Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer pasywny na STX GDN 27-150-8-SS

wisnia_lwa 01 Lut 2009 15:10 4271 4
  • Witam wszystkich Użytkowników!

Jest to moja pierwsza konstrukcja, którą zamieszczam na tym portalu, ale nie pierwsza, którą wykonałem :) Powstała już ponad rok temu, więc niektóre dane będą w przybliżeniu, bo nie mam niestety projektu ani gotowego subwoofera u siebie.

Więc do rzeczy: czytałem na elektrodzie dużo opinii o głośnikach stx. Bardziej w ramach eksperymentu postanowiłem wykonać subwoofer pasywny na głośniku STX GDN 27-150-8-SS. Przetwornika chyba nie trzeba nikomu bliżej przedstawiać :)

Obudowa:

wykonana z płyty wiórowej 18 mm, skręcana wkrętami do płyt G-K i klejona wikolem. Front wykonany z kawałka deski jodłowej, malowany lakierem bezbarwnym, dwie warstwy. Reszta obudowy wykończona okleiną PCV oraz aluminiowymi kątownikami. wewnątrz wzmacniana metalowymi kątownikami (jednak nie polecam), wytłumiona watą bawełnianą.
    Nie pamiętam niestety dokładnych wymiarów obudowy i portu BR ale miała ona ok. 45 litrów, BR o średnicy wewnętrznej 6,8 cm (z symulacji wychodziło ok, ale to jednak trochę mało dla takiego głośnika) i długości ok. 17 cm, czyli wychodzi strojenie w okolicach 33 Hz. Głośnik filtrowany samą cewką.

Jak to gra?

Niestety nie mogę za wiele powiedzieć, bo testowałem tylko pod słabą Yamahą R-3. Odsłuch w pokoju 16 mkw. Membrana głośnika latała jak szalona (a wychylenia ten stx ma trochę :), a nie było jeszcze zbyt głośno). Ale nawet pod tym wzmacniaczem głośnik pokazał namiastkę swoich możliwości- niski bas i dosyć sporo mięska. O kontroli, ze względu na zastosowany wzmacniacz się nie wypowiem, bo jaka mogła być przy 35 watach mocy wzmacniacza?

Ile kosztuje taki interes?

Głośnik z przesyłką ok 100 zł
    Obudowa także ok 100 zł
    Cewkę do zwrotnicy posiadałem
    Razem: niewiele :) 200 zł

Wnioski

Dzięki konstrukcji zdobyłem zawsze jakieś kolejne, nowe doświadczenia, to chyba najważniejszy plus :) Sam przetwornik stx-a pod względem wykonania na pewno ok, w oczy rzuca się spore wychylenie, chciałbym to usłyszeć kiedyś pod lepszym wzmacniaczem :)

Subwoofer pasywny na STX GDN 27-150-8-SS Subwoofer pasywny na STX GDN 27-150-8-SS Subwoofer pasywny na STX GDN 27-150-8-SS

Fajne!
  • #2 02 Lut 2009 15:34
    izbic
    Poziom 28  

Jakis czas temu wymyśliłem suba na takim samym głośniku w takiej samej budzie i muszę stwierdzić, że jest troszkę za duża, owszem mięska masz pewnie dużo, ale to pewnie jedno wielkie "łuuuuuu łuuuu" myślę, że spokojnie można mu dać niecałe 40l. Wykonanie bardzo przyjemne i niespotykany kształt wśród domowych konstrukcji... Daj mu ze 120W co najmniej bo cewka pewnie niedługo będzie ci walić co bardzo częste jest w tym głośniku...Do kina w sam raz, do muzyki zdecydowanie się ten głośnik nie nadaje, a przynajmniej nie w tej obudowie. Pozdrawiam.

• #3 02 Lut 2009 16:44
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Nie miałem tego pod mocniejszym wzmacniaczem, ale tak jak izbic mówisz, do muzyki to jednak "za wolne" by pewnie było, myśle, że w zamkniętej by się lepiej sprawował.

• #4 02 Lut 2009 21:50
    Piotrek#G
    Poziom 21  

Subwoofer ogólnie robi bardzo dobre wrażenie. Całkiem starannie wykonany. To co można by zmienić to usunąć te aluminiowe narożniki i założyć z tyłu taką samą deskę jak z przodu - efekt byłby o wiele lepszy.
    Co do oryginalnego kształtu to jest całkiem dobry, jednak przy takiej powierzchni bocznych ścianek przydała by się grubsza płyta lub solidne wzmocnienia w środku.

• #5 02 Lut 2009 22:57
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Z drugą deską też może i byłoby ciekawie, bardziej symetrycznie, ale teraz bardziej odznacza się tył, ale to juz zależy od gustu, co kto lubi... :) a co do wzmocnień: fakt, przydałoby się przynajmniej jedną drewnianą beleczką połączyć boczne ścianki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME