Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Piec C.O. na zboża, owies itp.

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Piec C.O. na zboża, owies itp.
Autor
Wiadomość
pachnies
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: gołuszyn

Post#1 Post autora tematu 24 Lut 2009 12:28   

Witam! interesuje mnie ogrzewanie domu zbożem, mam dom parterowy 150m2 i chciałbym się dowiedzieć ile i jakiego zboża spala się średnio na dobę.
Powrót do góry

Duduś74
Moderator - Na Wesoło HydePark

Miasto: ? nie, Wieś.

Post#2 24 Lut 2009 14:00   

Re: piec co na zboże

na zboże ?! a może na słomę ?:D

Dodano po 10 [minuty]:

ze zboża to możesz napędzić bimbru , później sprzedać i będziesz miał na węgiel:D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Lut 2009 14:00   

Powrót do góry

Kroitz
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Gdynia

Post#3 24 Lut 2009 14:45   

Witam

Spalanie zależy od wielu czynników, jednak przyjmuje się że na potrzeby domu do 200m2 zużywa się około 6-8 ton owsa.

Jeżeli jesteś zainteresowany takim kotłem proponuje kocioł Granpal Eco.
Nie jest tani, ale gwarantuje bezproblemowe spalanie zboża.

Moderowano przez skryn:
Załącznik usunąłem, załadowałem zdjęcie w postaci obrazka. Proszę następnym razem korzystać z TEj instrukcji.

Powrót do góry

12gucio
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: okolice Lublina

Post#4 24 Lut 2009 15:10   

Kroitz napisał:
Witam

Spalanie zależy od wielu czynników, jednak przyjmuje się że na potrzeby domu do 200m2 zużywa się około 6-8 ton owsa.

Jeżeli jesteś zainteresowany takim kotłem proponuje kocioł Granpal Eco.
Nie jest tani, ale gwarantuje bezproblemowe spalanie zboża.

Witam! Jak możesz to napisz coś więcej o tym kotle ,też jestem zainteresowany.
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#5 24 Lut 2009 16:37   

Doświadczeń nie mam i nie przekażę. Ale rozmawiałem z człowiekiem, który zastosował takie rozwiązanie i bardzo sobie chwali. Ponoć podpisał umowy z rolnikami na dostawy owsa po 200 PLN za tonę. Czyli niby dobry interes. Nawet twierdzi, że malutko popiołu.
Powrót do góry

Kroitz
Poziom 5
Poziom 5

Post#6 24 Lut 2009 21:13pomocny post - solucja   

Witam

klienci którzy palą owsem najczęsciej sami go sobie sieją. Można palić inne ziarno, ale uzyskuje się mniejszą moc poprze mniejszą kaloryczność. Owies ma 15-17MJ/kg.

Owies pali się bardzo fajnie, popiołu jest z niego około 7%, przy dobrze ustawionym kotle trzeba oprozniac popielnik 1 raz na 24h lub 1 raz na 48h,
Zasobnik na paliwo w tym kotle zaczyna się od 240l przy 15kW, 300 20kW i 25kW, 380l przy 30kW i więcej. Jedno zasypanie zbiornika wystarczy mniej więcej na 2-3 doby. Czyszczenie kotła jest bardzo proste i zaleca się 1 raz na miesiąc przy paleniu owsem.

Kocioł osiąga sprawność ponad 90%, czopuch ma mały przekrój 120-140mm.

Sterownik steruje płynnie procesem spalania. Moze pracowac w trybie pogodowym recznym lub tylko grzania cwu. Obsługuje pompy co, cwu, mieszacz 4 drogowy, regulator pokojowy.

Powrót do góry

Jerzykowski
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Czadrów, Kamienna Góra

Post#7 24 Lut 2009 23:43   

Duduś74 napisał:
na zboże ?! a może na słomę ?:D

Dodano po 10 [minuty]:

ze zboża to możesz napędzić bimbru , później sprzedać i będziesz miał na węgiel:D
Widać kolega nie wiedział że są kotły na zboże.
Powrót do góry

Duduś74

Miasto: ? nie, Wieś.

Post#8 25 Lut 2009 00:18   

Nie wiedział ale już wie :D ale przy cenach owsa na poziomie 400 zł , i nie wiedząc ile będzie kosztował pod koniec roku ( może zdrożeć nawet o 100% lub stanieć ) pomyślał bym o innym rozwiązaniu np. na gaz drzewny .
Powrót do góry

berlingo
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: KALISZ

Post#9 26 Lut 2009 17:23   

koledzy w kotle na ekogroszek można robic mieszanki 60 wegla 40 zboża lub peletów nawet trocin troche mozna zaoszczedzić pozawiam
Powrót do góry

pachnies
Poziom 14
Poziom 14

Post#10 Post autora tematu 26 Lut 2009 17:57   

Widzę że temat sie troszkę rozwinął dziękuje wszystkim za informację a kolega który nie wiedział o możliwości spalania zboża radzę obserwować to forum, możesz się jeszcze dużo nauczyć poza tym nie myślałbym o zbożu gdybym nie mniał ziemi, węgla niestety sobie nie zasieję, z 1ha zbirę około 4ton owsa, czyli zasieję 2ha i mam na cały rok całkowity koszt około 1tyś pln, a za węgiel wyszło by mi około 4tyś czy to się opłaca? sam już nie wiem:D
Jeśli mogłbym otrzymać informację jak jest ze spalaniem innych zbóż to byłbym wdzięczny, a no i czy piec na ekogroszek nadaje sie do palenia zbożem? teoria mówi ze wyższa temperatura spalania agresywne gazy itd itd ale to tylko teoria wiecie może jak jest w praktyce? pozdrawiam!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Lut 2009 17:57   

Powrót do góry

Kroitz
Poziom 5
Poziom 5

Post#11 26 Lut 2009 22:34   

Wszystko zależy od palnika,
Palnik retortowy, jakiego używa się do spalania ekogroszku, zdecydowanie się nie nadaje.
Chodzi tu przede wszystkim o kolano w retorcie, przy spalaniu ziaren zbóż pojawiają się spieki, które mogę blokować kolano retorty, paliwo podawane się blokuje i nie ma grzania.
Inne zboża również nadają się do palenia, jednakże owies jest najbardziej kaloryczny.Paląc żytem ma się około 5-6kW mniej w stosunku do owsa.
Można palić jęczmieniem, żytem, kukurydzą... użytkownicy Granpala przetestowali równiez pestki wiśni, czereśni, łupiny orzechów włoskich, rzepak.

Powrót do góry

A-Mail
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Grudziadz

Post#12 04 Mar 2009 15:28   

Kroitz napisał:
Wszystko zależy od palnika,
Palnik retortowy, jakiego używa się do spalania ekogroszku, zdecydowanie się nie nadaje.
.

A z podajnikiem tłokowym może być?
Powrót do góry

DominikD
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Lublin

Post#13 04 Mar 2009 16:49   

A bardzo to dymi z takiego pieca , bo ze zwykłego z nawiewiem jak różne testy prowadziłem to napiernicza ze nie da się wyjść z domu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Mar 2009 16:49   

Powrót do góry

pachnies
Poziom 14
Poziom 14

Post#14 Post autora tematu 04 Mar 2009 22:39   

Rozmawiałem z producentem palników retortowych i twierdzi że można używać ich do palenia zbożem trzeba tylko inny sterownik zastosować, poza tym są też podajniki z paleniskiem płaskim jak na zdjęciu wyżej, a zestaw podający niczym się nie różni, kompletny zestaw podający kosztuje ok 1600 zł także można też przerobić kotły na miał.
Planuje zbudować sobie kocioł tylko jest małe ale, mianowicie nie wiem jaką blachę zastosować bo krążą różne wersje, teoria mówi że musi być blacha kotłowa, a kolega ma piec ze zwykłej i 6 lat bez problemów, wie może ktoś ile kosztuje m2 blachy kotłowej 6mm. Osobiście uważam że zwykła blacha się sprawdzi ale to tylko moje zdanie na komorę palnika zastosuję 10mm a resztę z 5 lub 6mm, może się uda jeżeli macie doświadczenia co do tych blach to proszę się podzielić informacjami pozdrawiam!!!
Powrót do góry

Kroitz
Poziom 5
Poziom 5

Post#15 06 Mar 2009 10:05   

Życzę powodzenia w paleniu zbożem w retorcie. Wiem jak wyglądają spieki przy paleniu owsem, żytem. Duży spiek zablokuje kolano i po grzaniu :)
Powrót do góry

pachnies
Poziom 14
Poziom 14

Post#16 Post autora tematu 11 Mar 2009 18:05   

Kroitz napisał:
Życzę powodzenia w paleniu zbożem w retorcie. Wiem jak wyglądają spieki przy paleniu owsem, żytem. Duży spiek zablokuje kolano i po grzaniu :)

ja tylko piszę to co mi producent powiedział, rozumię ze ogrzewasz dom owsem, jeżeli zastąpie to kolano paleniskiem jak na zdjęciu wyżej to powinno być ok cały zespół podający jest chyba taki sam no i czy materiał z jakiego jest zrobiony palnik też się raczej nie różni od retortu ale ja tylko pytam dzięki za porady pozdrawiam
Powrót do góry

Kroitz
Poziom 5
Poziom 5

Post#17 12 Mar 2009 22:20   

Gorzej, uruchamiam te kotły. Generalnie poowinno byc lepiej, musisz tylko nawiercic otwory na powietrze z dmuchawy:)
Powrót do góry

pachnies
Poziom 14
Poziom 14

Post#18 Post autora tematu 15 Mar 2009 02:07   

Kroitz napisał:
Gorzej, uruchamiam te kotły. Generalnie poowinno byc lepiej, musisz tylko nawiercic otwory na powietrze z dmuchawy:)

jeśli je urochamiasz to wiesz o nich wszystko, jeżeli można to prosiłbym o pare danych, mam dom o powierzchni 120m parterowy, jaka powinna być do tego pojemność wodna kotła grzejniki aluminiowe ale instalacja grawitacyjna. z tego co sie naczytałem to pojemność kotła powinna być równa pojemności grzejników, oczywiście przy opalaniu węglem a tu to nie wiem bo podobno jest wyższa temp spalania czyli kocioł powinien być mniejszy coby utrzymywać optymalną temp spalania i nie uparować sie w domu poza tym spoko koleś jestes pozdrawiam
Powrót do góry

Kroitz
Poziom 5
Poziom 5

Post#19 18 Mar 2009 21:17   

Pojemnosć wodna kotła im większa tym lepsza. Dla Twojego domu 15kW spokojnie wystarczy, Granpal 15kW ma 105l objetosci wody w kotle
Nowocznesne kotły na biomasę pracują w zakresie temp 50-70 stopni C max
Powrót do góry

fabians
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: olkusz

Post#20 13 Sie 2009 09:25   

Dziś słuchałem w radio ministra rolnictwa. Mówił że teraz ceny zboża spadły bardzo w porównaniu z innymi latami i że opłaca się palić zbożem (owsem). Powiedział że opalanie w piecu czy przeróbka na spirytus i paliwo do samochodów jest obecnie opłacalne. Mam natomiast pytanie czy owsem można palić w piecu uniwersalnym CO (na węgiel, miał, drewno) z nadmuchem takim jak na zdjęciu i czy takie zboże pali się bezproblemowo w takim kotle?

