Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Skrzynia automatyczna czy manualna? Wasze opinie.

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Skrzynia automatyczna czy manualna? Wasze opinie.
Autor
Wiadomość
wowka
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bombay

Post#1 Post autora tematu 11 Lut 2009 00:03   

Skrzynia automatyczna czy manualna? Wasze opinie.

Mam do Was takie pytanie odnośnie samochodów.
Jaki typ skrzyni wolicie, automatyczną czy manualną?

Pytanie zadaje z czystej ciekawości, mam nadzieję, że nikomu nie przeszkadza, że jest to topic w sumie mało związany z tym forum (elektronika), jednak jest to dział "ogólnie" więc takie pytanie jakby nie patrzeć o pierdołach i/lub gustach nie będzie tutaj niewłaściwe.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Lut 2009 00:03   

Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Hożuf

Post#2 11 Lut 2009 00:09   

Re: Skrzynia automatyczna czy manualna ? Wasze opinie.

Dla żony WYŁĄCZNIE AUTOMATYCZNA.
Zwraca się po pierwszym roku jeżdżenia.
Powrót do góry

Chris_W
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Siedlce

Post#3 11 Lut 2009 07:42   

Dla żony wyłącznie tramwaj/autobus. Dla męża - raczej manualna.
Powrót do góry

knivre
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Wroclaw

Post#4 11 Lut 2009 07:51   

to zależy czy lubisz jeździć czy potrzebujesz tylko środka transportu....

jazda automatem w korkach jest wygodniejsza... Ale automatyczne skrzynie (poza multitronic) zabierają cały FUN z jazdy. wiec jak lubisz jeździć to tylko manual
Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Hożuf

Post#5 11 Lut 2009 10:41   

Chris_W !
Żona niestety nie ma prawa jazdy ani na tramwaj, ani na autobus, a na samochód ma ...

A korki to jest główna część zawartości ulic w Polsce.
Powrót do góry

Stary1952
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Podkarpacie

Post#6 11 Lut 2009 14:46   

Od wielu lat jeżdżę samochodem z manualną skrzynią biegów , ostatnio dosyć dużo jeżdżę ( nie swoim ) samochodem z automatem i coraz bardziej jestem przekonany o jej wyższości . Wniosek jest taki , niedługo będę zmieniał samochód i na pewno kupię z automatem . :D
Pozdrawiam .
Powrót do góry

wowka
Poziom 21
Poziom 21

Post#7 Post autora tematu 11 Lut 2009 15:44   

Rzuuf napisał:
Dla żony WYŁĄCZNIE AUTOMATYCZNA.
Zwraca się po pierwszym roku jeżdżenia.

Ciekawa sprawa hehe ;]

knivre napisał:
jazda automatem w korkach jest wygodniejsza... Ale automatyczne skrzynie (poza multitronic) zabierają cały FUN z jazdy. wiec jak lubisz jeździć to tylko manual

Nie wydaje mi sie, tryb spotrowy i kickdown to calkiem fajna sprawa, fakt ze automatem ciezko zrobic palenie gumy, ale i tak 99% kierowcow tego nie robi. Pozatym dla mnie "FUN z jazdy" zaczyna sie przy silnikach od 160KM i tylnym napedzie, przy slabszych silnikach to zaden Fun
Powrót do góry

tino2003
Moderator - GSM
Moderator - GSM

Miasto: Podkarpacie

Post#8 12 Lut 2009 10:53   

wowka napisał:
"FUN z jazdy" zaczyna sie przy silnikach od 160K

160KM to nie wszystko, ważna jest przecież masa auta ;)
Mam obecnie w jednym z aut 210KM i wierz mi, że większy FUN mogę uzyskać w aucie gdzie mam tylko 115KM ;)

Co do automatu to dużo ludzi się przekonuje do tego typu przekładni, ale ja osobiście jestem zwolennikiem manuala.
Powrót do góry

