Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Pralka Polar PDP 600 uszk. moduł

djkill 21 Lut 2009 22:49
  • #1 21 Lut 2009 22:49
    djkill
    Poziom 12  

Witam. Kupiłem uszkodzoną pralkę - sprzedający zapewniał, że tylko moduł jest zepsuty. Płytka jest uszkodzona w bardzo dziwny sposób - poleciały triaki, kilka rezystorów, dioda zenera, tranzystor, mostek greatz'a i parę innych rzeczy, to tego było dużo popalonych ścieżek. Po wymianie elementów, niestety brak reakcji. W "wyświetlaczu" wymieniłem układ 74164. Po włączeniu do prądu, słychać przekaźnik, nie palą się żadne diody, nie ma reakcji na kręcenie pokrętłami, po prostu nic. Napięcia na płytce są, procesor jest zasilany i na "wyświetlacz" też podaje jakieś napięcia. Mógłby mi ktoś pomóc z naprawą tego modułu? Gdzie ewentualnie takowy kupić w rozsądnych pieniążkach? Pozdrawiam i proszę o pomoc.

• #2 23 Lut 2009 16:20
    djkill
    Poziom 12  

czy naprawdę nikt nie jest w stanie mi pomóc?

• #3 23 Lut 2009 19:43
    TONI_2003
    Moderator

Jeśli moduł jest tak uszkodzony wybacz był według Ciebie to nie przyszło Ci do głowy, że procesor odszedł do „krainy wiecznych łowów”, a to że napięcie masz poprawne to dlatego, że działa poprawnie stabilizator.
    Chyba, że się mylę i po prostu coś ominąłeś lub dałeś np. zły triak...

• #4 23 Lut 2009 21:20
    djkill
    Poziom 12  

słuchaj - wiadoma sprawa - chodzi tylko o to, czy procesor jest cały - resztę da się naprawić. Pytanie tylko, czy jest w tej pralce coś, co może powodować brak reakcji? Wymieniłem też układ 74164, nic to nie dało. Napięcia są poprawne, triaki BTB04 mam zastąpione BTA12, nie wkładałem jednego małego triaka MVA97, a w tym wątku proszę o podanie, jak sprawdzić procesor, lub gdzie ewentualnie dostanę cały moduł.

• #5 23 Lut 2009 21:24
    postrzepiony
    Specjalista AGD

BTB 04 zastapiłeś BTA 12, w podobnym module zastapiłem go BTB 06 i pralka nawet nie drgnęła. Może coś w tym jest ?

• #6 23 Lut 2009 21:32
    djkill
    Poziom 12  

przejadę się jutro do sklepu, kupię co potrzeba i zobaczymy;) Ale tak na marginesie... Jest moduł, ma zasilanie, stabilizator podaje napięcie na procesor, a ten steruje "wyświetlaczem" z układem 74164 i diodami. Czy zatem nawet bez triaków i obwodów wykonawczych, nie powinno się dziać po włączeniu zasilania cokolwiek? Jakieś diody nie powinny się zaświecić?

• #7 24 Lut 2009 07:52
    euro2L
    Poziom 41  

////Czy zatem nawet bez triaków i obwodów wykonawczych, nie powinno się dziać po włączeniu zasilania cokolwiek? Jakieś diody nie powinny się zaświecić?///
    Tak powinny
    Szkoda kasy na elementy .
    Po takim przepięciu jak pisałeś to procek na 100% martwy

• #8 24 Lut 2009 08:01
    TONI_2003
    Moderator

Po prostu porównaj sobie dokładnie obie aplikacje to raz bo właśnie tego triaka miałem na myśli, a idąc dalej przy tak rozległych uszkodzeniach zwróć uwagę na zaznaczone uszkodzone ścieżki.
    Jedne trudno nie zauważyć natomiast inne te z lewej strony może się zdarzyć iż ktoś je nie zauważy.
    Podobnie z rezystorami w dzielnikach można je przeoczyć gdy będzie np. rozwarty...
    Pralka Polar PDP 600 uszk. moduł

• #9 27 Lut 2009 16:55
    djkill
    Poziom 12  

Witam ponownie. Powymieniałem jeszcze triaki na bt 138, do tego wrzuciłem też 2 małe triaki MAC97A8, 2 stare zostały, bo nie miałem 4 sztuk. Wymieniłem też 74164 na nowy, sprawdziłem wszystkie ścieżki, co było podejrzane, to od razu wymieniłem. Jakie są rezultaty - zaświeciły się wszystkie możliwe diody, jednak po kilkukrotnym włączeniu, zobaczyłem, że diody zapalają się losowo - pole magnetyczne i stany nieustalone na wyjściach 74164 są tego powodem... Procesor ani trochę się nie nagrzał, napięcie 5V oczywiście dostaje, przekaźnik przy włączeniu nadal zaskakuje. Kilka razy pod rząd pracowały też zaworki odpowiedzialne za wpuszczanie wody do pojemnika z proszkiem, potem już tego nie było. Powoli godzę się z myślą, że procesor powiedział "papa", jednak chciałbym, żeby ktoś mnie w tym przekonaniu utwierdził. Proszę, podpowiedzcie, gdzie kupić taki moduł - może ktoś z Was posiada na zbyciu? Ewentualnie od czego może pasować, lub też skąd wziąć program do tego procesora, żebym mógł kupić czysty i zaprogramować?

• #10 27 Lut 2009 22:23
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Zrób zdjęcia tego modułu chciałbym je pooglądać może coś pokombinuję.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty