Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Maszyna Parowa ;)

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Maszyna Parowa ;)
Autor
Wiadomość
Scruffie
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Ornontowice

Post#1 Post autora tematu 12 Lut 2009 12:49   

Maszyna Parowa ;)

Maszyna Parowa ;)

Na początek chciałem się przywitać, gdyż jestem tu nowy. Może trochę z innej rury...chciałem przedstawić moją konstrukcję jaką jest silnik parowy. Projekt zainspirowany "Bett-Zee Oscillating Engine" z http://npmccabe.tripod.com/steam.htm czyli to: http://npmccabe.tripod.com/bettzee.htm

Przejdźmy do konkretów. Mam 15 lat więc precyzyjność i dokładność nie jest najciekawsza, ale cóż... Po odwiedzeniu sklepu tzw "metalowca" Nabyłem aluminiowy pręt grubości ok. 9mm, aluminiową rurkę o średnicy 8mm, oraz kwadratowy profil/rurkę. Cylinder powstał poprzez włożenie okrągłej rurki do kwadratowego profilu, oraz zalaniu zna profilu żywica epoksydową. Tłok powstał poprzez zeszlifowaniu na wiertarce nadmiernej warstwy aluminium papierem wodnym. Koło zamachowe znajduje się na jednym łożysku kulkowym wszystkie części kola zamachowego pochodzą z głowicy z video. Maszyna rusza przy ciśnieniu ok. 1,5 bar. To chyba wszystko, resztę widać na zdjęciach. Proszę o komentowanie i krytykowanie ;)

Maszyna Parowa ;) Maszyna Parowa ;) Maszyna Parowa ;)

I jeszcze marnej jakości filmik pokazujący działanie maszyny ;)

Link

Pozdrawiam, Dawid.
Powrót do góry

00gtw00
Poziom 14
Poziom 14

Post#2 12 Lut 2009 13:20   

Re: Maszyna Parowa ;)

Ciekawa konstrukcja i wygląda na solidną. Opisz jeszcze jak wytwarzasz paliwo do niej czyli parę.
Powrót do góry

Scruffie
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 Post autora tematu 12 Lut 2009 13:42   

Zrobiłem już jeden kociołek, też w bardzo prosty sposób, a mianowicie wziąłem puszkę z karmy dla kota, z laminatu wyciąłem koło, wlutowałem rurkę na parę i zawór na wodę, przykleiłem kropelką i wlutowałem drut miedziany do puszki i laminatu, tak dla bezpieczeństwa, lecz nie jestem zadowolony - za mało pary, żeby ciągle pracował. zrobię większy kocioł, mam już odpowiedni zbiornik :)
Powrót do góry

krzycho123
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Poznań

Post#4 12 Lut 2009 15:23   

Scruffie, fajne urządzenie . Co będziesz nim napędzał ?
Powrót do góry

Scruffie
Poziom 6
Poziom 6

Post#5 Post autora tematu 12 Lut 2009 15:30   

Oczywiście, że parą :) I oczywiście, jak skończę kociołek, a macie może jakieś rady, czym ogrzewać kocioł, aby nie wytwarzało zbyt wiele dymu?

Dodano po 2 [minuty]:

A, przepraszam, źle przeczytałem. Jako, że była to moja pierwsza maszyna, zrobiona w 3 roboczo-godziny nie jest zbyt szczelna i dokładna, więc jej moc jest znikoma, ale oczywiście będę sie starał robić coraz to lepsze maszyny.
Powrót do góry

joy_pl
Admin grupy DIY
Admin grupy DIY

Miasto: Cierpice

Post#6 12 Lut 2009 15:30   

Scruffie napisał:
...a macie może jakieś rady, czym ogrzewać kocioł, aby nie wytwarzało zbyt wiele dymu?
Gazem...
Powrót do góry

owocowy89
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Koszalin

Post#7 12 Lut 2009 16:02   

Kolega Krzycho pytał się co będziesz nim napędzał, a nie czym:P Ale jeśli chodzi o moją opinię o konstrukcji, to jak najbardziej pozytywnie, podoba mi się bardzo i nowatorski kształt ma:) a ogrzewać, może wystarczyłaby jakaś buteleczka z denaturatem i knotem?. Ja chyba też się za coś takiego zabiorę, ale bardziej klasyczne.
Powrót do góry

Scruffie
Poziom 6
Poziom 6

Post#8 Post autora tematu 12 Lut 2009 16:23   

Tak ogrzewałem mój kociołek, ale bardzo śmierdzi i wytwarza dużo dymu, oraz sadzy...
Powrót do góry

alnMTB
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Piła

Post#9 12 Lut 2009 17:06   

A próbowałeś podgrzewać ten kociołek podpałką do grilla taką w kostkach? Wiem, że długo się pali ale nie pamiętam czy mocno się dymi.
Powrót do góry

Kodi14
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Debrzno

Post#10 12 Lut 2009 17:19   

A może podgrzewać taki specjalnymi grzałkami czy jak to sie nazywa do takich misek ze stołów szweckich? Wytwarzają one sporą temperature, dają normalny ogień i takie wielkie brytwanki podgrzewają na stole by jakaś potrawa nie wystygła..nie wiem czy wiecie o co mi chodzi, ale jakby ktoś chciał mam takiego czegoś cały karton, bo potrzebowałem właśnie do takich brytwan..
Powrót do góry

bloch
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: kwo

Post#11 12 Lut 2009 17:22   

zamiast tego metalowego załóż magneto ze starej WSKi i stator z cewką świetlną;) przy tych obrotach kolo 20W na pewno wyciągniesz. dobry stabilizator i masz zasilacz na parę ;)
Powrót do góry

goffer007
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: wawa

Post#12 12 Lut 2009 17:24   

najlepiej chyba jednorazowymi butlami turystycznymi z nabijanym palnikiem.
Powrót do góry

Moulder
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: LBN

Post#13 12 Lut 2009 17:44   

00gtw00 napisał:
Ciekawa konstrukcja i wygląda na solidną. Opisz jeszcze jak wytwarzasz paliwo do niej czyli parę.

Para to nie jest paliwo....

bloch napisał:
zamiast tego metalowego załóż magneto ze starej WSKi i stator z cewką świetlną;) przy tych obrotach kolo 20W na pewno wyciągniesz. dobry stabilizator i masz zasilacz na parę ;)

Skąd to możesz wiedzieć nie znając mocy tej "maszyny parowej". Same obroty nic nie znaczą.

Do autora:

Piszesz że masz zamiar wykonywać inne modele takich maszyn, masz zamiar coś tym napędzać, czy po prostu Ci się nudzi ? :D
Powrót do góry

Patryk987
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Bytów

Post#14 12 Lut 2009 17:51   

proponuję podpatrzeć jak to było robione w lokomotywach
palenisko mogło by być ze starego garnka a kocioł np. z 5 litrowej beczółki od piwa zarówno w dnie jak i w górnym wieku beczółki trzeba wywiercić mnóstwo dziurek tak aby były one do siebie równoległe następnie należy poprzetykać przez nie przycięte wcześniej na wymiar miedziane rurki takie jak zasilające instalację gazową są dość tanie chyba 8 zł za metr i następnie przylutować je lutem twardym do denka i wieka przymocować szczelnie do garnka wyciąć w nim z boku dziurę by można było ładować palne przedmioty.
Było by tez wskazane by kocioł był okryty watą szklaną w celu izolacji.
Sam chciałem zbudować taki silnik ale nie starczyło mi na to czasu a szkoda bo do niedawna miałem dostęp do honownic oraz szlifierek kłowych i bezkłowych - czyli miałem możliwość wykonania tłoka i cylindra z dokładnością do kilku mikrometrów czyli 0.000001m
ten eksperymentalny silnik miał napędzać rower :D
no ale cóż czasu mi nie starczyło pozdrawiam wszystkich zainteresowanych parą i dodam jeszcze że można zastosować pewną sztuczkę która spowoduje zmniejszenie czadzenia wzrost temp spalania i co za tym idzie więcej mocy
wystarczy z komina zrobić dyszę taką jak ścięty stożek i parę wychodzącą z tłoka puścić przez koleją mniejszą dyszę znajdującą się w kominie dokładnie tak jak w lokomotywach
Powrót do góry

Scruffie
Poziom 6
Poziom 6

Post#15 Post autora tematu 12 Lut 2009 18:02   

Do Moulder:
Tak, mam zamiar zrobić mały pojazd, coś takiego :) http://www.crabfu.com/steamtoys/ , tylko, że na moim poziomie, czyli prymityw xD. A poza tym bardzo ciekawi mnie temat maszyn parowych, lecz nie mam dostępu do tokarki, różnego typu frezarek, więc o dokładności i precyzyjności nie ma mowy.
A jeszcze jedno:
Maszyna jest na tyle słaba, że z łatwością zatrzymać ją palcem, ale to z powodu zbyt małych odstępów dziurek, które dostarczają i wydalają parę. Ale myśle, że mały alternatorek przy stosunkowo wielkim przełożeniu udało by sie jakieś napięcie osiągnąć :)
Powrót do góry

maxdutka
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Nowy Sącz

Post#16 12 Lut 2009 18:28   

Tylko uważaj na kociołek, bo jeden taki mi poparzył nogę jak kiedyś kombinowałem z parą.
Według mnie uzyskał byś znacznie większą wydajność gdyby para była wpychana do cylindra raz z jednej strony tłoka raz z drugiej.
Powrót do góry

Scruffie
Poziom 6
Poziom 6

Post#17 Post autora tematu 12 Lut 2009 18:58   

Tak wiem, że to jest niebezpieczne, a można jakieś plany prosić dokładniejsze?:D Bo ogólnie to kojarz to chyba, tylko, że chyba to ciężko zbudować, prawda ;)?
Powrót do góry

msichal
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: okolice Zamościa

Post#18 12 Lut 2009 19:42   

bloch napisał:

IMO tu raczej chodzi o moment obrotowy, jeżeli ten jest wystarczająco duży to zawsze można zastosować przełożenie na odpowiednią prędkość.

Konstrukcja bardzo fajna i zapewne pouczająca, co do podgrzewania to chyba gaz jest najlepszym wyjściem, jak nie masz odpowiedniego palnika to zawsze można użyć zapalniczki :D Tylko nie wiem czy po podkręceniu płomienia starczyłaby na więcej niż kilka minut...
Powrót do góry

STRAŻOK 99
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: RŚl

Post#19 12 Lut 2009 19:44   

gdy ja się bawiłem w silniki parowe to opalałem zbiornik takimi butlami 2 litrowymi gazy ziemnego dla turystów (nie dymi) powstaje tylko para i trochę charakterystycznego zapachu dla gazu.
Powrót do góry

_Damian
Poziom 9
Poziom 9

Post#20 12 Lut 2009 20:01   

Mam takie pytanie stosując tego typu silnik tylko odpowiednio większy czy było by możliwe zrobienie pojazdu parowego który by mógł wieźć na sobie ciężar nie przekraczający 100 kg.I jeśli tak to jakie by można tym rozwijać prędkości wiem ze 15km\h to był by już duży sukces.A morze ktoś już coś takiego robił ?
Proszę o pomoc i od razu mówię ,ze osoby które nigdy nie miały nic wspólnego z tymi zagadnieniami albo po prostu na "oko" im się coś wydaje to niech lepiej nie piszą.

Poprawiłem
/Faces/

Powrót do góry

matik_3
Poziom 7
Poziom 7

Post#21 12 Lut 2009 20:33   

prosiłbym o jakiś schemacik ale dokładny. Czy można zrobić jakąś maszynę parową (najprostszą) w warunkach domowych
Powrót do góry

STRAŻOK 99
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: RŚl

Post#22 12 Lut 2009 21:09   

można zrobić maszynę parową która pociągnie 100kg i więcej to zależy od ciśnienia jakie jej podasz i od powierzchni tłoka przypuśćmy ze masz 1 atmosferę na 1 cm^2 tłok masz np 0 powierzchni przypuszczalnie 10 cm^2 oblicz sobie nacisk na tłok a z tego moc jaką wyciągniesz takie coś było na fizyce nie chce mi się szukać ale jak naprawdę będziesz chciał to poszukam
Powrót do góry

Scruffie
Poziom 6
Poziom 6

Post#23 Post autora tematu 12 Lut 2009 21:10   

Pewnie, żaden problem tylko, jeśli nie ma Pan dostępu do bardzo precyzyjnych narzędzi typu frezarki cnc, tokarki, oraz materiałów wykonanie takiej maszyny jest NIEMOŻLIWE. Oczywiście bez wiedzy też ani rusz. Pozostaje jeszcze rowiązanie problemu sprawy kotła, odpowiednio duży, mocny, musi być opalany wydajnym materiałem typu propan butan. Oczywiście musi to być bardzo rozbudowana, zawierać wiele części, a koszt takiej budowy to z pewnością kilka tysięcy...