Powrót do góry

docent161
Poziom 11
Poziom 11

Post#21 13 Sie 2009 14:37   

Tak można palić tylko trzeba założyć palnik do takowego łowsa :) zagłębiem takowych piecy to Miechów nawet burmistrz ma taki wynalazek :) pozdrawiam
Powrót do góry

fabians
Poziom 11
Poziom 11

Post#22 13 Sie 2009 15:21   

docent161 napisał:
Tak można palić tylko trzeba założyć palnik do takowego łowsa :) zagłębiem takowych piecy to Miechów nawet burmistrz ma taki wynalazek :) pozdrawiam

Jaki to palnik bo nie kojarzę mógłbyś wyjaśnić?
Powrót do góry

docent161
Poziom 11
Poziom 11

Post#23 13 Sie 2009 21:28   

Po prostu jest palnik do węgla i jest palnik do oleju oraz jest specjalny palnik do łowsa :) wygląda jak rondel przewrócony na bok i podziurawiony .
Powrót do góry

fabians
Poziom 11
Poziom 11

Post#24 14 Sie 2009 11:11   

Ale w takich piecach rozpala się patykami dosypuje troszkę węgla jak się zaczyna palić to resztę węgla, zamyka się drzwiczki ustawia sterownik i tyle palnika jako takiego to niema.

a znalazłem coś takiego jak palnik retorowy:

Powrót do góry

lapiduh
Poziom 1
Poziom 1

Post#25 21 Wrz 2009 11:37   

Re: Piec C.O. na zboża, owies itp.

Ja palę w takim piecu żytem.
Pali się normalnie tylko na spód trzeba nasypac czegoś np trocin/miału bo samo żyto przelatuje przez ruszt rurowy.
Planuję stestować jeszcze owies - wiem, że jest bradziej kaloryczny, ale mam nadwyżkę akurat żyta więc palę nim z konieczności... Podejżewam, że owies tak nie będzie przelatywać bo ma łuskę, która się będzie zaczepiac o inne ziarna.
Pozdrawiam
Powrót do góry

nasu
Poziom 17
Poziom 17

Post#26 04 Paź 2009 14:11   

Może by tak zbudować palnik na owies
Powrót do góry

arrt
Poziom 2
Poziom 2

Post#27 09 Paź 2009 21:31   

Witam wsystkich spalających owies. W 2005 zbudowałem sobie kocioł z podajnikiem ślimakowym ,rusztami schodkowymi, pierwsze pół roku spalałem trociny, później już tylko owies.Zimą niegasze kotła -do zasobnika wsypuje 3 worki co wystarcza na 72 godziny palenia nonstop . Zamontowałem do kotła palnik , poprawia on spalanie ale obiża temperature , wody w kotle w porównaniu z bespośrednim spalaniem na rusztach wodnych (schodkowych), o kilka stopni , myślę że powodem jest nieodbieranie ciepła z gorącego popiołu , który stygnie zanim spadnie na ruszta.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Paź 2009 21:31   

Powrót do góry

docent161
Poziom 11
Poziom 11

Post#28 10 Paź 2009 13:07   

A możesz wyjaśnić jak wyglądają ruszta schodkowe ? , może jakieś zdjęcia palnika lub całego dzieła .
Ajak się miała sprawa spalania trocin i dlaczego ich zaniechałeś ? Pozdrawiam
Powrót do góry

arrt
Poziom 2
Poziom 2

Post#29 11 Paź 2009 20:01   

Spalania trocin zaprzestałem z kilku powodów , trociny muszę kupić a owies sam "wyprodukuje" i muszą być suche , trzeba je odpowiednio wcześnie zmagazynować , w suchym miejscu zagrzeją się, i po kilku miesiącach osiągną około 20% wilgotności . W moim przypadku magazyn to stodoła u ojca i jakieś 200m3 trocin na dwa domy . Mam kotłownie poza domem przy garażu , 21 worków trocin nie zmieszcze a tyle spalałem na tydzień zimą , natomiast owsa tylko 7 worków , ma mniejszą wilgotność , mniejsze obciążenie podajnika i większe bezpieczeństwo . Obecnie trociny spalam tylko u ojca , również ma ruszta schodkowe wodne.
Nie mam zdjęć palnika zdemontowałem go dość dawno . Zbuduję nowy palnik bo jednak zapewnia lepsze warunki spalania , czysty i suchy kocioł .
Powrót do góry

docent161
Poziom 11
Poziom 11

Post#30 11 Paź 2009 21:41   

To jak obecnie palisz owsem - bez palnika???
A z jakiego miasta jesteś?
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Piec C.O. na zboża, owies itp.
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny