Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jakie przełożenie do piły tarczowej /krajzegi/?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Jakie przełożenie do piły tarczowej /krajzegi/?
Autor
Wiadomość
fvnl
Poziom 14
Poziom 14

Post#61 11 Lip 2012 11:54   

Re: Jakie przełożenie do piły tarczowej /krajzegi/?

preston_lacy napisał:
Czy ktoś mógł by mi zasugerować na jakich obrotach piła powinna pracować?
Kolego, średnica piły najpierw. Piła z węglikami oczywiście ?
Powrót do góry

preston_lacy
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: częstochowa

Post#62 11 Lip 2012 12:58   

Piła 45mm widiowa gopolu chyba 16 zębów tnących czy widia jest z węglika to niestety nie wiem

Dodano po 4 [minuty]:

Nie przepraszam piła 40mm byłem sprawdzić, zadzwoniłem do sklepu mówią że widia jest z węglika
Powrót do góry

fvnl
Poziom 14
Poziom 14

Post#63 11 Lip 2012 14:10   

Do cięcia wzdłużnego drewna miękkiego piłami z płytkami z węglików spiekanych producenci zalecają 60-100m/s. 70 m/s będzie optymalne. Czyli dla piły 400mm jest to ~3300rpm. Przy 4100rpm masz 85m/s. Też mieści się w przedziale i granicach rozsądku. Reszta wedle własnych doświadczeń.
Powrót do góry

preston_lacy
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: częstochowa

Post#64 11 Lip 2012 16:20   

Wielkie dzięki za odpowiedź!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Lip 2012 16:20   

Powrót do góry

carol1976
Poziom 3
Poziom 3

Post#65 03 Sie 2012 12:17   

Witam wszystkich użytkowników
czy ktoś mógłby mi pomóc przy mojej "krajzedze", którą dostałem po ojcu.
chciałbym aby ktoś kto się zna pomógł mi wszystko obliczyć i powiedzieć czy wszystko jest ok żebym sobie krzywdy nią nie zrobił. Z góry przepraszam ale próbowałem to jakoś liczyć z tych wzorów ale słaby jestem z matmy i jakieś bzdury mi wychodzą.
oto dane:
silnik S1 1420obr 3kw na "siłę"
średnica koła na silniku 130 mm
średnica koła na wałku 85 mm
obecnie założona piła 300 mm 40T z widią
chciałbym wiedzieć czy te przełożenia są dobre do tej piły i z jaką prędkością obr. ta piła obecnie się kręci.
Docelowo chciałbym zamontować piłę 350 także z widią ale z większa ilością zębów. Piła użytkowana sporadycznie do cięcia desek, płyt wiórowych po meblach , i zdarza się jakieś drzewa z sadu.
Powrót do góry

marekhab
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: południowa polska

Post#66 03 Sie 2012 21:14   

Do carol1976
Już wcześniej pisałem:
" Cięcie wzdłużne wymaga mniejszych obrotów niż cięcie poprzeczne tzn. jeśli chcesz ciąć wzdłóż słoi drewna to starczy około 900 obr/min, piła musi mieć rzadsze zęby .
Do cięcia poprzecznego najlepiej około 3 tyś obr/min, i uzębienie musi być gęste .
Zresztą 3 lata mnie tego uczyli a niby miałbym Ci to wytłumaczyć w jednym poście."
Ty osiągniesz jakieś 2170 obrotów na minutę, do cięcia poprzecznego wsam raz natomiast przy cięciu wzdłużnym można przypalić tarczę piły, do cięcia wzdłużnego lepiej jakbyś stosował piły z rzadszym uzębieniem.

Obliczenie prędkości skrawania:
Vc=pi x*D*n
Vc - prędkość skrawania (m/s)
pi - 3.14
D - średnica narzędzia (mm)
n - prędkość obrtowa (obr/min) w twoimprzypadku 2170 obr/min
Vc = 3.14*300*2170 = 2044140 (mm/min), zamieniamy milimetry na metry czyli dzielimy wynik przez 1000
Vc = 2044.1 (m/min) zamieniamy minuty na sekundy dzielimy przez 60
2044.1 : 60 = 34.06 metra na sekundę (m/s)
Dodaję PDF w tabelce na 10 str. jest wykaz szybkości skrawania dla różnych materiałów.

Załączniki:
Powrót do góry

carol1976
Poziom 3
Poziom 3

Post#67 04 Sie 2012 11:39   

dzięki za odpowiedź. czyli obecna prędkość na wałku to 2170 obr/min, a prędkość piły (300mm) to 34 m/s . z tego wychodzi że to chyba za mało bo wyczytałem że powinna oscylować w granicach 60-70m/s tylko jak to zrobić skoro na wałku juz mam 2170obr czyli chyba ok przy pile 350mm było by około 40m/s też bez rewelacji. 90% mojego cięcia to ciecie w poprzek krótkie przeciecia więc piła z wieloma zębami to tez wyczytałem.
mógłbym zmienić z któryś kół tylko czy wałek wytrzyma większe obroty ?
Powrót do góry

marekhab
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: południowa polska

Post#68 04 Sie 2012 22:50   

Jeśli do tej pory wszystko działało u Twojego taty to nic nie zmieniaj, zwiększając obroty czy średnicę piły można zrobić sobie krzywdę, co do tych wyliczeń czy wzorów to dotyczą bardziej pilarek fabrycznych gdzie wszystkie elementy włącznie z wałkiem są z odpowiedniej stali, w samoróbkach jest wiele słabszych punktów (wałek, spawy itp. itp.).
Dla przykładu podam że moja samoróbka ma 1400 obr/min na wałku, używam pił średnicy od 200mm do 350mm i jestem z niej zadowolony, do poprzecznego tak jak pisałem gęstsze zęby, jak na te 13 lat to obyło się bez awarii nawet do łożysk jeszcze nie było potrzeby zaglądać.
Tnę na niej dosyć dużo, wzdłuż i w poprzek.
Powrót do góry

petra57
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Warszawa/Brok n/Bugiem

Post#69 20 Sie 2012 20:59   

Witam, mam kilka pytań do znawców tego tematu, tylko proszę nie piszcie że to wszystko już było napisane.Jestem baaardzo początkujący i niestety jak więcej czytam to już mniej rozumiem.Kupiłem trochę zaniedbaną krajzegę i powoli doprowadziłem ją do "wyglądu" i kupiłem nową piłę o prawie takiej samej średnicy tylko że widiową /była 410 - 42 zęby/ nowa 400 - 48 zęby.Silnik jest zamontowany trzy fazowy 3,0KW 1420 obroty, koła pasowe na silniku - 95mm /tak przy okazji nie mogłem go w żaden sposób zdemontować/
na wałku - 140mm
średnica wałka między łożyskami - 39mm
średnica wałka przy kołe pasowym 30mm
Napęd przenoszą dwa paski 17
Zamierzam ciąć na niej deski, odpadki z tartaku i ewentualnie cienkie okrąglaki.Dla grubszego drewna mam piłę łańcuchową i nie zamierzam tego zmieniać.Czeka mnie w przyszłym roku zrobienie podbitki oraz oszalowanie sufitu na poddaszu z tzw. szałowki.
W poprzednim tygodniu mój szwagier miał do pocięcia kilkadziesiąt sztuk desek na kawałki takie do kuchni wiejskiej i postanowiliśmy ją uruchomić.Jak dla mnie cieła ta moja krajzega całkiem nieżle tak w poprzek jak wzdłuż ale mam obawy że obroty dla cięcia poprzecznego powinny być większe.Według moich obliczeń są takie - 964
Jako że koła pasowego silnika jak na razie nie mogę zdjąć to jakie powinienem założyć na wałku żeby było najlepiej.A może tylko zmieniać je gdybym potrzebował zwiększyć obroty albo założyć tarczę trochę większą np. 450mm lub mniejszą 350mm
Proszę o poradę i dla wyczerpania tematu - jak bym zdemontował koło przy silniku to jakie powinienem zamontować przy takich średnicach pił i mocy silnika.W przyszłości mógłbym kupić kilka kombinacji "szajb" i zmieniać w zależnosci od prac jakie bym zaplanował.
Pozdrawiam i liczę na pomoc
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: London

Post#70 21 Sie 2012 02:09   

Przeczytaj post nr. 66 kolegi marekhab i bedziesz wszystko wiedzial.
Pamietaj tylko ze wcale nie musisz miec max. obrotow do danej tarczy.
Kilkanasci % mniej zawsze da ci bezpieczna prace narzedzia.
Powrót do góry

petra57
Poziom 9
Poziom 9

Post#71 21 Sie 2012 22:59   

Witam, przeczytałem i wyliczyłem prędkość piły - 20 m/s
Czy to możliwe w takim razie, że bez większych problemów cieła w poprzek deski sosnowe a nawet olchowe o grubości 2-3 cm.
Muszę chyba koniecznie zmienić przełożenie czyli szajbkę przy silniku zdemontować i zamontować większą.
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#72 22 Sie 2012 00:17   

Jesli srednice otworow beda pasowaly to zamien te kola pasowe miejscami, to z silnika zaloz na wal pily, a to z walu pily na silnik.
Powrót do góry

petra57
Poziom 9
Poziom 9

Post#73 22 Sie 2012 17:25   

Kolego saskia zastanawiałem się juz nad takim rozwiązaniem ale nie bardzo mogłem swoim ściągaczem zdjąć koło przy silniku.Postaram się o lepszy ściągacz i spróbuję ponownie, obawiam się tylko czy nie uszkodzę koła.W żaden sposób nie udało mi się wyjąć klina - wystaje tylko parę milimetrów ponad koło.Może jakieś rady - może podgrzać ?
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#74 22 Sie 2012 19:55   

Sprawdz czy na osi nie ma przypadkiem pierscienia zabezpieczajacego lub sruby blokujacej kolo w ustalonej pozycji na walku.
Powrót do góry

petra57
Poziom 9
Poziom 9

Post#75 23 Sie 2012 18:06   

Witam, niestety dokładnie to obejrzałem jeszcze przed remontem i jest tylko klin bardzo głęboko osadzony na wałku i wystaje tylko minimalnie.Polewałem powierzchnie koła i wałka różnymi preparatami z nadzieją że poluzują połączenie ale nic to nie dało.Obawiam się że rdza i brud skutecznie to połączyły na stałe i czeka mnie cięcie koła kątówką albo próba ściągnięcia koła razem z klinem jakimś mocnym ściągaczem, ale wtedy koło i tak do kosza.
Pozdrawiam i dzięki za rady.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Sie 2012 18:06   

Powrót do góry

foxio88
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Łańcut

Post#76 02 Maj 2013 20:26   

Witam. Jestem tutaj świeżak, więc proszę o poradę:) Chciałbym sobie zrobić cyrkularkę krajzegi no i tak... Mam silnik 3kW obr.1480 i piłę tarczową zwykłą stalową o średnicy 45cm i teraz nie wiem jakie dobrać koła pasowe na silnik i na szajbę bo nie mam w ogóle a chciałbym głównie ciąć drzewo na opał miękkie mokre i ciękie suche deski do 3-4cm grubosci. z góry dzięki
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Maj 2013 20:26   

Powrót do góry

2222198
Usunięty

Post#77 03 Maj 2013 14:57   

Byś przeczytał cały wątek to byś się dowiedział.
W skrócie dla jakichś 50-60m/s obroty na wale piły to 2100-2500rpm. Przełożenie 0.57 - 0.68.
Powrót do góry

tatra-mario
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Łosice

Post#78 15 Maj 2013 12:22   

Witajcie.
Szukałem i tylko mętlik mi w głowie powstał- mianowicie mam krajzege do niej silnik 7.5kw 1440obr/min i pojedynczym cienkim pasem szer.100mm jest to napędzane (wkurzające bo często spada), kolo na silniku 200mm a na wałku 300mm. Piła ma średnicę 500mm. I teraz sedno- liczyłem i liczyłem i wychodziło mi że koła powinny być odwrotnie(w przybliżeniu). Chciał bym zmienić je na paski klinowe tylko teraz jakie koła zastosować (średnica) i na ile pasków.
Pozdrawiam
Powrót do góry

toku74
Poziom 21
Poziom 21

Post#79 15 Maj 2013 23:07   

Przełożenie max to ok. 1:2,2. To obliczane dla prędkości tarczy max 80m/s. Takie mają zazwyczaj, chyba, że masz inne.
Przełożenie 1:2,2 to po "chłopsku"; np: na wale koło średnicy 100mm, a na wale silnika 220mm. Jak zwiększasz to wykładniczo.
Niech jednak te moje wypociny jakiś fachowiec jednak sprawdzi.
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#80 16 Maj 2013 18:08   

Przy silniku 7.5 kW, masz mozliwosc zmiany szybkosci skrawania (obwodowej) poprzez zmiane srednicy tarczy. Dobierz sobie przelozenie tak, aby szybkosc byla odpowiednia do sredniej wielkosci tarczy jakiej bedziesz uzywal.
Przy mocy silnika 7.5 kW potrzebujesz min. 3 paski 17mm, ale to tez zalezy od opasania na obwodzie, na srednicach kol pasowych ktore zastosujesz.
Powrót do góry

toku74
Poziom 21
Poziom 21

Post#81 16 Maj 2013 22:38   

saskia napisał:
Przy silniku 7.5 kW, masz mozliwosc zmiany szybkosci skrawania (obwodowej) poprzez zmiane srednicy tarczy. Dobierz sobie przelozenie tak, aby szybkosc byla odpowiednia do sredniej wielkosci tarczy jakiej bedziesz uzywal.
Przy mocy silnika 7.5 kW potrzebujesz min. 3 paski 17mm, ale to tez zalezy od opasania na obwodzie, na srednicach kol pasowych ktore zastosujesz.

Ok., ale max prędkość obwodowa tarcz pił to 80m/s, więc co Ci po "zmianie szybkości skrawania" skoro im szybciej się kręci /oczywiście nie więcej niż to 80m/s/ tym lepiej. Odnośnie pasków to ok, ale dałbym 4 przy tej mocy.
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#82 16 Maj 2013 22:52   

Mialem na mysli fakt ze jesli obroty walu beda dobrane np. do tarczy 350mm i zalozmy 50-60 m/s, to zakladajac mniejsza tarcze mamy mniej m/s , a zakladajac wieksza, mamy wiecej m/s.
Czyli mozemy doborem srednicy tarczy zmieniac szybkosc skrawania zaleznie od tego co i jak mamy ciac.
Tez myslalem o 4-ech paskach, ale ilosc ich zalezy tez od srednicy kol pasowych.
Jesli chodzi o prog mocy zrywajacy paski to nawet dwa by wystarczyly przy tej mocy, ale wtedy opasanie musialo by byc dosc spore, czyli duze srednice kol pasowych i spory naciag paskow.
Jak napisalem, 3 paski to minimum i zgadzam sie ze 4 bylo by lepiej, zwlaszcza dla lozysk i przy malym opasaniu na kolach.
Powrót do góry

e11
Poziom 16
Poziom 16

Post#83 30 Maj 2013 14:54   

Witam. Mam Takie pytanie, które zadawałem na innym temacie ale niestety tam tema nie żyje. Chodzi mi o łożyska do piły stołowej. Jakie powinny być i jakie najlepsze , kulkowe zwykłe, wahliwe czy samonastawne. Mam pewien problem z piłą już zrobioną ale o tym później. Koleś co robił mi wał jeśli dobrze pamiętam powiedział że założył mi wahliwe i mam co do zastosowania tych łożysk wątpliwości. Pozdrawiam
Powrót do góry

ixs
Poziom 15
Poziom 15

Post#84 19 Wrz 2013 12:12   

Wiem że temat już wałkowany, ale potrzeba mi opinii doświadczonych osób.
Mam silnik 2,2kW 2815 obr i średnicę wałka przy pile 90mm
chce dorobić koło do silnika..
(dotychczas użytkowałem piłę na silniku 3,2kw 1450 obr i koło na silniku ok 120mm i prędkość była OK jak dla mnie - nie za duża i nic nie wyło ale też dość płynnie się cięło.
Ten silnik który mam teraz - 2815 obrotów - aby zejść do tego co mam czyli poniżej 2000obr musiałbym koło na silniku mieć poniżej 60mm
Chce zrobić koło z 2 stopniami aby mieć 2 przełożenia - jedno dla dużej tarczy - drugie dla mniejszej.
Dla mniejszej tarczy - tak do 300mm zrobiłbym średnicę 85-90mm ( ok 1:1) mm - uzyskałbym wtedy ok 3000obr -pasek 17mm
Dla większej średnicy piły - ok 400-500mm - czy moge zrobić średnice ok 65mm ewentualnie 70mm (ok 1:-0,8)i 2 paski 13mm (czy paski nie bedą się za bardzo ślizgały i załamywały)
Użytek prywatny - ciecie drewna i desek - nie komercyjny a więc pewne niedogodności są dopuszczalne...

Jakie przełożenie do piły tarczowej /krajzegi/?
wstępny projekt - koło na silniku- sugestie mile widziane - kopiowanie dozwolone :D
Powrót do góry

mirekpsary
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Psary

Post#85 24 Wrz 2013 16:40   

Witam.policzyłem to wszystko i wychodzi mi że mam ok.26m/s prędkość tarczy,a więc za mało,tnie ta krajzega bo tnie ale to nie to.
Chciałbym to jednak sprawdzić czy dobrze to wykombinowałem z tym liczeniem,a więc-silnik mam chyba 10 kw z tego co gada dziadek i myslę że ma ok.1460 obr,koło na silniku ma 120 mm a na pile 140 mm,tarcza jaką tnę to 400mm.
Zmierzam do tego że będę robić nowe koło pasowe na wał piły i musi być mniejsze po 1 żeby nie wystawało ponad blat bo źle się tnie a po 2 zeby uzyskać odpowiednie obroty.
Wg.obliczeń doszedłem do tego że koło pasowe na wał piły może być 100 mm i wszystko będzie grało.
Jeżeli się mylę to Mnie uświadomcie.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

2277678
Usunięty

Post#86 24 Wrz 2013 18:11   

Co najmniej 40-60m/s to zaczniesz normalnie ciąć, wcześniej piłę wydelegować na ostrzarkę żeby wyrównać zęby albo kupić nową tarczę jak stara ostrzona n-lat ręcznie.

Przy kołach 120 i 100mm masz przełożenie 0.833 co przy silniku 1440rpm daje 1728rpm na wale piły. Przy 400mm tarczy jest to 36 m/s. Założył bym koło 80mm i uzyskał 2160rpm na pile czyli 45m/s.
U siebie mam silnik tzw. jamnik 2880 rpm i przy pile 400mm mam 60m/s i tnie się elegancko.

Dodano po 8 [minuty]:

e11 napisał:
Chodzi mi o łożyska do piły stołowej. Jakie powinny być i jakie najlepsze , kulkowe zwykłe, wahliwe czy samonastawne. Mam pewien problem z piłą już zrobioną ale o tym później. Koleś co robił mi wał jeśli dobrze pamiętam powiedział że założył mi wahliwe i mam co do zastosowania tych łożysk wątpliwości. Pozdrawiam
Wątpliwości niczym nie uzasadnione. Łożyska wahliwe czy samonastawne mają ten sam cel - umożliwiają ich normalną pracę gdy oprawy są przymocowane do powierzchni które są nierównoległe względem siebie bądź nachylone itd. Czyli jak przykręcasz do spawanej ramy to właśnie takie łożyska należy zastosować. Nie masz szans na uzyskanie przyzwoitej płaszczyzny pod oprawanmi - chyba, że rama jest frezowana po zespawaniu itp.
Zwykłe kulkowe na spawanej ramie będą miały skróconą żywotność i zamienią się w grzałki w ekstremalnej sytuacji. Widać to już przy montażu na ramie, po dokręceniu opraw, łożyskowany wał nagle zaczyna się dziwnie ciężko obracać, łożyska grzać i głośno pracować.
Powrót do góry

mirekpsary
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Psary

Post#87 24 Wrz 2013 22:36   

charli.rz napisał:
Co najmniej 40-60m/s to zaczniesz normalnie ciąć, wcześniej piłę wydelegować na ostrzarkę żeby wyrównać zęby albo kupić nową tarczę jak stara ostrzona n-lat ręcznie.

piła jest akurat nowa i sam ją rozwiodłem i naostrzyłem,idzie jak brzytewka,tylko te obroty!

charli.rz napisał:
Założył bym koło 80mm i uzyskał 2160rpm na pile czyli 45m/s

Taka opcja też Mi przeszła przez myśl jak i taka żeby zrobić na tej szajbie 2x100+1x80 mm,jak na razie to i tak na jednym pasku ciągnie.
Dzięki za odpowiedź.
Powrót do góry

ixs
Poziom 15
Poziom 15

Post#88 25 Wrz 2013 07:56   

Ja mam właśnie na silniku ok 120-130 a na pile 90 i tnie się ok zarówno małą jak i większą tarczą - ale dorobiłem teraz rowek na węższy pasek na 75 w razie jakbym potrzebował wiekszych obrotów. Obstaję jak wyżej - 80-90 na pile (na pasek 17mm taka średnica to teoretycznie już minimum dlatego jeśli chciałbyś uzyskać jeszcze większe obroty to na pasek 13mm można próbować ok 75mm ( koło które załączyłem wyżej ma rowki pod paski troche niestandardowe aby można było awaryjnie na każdy z nich założyć pasek zarówno 13 jaki i 17mm
Powrót do góry

toku74
Poziom 21
Poziom 21

Post#89 25 Wrz 2013 12:42   

Przy pile nie chodzi o obroty, a o prędkość obwodową samej tarczy. Jak już wspominałem w znacznej części przypadków ta prędkość wynosi 80m/s. Do tej prędkości dobiera się obroty samej tarczy, które są zależne od jej średnicy.
Dla przykładu tarcza o średnicy 600mm może się kręcić max 42obr/s czyli ok. 2540obr/min.
Ps: jak coś to niech mnie jakiś "umysł ścisły " poprawi.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Wrz 2013 12:42   

Powrót do góry

2277678
Usunięty

Post#90 25 Wrz 2013 15:15   

Dla szybszego doboru prędkości obrotowej to tarczy i zakładanej prędkości liniowej można posłużyć się zgrubnie takim wykresem.

Za górną granicę dla ręcznego cięcia drewna opałowego można przyjąć 80m/s, dolna od 40m/s wzwyż. Zależnie od typu uzębienia, rodzaju drewna, stopnia suchości różne prędkości z tego przedziału mogą okazać mniej lub bardziej użyteczne.

Załączniki:
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Jakie przełożenie do piły tarczowej /krajzegi/?
Strona 3 z 4 Idź do strony Poprzedni  1234  Następny