Do matik_3:
http://npmccabe.tripod.com/steam.htm

http://eltop.bitel.lublin.pl/index.php Tu masz opisane jak ją zbudować, powodzenia :D A tak wg google nie boli.
Powrót do góry

owocowy89
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Koszalin

Post#24 12 Lut 2009 21:14   

A wracając do tego magneta od WSK, wydaję mi się, że jednak ten silniczek chyba by sobie nie poradził zbytnio z tym... no chyba, że by się dało duże ciśnienie i rozbujało dobrze silnik.
Powrót do góry

Scruffie
Poziom 6
Poziom 6

Post#25 Post autora tematu 12 Lut 2009 21:26   

Ten silnik akurat ma niestety małą nieszczelność, i wpada w rezonans, trzęsie sie, z powodu braku przeciwwagi, ale w następnym silniku postaram sie swoje wszystkie błędy poprawić ;) Lecz przy 4 bar. ciężko zatrzymać silnik palcem.
Powrót do góry

_Damian
Poziom 9
Poziom 9

Post#26 12 Lut 2009 21:31   

Tokarkę ma sąsiad a sam posiadam spawarkę myślę że nie było by takiego problemu z budową silnika tylko większy by był z dobraniem rozmiarów cylindra i kotła.
Powrót do góry

Rzucek
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Lublin

Post#27 13 Lut 2009 01:00   

W teorii, by mechanizm działał wszystkie siły(momenty sił) w tym siły oporów ruchu, siły bezwładności, siły zewnętrzne i siły reakcji i siły równoważące(napędzające) muszą być równe 0(tak uczono mnie na teorii mechanizmów:P). Już z tego widzę, że jest tu sporo do obliczenia i sporo pracy, a i to nie gwarantuje że maszyna ruszy(słabe dokładności, tarcie, przybliżenia wzorów itp). Zaciekawiłeś mnie więc wykonam parę obliczeń i spróbuje sprawdzić jakie parametry są potrzebne:). Pierwsza uwaga przydałoby się potężne koło zamachowe przy jednym silniku, lub dwa silniki o działaniu przesuniętym w fazie. Bez tego w najlepszym wypadku będzie strasznie szarpać, a w gorszym może się zatrzymać w którymś suwie, tudzież można dokonać modyfikacji i para będzie wtłaczana raz z jednej raz z drugiej strony tłoka(sporo utrudnia).
Po szybkich obliczeniach: moment wyjściowy silnika jest równy sile reakcji w korbowodzie R*sin[a(kąt obrotu korby)]*r(promień korby). Siłę reakcji wyznaczyć można metodą graficzną prostej Culmana(równowaga 4 sił). Przy tym musimy znać kąt tarcia=arctg(współczynnik tarcia), o który odchylą się reakcje między cylindrem, a tłokiem.
Może więcej wyjaśni szkic:
Maszyna Parowa ;)
Przy czym nie uwzględniłem tu sił tarcia w parach kinematycznych, sił bezwładności i wyrównoważenia mechanizmu(silnik musiałby być dobrze smarowany i wolnobieżny). Moment wyjściowy ma równoważyć wszystkie momenty występujące w twoim pojeździe(chociażby moment potrzebny na poruszenie koła zamachowego bądź drugiego silnika). sporo tego się zrobiło, ale nie jest tak najgorzej, da się to wszystko wyliczyć, ale na pewno nie w jedną noc
Powrót do góry

fabians
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: olkusz

Post#28 13 Lut 2009 11:03   

małą bańkę na mleko z zatykaną przykrywką owiniętą izolatorem np. wełną stawiamy na kuchence gazowej turystycznej do silnika parowego podłączyć mnałą prądnice czy alternator i już mamy prąd do zaświecenia czy naładowania komórki / GPS-a na wyprawach z dala od cywilizacji. Ktoś kiedyś tu podał schemat pudełka mulizasilacza (z wbudowanym aku i na jakiś czas gotujemy wodę aby doładować Maszyna Parowa ;)) na takie wyprawy , połączyć 2 pomysły to by było coś! W razie braku gazu garnek wstawiamy do grila opalając szyszkami....:D wodę czerpiemy ze strumienia, jeziorka albo parasola odwróconego z dziurką na deszczówkę oczywiście :D
Powrót do góry

wojtekkk09
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Jastrzębie Zdrój

Post#29 13 Lut 2009 16:53   

Super konstrukcja!
Gratuluję pomysłu.
Ciekawe ile HP ma taki silnik;)
Powrót do góry

Scruffie
Poziom 6
Poziom 6

Post#30 Post autora tematu 13 Lut 2009 21:10   

HP ? Nie spotkalem sie z takim określeniem, co to jest?:D
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Maszyna Parowa ;)
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny