Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejne niezniszczalne paki na 2 x gds 30/30

daver11 02 Lut 2009 23:53 4227 15
  • Kolejne niezniszczalne paki na 2 x gds 30/30

Stworzyłem kolumny na 2x gds 30/30. Zaczołem je budowac rok temu. Wszystko sie opuźniło ze względu na pieniądze. Napędzam to eltronem 100u z wymienionymi gniazdami na jack (podstawa :D ). mam zamiar po urodzinach dodac do nich jakies wysokotonowe (tu prosze o doradzenie jakichs w cenie do 50 zł za 2 moga byc urzywane byle sprawne). Muszę obalić mit ze niema z nich totalnie basu. Bas jest i to dość mocny ale w wysoki tzn. powyzej 70 hz. Kolumny dobrze sie sprawują. Mam zamiar kiedys jak zarobie dorobic do nich subbas na stx 38/550.

Kolejne niezniszczalne paki na 2 x gds 30/30 Kolejne niezniszczalne paki na 2 x gds 30/30 Kolejne niezniszczalne paki na 2 x gds 30/30

a oto moje super pokrowce :D

Fajne!
  • #2 03 Lut 2009 09:06
    Zajac_
    Poziom 9  

No no ;]
    Widzę, że paczuszki jak moje ;D
    Jakie są ich wymiary i czy dawałeś tunele b-r?
    Wysokotonowe za 50 zł jedynie używki gdwt tonsila (możesz też kupić uszkodzone i zregenerować, zazwyczaj pali się cewka wiadomo :)), albo stx'y jak jak ja zrobiłem, ale wtedy musisz doliczyć koszt transportu(chyba ze masz blisko sklep z tymi głośnikami).
    Pozdrawiam!

• #3 03 Lut 2009 11:32
    daver11
    Poziom 12  

br niedawałem. Niechce mi sie ich teraz mierzyć ale mają 80l. Jedyne co pamietan to to ze mają 40 cm głebokości :D

• #4 03 Lut 2009 15:26
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

Fajne kolumny, daj jeszcze głośnik wysokotonowy , dodaj br . i będzie dobrze . z Br kolumny powinny mieć trochę więcej basu i zwiększy się wytrzymałość mechaniczna głośnika.

• #5 03 Lut 2009 16:30
    izbic
    Poziom 28  

Maciek Góźdź napisał:
    z Br kolumny powinny mieć trochę więcej basu i zwiększy się wytrzymałość mechaniczna głośnika.

co ty pierdzielisz za przeproszeniem? w zamkniętej obudowie wytrzymałość mocowa wzrasta w BR natomiast jest o wiele mniejsza.
    Moderowany przez joy_pl:

P.12

Co do kolumn to faktycznie brakuje wysokotonowego. Postaraj się dać jakąś tubke w przyszłości...używanego Tonsila kupisz za grosze na allegro. Zwrotnicę znajdziesz na forum:) Możesz też faktycznie poeksperymentować z BR, ale tak też pewnie jest OK.

• #6 03 Lut 2009 16:54
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

No moge sie mylić ale wyczytałem to na elektordzie . Właśnie w temacie z podobnymi kolumnami. jak sie myle to prosze mnie poprawić ..

• #7 03 Lut 2009 17:01
    540055
    Usunięty  
  • #8 03 Lut 2009 17:38
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

A od kiedy to w zamkniętej kolumnie zwiększa się wytrzymałość mocowa hmm?
    Po to stosuje się BR żeby przejął część pracy, jaką wykonuje głośnik i w ten sposób odciążył go mechanicznie. A co za tym idzie moc, jaką można dostarczyć do głośnika może być większa.

• #9 03 Lut 2009 17:45
    Zajac_
    Poziom 9  

W obudowie zamkniętej wytrzymałość jest mniejsza, jeżeli obudowa jest strojona powyżej fs głośnika. Jak masz jakaś kolumnę, albo subwoofer w domu z b-r to zatkaj go przy tej samej mocy podawanej przez wzmacniacz, a zobaczysz ze wychylenia membrany będą większe. Co za tym idzie wytrzymałość mocowa.
    Pozdrawiam!

• #10 03 Lut 2009 18:09
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Na wielu forach można sie spotkać z opinią, że obudowa zamknięta daje głośnikowi lepszą wytrzymałość mocową. Ale myśle, że może to przez to, że biorą pod uwagę optymalnie policzoną dla danego głośnika obudowę closed, a ta będzie mniejsza niż obudowa BR. W wypadku tych samych objętości obudowy, BR daje większą wytrzymałość.
    W wypadku tej konstrukcji Bass-reflex byłby na miejscu.

• #11 03 Lut 2009 18:17
    joy_pl

Prawda, ale nie do końca.
    Oto przypadkowy głośnik w BR 24L(niebieski) i w zamkniętej 8L (żółty)

• #12 03 Lut 2009 18:30
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

No na pewno zależy to głównie od parametrów samego przetwornika, a też jeszcze inna sprawa jak symulacje wypadną w rzeczywistości....

• #13 03 Lut 2009 18:39
    joy_pl

Oczywiście. Zależy to też od innych czynników np. wytłumienia, czym większe tym wytrzymałoś mniejsza...

