Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik ruchu - najtańszy system sterowania oświetleniem

albert1972 03 Lut 2009 18:23 2753 0
  • #1 03 Lut 2009 18:23
    albert1972
    Poziom 8  

Kupiłem zwykły najtańszy czujnik ruchu PIR. Jednak szybko odkryłem że ten czujnik reaguje też na ciepłe powietrze po uruchomieniu CO (centralnego ogrzewania) lub przemieszczania się innego ciepłego powietrza na schodach. Chodzi o to że jak ktoś otworzy w zimie drzwi wejściowe do domu, to powietrze zachowuje się jak dym w kominie czyli ciepłe unosi się do góry. Na zewnątrz np -5 stopni - w domu +25 stopni i mamy na klatce schodowej "cug" jak w kominie. Dla czujnika ruchu PIR jest to interpretowane jako ruch.
    Wnerwiony niepowodzeniem wywaliłem z czujnika PIR - element PIR. Zależało mi żeby czujnik nie włączał mi niepotrzebnie światła.
    Po wywaleniu elementu PIR, w miejsca wlutowania jego nóżek, wlutowałem trzy kable (nóżki też miał trzy). Ponownie odkryłem że te kable to 2x +8V i jeden to masa. Doczytałem że to układ rozładowywania i ładowania kondensatorów. ( w czujniku ruchu PIR wbudowano układ czasowy i układ zmierzchowy na których bardzo mi zależało bo za "psi grosz" mam wszystko co do sterowania światłem na klatce schodowej jest mi potrzebne. Kupiłem więc samochodowy ultradźwiękowy czujnik ruchu. Działa tak że po wykryciu ruchu, podaje masę przez 0,8 sekundy. Mocne toto na tyle by zasilić przekaźnik. Za pomocą wspomnianego przekaźnika, uruchamianego przez ultradźwiękowy czujnik ruchu, zwieram masę przewodów z wspomnianego elementu PIR, rozładowując lub lądując - (tego jeszcze nie wiem), odpowiedzialny za czas świecenia kondensator. I układ taki działa perfekcyjnie!!!
    Wykrywa ruch, ma nastawialny czas świecenia (załączania przekaźnika) i do tego zmierzchówkę!

Pozostał tylko jeden problem.

Ultradźwiękowy czujnik ruchu podaje impuls - masę przez 0,8 sekundy. Póki masy nie rozłączy póty nie wzbudza elektroniki czujnika ruchu PIR.

Tu mam prośbę o pomoc czy radę. Jak toto zmusić by krócej podawało masę? Podejżewam że w tym ultradźwiękowym też jakiś kondensator odpowiada za czas podawania masy rozładowywany przez jakiś rezystor. Nie chciałbym jednak w niego ingerować bo toto jest miniaturowe i nie wiem czy poradzę sobie w lutowaniu. A może to jego procek ma taki program? Tak czy siak dupa zbita. Ale może można zrobić jakiś układ który po podaniu mu 12V włącza przekaźnik tylko na 0,1 sekundy?

Pomóżcie jakoś bo o ile jak chińczyk umie kopiować i przerabiać gotowce to już na własny projekt brakuje mi wiedzy i umiejętności...

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme