Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ladowanie akumulatorkow NIMh

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> Ladowanie akumulatorkow NIMh
Autor
Wiadomość
Asan
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Biłgoraj

Post#1 Post autora tematu 14 Kwi 2004 03:41   

Witam. Mam taki problem. Otoz kilka dni temu nabylem aparat cyfrowy i dokupilem do niego akumulatorki niklowo wodorkowe NIMh. 4 lata temu kupilem ladowarke do akumulatorow niklowo kadmowych NICAd. Chcialem zapytac czy moge ta ladowarka ladowac nowo zakupione akumulatory NIMh? Ladowarka jest standardowa, bez zadnych funkcji i udziwnien. Jest po prostu swiecaca sie dioda swiadczaca o pracy ladowarki. Jesli chce zakonczyc ladowanie akumulatorka to sam musze wyjac go z ladowarki bo bedzie ona ladowac akumulatorek bez konca. Co mam zrobic? Ladowac akumulatorki NiMh w tej ladowarce czy oddac akumulatorki NIMh do sklepu i wymienic na NICad?

Z gory dziekuje za odpowiedz
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Kwi 2004 03:41   

Powrót do góry

piotrwyk
Poziom 12
Poziom 12

Post#2 14 Kwi 2004 09:11   

Re: Ladowanie akumulatorkow NIMh

Najlepiej byłoby zaopatrzyć się w nową ładowarkę automatyczną.

W praktyce nie zaleca się ładwoać akumulatorów wodorkowych w starych ładowarkach tzw. 14-godzinnych.

Zresztą ze względu na znacznie większa ich pojemność musiałbyś znacznie wydłużyć czas ładowania, a z praktyki wiem że wtedy trudno jest kontrolować czas.
Powrót do góry

Asan
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 Post autora tematu 15 Kwi 2004 12:15   

Dzieki piotrwyk :sm6: Zrobie tak jak radzisz, kupie nowa ladowarke :D

pozdrawiam
Powrót do góry

_jta_
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Warszawa

Post#4 15 Kwi 2004 14:37   

Tylko radzę taką, która wyłącza się po naładowaniu akumulatorków.
Na Allegro pare firm oferuje mikroprocesorowe - ostatnio widziałem po 38zł.
Powrót do góry

Asan
Poziom 6
Poziom 6

Post#5 Post autora tematu 16 Kwi 2004 19:19   

Dzieki _jta_ :) na allegro pelno ladowarek a ja nie wiem na ktora sie zdecydowac. Ceny tez sa zroznicowane. Im szybsza ladowarka tym cena wyzsza :roll: Widzialem nawet takie ktore potrafia naladowac pojemne akumulatorki w niespelna godzine, ale kosztuja grubo ponad 100 zl :roll: Pewnie kupie jakas w srednim przedziale cenowym. Dzieki za informacje :)

Widzialem tez takie ladowarko-zasilacze do aparatow... moze taki wybor bylby lepszy hmm...

pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Kwi 2004 19:19   

Powrót do góry

Osa100
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: -

Post#6 17 Kwi 2004 00:49   

Te nowe aku NiMh jaką mają pojemność??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Kwi 2004 00:49   

Powrót do góry

_jta_
Poziom 26
Poziom 26

Post#7 17 Kwi 2004 18:49   

Superszybka ladowarka (ponizej 2h) to zly pomysl, bo akumulatorki duzo szybciej wysiada
(o tym, ze wolna, ale bez ograniczenia ladowania, tez je niszczy, juz pisalem).

NiMH miewaja pojemnosci do 2300mAh dla rozmiaru AA = R6, i chyba 800mAh dla AAA = R3.
Widzialem oferte 2800mAh, ale nie mam potwierdzenia, ze takie akumulatorki rzeczywiscie sa.
Powrót do góry

Asan
Poziom 6
Poziom 6

Post#8 Post autora tematu 18 Kwi 2004 11:28   

Mam akumulatorki Panasonic 2100 mAh* Wczoraj kupilem ladowarke za 99 zl :wink: Mozna w niej ladowac rozne wielkosci akumulatorkow NiCd i NiMh. Wyglada bardzo efektownie, cala czarna, duza, z duza czrna pokrywa :wink: Wyglada troszke jak pojazd kosmiczny :D Ma funkcje wyaldowania, podtrzymywania naladowanych akumulatorkow, rozpoznaje takze ^V ( ^ <--- zamiast tego znaczka jest trojkat, nie wiem co on oznacza) No ale , co najwazniejsze akumulatorki o pojemnosci 2000 mAh* (akumulatorkow AA o wiekszej pojemnosci w rozpisce nie ma) laduje w 3godz i 10 minut.

Co dziwne ladowarka naladowala mi akumulatorki w ok godzine :lol: podczas gdy wedlug rozpiski ladowanie ma trwac co najmniej 3 godziny z naddatkiem. Na razie formatuje akumulatorki wiec bede mial okazje jeszcze przekonac sie czy mnie wzrok zawodzi czy rzeczywiscie ladowarka laduje za szybko. W tabeli napisano tak:

rozmiar rodzaj pojemnosc czas ladowania prad zasilajacy
AA NiMh 2000 mAh 3godz 10 min 800 mA

Co oznacza "prad zasilajacy"? Tu jest napisane: prad zasilajacy 800 mA , moze to przez to ladowarka laduje mi szybciej niz jest instrukcji?
Kurcze pioro...
Powrót do góry

_jta_
Poziom 26
Poziom 26

Post#9 18 Kwi 2004 13:30   

Chyba trochę przepłaciłeś, można kupić przyzwoitą ładowarkę do wszystkich rozmiarów akumulatorów za 50zł...

"Delta V" (ten trójkąt to grecka litera delta) jest sposobem wykrywania, że akumulator jest już naładowany:
jak się ładuje akumulator dość dużym prądem (przy małym dużo trudniej zo zauważyć), to napięcie na nim
rośnie najpierw przez długi czas powoli, potem całkiem szybko, osiąga maksimum i zaczyna spadać; wykrywanie
tego opadania napięcia to jest właśnie metoda "delta V", inaczej "negative delta V", czy też "minus delta V".

Nie jest do końca jasne, co najbardzie powoduje ten spadek napięcia, wiem o dwóch możliwych
przyczynach: wzrost temperatury, i zmiana struktury krystalicznej elektrody niklowej.

Wzrost temperatury jest spowodowany tym, że akumulator nie jest w stanie zmagazynować więcej energii,
więc energia dostarczana przez prąd ładujący akumulator zamienia się w ciepło (etapem pośrednim jest
elektroliza wody w akumulatorze, powstający w niej tlen lub wodór wędruje do drugiej elektrody, i tam
reaguje z nią - ze skutkiem podobnym jak przy rozładowaniu akumulatora, w NiCd powstaje tlen i utlenia
elektrodę kadmową, dlatego nie wydziela się na niej wodór, zamiast tego prąd redukuje tlenek kadmu
z powrotem do kadmu; w wodorkowym ponoć wydziela się wodór, i reaguje z tlenkiem niklowym).

Zmiana struktury krystalicznej zachodzi w naładowanej elektrodzie niklowej (z beta na gamma, o ile dobrze
pamiętam), i powoduje spadek jej reaktywności, w konsekwencji zmniejszając napięcie akumulatora
(i to aż do rozładowania i ponownego naładowania) - to zjawisko było interpretowane jako "efekt pamięci".

