Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 31 Sty 2009 20:08
    Baszko
    Poziom 8  

Witam,
    Mam pytanie, posiadam w mieszkaniu aluminiową instalację. Mieszkanie mam przechodnie, jest tylko jeden korek, elektryka idzie wokół całego mieszkania. Obecnie szykuję jeden z pokoi by przetrwać remont całego mieszkania. Czy można podłączyć pod starą instalację aluminiową nową miedzianą z jednego pokoju?

• Pomocny post
    #2 31 Sty 2009 20:19
    Alien67
    Poziom 10  

Oczywiście można - jeśli instalacja aluminiowa jest w dobrym stanie. Proponuję tylko do połączeń miedzi z aluminium stosowac listwy zaciskowe a nie robic tego na tzw. skrętkę.
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Ps. Może jednak warto pomyślec także o remoncie instalacji elektryczne, jeśli remontowane jest całe mieszkanie

• Pomocny post
    #3 31 Sty 2009 20:20
    any56
    Poziom 39  

Możesz podłączyć (oczywiście z uwzględnieniem wymaganych przekrojów). Połączenie aluminium - miedź MUSISZ wykonać prze pomocy złączki (kostki).

• Pomocny post
    #4 31 Sty 2009 21:01
    HeSz
    Specjalista elektryk

Można jeszcze przy pomocy złączek zaciskowych ( tulejek) Al-Cu.
    Pozdrawiam.

• #5 31 Sty 2009 22:03
    Baszko
    Poziom 8  

Alien67 napisał:

Ps. Może jednak warto pomyślec także o remoncie instalacji elektryczne, jeśli remontowane jest całe mieszkanie

Instalacja elektryczna wymieniona będzie cała, tylko że chcę wymienić na raty, tzn najpierw w jedenym pokóju, a następnie w całym mieszkaniu.

• Pomocny post
    #6 31 Sty 2009 23:08
    jaga134
    Poziom 23  

Możesz to również zrobić po ocynowaniu przewodów miedzianych w miejscu skrętki,ale lepiej i taniej będzie poprzez zastosowanie kostki.

• Pomocny post
    #7 31 Sty 2009 23:27
    alpher
    Poziom 14  

any56 napisał:
    Możesz podłączyć (oczywiście z uwzględnieniem wymaganych przekrojów). Połączenie aluminium - miedź MUSISZ wykonać prze pomocy złączki (kostki).

I tu musze dodac swoje 3 grosze, to co kolega napisal jest nie tylko nie prawda ale wrecz niebezpieczne.
    Widzialem te "europejskie" zlaczki, toz to wiekszego badziewia nie ma chyba nawet w chinach.
    Temat mnie zainteresowal bo sam mam dom budowany w latach 70tych
    i ponad polowa instalacji to aluminium, i sam z tym walcze.
    Nie wiem jakie w Polsce reguluja to przepisy, ale tu za oceanem lacze aluminiowe przewody z miedzianymi TYLKO w ostatecznosci , i napewno nie za pomoca jakichkolwiek "kostek" z zaciskami srubowymi.
    Uzywam specjalnej pasty (niestety nie znam polskiej nazwy) smaruje sie
    to tym te aluminiowe przewody , skreca z miedzianymi i zakreca muretkami.
    Aluminium poza tym ze sie utlenia to dotego jest bardzo miekkie i wszelkie srubwe zaciski nie dostosowanie do alu to tylko prosba o klopoty.

• Pomocny post
    #8 01 Lut 2009 01:25
    tyton
    Poziom 16  

Witam.
    Złączka np. typu VAGO rozwiąże problem połączenia miedzi i aluminium.
    Pozdrawiam.

• #9 01 Lut 2009 08:49
    Baszko
    Poziom 8  

alpher napisał:
    any56 napisał:

Uzywam specjalnej pasty (niestety nie znam polskiej nazwy) smaruje sie
    to tym te aluminiowe przewody , skreca z miedzianymi i zakreca muretkami.
    Aluminium poza tym ze sie utlenia to dotego jest bardzo miekkie i wszelkie srubwe zaciski nie dostosowanie do alu to tylko prosba o klopoty.

Czy mógłbyś podać nazwę tej pasty??? Lub może link np. na ebay`u jeśli można ją tam dostać.

• Pomocny post
    #10 01 Lut 2009 18:17
    alpher
    Poziom 14  

Z nazwa to moga byc problemy , w "zargonie " elektrycznym mowi sie na to " Nolox".
    Ide po prostu do sklepu i mowie "dajcie mi tube Noloxu" i daja co tam akurat maja pod reka , ostatnio chyba bylo to cos "burundy" ale nazwy nie pamietam.
    To taka naogol szara mocno brudzaca pasta.

• Pomocny post
    #11 02 Lut 2009 09:14
    Alien67
    Poziom 10  

Moim zdaniem kolega Baszko nie powinien sobie zawracac głowy żadną pastą. Jest ona niezbędna przy łączeniu na skrętkę muretkami - sposób w Polsce nie najpopularniejszy. Łączenie na skrętkę AL i CU jest niedopuszczalne i z tym zgadza się większośc forumowiczów. Jakośc złączek jest na pewno różna, ale dostępne są bardzo dobre produkty jak np wspomniane VAGO. Nie negujmy rozwiązań europejskich - bo wszyscy je przez lata stosujemy z dobrym skutkiem.
    Przypominam że instalacja ma miec charakter tymczasowy (remont)
    Pozdrawiam

• #12 02 Lut 2009 17:40
    Baszko
    Poziom 8  

Witam,
    Wykonałem instalację na złączce VAGO, narazie instalacja nie jest zamontowana, chciałem zobaczyć czy nic nie będzie się dziać pod pełnym obciążeniem tzn 6 wejść podłączonych jednocześnie. Puki co wszytko gra, dziękuję Wszystkim za podpowiedzi. Pozdrawiam.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty