X

Wycinka drzew.Czy potrzebne pozwolenie?

28 Feb 2009 00:40
  • #1 28 Feb 2009 00:40
    630176
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Witam.Chodź to nie forum o drzewach to może ktoś odpowie. W moim ogrodzie zwłaszcza przy płocie rośnie kilkadziesiąt jesionów które się same zasadziły . Niektóre ich pnie są już dosyć grube, i chciałem spytać czy ja mogę wycinać te drzewa bez pozwolenia, czy np. ma znaczenie grubość pnia. Niektóre z tych drzew sięgają już prawie kabli na słupach elektrycznych.
  • #2 28 Feb 2009 01:07
    szmarek11
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Tak grubość ma znaczenie , ale najlepiej iść do gminy dadzą papierek na ścinkę i po problemie ,w obecnej chwili jest to usługa bezpłatna ,może się zdarzyć że przyjedzie leśniczy z Twojego okręgu żeby zmierzyć obwód pnia na wysokości 1-metra tak było w Moim przypadku dodam że na papierku trzeba zaznaczyć czy to jest las ,zagajnik itd.
    POZDRAWIAM
  • #3 28 Feb 2009 02:54
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    Nie wiem jak teraz, ale kiedyś, jeżeli drzewo miało nie więcej niż 30 lat to nie trzeba było pozwolenia na wycinkę.
  • #4 28 Feb 2009 04:01
    kulig.88
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    I podobno trzeba zasadzić nowe drzewo ale niewiem czy to prawda
  • #5 28 Feb 2009 07:01
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    O ile dobrze pamiętam to do wysokości drzewa 4 metrów nie jest potrzebne żadne zezwolenie.
    Drzewa owocowe bez ograniczenia.
    Ale najlepiej spytaj leśnika lub kogoś z ochrony środowiska.
  • #6 28 Feb 2009 08:43
    Electrical
    Red. Komputery FAQ
    Helpful post? (0)
    Kiedyś z ojcem ścieliśmy drzewo a później dowiedzieliśmy się że trzeba mieć pozwolenie. Więc ojciec napisał jakieś pismo że z powodu wiatrów drzewo się złamało i żeby nie powodować zagrożenia innych mieszkańców mieszkających w pobliżu drzewo zostało ścięte. ;-)
  • #7 28 Feb 2009 09:51
    Christophorus
    Level 39  
    Helpful post? (+1)
    Koniecznie sobie załatw pozwolenie na wycinkę tych drzew w gminie lub nadleśnictwie. W razie "donosu" kary wynoszą nawet kilka tysięcy zł. Przelicznik kary za wycinkę drzew bez zezwolenia podobno jest taki 1 cm obwodu drzewa = 100 zł. Wówczas nałożona kara może przekroczyć wartość wyciętych drzew.
  • #8 28 Feb 2009 10:05
    Dowódca baterii
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Jeśli drzewo nie rośnie w lesie tylko na twojej posesji to pozwolenie załatwiasz w gminie jest bezpłatne - przynajmniej w mojej. Na owocowe, jak ktoś już wcześniej napisał pozwolenia nie trzeba. Ważny jest jeszcze termin wycinki po 31 marca jest już zabroniona.
  • #9 28 Feb 2009 11:40
    630176
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Zrobię tak i pójde załatwić pozwolenie.Dziękuje za odpowiedzi.
  • #10 28 Feb 2009 16:06
    Removed
    Helpful post? (0)
    Jeżeli w poblizu przebiega droga, a drzewa mieszczą się w pasie dorgowym (no powiedzmy :) ) to pisemko do RDP i wytną.
    Jeżeli sięgają kabli energetycznych to wniosek do ZE i utną.
    Drzewa, nie kable, sam się tak bez własnej fizycznej ingerencji pozbyłem świerków.
  • #11 28 Feb 2009 20:25
    Dowódca baterii
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    elektrit wrote:

Jeżeli sięgają kabli energetycznych to wniosek do ZE i utną.

Utną albo nie utną. Gościu miał podobny problem. Złożył wniosek do ZE żeby mu ścieli bo drzewa zagrażają linii energetycznej. Odpowiedzieli że nie zetną, bo coś tam, mogą jedynie zdjąć druty a on niech sobie najmie pilarza i sam zetnie. Na to Gościu że nie najmie pilarza bo nie ma pieniędzy a jak przyjdzie burza to to stare drzewo może się powalić na linię narażając ZE na duże szkody. Wtedy oni mu że linia jest ubezpieczona i mają to w d...e.
  • #12 28 Feb 2009 20:53
    MARIUSZ R
    Level 27  
  • #13 10 Apr 2012 15:07
    Pavel1001
    Level 1  
    Helpful post? (0)
    Wycinka bez zezwolenia dotyczy drzew lub krzewów: http://www.jakwybudowac.pl/application/searchexpression?expression=wycinanie+drzew (art. 83 ust.6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody, z późniejszymi zmianami ):
    1) owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową;
    2) na plantacjach drzew i krzewów;
    3) których wiek nie przekracza 10 lat;
    4) usuwanych w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych;
    5) usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu z obszarów położonych między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, z wałów przeciwpowodziowych i terenów w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału;
    6) które utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów, a także utrudniają eksploatację urządzeń kolejowych albo powodują tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu;
    7) stanowiących przeszkody lotnicze, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu;
    8) usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products