Co do czasu ładowania, to znam dwa wytłumaczenia:
1. akumulator nie ma takiej pojemności, jak jest na nim napisane;
2. akumulator przez dłuższy czas nie był używany, wtedy następują w jego elektrodach zmiany (tworzą się
większe kryształy - coś trochę podobnego do zasiarczenia akumulatorów kwasowych), w rezultacie przy
ładowaniu uczestniczy w tym tylko część masy elektrody; rozładowanie i powtórne naładowanie akumulatora
powoduje częściowe rozpuszczenie tych dużych kryształów, po kilku cyklach ładowania/rozładowania
akumulator powinien mieć pełną pojemność (i znowu się zmniejszy, jak poleży z pół roku nieużywany).
Powrót do góry

Asan
Poziom 6
Poziom 6

Post#10 Post autora tematu 18 Kwi 2004 23:56   

_jta_ dzieki za rzeczowe informacje :wink: Byc moze przeplacilem troszeczke, ale co tam, najwazniejsze, ze mam te upragniona ladowarke :twisted: W dodatku dowiedzialem sie na jakiej zasadzie to dziala :D

pozdrawiam
Powrót do góry

eugieniusz
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: szczecin

Post#11 17 Kwi 2005 10:05   

witam
mam nowe akumulatorki Ni-MH 2100 mAh i niezbyt nowa ladowarke uniwersalna do aku Ni-MH i NiCd. Napisane jest na niej:
4x1,2V- 120 mAh czy ktos moze mi powiedziec jak sie oblicza czas potrzebny do naladowania tych akumulatorow?
z gory dzieki
Eugieniusz
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Kwi 2005 10:05   

Powrót do góry

_jta_
Poziom 26
Poziom 26

Post#12 18 Kwi 2005 12:44   

Przypuszczam, że jest na niej napisane 120mA, a nie 120mAh;
jeśli tak, to pełne naładowanie tych akumulatorków zajmie dobę;

ostrzegam, że prawdopodobnie nie ma ona zabezpieczenia przed nadmiernym
naładowaniem akumulatorków, i właściwie jest niszczarką akumulatorków;
jeśli chcesz jej używać, to sprawdzaj napięcie w trakcie ładowania, nieco ponad 1.4V
to już będzie prawie pełne naładowanie, można dojść do 1.46V, więcej lepiej nie.
Powrót do góry

eugieniusz
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: szczecin

Post#13 18 Kwi 2005 21:12   

nie za bardzo rozumiem jak mam sprawdzac napiecie podczas ladowania. Czy potrzebuje do tego jakiegos sprzetu?
Czy ladowanie w takiej ladowarce rowno 24 h nie eliminuje ryzyka zniszczenia akumulatrow?
I ostatnie pytanie: czy mozesz mi polecic jakas sensowna ladowarke ktora wylacza sie automatycznie? Wystarczy taka ktora naladuje akus o pojemnosci 2500 mah w jakies 10-12 h. Pozdrawiam i dzieki za odpowiedz
Powrót do góry

_jta_
Poziom 26
Poziom 26

Post#14 19 Kwi 2005 23:25   

Sprawdzanie napięcia: wyłącza się na chwilę ładowarkę i mierzy napięcie woltomierzem.
Najlepiej cyfrowym, i dobrze przedtem odczekać z minutę, to wynik będzie bardziej miarodajny.

Ładowanie 24h: jeśli akumulatorki były rozładowane, to OK; jeśli jednak były rozładowane
tylko na 50%, to niestety ładowanie przez 24h będzie dla nich mocno szkodliwe; z drugiej
strony całkowite rozładowywanie akumulatorków NiMH powoduje szybkie ich zużycie.

Ładowarki procesorowe są dostępne na Allegro w cenach od 25zł (rozmiary AA AAA),
a bardziej uniwersalne za 36zł (AAA, AA, C, D, i 9V); ostatnio są nieco droższe (ze 40zł), i ponoć
dokładniejsze.
Często są w tych cenach oferowane przez zwykłe sklepy, wtedy są z gwarancją.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> Ladowanie akumulatorkow NIMh
Strona 1 z 1