moja konstrukcja Kino domowe By Pablo$ - moja konstrukcja Kino domowe By Pablo$ - moja konstrukcja Kino domowe By Pablo$ - moja konstrukcja Kino domowe By Pablo$ - moja konstrukcja Kino domowe By Pablo$ - moja konstrukcja

Jeśli coś pominąłem lub ktoś chce o coś spytać proszę pisać postaram się odpowiedzieć
    :D
    Pozdrawiam
    Pablo$

Fajne!
  • #2 26 Sty 2009 15:03
    quniq
    Poziom 21  

A głośnik centralny? Z tv? Bardzo ładna konstrukcja, niech służy ;)

• #3 26 Sty 2009 15:25
    matias31
    Poziom 16  

Super konstrukcja jak za 1000zł to myślę ze ciężko jest coś fajnego kupić. Co do subwoofera niby ta tesla ma być do zamkniętej obudowy lecz (tak mi się zdaje) sub ma być do filmów to dobrze zrobiłeś ze jest b-r. Dlaczego uważasz ze ten głośnik jest za słaby na subwoofer?? Przy tda7294 jak dobrze pójdzie to jest to 70w a i głośnik ma 88dB nie jest źle. Nie słyszałem tego głośnika w akcji ale chyba i tak lepszy od stx22-120-xxx

• #4 26 Sty 2009 15:27
    Pablo$
    Poziom 9  

Niestety na razie mam brak funduszy aby dorobić centralny ;) No ale oczywiście dorobię go no i z czasem planuje kupić do tego wszystkiego jakiś przyzwoity amplituner :)
    matias31
    Mimo że w subwooferze jest br to jest zaklejony ;) ponieważ stwierdziłem ze w zamkniętej gra ładniej a co do samego głośnika to myślę ze jest on bardzo dobry ale do kolumn podłogowych :) moim zdaniem do subwoofera nie koniecznie.
    Pozdrawiam :)

• #5 26 Sty 2009 17:16
    Ścibioor 29
    Poziom 17  

Czym to wszystko napędzasz? Zastanawiałes sie może nad zmianą zwrotnicy?

Pozdrawiam.

• #6 27 Sty 2009 11:29
    pop6
    Poziom 15  

Powiem jedno ,nareszcie jakaś sensowna konstrukcja,postaraj się jeszcze o centralkę i koniecznie o" normalne" zwrotnice i będziesz miał naprawdę przyzwoity zestaw

• #7 27 Sty 2009 12:39
    Pablo$
    Poziom 9  

Co do zwrotnic to oczywiście zostaną wymienione na dedykowane pod ten konkretny zestaw głośników (kolumny podłogowe) natomiast te które teraz w nich są przełożę do satelit i myślę ze będzie dobrze. :) Natomiast co do tego jaką mają moc to myślę ze tak orientacyjnie mogę powiedzieć ze około: kolumny podłogowe 2x70 W, satelity 2x30 W, subwoofer 60 W (oczywiście podawana moja moc jest orientacyjna poprzez ich odsłuch a nie przez dodanie maksymalnej mocy każdego głośnika w kolumnie!).

A jeszcze chciałem zapytać bardziej doświadczonych forumowiczów jak mógł bym zrobić ekran do kolumny centralnej która bym zmontował na takich samych głośnikach jak satelity a niestety nie są to głośniki ekranowane i czy była by taka możliwość .
    Pozdrawiam :)
    Pablo$

• #8 27 Sty 2009 13:13
    pop6
    Poziom 15  

Ekranowanie ,najprościej co nie znaczy najlepiej przyklejając do magnesów to Link (WAŻNE:Tymi samymi biegunami tzn.odpychająco!!!!)

• #9 27 Sty 2009 13:16
    Pablo$
    Poziom 9  

A rozumiem a czy będzie miało to duży wpływ na efektywność głośnika ?

• #11 27 Sty 2009 13:34
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zamiast ARN 188 można było zrobić MTM na mniejszych ARN'ach (150) i do tego zamiast ARV dać SC10N8. Kolumny zagrały by o wiele lepiej pod każdym względem. Te same koszty i jest zaprojektowana do tego zestawu zwrotnica.
    Ładna stolarka, ale nie to jest najważniejsze. :idea:

• #12 26 Lut 2009 16:09
    pirpol
    Poziom 9  

Mam pytanie dotyczace skrzyń, a dokladnie FORNIRU. Prosze napisac czy mozna kupic tak duze kawalki tego materialu by nie bylo widac łączeń, oraz czy ten material jest na tyle elastyczny by zawinąć na wyfrezowanych rogach. Pozdrawiam świetna konstrukcja ;)

• #13 01 Mar 2009 18:39
    Pablo$
    Poziom 9  

A wiec tak ja kupiłem kawałki o długości 36cm X 250cm i nie musiał bym robić łączeń po bokach gdyby nie to ze zrobiłem zaokrąglenia na rogach kolumn. Fornir jest elastyczny po uprzednim jego delikatnym namoczeniu zewnętrznej strony ja robiłem to wilgotna gąbką:)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme