Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stała czasowa - problem

pub21 01 Lut 2009 22:34 10759 4
  • #1 01 Lut 2009 22:34
    pub21
    Poziom 2  

no więc tak, na początku zaznaczę, że to że piszę tutaj oznacza, że chwytam się ostatniej deski ratunku. Jestem studentem ochrony srodowiska na politechnice i w tym roku mam jakiś opętany przedmiot - metrologia. Nie wiem jaki w tym związek z moim kierunkiem, ale jak widać mam problem z zaliczeniem. Jestem kompletnie zielony z jakiś układów, nic mi nie mówi skok czasowy, aproksymacja czy coś takiego. naszukałem się w goglach ale wszystkie odnośniki prowadzą tutaj, na to forum, dlatego też proszę o pomoc. Dla was (widzę, że są tu same nieprzeciętnie mądre osoby) pewnie będzie to śmieszne i jakieś dziwnie proste, ale ja wogole nie wiem o co chodzi. Generalnie chodzi o identyfikację dynamiki termometru. Wykonałem coś tam w laboratorium i mam jakieś tam wyniki. Teraz muszę w sprawozdaniu zawrzeć m.in.

1. policzyć skok czasowy
    2. aproksymacja (?)
    3. wyznaczyć stałą czasową metodą graficzną i analityczną

mam wykres, na którym są cztery pomiary. czyli mam rozumieć ze w metodzie graficznej coś z tego wykresu mam wyznaczyć. Proszę niech ktoś napisze cokolwiek mi o tych trzech rzeczach, czy coś policzy czy coś wytłumaczy, cokolwiek. na wtorek mam to oddac i jest lipa

stała czasowa - problem

Dodano po 1 [minuty]:

stała czasowa - problem

Dodano po 1 [minuty]:

P.S pewnie brakuje tutaj jakiś danych, ale jak coś potrzeba to piszcie i wyślę

• Pomocny post
    #2 01 Lut 2009 23:16
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Stała czasowa czyli czas przejscia z jednego stanu ustalonego w drugi stan ustalony, oczywiście przy podaniu sygnału wejściowego. Przyjmuje się ten czas na 3 do 5 stałych czasowych. Wykreśla się tak jak na rysunku, styczna na wysokości około 60 %. Z Twojego rysunku widać że największą stałą czasową (czyli jest najwolniejszy, najdłużej reaguje na zmiany) ma termometr zielony (czujnik z osłoną).
    na rysunku masz jak wyznaczyć stałą czasową. stała czasowa - problem

• #3 01 Lut 2009 23:34
    pub21
    Poziom 2  

dzieki za info z tą stałą czasową, teraz ją pojąłem :P przynajmniej graficznie tutaj, ale mam ją wyznaczyć analitycznie ze wzoru h(tau)=σ/σ(k)=1-e-(tau/T). No i z tego wzoru nic nie rozumiem. a moze jest na to jakiś inny wzór??

Na osi Y mam temperaturę po przeskalowaniu, czyli poprostu przyrost temperatury, ale wykres wygląda tak samo gdyby dać tam normalne temperatury. Tp=(przyrost-Tmin)/(Tmax-Tmin)

no a jeszcze jedno pytanie, w takim razie od czego zależy ta stała czasowa? W tym wypadku widocznie od tej osłony, czyli osłona poprostu opóźnia reakcję czujnika, czy dobrze rozumuje ?

• #4 01 Lut 2009 23:40
    Aleksander_01
    Poziom 39  

pub21 napisał:

no a jeszcze jedno pytanie, w takim razie od czego zależy ta stała czasowa? W tym wypadku widocznie od tej osłony, czyli osłona poprostu opóźnia reakcję czujnika, czy dobrze rozumuje ?

Tak. Stała czasowa zależy od konstrukcji i użytych elementów, a służy do określania szybkości danego urządzenia na zmiany parametrów mierzonych (wejściowych).

• Pomocny post
    #5 02 Lut 2009 00:03
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

pub21 napisał:
    dzieki za info z tą stałą czasową, teraz ją pojąłem :P przynajmniej graficznie tutaj, ale mam ją wyznaczyć analitycznie ze wzoru h(tau)=σ/σ(k)=1-e-(tau/T). No i z tego wzoru nic nie rozumiem. a moze jest na to jakiś inny wzór??
    Poczytaj TAM i choć dotyczy to zmiany napięcia na kondensatorze to jest to podobne równanie.

pub21 napisał:
    no a jeszcze jedno pytanie, w takim razie od czego zależy ta stała czasowa? W tym wypadku widocznie od tej osłony, czyli osłona po prostu opóźnia reakcję czujnika, czy dobrze rozumuje ?
    Proces nagrzewania/stygnięcia przedmiotów materialnych nie może być skokowy - natychmiastowa zmiana temperatury od jednej wartości do drugiej (w zerowym odstępie czasu) - ze względu na nagromadzoną w masie tego przedmiotu energię cieplną.
    Dlatego też wymiana ciepła, a prowadząca do zrównania temperatur, pomiędzy punktami przedmiotu (przedmiotów) materialnych musi na ten proces potrzebować czasu.
    Dla przewodnictwa cieplnego jest to proces bardzo złożony będący przedmiotem rozważań w termodynamice i do tego przedmiotu - gałęzi wiedzy - odsyłam po dalsze szczegóły.
    Analog z rozładowaniem kondensatora elektrycznego (o stałej wartości pojemności elektrycznej) w którym różnica potencjałów na jego okładkach odpowiada różnicy temperatur - czas jako zmienna niezależna jest tu i tam tą samą wielkością fizyczną - jest tu analogiem najprostszym.
    Analogiem opisanym za pomocą równania różniczkowego zwyczajnego pierwszego stopnia o ogólnym rozwiązaniu:
    y(t) = A•exp[-(t/τ)] + B, gdzie;
    t - czas, zmienna niezależna,
    y(t) - poszukiwane rozwiązanie ogólne (tu przebieg temperatury w czasie),
    τ - stała czasowa układu,
    A, B - stałe związane z warunkami brzegowymi, a ich wartości są przedmiotem poszukiwań dla rozwiązania szczególnego.

Pozdrawiam

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme