Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny frontowe na głośnikach TVM

łuki88 24 Lut 2009 21:14 5793 22
  • Witam.
    Dawno mnie tutaj nie było, a więc czas to zmienić :)
    Tym razem uderzam z kolmnami w pełni na TVMach.
    Są to frontowe kolumny do kina domowego (głównie do filmów).
    Wysokotonowy - ARV 104-64/8
    Średniotonowy - ARP 150-00/8
    Niskotonowy - 2x ARN 226-05/4
    Zwrotnica - Janbo J3A (ze względow czysto leniwych:) )
    Litraż kolumny - nie pamiętam, ale jest oczywiście oparty o winisd

Kolumienki zostały wykonane z płyty wiórowej 18mm (przody 32mm) które są sklejone, skręcone, zaszpachlowane. Na to została nałożona okleina.

Kolumny wykonane na zlecenie kolegi. Zwrotnice zastosowałem taką ponieważ nie chciałem eksperymentowac ze zwrotka własnej roboty na nieswoich kolumnach... wiecie, rozumiecie.

Wysokotonowe wybrałem z tego względu, że podobało mi sie ich pasmo przenoszenia (na papierku), a co do dźwieku są "wyraźne" i "żywe" lecz czasem potrafią być jakgdyby natarczywe (w przeciwieństwie do ARV 104-04, które posiadam, lecz u tych wyraźnie odczuwalna jest górka w paśmie powyżej 10kHz). Myślę że przy filmach będą się spisywać dobrze.

Średniotonowe wybrałem ze względu na ich glośność i wyraźne przetwarzanie pasma, co przy filmach jest jak najbardziej wymagane.

Niskotonowe wydawały mi się najciekawszym rozwiazaniem jesli chodzi o pasmo i spl.

Wysokotonowe i niskotonowe wybierałem w oparciu o parametry i wykresy, a średniotonowy - sam mam takiego więc wiedziałem co wybieram :)

Dźwięk z tych kolumienek bardzo mi się podoba. Bas jest twardy i zwarty, a jeśli jest potrzeba, potrafi nawet ładnie przeciagnąćz i zejść z pomrukiem (utwory 50 cent). Chyba stanę się zwolennikiem zamknietych skrzyń :)
    Średnie tony, są bardzo spokojne i nie "krzyczą", tak jak to jest w przypadku moich kolumn.... nie wiem co jest skutkiem tego, ponieważ mam zwrotnice o identycznym pasmie ciecia.
    Wysokie tony, tak jak mówiłem wcześniej, grają bardzo wyraźnie i żywo, lecz czasem potrafią dokuczyć i "zasyczeć" nie tak jak byśmy tego chcieli...

Opisane spostrzeżenia, są wyłącznie oparte o moje uszy i mogą się nieco różnić od spostrzeżeń innych słuchaczy;)
    Poniżej zamieszczam kilka fotek.
    Pozdrawiam i z góry dzięki za wszlekie opinie/sugestie.

Kolumny frontowe na głośnikach TVM Kolumny frontowe na głośnikach TVM Kolumny frontowe na głośnikach TVM Kolumny frontowe na głośnikach TVM Kolumny frontowe na głośnikach TVM

Fajne!
  • #2 24 Lut 2009 22:23
    kborowiec
    Poziom 17  

Całkiem ładne. Tylko brak podfrezowań. Wreszcie ktoś docenił obudowę zamkniętą.

• #3 24 Lut 2009 22:27
    łuki88
    Poziom 24  

Nie mialem czym tego uczynic i wlasnie bardzo zaluje...

• #4 25 Lut 2009 08:22
    Pablo$
    Poziom 9  

Bardzo ładna i przemyślana konstrukcja te głośniki do tego typu kolumn są świetne biorąc pod uwagę jakość-cena :D
    Tylko szkoda ze nie fornir ale nie będę się czepiał ;) jeszcze troszqe rzucają się w oczy te złote wkręty czarne chyba ładniej by wyglądały no i jeszcze brakuje jakiś podstawek albo kolców. Ale ogólnie bardzo mi się podobają a jak tam z cena za taka imprezę ???;P

• #5 25 Lut 2009 10:06
    Uszol 1990
    Poziom 29  

Kolumny bardzo ładne, cieszą oko i na pewno też uszy :P
    Powiedzcie mi po co wam pod-frezowania przy tych głośnikach?

• #6 25 Lut 2009 10:20
    Rabbbit
    Poziom 14  

Uszol 1990 napisał:
    Powiedzcie mi po co wam pod-frezowania przy tych głośnikach?

Dolączam się do pytania :D

Bardzo ladna konstrukcja. Przydaly by się jeszcze kolce :D

• #7 25 Lut 2009 11:52
    bialagora90
    Poziom 10  

Witam, kolumny wykonane w miarę poprawne, ale niektóre kwestie są bardzo ciekawie wyjaśnione... żeby nie powiedzieć beznadziejnie...

Cytat:
    Kolumny wykonane na zlecenie kolegi. Zwrotnice zastosowałem taką ponieważ nie chciałem eksperymentować ze zwrotka własnej roboty na nie swoich kolumnach... wiecie, rozumiecie.

Tu się uśmiałem, jak byś poszukał to miałbyś gotowy projekt na te głośniki tzn. gotowy projekt zwrotnicy wiec żaden kłopot. A co do tego ze piszesz ze nie chcesz eksperymentować... To właśnie eksperymentujesz wkładając zwrotkę nie nadającą się do tego zestawu... Dlatego zaprzeczasz sam sobie.

Mogłeś po prostu napisać ze nie chce ci się składać nowych zwrotnic a nie się tłumaczyć ze to nie twoje kolumny.... Po 2 wyszło by taniej.

Co do wyboru wysoko tonowek bo ci się na papierze podobały to też ciekawie... :D z ta zwrotnica nie wiadomo jak będzie wyglądała Charka wiec to w ogóle trochę śmieszne... Ale no ogólnie wybieranie głośników po wykresie jest już dziwne... Ale Ok w sumie to dobry przetwornik.

Co do ARP to bez tłumika... będzie krzyczał i za to większość osób go posądza... Lepszym wyborem jest prawdopodobnie ARX, którego słyszałem i gra fajnie.

Co do arn-ow to dobry wybór z closed... Te głośniki lepiej grają w closed niż w BR.

A co do podfrezowania... to teoretycznie przydało by się ale z racji konstrukcji niskobudżetowej to fakt można było to pominąć...

Ogólnie nie chce się czepiać, ale naprawdę na następnym razem użyj lepszych argumentów :D i postaraj się o cos z "normalna" zwrotnica....

Okleina położona fajnie, ale szkoda ze nie fornir.

Pozdrawiam i życzę udanych konstrukcji!

!!!

• #8 25 Lut 2009 12:22
    łuki88
    Poziom 24  

Dzieki za odp.
    Co do ceny to wyszlo za wszystko ok 700zł. (zwrotnice byly drogie)

No tak masz racje z ta zwrotnica.... wiekszosc to wlasnie sprawa lenistwa i "niechcemisie".
    Dlaczego uwazasz ze zwrotnica jest zle dobrana? Ciecie jest w miejscu gdzie zaczynaja opadac charakterystyki i plynnie przechodza w nastepne... nie ma zadnych gorek w pasmie przy czestotliwosciach ciecia.

Tez slyszalem ARX i osobiscie wydaje mi sie, ze do filmow bylby gorszy od ARP. Co do tego, ze krzyczy bez tlumika to sie z Toba nie zgodze bo akurat u siebie w kolumnach mam zastosowane tlumiki -2db i krzycza bardziej niz te, bez tlumikow, ktore zastosowalem w w/w kolumnach (zdziwilem sie tym zjawiskiem)

Z tym wybieraniem wysokotonowek na papierze myslalem o charakterystyce przetwarzania... osobiscie mam ARV 104/04 i troche dokucza w nim ta gorka powyzej 10kHZ, a w ARV 104/64 tej gorki nie ma i dlatego go wybralem.

