Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Wspomaganie sieci domowej 230V z baterii słonecznej 12V 200W

slawomir_z 13 Lut 2009 06:39
  • #1 13 Lut 2009 06:39
    slawomir_z
    Poziom 12  

Wspomaganie sieci domowej 230V z baterii słonecznej 12V 200W

Poszukuje układu który przekształci napięcie 12V DC z baterii słonecznej na
    230V AC i zsynchronizuje go z siecią energetyczną.

Kiedyś czytałem o ładowarce z możliwością wyładowania dużych akumulatorów do sieci energetycznej (stąd ten pomysł)

Magazynowanie energii w akumulatorach mija się z celem ze względu na ich małą żywotność.

Mając takie urządzenie można by ograniczyć zużycie prądu, a przy braku poboru prądu
    licznik cofał by się do tyłu.

UE miała od 2009 dopłacać do takich ekologicznych źródeł energii.

• #2 13 Lut 2009 08:15
    chudybyk
    Poziom 25  

Czy nie trzeba mieć homologacji, kiedy chcesz się wpiąć do sieci energetycznej?
    Licznik raczej nie będzie się cofał, bo ma zabezpieczenie.
    Obawiam się, że dużo taniej, bezpieczniej, a przede wszystkim mniej nerwów będzie kosztowało zainstalowanie dodatkowych obwodów 12V.
    Pozdrawiam!

• #3 13 Lut 2009 12:25
    Chris_W
    Poziom 36  

Zrób synchronizowany generator sinusa (może być PWM o obwiedni sinusa 50Hz) i przez trafo - próbuj podłączać.
    Na początek dla testów odseparuj sobie również sieć drugm transformatorem. Jak uda ci się skutecznie złączyć te 2 transformatory - wtórnymi stronami (po 230V) bez żadnych przeplywów prądów (napięcia się znoszą) to masz idealnie zgrane i możesz przejść do testów na sieci.

• #4 13 Lut 2009 21:44
    Usunięty
  • #5 14 Lut 2009 09:55
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Cytat:
    ... Z tych 200W po przerobieniu na 230V będziesz miał jakieś może 9W. ...

Wybacz, ale coś mi nie stroji w tych przeliczeniach. Moc to moc, niezależnie od napięcia. Pomijając straty, teoretycznie przy 230V powinno wyjść też jakieś 200W. Jak się mylę to mnie popraw.

• #6 14 Lut 2009 14:08
    Marksrz
    Poziom 20  

Co chwila komuś wpada genialny pomysł jak zarobić na 200W energii słonecznej , poczytaj trochę a potem i tak o tym zapomnisz a jak już masz taki panel to przetwórz to na ciepło przy pomocy grzałki.

• #7 14 Lut 2009 14:13
    Usunięty
  • #8 14 Lut 2009 22:10
    slawomir_z
    Poziom 12  

Chce kupić gotowe takie urządzenie, a nie je robić.
    Trochę zapoznałem się z prawem i takie urządzenie nie jest do końca legalne.
    Obwody 12V i grzałka to najprostsze rozwiązania, ale mało praktyczne.
    Musiał bym mieć lodówkę, komputer, tv itp. na 12V.

• #9 14 Lut 2009 23:54
    WojcikW
    Poziom 37  

Zastosuj UPS-a z akumulatorem 12V, oczywiście nie będziesz miał synchronizacji z siecią, ale możesz podłączyć urządzenia 230V AC. Z tego co mi wiadomo urządzenia (falowniki) oddające moc do sieci są bardzo drogie i na duże moce, przynajmniej rzędu kilowatów.
    W zeszłym roku byłem na konferencji gdzie dowiedziałem się z wykładu jednego profesora, że ogniwa fotowoltaniczne są nie tylko nieekonomiczne (co jest zrozumiałe bo ekologia niestety kosztuje) ale i nieekologiczne. Z jego wyliczeń wynikało, że do wyprodukowania takiego panela potrzeba więcej prądu niż on sam wyprodukuje. Zakładał przy tym spadek emisji o 50% po 25 latach eksloatacji panela.

• #10 28 Mar 2009 23:04
    yaco2
    Poziom 10  

Ja też myślę o wspomaganiu instalacji domowej panelami PV ich moc to ok 1200Wp jakie rozwiązanie w takim przypadku najlepiej wykorzystać? Chciałbym zeby nadmiar energii wędrował do sieci, niechciałbym zbytnio akumulatorów tylko zeby wykożystać energię na bierząco albo pchnąć ją do sieci. Coś jak praca równoległa z siecią, ale w pierwszej kolejności energia na moje potrzeby. Jak to od strony prawnej, technicznej wygląda? Robił juz ktos tak?

• #11 30 Mar 2009 14:21
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Moc 200 W to zbyt mało by energetyka chciała rozmawiać na ten temat.Moc minimalna jaką jest zainteresowana energetyka to 30kW.Warunki jakie stawia energetyka małym dostawcom energii elektrycznej czynią taką inwestycję zupełnie nieopłacalną.Raczej oddzielne obwody instalacji a nadmiar wykorzystywany np.do podgrzewania wody.Pozdrawiam

• #12 30 Mar 2009 16:28
    ronwald
    Poziom 27  

yaco2 napisał:
    Ja też myślę o wspomaganiu instalacji domowej panelami PV ich moc to ok 1200Wp jakie rozwiązanie w takim przypadku najlepiej wykorzystać? Chciałbym zeby nadmiar energii wędrował do sieci, niechciałbym zbytnio akumulatorów tylko zeby wykożystać energię na bierząco albo pchnąć ją do sieci. Coś jak praca równoległa z siecią, ale w pierwszej kolejności energia na moje potrzeby. Jak to od strony prawnej, technicznej wygląda? Robił juz ktos tak?

Kumulować energię należy! Moim zdaniem akumulatory są niezbędne by nie obudzić się z ręką w nocniku podczas oglądania transmisji meczu piłkarskiego :)) Resztę energii "ładować" w wodę.

• #13 19 Sty 2010 16:50
    steephan
    Poziom 9  

Marksrz napisał:
    Co chwila komuś wpada genialny pomysł jak zarobić na 200W energii słonecznej , poczytaj trochę a potem i tak o tym zapomnisz a jak już masz taki panel to przetwórz to na ciepło przy pomocy grzałki.

No właśnie gdzie można o tym poczytać? Pod jakim hasłem?
    Jak przeliczyć moce paneli na na moce prądu sieciowego?

• #14 20 Sty 2010 08:18
    Marksrz
    Poziom 20  

wujek Google wie wszystko , wpisuj hasła jakie cie interesuja i masz czytania na całe dnie i noce

• #15 20 Sty 2010 11:40
    steephan
    Poziom 9  

Marksrz napisał:
    wujek Google wie wszystko , wpisuj hasła jakie cie interesuja i masz czytania na całe dnie i noce

no właśnie nie mogłem tego wygrzebać dlatego pytałem pod jakim hasłem...

• #16 22 Sty 2010 14:57
    freelink
    Poziom 9  

moim zdaniem do sprawy należy podejść z innej strony - odpowiedz sobie po co chcesz zrobić ten układ, bo cel zdeterminuje przyjęte rozwiązanie.
    Ważne też jest pytanie - czy zamierzasz dopiero kupić taki panel, czy go już masz i nie wiesz co z nim począć? Bo jeśli zamierzasz go kupić, to żadne z poniższych rozwiązań nie jest ekonomicznie opłacalne. Jedyne uzasadnienie to posiadanie alternatywnego, niezależnego mało wydajnego źródła zasilania na wypadek awarii sieci energetycznej. Coś jak generator, tylko wymaga dobrej pogody, odpowiedniej pory dnia i jest znacznie mniej wydajny, choć niewątpliwie cichy...

Jeśli chcesz na tym zarabiać (sprzedaż energii) - zapomnij.
    Jeśli chcesz wydatnie obniżyć koszty pobieranej z sieci energii elektrycznej - zapomnij.
    Jeśli chcesz oświetlić tym ogród - już lepiej - akumulator żelowy + LEDy w ogrodzie.
    W miarę ekonomiczne rozwiązanie polega na dołożeniu grzałki 12 VDC do zasobnika z wodą. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury układ wyłącza się i panel może ładować akumulator 12V. Takie rozwiązanie funkcjonuje bez zarzutu u mnie w domu od przeszło roku. Akumulator wykorzystasz na dwa sposoby - zaopatrz się w przetwornicę DC/AC ze starego UPS'a - przyda się do awaryjnego zasilania 230VAC w razie zaniku zasilania. Oprócz tego polecam awaryjne oświetlenie (w razie zaniku zasilania) z wykorzystaniem diód LED na 12VDC - dzisiejsze diody są już bardzo jasne i idealnie nadają się do takich układów.

Z akumulatora bezpośrednio (bez strat na przetwarzaniu 12 --> 230) zasilisz: laptopa (polecam ładowarki samochodowe), oświetlenie (najlepiej LED), radio, ładowarkę telefoniczną.

• #17 22 Sty 2010 17:18
    _Wojciech_
    Poziom 14  

Raczej niemożliwe będzie wpięcie tego do sieci energetycznej. Trzeba by złożyć wniosek dla wytwórców energii :D Poważnie. No i ustalić warunki finansowe :D
    Jak juz ktoś kombinuje takie coś, to musi przepinać (z przerwą łączeniową) na zasilanie sieciowe lub własne.

• #18 22 Sty 2010 20:07
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

_Wojciech_ napisał:
    Raczej niemożliwe będzie wpięcie tego do sieci energetycznej.
    - jest możliwe. Tylko - tak jak piszesz nielegalne.
    A jeśli nielegalne to trzeba wyjść z założenia - lepiej kraść miliony niż grosze.
    Stare liczniki energii nie miały blokady umożliwiającej kręcenie się do tyłu :twisted:
    Na własne oczy widziałem, jak wiatrak na prądnicy asynchronicznej "odbijał" licznik.
    No ale tam moce były rzędu kilkunastu kW (pisze o mocy zainstalowanej).
    Od czasów studiów (optoelektronika), kiedy poznałem technologię wytwarzania ogniw fotowoltaicznych, przekonałem się, ze jest to mało opłacalne i nieekologiczne źródło energii.
    Ale zawsze znajdą się "zieloni" (a ichnia zieleń jezd w odcieniu banknotów $) którzy uważają, że jest inaczej.

• #19 09 Lut 2010 00:44
    qran
    Poziom 12  

Powinieneś szukać inforamcji o fotowoltaika, baterie słoneczne itp.

System podłączony do sieci (taki jaki chcesz zamontować) - system typu grid-connected (najłatwiejsze w obliczeniach i użytkowaniu, najgorsze pod względem umowy z dostawcami energii).
    System uniezależniony od sieci - off-grid.

Z 200Wp uzyskasz rocznie ok 180kWh. 7 lat na zwrot to trochę śmiałe stwierdzenie chyba że otrzymasz dopłatę lub cena energii wzrośnie.

Co do przetwarzania energii na ~230V to służą do tego falowniki (np. firmy SMA - mam o nich bardzo dobrą opinię). Tylko 200W to mało. Łatwiej będzie wykonać system typu off-grid. Kontroler ładowania + akumulatory + falownik + układ przełączający odbiorniki.
    Uczestniczyłem w budowie podobnego systemu o mocy 1kWp zamocowanego na trackerze.

Linki:
    Electronic Devices - Strony z teorią, kalkulator, galeria
    Wamtechnik - Sklep z modułami, zestawami itp.
    Strony Centrum Fotowoltaiki PW
    Pozdrawiam!