Roli
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Cz-wa

Post#9 12 Lut 2009 13:31   

Jestem zagorzałym zwolennikiem manuala, jak dla mnie same plusy żadnych minusów, jednakże robiąc trasę zakopane - włocławek w 12h w majowy długi weekend miałem go go dosyć, noga mnie bolała od naciskania sprzęgła co 20 sekund i miałem go już dosyć. Jeździłem mocnymi jak i słabymi autami z automatami i wiem że jest to ogromny komfort i w trasie i w korkach/mieście. Nowoczesne automaty bardzo szybko zmieniają biegi, dają odpowiedni między gaz przy redukcji, etc i właśnie dlatego kolejny mój samochód będzie z automatem, poza olejem skrzynie te są bez obsługowe. Słyszałem kiedyś opinie że jak już pojeździsz automatem to nie zamienisz go na manuala - to chyba jest prawda ;)
Powrót do góry

wowka
Poziom 21
Poziom 21

Post#10 Post autora tematu 12 Lut 2009 17:00   

Roli napisał:
Słyszałem kiedyś opinie że jak już pojeździsz automatem to nie zamienisz go na manuala - to chyba jest prawda ;)

I jest to prawda, z tym ze takie auto trzeba miec na wlasnosc bo jak ktos sie tylko przejedzie automatem a ma manuala to w mysl zasady ze kazdy swoje chwali, powie ze mu sie automatem zle lub dobrze jezdzi ale nadal bedzie bardziej za manualem gdy ktoś sie o zdanie zapyta.

Osobiscie mialem 3 auta, pierwsze manual, drugie automat i teraz znowu manual. Auto z automatem bylem zmuszony sprzedac z pewnych powodow a te obecne kupiłem z przymusu żeby mieć czym jezdzić, pozatym cena byla okazyjna.

Obecnie jak wsiadam do auta i musze nim jechać to czuje sie jakbym to robil za karę, nigdy więcej manuala, mam ochote sie go jak najszybciej pozbyć, niech komu innemu wydaje sie że jest w siódmym niebie bo biegi recznie zmienia. I nie jest to zaden samochod sportowy tylko rodzinne kombi.

Z tego co z ludzmi rozmawialem to najwiekszymi przeciwnikami automatow sa ci ktorzy nigdy nimi nie jezdzili, a nawet nie mieli okazji przejechac sie jako pasazer, ze to dla kobiet (tu troche racji jest :) ) ze auto malo dynamiczne i zle sie wyprzedza (chociaz nie maja pojecia co to kickdown i tryb sportowy)
Kolejny argument to ze automat muli i nie da sie nim sportowo jezdzic, a najlepsze bylo zdziwienie znajomych jak przy 50km/h przy kickdownie na zakrecie dupa zaczynala bokiem isc

Z prawie rocznego jezdzenia automatem mam taka opinie

zalety:

- brak mieszania wajcha, szczegolnie po miescie - jest to niezrozumialy argument dla ludzi ktorzy nigdy automatem nie jezdzili i zmienianie biegow recznie wydaje im sie naturalne, to takie samo zjawisko jak ktos jezdzil cale zycie samochodem bez wspomagania kierownicy

- Wieksza koncentracja uwagi na drodze, szczegolnie zakrety i krzyzowki w miescie- wydaje sie ze w manualu niby biegi sie zmienia "automatycznie" i odruchowo jednak tak sie tylko wydaje

- brak szarpania przy zmianie biegów - manualem tez nie czuc szarpania jednak przy malo wprawnym kierowcy roznie to bywa, pozatym nie zawsze uda sie tak sprzeglo puscic zeby nie czuc szarpniecia

- ruszanie pod gorke, szczegolnie na krzyzowkach staje sie przyjemnoscia, zadnego zaciagania recznego, nie zdarzy sie ze silnik zgasnie albo auto cofnie sie do tylu

- w czasie jazdy bez przeszkod mozesz wypic pepsi, zjesc hamburgera itp.