Pozdrawiam i dzieki za cieple slowa :)

• #9 25 Lut 2009 13:32
    bialagora90
    Poziom 10  

Cytat:
    Dlaczego uwazasz ze zwrotnica jest zle dobrana? Ciecie jest w miejscu gdzie zaczynaja opadac charakterystyki i plynnie przechodza w nastepne... nie ma zadnych gorek w pasmie przy czestotliwosciach ciecia.

skad wiesz? robiles pomiary ze wiesz ze "plynnie przechodza"? wiesz wogole jakie paramerty ma ta zwrotnica ? Szansa ze ta zwrotnica jest dobra do tego zestawu tzn ze ciezko bylo by zrobic lepsza... sa.... bardzo znikome...

Kiedys tez bylem przekonany ze zwrotnica to tam jeden wielki problem i ze nie warto sie tym przejmowac bo to tylko troche kondow i cewek... Nic bardziej mylnego, zaden nawet najlepszy sprzet nie zagra dobrze bez dobrej zwrotnicy.

Słabe glosniki zagraja dobrze przy dobrej zwrotce... odwrotnie raczej nie.
    No chyba ze mowimy o szerokopasmowych glosnikach ale to calkiem inna bajka.

Nie twierdze ze to gra zle... ale moglo by zagrac lepiej. Za te same pieniadze.

Pozdrawiam jeszcze raz! ;p

• #10 25 Lut 2009 13:54
    łuki88
    Poziom 24  

Ja nie robilem pomiarow ale po prostu widac na wykresach ktore jakby nie patrzyl sa pomiarami... Co do zwrotnicy to ma podane pasma ciecia i wydaje mi sie ze sa ok chociaz nie mowie ze nie mozna by bylo tego lepiej dobrac/zrobic. Z tego co wiem ciecie powinno sie stosowac tam gdzie zaczyna opadac charakterystyka przy F3.
    Watpie zeby slabe glosniki zagraly dobrze przy dobrej zwrotce... Dobre glosniki zagraja dobrze pod slaba zwrotka (mowa o mozliwosciach akustycznych przetwornika) a pod dobra moga po prostu zagrac jeszcze lepiej (lepiej zrownowazona charakterystyka).
    Wydaje mi sie ze w tym momencie pomysliles hierarchie wartosci :)

Przy nastepnych kolumnach obiecuje ze sam popracuje nad wytworzeniem zwrotnicy.

• #11 25 Lut 2009 15:04
    bialagora90
    Poziom 10  

Cytat:
    Ja nie robilem pomiarow ale po prostu widac na wykresach ktore jakby nie patrzyl sa pomiarami... Co do zwrotnicy to ma podane pasma ciecia i wydaje mi sie ze sa ok chociaz nie mowie ze nie mozna by bylo tego lepiej dobrac/zrobic. Z tego co wiem ciecie powinno sie stosowac tam gdzie zaczyna opadac charakterystyka przy F3.

gdyby to bylo takie latwe to po co sprzet pomiarowy i siedzenie godzinami nad projektowaniem zwrotnicy?

Cytat:
    Watpie zeby slabe glosniki zagraly dobrze przy dobrej zwrotce... Dobre glosniki zagraja dobrze pod slaba zwrotka (mowa o mozliwosciach akustycznych przetwornika) a pod dobra moga po prostu zagrac jeszcze lepiej (lepiej zrownowazona charakterystyka).
    Wydaje mi sie ze w tym momencie pomysliles hierarchie wartosci

a ja mysle inaczej... bo przez brak albo uniwersalna zwrotnice mozna spartolic dobrej jakosci przetworniki a slabsze podciagnac na wyzszy poziom dzieki dobrej zwrotce, nie z Janbo... bez obrazy :D

ale tu mamy poprostu inne zdanie.
    Ja wychodze z zalozenia ze glosniki graja tak dobrze jak dobry jest ich najslabszy element. W twoim przypadku to zwrotnica. A to nie kabel czy brak frezow pod glosniki.

Kazdy ma swoje podejscie do tego... Ja mam takie i nie cierpie uniwersalnych rozwiazan.

"Ale to twoj tron" ;D:D

Pozdrawiam!

• #12 25 Lut 2009 15:18
    łuki88
    Poziom 24  

Ja tu akurat nie uzylem uniwersalnej zwrotki bo ma okreslone ciecie pasma i stromosci zboczy ktore sa poprawne do danych glosnikow no ale widocznie masz takie nastawienie na zwrotnice JANBO.

Wedlug mnie zwrotnica nie odpowiada za jakosc przetwarzanego pasma w takim stopniu jak Ty to widzisz... Glosnik ma za zadanie przetworzyc dzwiek jak najbardziej naturalnie a zwrotnica ma tylko rozdzielic go do odpowiednich glosnikow... Czyli jest tu kwestia odpowiednio dobranego pasma ciecia a nie Bog wie czego. Ale fakt faktem ze dla jednych graja kable dla innych zwrotnice :)

Mamy rozne zdania i chyba warto by bylo zakonczyc ta nic nie wnoszaca dyskusje.

Pozdrawiam.

• #13 25 Lut 2009 19:18
    izbic
    Poziom 28  

I tu się mylisz bo nawet najlepsze głośniki zagrają kiepsko bez dobrej zwrotnicy:) Co do kolumn...znana konstrukcja juz od lat ciesząca się popularnością. Wykonanie bardzo estetyczne i świetna stolarka :) Moim zdaniem troszkę szkoda, że za górę pasma odpowiada ARVka...można było dać SC10N albo chociaż PJ nawet na tej samej (choć kiepskiej)zwrotnicy bo to własnie wysokotonówka nadaje charakter brzmieniu zestawu:) Pozdrawiam i życze milego odsłuchu.

• #14 25 Lut 2009 23:34
    łuki88
    Poziom 24  

Moze kiedys sie przekonam do tego, ze macie racje ale narazie trzymam swojej racji :)
    Gdyby to byly kolumny dla mnie to zastosowal bym inna wysokotonowke, bo juz sie przekonalem ze ARVki to zadna rewelacja, ale jak za ta cene to ok i co do tego, ze wysokotonowka nadaje chaakter brzmieniu, to tez sie jakis czas temu przekonalem... :)

Mysle, ze za wrazenie estetyki w duzym stopniu odpowiada jasna okleina... ale jakby nie patrzyl co by mogla sama okleina bez mojego estetycznego wykonania :D

• #15 26 Lut 2009 11:49
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

łuki88 napisał:

Wedlug mnie zwrotnica nie odpowiada za jakosc przetwarzanego pasma w takim stopniu jak Ty to widzisz... Glosnik ma za zadanie przetworzyc dzwiek jak najbardziej naturalnie a zwrotnica ma tylko rozdzielic go do odpowiednich glosnikow... Czyli jest tu kwestia odpowiednio dobranego pasma ciecia a nie Bog wie czego. Ale fakt faktem ze dla jednych graja kable dla innych zwrotnice :)
    Mamy rozne zdania i chyba warto by bylo zakonczyc ta nic nie wnoszaca dyskusje...

Stolarka wykonana pożądnie. Natomiast co do zwrotnic to wielka bzdura.
    Jeśli tak by było jak piszesz, to najlepszą zwrotnicą byłby jej brak, a w najgorszym przypadku filtry pierwszego rzędu. Jednak głośniki posiadają swoją efektywność, nielinearny przebieg impedancji, po za tym przydało by się zgrać je fazowo. To tak z grubsza. :wink:
    Więc stosujemy różne stromości filtrów, różne ich typy (bessela, linkwitza, butterwortha), pułapki rezonansowe, korektory impedancji i "tłumiki". więcej możesz poczytać (doedukować się) tutaj:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455712.html

• #16 26 Lut 2009 13:10
    bialagora90
    Poziom 10  

Cytat:
    Kolumny wykonane na zlecenie kolegi.

hehe no i znowu widac przeklamania...

sory ze sie czepiam ale nie cierpie takiego czegos... ale bez obrazy !

(Link do aukcji z tytułowymi kolumnami - usuniety)

Aukcja wystawiona przez Bogdan_20

a co do porownania ich z STX-ami to... smiech...

porownaj sobie taka Tesle z np 22 GDN SCX a z mniejszych to powiedz mi jak ma sie ARN 150 do GDN 150 AKX ?

PJ jest o wiele lepszy od ARV.

Tak wiec zaliczam cie do ludzi ktorzy wypisuja bzdury zeby tylko to sprzedac.

Pozdrawiam

• #17 26 Lut 2009 15:23
    Jamess8
    Poziom 16  

łuki88 napisał:

Dobre glosniki zagraja dobrze pod slaba zwrotka (mowa o mozliwosciach akustycznych przetwornika) a pod dobra moga po prostu zagrac jeszcze lepiej (lepiej zrownowazona charakterystyka).
    Wydaje mi sie ze w tym momencie pomysliles hierarchie wartosci :)

łuki88 napisał:

Wedlug mnie zwrotnica nie odpowiada za jakosc przetwarzanego pasma w takim stopniu jak Ty to widzisz... Glosnik ma za zadanie przetworzyc dzwiek jak najbardziej naturalnie a zwrotnica ma tylko rozdzielic go do odpowiednich glosnikow... Czyli jest tu kwestia odpowiednio dobranego pasma ciecia a nie Bog wie czego. Ale fakt faktem ze dla jednych graja kable dla innych zwrotnice Smile

Tutaj się ośmieszyłeś swoimi wywodami, bo to kompletnie nieprawda.
    Sam zanim złoże docelową zwrotnice to słucham głośników na zwrotnicy złożonej z części jakie akurat mam więc wiem jak ogromne ma znaczenie zwrotnica.
    A za 700zł można było zrobić sprzęt o kilka klas lepszy, ale mam nadzieje że następny projekt będzie bardziej pomyślany

• #18 26 Lut 2009 15:31
    przemo-lukas

Jamess8 napisał:

A za 700zł można było zrobić sprzęt o kilka klas lepszy, ale mam nadzieje że następny projekt będzie bardziej pomyślany

I ja tego życzę, choć autor projektu od czterech lat w swoich konstrukcjach trzy drożnych (przynajmniej tych na elektrodzie) stosuje tą samą zwrotnicę i nie stara się pogłębiać swojej wiedzy związanej z konstrukcjami zestawów głośnikowych. Może warto było by zainwestować trochę w wiedzę i sprzęt pomiarowy?

• #19 26 Lut 2009 16:28
    łuki88
    Poziom 24  

Co do aukcji to chyba proste ze trzeba opis troche jak to sie mowi "przycukrowac" nie?
    A to, ze kolumny sa dla kolegi to jest prawda, a ze swoja droga wystawilem je na allegro, bo jesli ktos kupi to po prostu zrobie takie same i sprzedam, wiec jak nie wiesz dzieciaku o co chodzi, to albo sie dopytaj albo nie gadaj bzdur, bo ja tez tego nie cierpie (bez obrazy) ok ?
    Sadze, ze jesli chodzi o glosniki basowe jak i sredniotonowe to sa lepsze od stxow a co do wysokotonowych to juz kwestia modelu... jeden lepszy drugi gorszy.
    Zwrotnice zastosowalem taka sama poniewaz mam te same wysoko i sredniotonowe glosniki i jak dla mnie jest dobrze.
    Na elektrodzie jak i w rzeczywistosci jest to druga konstrukcja wiec nie wiem jak mogles napisac "od czterech lat..." przez 4 lata to moglbym zrobic nawet 100 konstrukcji.

Co do basowych to mysle ze ciecie ich na innym pasmie nie przynioslo by olsnienia bo glosniki graja w miare rowno i nie ma zadnych spadkow w charakterystyce a na 200Hz ich nie utne.

Mowiac o sprzecie kilka klasy lepszym, masz na mysli oczywiscie zwrotnice ? :) Bo akurat pozostale elementy takie jak plyta wiorowa, okleina czy glosniki to watpie zeby mozna bylo tu z ceny zjechac... Co do zwrotnicy, to wiem, ze przy zrobieniu ich samemu, mozna by zaoszczedzic moze nawet 2x tyle, ale nigdy tego nie robilem i nie chcialem po prostu kombinowac, tym bardziej, ze to nie moje kolumny.

Na sprzet pomiarowy napewno nie bede inwestowal (bez przesady) a co do wiedzy to zawsze warto poczytac i sie czegos dowiedziec.

• #20 26 Lut 2009 16:45
    przemo-lukas

łuki88 napisał:
    Zwrotnice zastosowalem taka sama poniewaz mam te same wysoko i sredniotonowe glosniki i jak dla mnie jest dobrze.
    Na elektrodzie jak i w rzeczywistosci jest to druga konstrukcja wiec nie wiem jak mogles napisac "od czterech lat..." przez 4 lata to moglbym zrobic nawet 100 konstrukcji...

przemo-lukas napisał:
    ... autor projektu od czterech lat w swoich konstrukcjach trzy drożnych (przynajmniej tych na elektrodzie) stosuje tą samą zwrotnicę.

10 Paź 2005
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=8a9f24f6392b4543cddd24696975afa6
    07 Sie 2006 (reaktywacja) ale sam przyznałeś:
    łuki88 napisał:
    Wystawiam swoja 2 konstrukcje - poprawe 1-ej

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=8a9f24f6392b4543cddd24696975afa6
    No i konstrukcja teraz oceniana z 24 Lutego 2009.
    Z mojej strony nieścisłość polegała na podaniu okresu 4 lat, a w rzeczywistości jest to niespełna 4 lata. :wink:

przemo-lukas napisał:
    Może warto było by zainwestować trochę w wiedzę i sprzęt pomiarowy?

A wiesz kolego ile kosztuje jig, pre, i mikrofon pomiarowy? :wink: Sądzę, że spokojnie można zamknąć się w 100zł. Programy i pliki kalibracyjne do wkładki znajdziesz w linkach, które podałem.

• #21 26 Lut 2009 16:45
    bialagora90
    Poziom 10  

niektorych ludzi nie da sie do niczego przekonac :D

no coz... to ja ci zycze zebys robil to co lubisz i jak sam chcesz bo widze ze innym racji nie przyznasz. Ale to twoja decyzja ktora szanuje.

Pozdro Dzieciak ! Koniec Offtopu :D

• #22 26 Lut 2009 17:05
    łuki88
    Poziom 24  

No tak, ale zauwaz ze ta moja druga konstrukcja pt. reaktywacja to jest poprostu poprawienie "stolarki" a od strony technicznej jest wszystko to samo lub tylko zmieniona wysokotonowka (nie pamietam dokladnie).
    Wg mnie stwierdzenie "od 4 lat" jest bledne. Jesli juz to "w ciagu 4 lat w ktorych wykonal 2 konstrukcje". Niby nic a jednak zmienia postac rzeczy :)

Nie to, ze nie da sie mnie przekonac i nie przyznaje racji... owszem napewno jestescie bardziej doswiadczeni na przukladzie konstruowania zwrotnic i praktyka nauczyla Was o wiele wiecej niz mnie teoria :) tylko po prostu wg. mnie zastosowanie takiej a nie innej zwrotnicy nie jest, az tak tragiczne w skutkach jak Wy to widzicie.

Ale swoja droga mysle, ze uwierzylbym gdybym uslyszal na wlasne uszy, ze tak jest :)

• #23 27 Mar 2009 13:11
    kamil bula
    Poziom 18  

Śliczne kolumny. Zamierzam zrobić podobne skrzynie. Co do zwrotnicy to chyba lepiej by było jakbyś dał Botes. Jaka jest szerokość kolumny?
    Widzę, że średniotonowy ma lekko wgniecioną membranę, to Twoja zasługa, czy taki Ci przysłano ze sklepu...? I jeśli ze sklepu to z jakiego??

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME