Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Pralka Polar PDP 600 uszk. moduł

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Serwis -> AGD Pralki, Suszarki -> Pralka Polar PDP 600 uszk. moduł
Autor
Wiadomość
djkill
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: łódź

Post#1 Post autora tematu 21 Lut 2009 22:49   

Witam. Kupiłem uszkodzoną pralkę - sprzedający zapewniał, że tylko moduł jest zepsuty. Płytka jest uszkodzona w bardzo dziwny sposób - poleciały triaki, kilka rezystorów, dioda zenera, tranzystor, mostek greatz'a i parę innych rzeczy, to tego było dużo popalonych ścieżek. Po wymianie elementów, niestety brak reakcji. W "wyświetlaczu" wymieniłem układ 74164. Po włączeniu do prądu, słychać przekaźnik, nie palą się żadne diody, nie ma reakcji na kręcenie pokrętłami, po prostu nic. Napięcia na płytce są, procesor jest zasilany i na "wyświetlacz" też podaje jakieś napięcia. Mógłby mi ktoś pomóc z naprawą tego modułu? Gdzie ewentualnie takowy kupić w rozsądnych pieniążkach? Pozdrawiam i proszę o pomoc.
Powrót do góry

Ceneo

Ceneo

Post# 21 Lut 2009 22:49   

Zobacz najlepsze oferty sprzętu AGD:

Powrót do góry

djkill
Poziom 12
Poziom 12

Post#2 Post autora tematu 23 Lut 2009 16:20   

Re: Pralka Polar PDP 600 uszk. moduł

czy naprawdę nikt nie jest w stanie mi pomóc?
Powrót do góry

TONI_2003
Moderator
Moderator

Miasto: Tychy

Post#3 23 Lut 2009 19:43   

Jeśli moduł jest tak uszkodzony wybacz był według Ciebie to nie przyszło Ci do głowy, że procesor odszedł do „krainy wiecznych łowów”, a to że napięcie masz poprawne to dlatego, że działa poprawnie stabilizator.
Chyba, że się mylę i po prostu coś ominąłeś lub dałeś np. zły triak...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Lut 2009 19:43   

Powrót do góry

djkill
Poziom 12
Poziom 12

Post#4 Post autora tematu 23 Lut 2009 21:20   

słuchaj - wiadoma sprawa - chodzi tylko o to, czy procesor jest cały - resztę da się naprawić. Pytanie tylko, czy jest w tej pralce coś, co może powodować brak reakcji? Wymieniłem też układ 74164, nic to nie dało. Napięcia są poprawne, triaki BTB04 mam zastąpione BTA12, nie wkładałem jednego małego triaka MVA97, a w tym wątku proszę o podanie, jak sprawdzić procesor, lub gdzie ewentualnie dostanę cały moduł.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Lut 2009 21:20   

Powrót do góry

postrzepiony
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: ...a dookoła puszcza ale nie jodłowa

Post#5 23 Lut 2009 21:24   

BTB 04 zastapiłeś BTA 12, w podobnym module zastapiłem go BTB 06 i pralka nawet nie drgnęła. Może coś w tym jest ?
Powrót do góry

djkill
Poziom 12
Poziom 12

Post#6 Post autora tematu 23 Lut 2009 21:32   

przejadę się jutro do sklepu, kupię co potrzeba i zobaczymy;) Ale tak na marginesie... Jest moduł, ma zasilanie, stabilizator podaje napięcie na procesor, a ten steruje "wyświetlaczem" z układem 74164 i diodami. Czy zatem nawet bez triaków i obwodów wykonawczych, nie powinno się dziać po włączeniu zasilania cokolwiek? Jakieś diody nie powinny się zaświecić?
Powrót do góry

euro2L
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Singapur

Post#7 24 Lut 2009 07:52   

////Czy zatem nawet bez triaków i obwodów wykonawczych, nie powinno się dziać po włączeniu zasilania cokolwiek? Jakieś diody nie powinny się zaświecić?///
Tak powinny
Szkoda kasy na elementy .
Po takim przepięciu jak pisałeś to procek na 100% martwy
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Lut 2009 07:52   

Powrót do góry

TONI_2003
Moderator
Moderator

Miasto: Tychy

Post#8 24 Lut 2009 08:01   

Po prostu porównaj sobie dokładnie obie aplikacje to raz bo właśnie tego triaka miałem na myśli, a idąc dalej przy tak rozległych uszkodzeniach zwróć uwagę na zaznaczone uszkodzone ścieżki.
Jedne trudno nie zauważyć natomiast inne te z lewej strony może się zdarzyć iż ktoś je nie zauważy.
Podobnie z rezystorami w dzielnikach można je przeoczyć gdy będzie np. rozwarty...
Powrót do góry

djkill
Poziom 12
Poziom 12

Post#9 Post autora tematu 27 Lut 2009 16:55   

Witam ponownie. Powymieniałem jeszcze triaki na bt 138, do tego wrzuciłem też 2 małe triaki MAC97A8, 2 stare zostały, bo nie miałem 4 sztuk. Wymieniłem też 74164 na nowy, sprawdziłem wszystkie ścieżki, co było podejrzane, to od razu wymieniłem. Jakie są rezultaty - zaświeciły się wszystkie możliwe diody, jednak po kilkukrotnym włączeniu, zobaczyłem, że diody zapalają się losowo - pole magnetyczne i stany nieustalone na wyjściach 74164 są tego powodem... Procesor ani trochę się nie nagrzał, napięcie 5V oczywiście dostaje, przekaźnik przy włączeniu nadal zaskakuje. Kilka razy pod rząd pracowały też zaworki odpowiedzialne za wpuszczanie wody do pojemnika z proszkiem, potem już tego nie było. Powoli godzę się z myślą, że procesor powiedział "papa", jednak chciałbym, żeby ktoś mnie w tym przekonaniu utwierdził. Proszę, podpowiedzcie, gdzie kupić taki moduł - może ktoś z Was posiada na zbyciu? Ewentualnie od czego może pasować, lub też skąd wziąć program do tego procesora, żebym mógł kupić czysty i zaprogramować?
Powrót do góry

wiesiekba
Specjalista AGD
Specjalista AGD

Miasto: Stare Sioło Podkarpacie

Post#10 27 Lut 2009 22:23   

Zrób zdjęcia tego modułu chciałbym je pooglądać może coś pokombinuję.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Serwis -> AGD Pralki, Suszarki -> Pralka Polar PDP 600 uszk. moduł
Strona 1 z 1