- holowanie kogos jest plynnie i bez szarpniec

- w zadnym wypadku nie ma mozliwosci "zaduszenia" silnika, co czesto zdarza sie wbrew pozorom nie tylko kobietom

wady:

- Automat jest dosc skomplikowany wiec ryzyko awarii wieksze

- straty w sprzegle hydrokinetycznym, na naped pompy itp - czyli czesc mocy idzie na grzanie atmosfery wiec zuzycie paliwa tez rosnie

- trzeba dbac o rozrusznik i akumulator bo na pycha nie odpali

- koniecznosc wymiany oleju i filtra co jakis czas
Powrót do góry

Taenia_Saginata
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kraków/Tarnów/Leiden/Noordwijk

Post#11 12 Lut 2009 17:20   

wowka napisał:

- Wieksza koncentracja uwagi na drodze, szczegolnie zakrety i krzyzowki w miescie- wydaje sie ze w manualu niby biegi sie zmienia "automatycznie" i odruchowo jednak tak sie tylko wydaje

wowka napisał:

- w czasie jazdy bez przeszkod mozesz wypic pepsi, zjesc hamburgera itp.

Jak ktos nie umie zmieniac biegow bez utraty koncentracji na drodze to ja bym wolal zeby taka osoba nie jadla hamburgerow w czasie jazdy. Tam sie tyle niespodziewanych rzeczy moze zdarzyc. Tu sie ogorek wyslizgnie, tam majonez kapnie, tu sie ugryzie kawalek papieru.

A ja lubie manuala bo lubie przelaczniki, dzwigienki, wyswietlacze, pokretla, suwaki, przyciski, wskazowki itp.
Powrót do góry

Dar.El
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#12 12 Lut 2009 18:30   

Witam
Jeździłem kiedyś Syreną 105, i tylko ja potrafiłem przełączać biegi :D . Później duży Fiat, Polonez, też manualne :D . Teraz jeżdżę automatem i jestem z tego zadowolony. Jak dla kogoś jazda samochodem jest sama w sobie przyjemnością, to i przełączanie biegów też. Jeżeli ma się samochód do szybkiego przemieszczania, wygodniej mieć automat.
Powrót do góry

Elektrooonik
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Siedlce/Warszawa

Post#13 13 Lut 2009 02:07   

Tylko skrzynia manualna.
Przy minimalnym nawet doświadczeniu za kierownicą biegi zmienia się automatycznie praktycznie bez udziału świadomości.

Czytałem ostatnio artykuł o kradzieży auta w stanach, złodzieje poradzili sobie z zabezpieczeniami, zapłonem tylko nie potrafili odjechać bo samochód miał skrzynie manualną a w stanach to taka ciekawostka jak u nas skrzynia automatyczna.

Nie wiem jak szanowni koledzy z forum ale dla mnie to czysta przyjemność zmiana biegów :) Zwłaszcza przy przyśpieszaniu na pustej drodze.
Powrót do góry

joy_pl
Admin grupy DIY
Admin grupy DIY

Miasto: Cierpice

Post#14 13 Lut 2009 03:45   

Elektrooonik napisał:

Nie wiem jak szanowni koledzy z forum ale dla mnie to czysta przyjemność zmiana biegów :) Zwłaszcza przy przyśpieszaniu na pustej drodze.
Tak... Szczególnie wkręcanie silnika na wysokie obroty... Skrzynia automatyczna czy manualna? Wasze opinie.
Powrót do góry

dolar666
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Sandomierz

Post#15 13 Lut 2009 10:46   

Jak Cię stać to automat jeździłem przez pewien czas autem znajomego w automacie, naprawdę na długie trasy rewelacja tylko musi mieć spory silnik aby płynnie pracować a nie mieszać biegami co chwilę.

Minusów niestety też ma kilka:
- większe spalanie
- na początku dziwnie z dwoma pedałami
- w zimie ciężko mi się jeździło, jak koła traciły przyczepność skrzynia głupiała (samochód bez ESP)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lut 2009 10:46   

Powrót do góry

arturkura
Poziom 2
Poziom 2

Post#16 15 Lut 2009 20:22   

TYLKO MANUAL!!! niezależnie od silnika, wprawny kierowca więcej wyciągnie z silnika na manualnej skrzyni!!
Powrót do góry

paw789
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Szczecin

Post#17 15 Lut 2009 20:34   

Jestem zwolennikiem manuala. Lubię jeździc samochodeml, zmaina biegów to dla mnie przyjemnośc, szczególnie przy rozpędzaniu do większych prędkości.
Powrót do góry

WMichał
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Ostrów Wielkopolski

Post#18 15 Lut 2009 20:37   

Tylko manualna, większa frajda z jazdy.
Powrót do góry

andrzej lukaszewicz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Mszczonów

Post#19 15 Lut 2009 21:21   

Jak u nas samochód przestanie być luksusem- co na każdej chwili przypominają nam o tym różne urzędy ( ekstra opłaty, akcyzy itp) tylko zwykłym normalnym przedmiotem do przemieszczania i motoryzacja praktyczna bedzie miała 80-100-letnia historię też będziemy jeździli w 90% automatami.

W USA samochód ma sie prowadzić jedną ręką i jedną nogą, a mnie dziwi, że w nowoczesnym aucie , gdzie jest mnóstwo układów wspomagania, systemów kontroli trakcji, hamowania, czujników deszczu, zasypiania, i niewiadomo jeszcze czego - mam nagle z uporem maniaka zmieniać ręcznie przełożenia skrzynki prędkości , która jest zastosowana dlatego, że napęd (silnik)jest niedoskonały i nie zapewnia odpowiedniego momentu obrotowego przy danej prędkości.

Wszystko to jest ciągniętą z uporem maniaka przyjętą konwencją- bo tak sie robi od lat i poprawiamy to pomimo, ze jest to ślepa uliczka.

To samo by było np z papierosami- teraz są legalne, bo są od zawsze, ale gdyby dziś ktoś je wprowadził to skończyłby w pierdlu- bo wiadomo są niedobre, szkodliwe itd.

Przecież sa automaty o cechach godzących obydwie strony- dwusprzęgłowe w pełni zautomatyzowane skrzynie "klasyczne"np DSG ( choć daleko im do tych zwykłych), które przełączają bieg w 20ms.
Nie ma zwiększonego zużycia paliwa, opóźnienia przy kick down'ie i jest możliwość zmiany "ręcznej".

A co do porównania popularnych manuali z klasycznymi automatami ze sprzęgłem homokinetycznym, to te drugie tanięją (dostępnośc i ceny serwisu), a klasyczne rozwiązania drożeją: wiecie ile kosztuję kompletne sprzęgło + koło dwumasowe w droższym aucie - tyle ile remont popularnego automatu.

Osobiście mam dwa automaty i to stare, a wcale nie ma z nimi takich problemów jak piszą niektóży, a do mojego 23-letniego scorpio uzywany automat w dobrym stanie kosztuje 500-1000zł- tyle co rozrusznik, albo moduł zapłonowy do audi 2.8.

oczywiście do auta typu GTI nie chciałbym automatu- bo wiadomo dlaczego..
Jak widać sa dwie szkoły : falenicka i otwocka...

Dodano po 9 [minuty]:

Manual jest ok jeśli jeździ się dla frajdy-najlepiej na torze, ale jest udreką dla zawodowo jeżdżących, szczególnie po mieście i wszechobecnie zakorkowanych drogach.
Ostatno rozmawiałem ze znajomym króry kupił sobie sprintera w automacie i powiedział mi, że tyle lat żył w niewiedzy.... , ze tak wygodnie można poruszać się pojazdem użytkowym. I za 2 litry/100km ropuchy większego spalania nie zmieni zdania- warto!
Powrót do góry

Tomek331
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Elbląg

Post#20 15 Lut 2009 21:52   

Ja wam powiem, że mam samochód i z automatem i manualem. Automat to Ford mondeo 1.8 115KM "checzbek" czy jakoś tak a drugi to Passat kombi 1.8 chyba z 90KM i różnice są takie, że w passacie zmieniam biegi już kiedy silnik osiągnie 2000 obrotów, w automacie zmienia się kiedy osiągnie już 2500obr czy nawet więcej aby dobrze przyspieszyć w mieście, na trase jadę częsciej manualem, wyprzedzanie itp - 100% kontrola, w automacie jak wbija się ten gaz to jednak trzeba odczekać na redukcję, ale korki czy coś to wypas, w lato upał jak cholera, wracałem z Nowego Dworu Gdańskiego i przez 4 godziny stałem w korku a silnik chodził, nawet nie kładłem nogi na gaz żeby przyspieszyć taka była jazda a co chwila komuś z pod maski dymiło a u mnie temp silnika w normie. Także tu przykład, że automat jest na +, a i w zime na lodzie też łatwiej manewrować. Manual to żadko używam, w mieście za dużo zmieniania biegów, chociaż zmieniam już z nałogu nie patrząc na prędkościomierz ani obrotomierz :D Lecz jednak znacznie mniejsze jest zużycie paliwa, oraz można holować przez całą Polskę bez obaw, że coś może się stać ze skrzynią. Automat jednozniacznie wygrywa jeżeli chodzi o wygodę.
Powrót do góry

arekb81
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Gdańsk

Post#21 15 Lut 2009 23:02   

Kierowca autobusu miejskiego udzieli jednoznacznej odpowiedzi - automat. :)
Osobiście miałem okazję trochę pojeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów i stwierdziłem, że następne auto będzie z automatem, jeśli będę miał możliwość wyboru. Jedzie się płynnie i nie trzeba po mieście co chwila machać drążkiem zmiany biegów.
Powrót do góry

wowka
Poziom 21
Poziom 21

Post#22 Post autora tematu 15 Lut 2009 23:35   

arturkura napisał:
TYLKO MANUAL!!! niezależnie od silnika, wprawny kierowca więcej wyciągnie z silnika na manualnej skrzyni!!

Typowa gadka ludzi którzy nigdy automatem nie jechali, na dodatek biegi zmieniają przy średnio 2000rpm bo im silnika szkoda piłować, i rzadko kiedy wogule silnik ponad 4000rpm wkręcą, nawet przy wyprzedzaniu, bo niby poco. Tak mój ojciec jezdzi, juz emeryt, a takze koledzy z pracy których średnia wieku to okolo 40 lat.

WMichał napisał:
Tylko manualna, większa frajda z jazdy.

Z tym ze wiekszosc ludzi jezdzi średniej wielkosci autami z malymi mocami (silniki typu 1600,1800, i reszta tdi ktorych przyspieszenie do 100km/h to 10 sekund wzwyż) wiec o frajdzie z jazdy zabardzo nie moze byc mowy. Frajda z jazy to male auto z duza moca lub jeszcze wieksze auto z jeszcze wieksza moca. Wiekszosc ludzi patrzy na male spalanie a nie frajde z jazdy, a jednego z drugim chyba nie da sie pogodzić. Ciekawe że ci co maja taka frajde z jazdy, przynajmniej wiekszosc nie potrafi nawet na recznym na sniegu zawrocic, juz nie wspomne zeby pare metrow samochodem bokiem po zasniezonej drodze przejechac. Mlodzi ludzie po zakupie samochodu typu golf 3 1,9tdi 90KM na sile wmawiaja sobie ze jazda takim autem to frajda, frajda to moze byc golf 3 2,8vr6, tylko te spalanie i oplaty...

Kolega andrzej lukaszewicz ma tutaj racje, bo poco wam wspomaganie kierownicy (w polonezach nie bylo), przeciez bez tego tez da sie jezdzic, wspomaganie hamulca tez nie potrzebne, a poco zapalanie silnika w stacyjce ? w maluchu nie bylo i bylo dobrze, centralny zamek tez nie potrzebny, tak samo jak elektryczne szyby, lusterka i podgrzewane fotele. Poco też klimatyzacja, przeciez mozna okno otworzyc. Ciekawe kiedy ludzie zrozumieja ze z wyposarzenia w normalnym rodzinnym, dostawczym, uzytkowym, NIE sportowym aucie to na pierwszym miejscu powinno byc wspomaganie kierownicy (o hamulcu nie wspominam bo to juz standard od lat) i automat, a reszta typu szyby elektryczne i inne bajery wymienione wyzej sa mniej ważne.

Ale jak na razie to lepiej sie nasmiewac ze automatem to nawet malpa pojedzie, ze to dla bab, ze dla leniwych amerykanow ktorzy jak niektorzy twierdza - nie sa w stanie sie nauczyc manualem jezdzic bo to zbyt skomplikowana czynnosc, ale jak to u Polaków bywa lepiej sie ponaśmiewać z innych i nauczyć machać drążkiem biegów w ta i z powrotem i byc dumnym ze Polak potrafi a Amerykanin nie, bo poco komu postep technologiczny w postaci takiego urządzenia jak automatyczna skrzynia biegow, w koncu lepiej sobie i innym wmowic ze manual lepszy, bo w salonie o wiele tanszy w zakupie i serwisowac nie trzeba
Powrót do góry

michal.rogaczewski
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Słupca

Post#23 15 Lut 2009 23:44   

O samochodach się nie wypowiem, nie jeżdżę jeszcze. Ale w motocyklach różnych wymiarów, jeździłem od 50ccm do 600ccm (Honda CBR 600, niestety tylko parę h :/) i mówię ręczna !! (właściwie to nożna :P) o ile przy 50ccm to właściwie za dużej różnicy nie ma ale szkoda by mi było jechać czymś większym z automatem :/ nie ma porównania wogóle
Powrót do góry

andrzej lukaszewicz
Poziom 23
Poziom 23

Post#24 16 Lut 2009 09:15   

Smiejecie się , że jakiś głąb złodziej nie umiał odjechać manualem , a ja widzę, ze to 80% ludzi któży jeżdżą manualami nie umie nawet ruszyć automatem.
Sprawdzone praktycznie na wielu osobach , które namawiałem na jazdę próbną automatem i z reguły... klapa. Tylko moja żona wsiadła do auta z automatem i...pojechała bez żadnego hampla lewą nogą.

Kiedyś 10 lat temu kolega powiedział mi , że jak raz sprubujesz automata to innego nie będziesz chciał i przyznaję całkowitą rację...
Warunek jest taki , że auto powinno mieć odpowiednio dużą moc to dopiero jeżdzi jak należy- żadne tam 1.6, 1.8- od 2-2.5l w górę a najlepiej V6, V8 itp
Powrót do góry

Ptolek
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Kraków

Post#25 16 Lut 2009 09:35   

Jak jeżdżę rowerem to by mi się automat przydał bo nie chce mi się przerzutek zmieniać i zazwyczaj jeżdżę cały czas na jednej (i muszę się męczyć pod górkę na szybkim biegu :D) mimo że mam 21 biegów.
Samochodem ze skrzynią automatyczną chętnie bym się przejechał dla porównania, ale wiem, że nie chciałbym samochodu z automatem, bo korzyści z tego płynące (wygoda) nie rekompensują nawet odrobinę większego spalania, odrobinę większej masy samochodu i odrobinę większych kosztów eksploatacji. Nudno by się jeździło bez tego drążka chyba :)
Za to duży sens mają bezstopniowe skrzynie biegów jak w skuterkach, bo można silnik dostroić do jednej prędkości obrotowej i na pewno sprawność byłaby większa, niestety sprawność samej takiej skrzyni chyba nie jest za duża. No i ten monotonny dźwięk silnika :p
Powrót do góry

andrzej lukaszewicz
Poziom 23
Poziom 23

Post#26 16 Lut 2009 11:08   

Po co kolega Ptolek pisze bzdury typu , że by nie chciał automatu jeśli przyznaje sie że nim jeszcze nie jeździł i jeszcze wtrąca do tego tematu rowery, motorowery...Dla autora tego postu wypowiedź ta jest całkowicie nieprzydatna.
W takiej sytuacji w której nie mam zdania, albo wiedzy, to po prostu nie piszę...

Dodano po 12 [minuty]:

A co do spalania, masy wygody to te dwa litry paliwa więcej nie grają roli. Mam sigmę z motorem 170KM V6 3.0 LPG oczywiście z automatem i pali w zimę po mieście 16-18l gazu , trasa 13-14l, a więc koszty w przeliczeniu na bęzynę są mniejsze niż jakaś vectra z motorem 1.6 w oszczędnym manualu. Z tą różnicą , że moje auto waży 1650kg, a vectra 1200kg, aprzy starcie na światłach niema żadnych szans ...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Lut 2009 11:08   

Powrót do góry

Chris_W
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Siedlce

Post#27 16 Lut 2009 11:16   

andrzej lukaszewicz napisał:
Smiejecie się , że jakiś głąb złodziej nie umiał odjechać manualem , a ja widzę, ze to 80% ludzi któży jeżdżą manualami nie umie nawet ruszyć automatem.
Sprawdzone praktycznie na wielu osobach , które namawiałem na jazdę próbną automatem i z reguły... klapa. Tylko moja żona wsiadła do auta z automatem i...pojechała bez żadnego hampla lewą nogą.

Masz całkowitą rację - ja, jak pierwszy raz wsiadłem do auta z automatyczną skrzynią, to po ruszeniu - przyzwyczajenie było tak silne żeby 2 wrzucić, że noga sama sprzęgła szukała i wciskała pedał na którym sie opierała - a to był chamulec. Więc dla mnie osobiście wymagało to zdwojonej uwagi - a nie rutyny - jak na co dzień z manualną.
Powrót do góry

wowka
Poziom 21
Poziom 21

Post#28 Post autora tematu 16 Lut 2009 18:29   

Chris_W napisał:
andrzej lukaszewicz napisał:

Masz całkowitą rację - ja, jak pierwszy raz wsiadłem do auta z automatyczną skrzynią, to po ruszeniu - przyzwyczajenie było tak silne żeby 2 wrzucić, że noga sama sprzęgła szukała i wciskała pedał na którym sie opierała - a to był chamulec. Więc dla mnie osobiście wymagało to zdwojonej uwagi - a nie rutyny - jak na co dzień z manualną.

Tez tak na poczatku mialem, pare razy zdarzylo sie ze prawie na szybie sie znalazlem jak odruchowo lewa noga sprzeglo chciala naciskac, ale po dwoch dniach to calkowicie mija. Inna sprawa ze jak troche automatem pojezdzilem i przesiadlem sie na manual to pare razy zdarzylo mi sie wbic bieg bez sprzegla przy ruszaniu.
Powrót do góry

Digitron
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Bielsko-Biała

Post#29 16 Lut 2009 21:58   

Manual i nie ślizgajające sie sprzegło :D

O spadł śnieżek ... idemy sie poślizgać :lol:
Powrót do góry

szakal20041
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: warszawa

Post#30 07 Cze 2009 18:58   

zdecydowanie manualna gdyż w przypadku uszkodzenia automatu to tylko laweta no hol się nie weźmie
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Skrzynia automatyczna czy manualna? Wasze opinie.
Strona 1 z 4 Idź do strony 1234  Następny