• #14 03 Lut 2009 23:34
    daver11
    Poziom 12  

Po urodzinach czyli koło 16 bedzie wysokotonowy, a br jakie dać :?: :?: :?:

• #15 03 Lut 2009 23:39
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

Myślę że strojenie 60-70hz było by dobre

• #16 04 Lut 2009 13:16
    tomaszo

Wytrzymalosc mocowa zalezy od wielu czynnikow.
    BR, czyli rezonator Helmholtza, bedzie wymuszal wykorzystanie takze tylnej strony membrany, zwieksza sie obciazenie membrany powietrzem, za tym idzie "zwiekszenie" Sd i Vd - ale TYLKO dla dosc waskiego pasma czestotliwosci. Zauwazcie, ze spadek efektywnosci ponizej F3 dla BR jest z nachyleniem (przewaznie ale zaleznie od wielu czynnikow) 12 dB na oktawe, obudowa zamknieta ma znacznie mniej, w teorii 6 dB na oktawe. Po stromosci spadku efektywnosci czesto "odczytuje" sie jak dobra jest odpowiedz impulsowa, jesli BR ustawimy wymuszajac maksymalnie niskie zejscie w nieco wiekszej objetosci niz wartosc optymalna, to spadek bedzie bardziej stromy, odpowiedz glosnika wolniejsza. Przewaznie wtedy wystapi "siodlo" na charakterystyce wytrzymalosci mocowej kilkanascie - paredziesiat Hz powyzej strojenia.

Glosniki estradowe nie sa przewidziane do pracy przy zbyt niskich czestotliwosciach, wiec BR jest jak najbardziej wskazany. Uzyskujemy duzy zysk efektywnosci (umowne 3dB ale to zalezy od Qts, obj. ekwiwalentnej i Fs w danej obudowie) przy czym odpowiedz glosnika nie zwalnia przewaznie bardzo drastycznie. Jednak taki glosnik bedzie wymagal filtracji, czyli odciecia czestotliwosci nizszych niz takie, przy ktorych jeszcze nie przekraczamy wychylenia Xlim plus "rezerwa jeszcze bez przesteru" ustalajac dana moc, ktora ma byc ciagle dostarczana i przetwarzana przez zestaw.

Jednak jesli budujemy subwoofer, ktory bedzie korygowany elektronicznie i chcemy uzyskac rowna linie char. przenoszenia zaczynajac z umownym spadkiem 3dB przy np. 20Hz - to wtedy obudowa zamknieta zapewni lepsze mozliwosci wytrzymalosci mocowej niz BR. Trzeba bedzie (przewaznie eksponencjalnie czyli na skali logarytmicznej suwakow EQ - liniowo) obnizac poziomy dla czestotliwosci wyzszych, niejako odbiciem lustrzanym naturalnego spadku efektywnosci przetwazania glosnika w danej obudowie, zeby zalozona liniowosc utrzymac. Jednym slowem ladujemy takie PD1850 i ograniczamy go w ten wlasnie sposob, dla 20 Hz przy 100 litrach netto uzyskujemy jakies (a nie wiem, nie chce mi sie sprawdzac) pewnie cos kolo 85dB z wata i wlasnie taka efektywnosc winnismy utrzymac do tych 200Hz (sam glosnik bedzie mial przy 100Hz 99dB z wata). Mamy wiec tylko taka efektywnosc i dany skok pojemnosciowy, natezenia wykastrowane ale rowne od ustalonych 20Hz. Tak tez sie robi (patrz Servo15). Przy tym bedzie ona (wytrz. mocowa) wzrastala w kierunku wyzszych czestotliwosci bez zadnych perturbacji, jakie wprowadziloby zastosowanie BR.

Najogolniej w zastosowaniach estradowych - w przypadku takich glosnikow jak te moze to i niewiele by dalo, ale napewno ten "kopiacy" bas bylby jeszcze bardziej kopiacy, gdyby dac im BR dostrojony do okolo 50 Hz, moze i nawet do 60Hz. Nalezaloby ciac je wtedy dosc stromo ponizej, powiedzmy, 40Hz lub nawet i 45Hz, ale zysk bedzie napewno.

Dzisiaj w rejonie samych basowych konstrukcji stosuje sie sporo kobinacji krotkich tub z BR, roznego rodzaju modyfikowanych BP lub czystych tub - ale malo kto ustawia takie konstrukcje do pracy z czestotliwosciami ponizej 40Hz, co juz samo z siebie jest rzadkoscia. Przewaznie pracuja od 48 Hz lub nawet i wyzej - bo tak naprawde bas, ktory "kopie i ktory odczuwamy cialem" to 60 - 80Hz, wszystko ponizej 50 Hz zaczyna byc wiatrem i trzesieniem nogawkami ale nie cialkami. Poza tym jest roznica w odbieraniu basu - juz widze miny mlodych i rzadnych 20Hz :D (jak to, tylko od 50Hz?) - jesli mamy natezenia rzedu 130 dB to takie 50 Hz, wierzcie, wydaje sie byc przepastna glebia. Co innego jesli nie przekraczamy 105dB... Takze przewaznie " ale zajebiscie niska stopa na koncercie" nie siega ponizej 45Hz. Bo tam juz zapewne paki sa ciete.

Aha, wytlumienie - wytlumienie ma za zadanie spowalniac fale powodujac, ze gosnik "widzi" wieksza objetosc, niz rzeczywiscie wskazuja na to wymiary pudelka. Pomijam aspekt rzeczwistego wytlumiania srednicy i wysokich promieniowanych przes np. taki GDS do obudowy, mowie o samym basie, czyli ponizej 100Hz. Tlumienie gabka, wata, tesciowa, gazetami itd. nie zmniejszy i praktycznie nie wplynie na energie czestotliwosci ponizej 100Hz wypromieniowanych w pudlo... Sa za niskie i nie takimi rzeczami daja sie jakos tlumic. Po prostu glosnik bedzie pracowal "jakby w nieco innej objetosci" i stad wplyw na wytrzymalosc mocowa tez jakis bedzie, ale nie oczekujcie, ze duzy.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme