Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na stx+tda7294(znowu) by matias31

matias31 12 Lut 2009 12:20 6797 21
  • Wstęp:
    Jest to Subwoofer na znudzonym już stx 22-120-8ss i nieśmiertelnym tda7294. Subwoofer miał być do uzupełnienia kolumn na tonsil 20/35 i GDWK 9/120. Celem tej konstrukcji było przede wszystkim na jak najmniejszej cenie budowy oraz żeby jakoś to wyglądało (żeby mama mi pozwoliła to wstawić do pokoju) Dodam sub nie miał być duży gdyż mam pokój 12mkw i nie widzę sensu wstawiania głośnika 30cm i wzmacniacza 300W w taki mały pokój mi osobiście 60 wystarcza :grin:

Obudowa:
    Jest to obudowa o pojemności (po odjęciu elektroniki, głośnika, b-r) 25l. Zastosowałem taką obudowę gdyż sub miał być do muzyki bardziej niż do filmów i jak wiadomo stxy są mulaste i po przez zmniejszenie obudowy chciałem polepszyć impuls. Obudowa została wytłumiona, na moje ucho lepiej gra z wytłumieniem. B-r został zestrojony na około 35 Hz (7cm, 22cm). Jako okleinę wybrałem fornir który przykleiłem na kleju ‘Moment’ i całość została polakierowana lakierem do parkietu. Całość stoi na kolcach.

Elektronika:
    Co tu pisać hmm…. Jako że wzmacniacze panelowe są drogie ok. 200zł (takie słabsze) to postanowiłem sam coś sklecić. Część rzeczy już miałem w domu, a część musiałem kupić. Sercem wzmacniacza jest tda7294 w aplikacji nord-elektronik (płytkę sam trawiłem), filtr to kit również z norda (wiem nie jest super) Opróżnianie załanczania głośników zostało zamontowanie na jednej płytce ze wzmacniaczem (lecz są to dwa oddzielne kity). Zasilacz składa się z trafa od Unitry 120W 2x28 mostka coś 20A, 4 kondensatorów 4700uf i reszty drobnicy. Na wyjściu mam coś 40V i to w sam raz na głośnik 8ohm czyli jakieś 70W (przy dobrych wiatrach)

Koszty:
    A więc mniej więcej to tak:
    Głośnik-60zł
    Wzmacniacz + opóźnianie-(tda darmowy zostały mi jeszcze 2) 15zł
    Filtr-25zł
    Zasilanie 2 kondensatory (bo 2 miałem)-10zł
    Mostek prostowniczy- 8zł
    Drobnica w zasilaniu 5zł
    Kable przełączniki wszystko miałem
    Fornir- darmowy
    Obudowa- darmowa
    Wkręty + Wikol- miałem
    Klej ‘moment’- 20zł
    Kolce- 8 zł
    Trafo- miałem
    Jakaś tam drobnica – coś z 20zł
    Suma= 171

Podsumowanie
    Decydując się na tą konstrukcje wiedziałem że nie będzie to 'maszyna zagłady ale swoje zadanie spełnia w 100% więc proszę nie pisać ze kiepski wzmacniacz napęd, pamiętajcie że celem tej konstrukcji była NISKA CENA. Następna konstrukcja będzie dużo lepsza tylko muszę kasę uskładać :lol:
    Mam jeszcze jedno pytanie czy lepiej było zbudować taki subwoofer DIY czy kupić jakiegoś VK z allegro???

Fotki:
    Subwoofer na stx+tda7294(znowu) by matias31 Subwoofer na stx+tda7294(znowu) by matias31 Subwoofer na stx+tda7294(znowu) by matias31 Subwoofer na stx+tda7294(znowu) by matias31 Subwoofer na stx+tda7294(znowu) by matias31 Subwoofer na stx+tda7294(znowu) by matias31 Subwoofer na stx+tda7294(znowu) by matias31

Oczywiście zdaje sobie sprawę że konstrukcja ma parę wad ale robiłem ją dla siebie a nie na handel.
    :D

Fajne!
  • #2 12 Lut 2009 14:31
    jakubb8
    Poziom 10  

Moim zdaniem konstrukcja fajna :D Ważne że Tobie się podoba bo o to chodzi :) co do wykonania to w mare estetycznie choć te kable trochę latają więc można by bylo je jakoś spiąć razem lub przymocować. Powiedz jeszcze z czego wykonana jest obudowa? Plyta wiórowa? Mi osobiście podoba się też ta tabliczka z tylu.

• #3 12 Lut 2009 15:20
    matias31
    Poziom 16  

No więc tak płyta wykonana jest z płyty wiórowej 22mm. Co do kabli to je zepnę ale skończyły mi się opaski

• #4 12 Lut 2009 15:55
    Zubowski
    Poziom 12  

Bardzo dobra robota jedyne co bym zmienił to fornir jakoś nie podoba mi się bardzo postarza konstrukcję ale to rzecz gustu i oczywiście jak kolega wyżej napisał luźne kable.
    pytałeś sie jeszcze czy lepiej kupić VK czy zrobić odrazu ci mówie że tego nawet się nie opłaca się brać a już napewno nie żadnych VK czy MC voice to jest za przeproszeniem zwykłe gówno ktore nie powinno wogule istnieć bo gra gorzej niż ustawa przewiduje :) gratuluje dobrego wyboru

• #5 14 Lut 2009 16:09
    Pawcio89
    Poziom 19  

Tak ogólnie to subik nawet ładnie Ci wyszedł. Wykonanie jest naprawdę ok. Tylko ta elektronika. Dlaczego TDA. Sam mam wzmacniacz na takim samym TDA i wiem że nie za bardo nadaje się do napędzanie subwooferów. Jak dla mnie to nie uzyskuje na nim głębokiego i czystego basu. Zwłaszcza przy dużych głośnościach. Ja osobiście radził bym poskładać coś na tranzystorach. Jako alternatywę dla TDA7204 proponuję końcówkę na tranzystorach bipolarnych 2SC5200 i 2SA1943.

• #6 14 Lut 2009 17:33
    matias31
    Poziom 16  

Szczerze to myślałem na tym i mam już nawet kit irka avt uszkodzony w najbliższym czasie może coś pomyśle i zrobię dam znać:D

• #7 14 Lut 2009 18:17
    robson132
    Poziom 20  

ja mam suba na tym głośniku ale sie nie przekonałem do niego zasialam go mostkiem tda Irka niby powinno być ok ale nie jest przy cichym słuchaniu jest całkim fajnie wprawia w drgania meble ale jak podgłosze to pryyfa i brzeczy membrana i nie da sie słuchać chyba trafiłem na jakiś wadliwy egzemplarz, a u ciebie jest ok? bo z tego wzmaka go za bardzo dobrze nie wysterujesz.
    Ale póki co konstrukcja bardzo mi sie podoba napisz jak zrobiłeś blache do wzmacniacza dokładnie te napisy.
    pozdrawiam;D

• #8 14 Lut 2009 18:33
    matias31
    Poziom 16  

No u mnie jest ok jak dam na maxa jedynie co słychać to zniekształcenia ale głośnik żadnych odgłosów nie wydaje na twoim miejscu do twojego napędu zastosował bym stx 22-140-8scx podobno nawet lepszy od tonsila 20/80/2. Blacha jest aluminiowa na którą jest przyklejony nadruk z drukarki, wzór pochodzi z subwoofera "tower" który konstruktor udostępnił (podziękowania dla niego).

• #10 14 Lut 2009 19:34
    matias31
    Poziom 16  

papier samoprzylepny i na to 2 warstwy lakieru bezbarwnego
    POSZŁO:D

• #13 17 Lut 2009 22:51
    Jimi_86
    Poziom 13  

Hej...
    Składam podobną zabawkę, u mnie także celem jest minimum kosztów i wykorzystanie tego co mam. Moja końcówka będzie na 2x7294 w mostku od Norda. Mam trafo 2x27V i boje się czy to nie za dużo? Jak dobrać wielkość radiatora? W domu mam radiator żeberkowy o wymiarach: 18,5cmx10,5cm a wysokość żeber to 2,2cm. Wykonany on jest z aluminium. Docelowo będzie umieszczony na zewnątrz obudowy. Nie za mały? Nie za niskie te żeberka?

• #14 17 Lut 2009 23:16
    matias31
    Poziom 16  

U mnie radiator mało co się grzeje wiec u ciebie powinno byc ok ewentualnie założysz wiatraczek i jakiś czujnik. Co do zasilania to troszeczkę za duże szkoda ryzykować możesz założyć parę diod prostowniczych przez co zjedziesz z napięcia bo na każdej diodzie odkłada się 0,7v. Pamiętaj że min do mostka tda 150W mniej już sensu nie ma.

• #15 17 Lut 2009 23:40
    Jimi_86
    Poziom 13  

No to trafo, o którym ja pisze ma 250W...
    I z tego co się orientuje to to 38V powinienem uzyskać bez obciążenia... Ktoś mi poradził aby podłączyć żarówkę na wyjście zasilacza i zmierzyć napięcie przy obciążeniu. I tak btw to skąd mogę wziąć podkładki pod tą kość aby ją odizolować od radiatora (czytałem że są niezbędne)?

• #16 18 Lut 2009 09:06
    matias31
    Poziom 16  

A podkładek jest pełno w zepsutych zasilaczy komputerowych pamiętaj o tulejkach na śrubkach.

• #17 18 Lut 2009 16:04
    robson132
    Poziom 20  

Jimi_86 ja pamietam jak odpalałem pierwszy raz mostek 7294 do suba na napięciu 2x27v to mało co go nie spaliłem coś śmierdziało spalenizną , musisz dać porządny radiator, jeśli masz głośnik 8r to wychodzi po 4r na kość a wtedy napięcie powinno być 2x24v

• #18 18 Lut 2009 22:08
    Jimi_86
    Poziom 13  

będę miał dwa GDN 25 tylko muszę wymienić w nich zawieszenie... I cewki... włoże 8R i dam te dwa głośniki szeregowo... będę wtedy miał po 8R na kość... A radiator dotatkowo wychłodze dwoma wiatrakami... Takimi jak w zasilaczach do kompa :D i dorzucę po 2 diody na szynę do zasilacza, by trochę obniżyć napięcie... Czyli z 38 powinienem mieć 36,5 :D tak na wszelki wypadek. Jak zaczne składanie to się pochwalę, dzięki za podpowiedzi...

• #19 22 Lut 2009 19:44
    qwerty67
    Poziom 24  

No fajny projekt daj jak możesz schemat i pcb ;p

• #20 23 Lut 2009 22:11
    matias31
    Poziom 16  

Schematy pochodzą z elektrody są to zwykłe kity nord elektronik

• #21 24 Lut 2009 22:34
    kborowiec
    Poziom 17  

Sub fajny, ale wspomaganie dwóch głośników 20 cm jednym jest zaskakujące. Lepszy impuls miałbyś w obudowie zamkniętej (oczywiście nie z tym głośnikiem). Dla zmniejszenia objętości mozna byłoby spróbować np. dwóch głosników 25 cm w push-pullu.

• #22 15 Mar 2009 09:07
    matias31
    Poziom 16  

A co myślicie nad wymianą tego stxa na arn226/07/08 jest jakiś sens???

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme