Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Miniaturowa spawarka inwerterowa

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Miniaturowa spawarka inwerterowa
Autor
Wiadomość
jacusm
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Wielkopolska

Post#1 Post autora tematu 20 Kwi 2007 22:12   

Witajcie

Chciałem przedstawić Wam moją spawarkę, którą właśnie niedawno zbudowałem.

Spawarka umożliwia spawanie prądem od 20 do 100A, elektrodami teoretycznie do 3,25 mm,
w praktyce jednak najlepsze rezultaty osiąga się przy elektrodzie do 2,5mm.
Wymiary spawarki są naprawdę miniaturowe, udało mi się zmieścić całość w obudowie o wymiarach 78x120x165mm.
Schemat spawarki oparty jest na rosyjskiej konstrukcji podobnej spawarki, z moimi zmianami.
Spawarka działa w topologii przetwornicy przepustowej dwu tranzystorowej.
Prostownik wyjściowy to cztery diody DSEI60-06A, połączone po dwie równolegle.
Sterownik oparty jest na układzie UC3845, pracujący przy częstotliwości 40 kHz.
Siłowa część przetwornicy działa na dwóch tranzystorach IRG4PC50W.
Transformator przetwornicy wykonałem na rdzeniu ferrytowym EE65 z materiału 3C90.
Dławik na dwóch połączonych razem rdzeniach EE55 z materiału N67.
Zasilacz spawarki to przetwornica na układzie TOP243G.
Jeśli chodzi o koszty to niestety nie mogę ich dokładnie przedstawić gdyż wiele elementów pochodzi ze złomu elektronicznego
(rdzenie, radiatory, elementy mechaniczne).
Kupiłem tylko diody wyjściowe, gniazda wyjściowe oraz tranzystory IGBT (koszt około 200 zł).
A to kilka zdjęć mojej spawarki.

Pozdrawiam Was serdecznie

Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa
Powrót do góry

Venom007
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Katowice

Post#2 21 Kwi 2007 00:29   

Re: Minispawarka

O matko wlasnie takie cos szukalem! Jak dlugo Kolega to skladal? czy schematy sa proste (dla początkujacego)?

Z poskladaniem raczej sobie nie dam rady nie wiecie gdzie mozna kupic taka spawareczke?

Pozdrawiam
Powrót do góry

El_liero
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Wieluń

Post#3 21 Kwi 2007 00:32   

wszędzie gdzie sprzedają sprzęt elektromechaniczny

allegro.pl głownie

albo jakieś inne autoryzowane sklepy online ( www.google.pl )

to troche oczywiste :)

Jakiej mocy jest ta spawarka? czy to jest półautomat?
Powrót do góry

Venom007
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Katowice

Post#4 21 Kwi 2007 00:39   

El_liero to wcale nie takie oczywiste szukalem na allegro spawarki takich rozmiarow i lipa :(
jak sa to przynajmniej 600zl
Powrót do góry

Dariusz Goliński
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Brzeziny

Post#5 21 Kwi 2007 08:00   

Taka spawarka nazywana jest najczęściej na allegro jako inverterowa.
A ja mam inne pytanie, jaki jest max czas spawania tą spawarką w trybie ciągłym a jaka jest przerwa w spawaniu ?
Ten spaw na zdjęciu wygląda imponująco. Czy to normalne że jest taki ładny pod czas spawania właśnie spawarką inverterową ?
Ja transformatorową takich ładnych smarków nie umiem zrobić.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Kwi 2007 08:00   

Powrót do góry

Bod2io
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Jastrzębie

Post#6 21 Kwi 2007 10:48   

Jedno z niewielu DIY, przy którym czekam na schemat... Albo Twoje umiejętności są tak ogromne i wyszła taka śliczna laga, albo część tej estetyki to zasługa spawarki...
Myślę, że koło mojego potwora, znalazłaby swoje miejsca ta praktyczn miniaturka ;-)
Powrót do góry

AoT_Hunter_PL
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Opole

Post#7 21 Kwi 2007 11:43   

To jest to daje zasłużone 10 \ 10 , super sprawa nie ma to jak mini spawarka w warsztacie. Zawsze się do czegoś przyda "kombinatorom" .. w dobrym znaczeniu tego słowa.

Dołączam się z pytaniem do kolegów i również zapytam czy można prosić o jakieś schematy i materiały z budowy tego cuda.

PROPONUJE TEN PROJEKCIK OD RAZU WRZUCIĆ W 1 lepszym możliwym konkursie na elektrodzie. ;)
Powrót do góry

electro
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Poznań

Post#8 21 Kwi 2007 11:48   

ostatnio bedac w leroy merlin ogladalem takie spawarki, jakiejs francuskiej firmy, cena kolo 1000. Twoj sprzet przebija tamte, to jest moj pierwszy komentaz w DIY bo tak naprawde nigdy nie widzialem nic co zrobilo na mnie wrazenie, nie widzialem do dzis :) powiem krotko, widac fachowa reke !! z tym moglbys uderzac na polki Wyrazy szacunku i pozdrowienia
Powrót do góry

Szopler
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Siedlce

Post#9 21 Kwi 2007 12:35   

Wszyscy skandują razem - sche-mat! sche-mat! ... :D

Może jak tyle ludu prosi, to materiały pojawią się na elce...

A spaw wyszedł ładniutki... ogólnie 9+/10 (wszak nie ma ideałów).

Nie ma nawet co porównywać do robionych zwykłym trafo...
Powrót do góry

korzen402
Poziom 9
Poziom 9

Post#10 21 Kwi 2007 12:36   

Zasłużona 10/10. Fajna sprawa taki sprzęt. interesuje mnie koszt takiej spawarki.
Powrót do góry

morph13
Poziom 20
Poziom 20

Post#11 21 Kwi 2007 13:57   

Moim zdaniem konstrukcja bez zarzutu i do tego jak najbardziej działająca. Osobiście tak jak i przedmówcy byłbym zainteresowany schematami. Konstrukcja naprawdę zminiaturyzowana a i co z tym związane "mobilna w zastosowaniu".
Powrót do góry

cometti
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Włocławek

Post#12 21 Kwi 2007 14:06   

Witam

Sama konstrukcja niczego sobie, podaj kolego ile elektrod np. 2.5 możesz tym sprzętem wypalić zanim będziesz musiał zrobić przerwę...

Jak dla mnie jest to tylko ciekawostka, pokazująca umiejętności swojego właściciela (niezłe), którą można postawić w witrynie sklepowej lub w warsztacie na honorowym miejscu. Ot, taka zabaweczka... :D

Ładne i staranne wykonanie samo wzrok przyciąga. Pozdrawiam
Powrót do góry

Arkadius3
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Sępólno Krajeńskie

Post#13 21 Kwi 2007 14:21   

Profi robota :)

Bym chciał mieć taka miniaturke w garażu zamiast tego 200kg klamota który i tak ledwo co spawa ze starości.

Ten spaw aż mi się niechce wierzyc ze to nie jest migomatem robiony

Prosimy o schemat i wzory płytek :)
Powrót do góry

cinee
Poziom 11
Poziom 11

Post#14 21 Kwi 2007 14:51   

W EP 11/99 byl projekt podobnej spawarki
A jezeli chodzi o ta to jak tylko autor opublikuje schemat to napewno pokusze sie o zrobienie kopii :D
Powrót do góry

redart
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Lublin

Post#15 21 Kwi 2007 15:38   

Dżizusie! Powala na kolana.
Jestem pod wrażeniem całości i szczegółów jednocześnie. Jak popatrzę na spawarę w garażu (diy - masa ok. 40 kg i na kółkach...) to coś jakby inny świat. Naprawdę świetna robota. Gratuluję.

Cała wieś chińskich małych rączek nigdy takich rzeczy nie zrobi, więc pozostaje wydać z tysiąc pln, albo samemu zakasać rękawy...

A czy schemat zostanie ujawniony, czy przeznaczenie modelu to komercyjne rozwinięcie projektu?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Kwi 2007 15:38   

Powrót do góry

wilga05
Poziom 14
Poziom 14

Post#16 21 Kwi 2007 16:14   

Dla chcących kupić takie spawareczki dołaczam zdjęcia z cenami z Auchana , najtansza ma 75A, następna 130A i 150A wszystkie są włoskie i lekkie może max kilka kg

http://obrazki.elektroda.net/13_1177165499.jpg
Powrót do góry

jacusm
Poziom 13
Poziom 13

Post#17 Post autora tematu 21 Kwi 2007 17:53   

Witajcie

Przepraszam że tak długo się nie odzywałem, ale sami rozumiecie obowiązki rodzinne.
Co do schematu, nie jest on żadną tajemnicą . Proszę bardzo oto schemat. Niestety w wersji
oryginalnej (rosyjskiej) bez moich zmian, ale zapewniam Was że są one minimalne, i nie
zmieniają istoty projektu (zwiększenie mocy trafo , dławika, inny zasilacz itp.)

Ewentualnych naśladowców tego projektu chciałem przestrzec przed trudnościami jakie
stawia budowa takich urządzeń (wysokie napięcie, część elementów połączonych bezpośrednio z siecią itp. Itd. Etc ,ale i tak wiem że Was nie zniechęcę).

Pytaliście o koszt , jak napisałem wcześniej wydałem na nią 200zł, ale większość elementów
miałem.
Zgrubnie można policzyć ile kosztują najdroższe elementy czyli rdzenie ferrytowe, tranzystory Igbt, szybkie diody prostownicze ,
wydaje mi się że koszt będzie oscylował w granicach 500zł.
Czyli wniosek że się nie opłaca, lepiej kupić na Allegro za 600 zł , i mieć święty spokój.
Ale ja tej spawarki nie robiłem dla chęci zaoszczędzenia paru zł, zrobiłem ją dla własnej satysfakcji, a tego na pieniądze się nie przelicza.

Ktoś z Was napisał że jest to zabawka, którą można postawić na półkę. Właściwie to się z tym zgadzam, ale nie do końca.
Podam może mały przykład : kupiłem parę lat temu spawarkę transformatorową firmy Bester,
z maksymalnym prądem chyba 130A, po wypaleniu 3 elektrod stop, spawarka wyłączyła się.
Po dołożeniu wentylatora wyspawałem może 6 sztuk i to samo.
W tej spawarce spawałem 10 elektrod 2,5 pod rząd, i mogłem spawać dalej ale skończyły się elektrody.
Oczywiście spawarka Bester jest amatorską spawarką tak jak i prezentowana zresztą,
Jest jeszcze jedna zasadnicza różnica spawarka ta spawa prądem stałym a nie zmiennym jak besterka, dlatego też zdjęcie spawu tak dobrze wygląda ( co prawda ja tego nie spawałem tylko kolega )

Pytaliście o moc , można to łatwo policzyć napięcie łuku razy max prąd spawania , wychodzi
Około 2 kW (oczywiście nie ciągle).
Na razie nie robiłem prób z cyklem pracy, mam na radiatorze tranzystorów czujnik przegrzania na 90 stopni C, muszę go zmienić na 70 stopni.

Przepraszam Was ale muszę kończyć, jak napisałem wcześniej obowiązki rodzinne wzywają
(pozdrawiam Cię Kochana Żoneczko , tak wiem tylko te spawarki i spawarki a dla Ciebie nie mam czasu)

Pozdrawiam

Załączniki:
Powrót do góry

Szopler
Poziom 18
Poziom 18

Post#18 21 Kwi 2007 20:09   

Wiem, że będę upierdliwy ;) - a jak z płytkami? Da się wrzucić pdf'y? I jakiś opis zmian...
Powrót do góry

robokop
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Płońsk/Warszawa

Post#19 21 Kwi 2007 22:35   

Dołączam się do próśb kolegów o ewentualne rysunki płytek drukowanych, konstrukcja fajna i przemyślana, muszę przyznać że robi wrażenie.
Powrót do góry

shadow03
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Lublin

Post#20 21 Kwi 2007 23:41   

Wzorowe wykonanie. 10/10 jestem pełen podziwu. Ale nie mogę uwierzyć, że z tak małego urządzenia można wydrzeć 100A? Przecież to nie możliwe. Dla porównania. Moja spawarka trójfazowa waży ok. 70- 80kg. A można spawać prądem max. 180A:D
Powrót do góry

lechoo
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: łódzkie

Post#21 22 Kwi 2007 10:01   

Gratuluję miniaturyzacji :) Po dołożeniu równolegle drugiej pary tranzystorów po stronie pierwotnej, kondensatorów filtrujących i mocniejszych diód prostowniczych spokojnie powinno dać się uzyskać 130-140A - w sam raz do elektrod 3,15mm.
Ogólnie bardzo ciekawa i prosta konstrukcja. Początkowo nie mogłem zrozumieć sposobu regulacji prądu na użytym UC3845, ale już wszystko jasne. Przydałoby się dorobić do tej spawarki obwody realizujące funkcje hot-start (chwilowe zwiększanie prądu w chwili zajarzania łuku, przydatne podczas spawania małymi prądami) i anti-stick (ogranicznik prądu w razie przyklejenia się elektrody do spawanego materiału).
Napisz jak się spawa różnego rodzaju elektrodami - zasadowymi, rutylowymi, kwaśnymi, wysokostopowymi, itp.
Powrót do góry

kroczusiek
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: słupsk

Post#22 22 Kwi 2007 22:02   

Szacunek<wow>

ale jestem bardzo zdziwiony,ponieważ posiadam spawarkę 100A,ale jego trafo jest wielkości 2x niż Twoja konstrukcja.jest jakieś racjonalne wytłumaczenie:P ? aha czy ta ruska spawarka ma już "wbudowany" wyłącznik po przekroczeniu temp,czy może to jest jedno z Twoich usprawnień ?

aha jeszcze jedno pytanie,czy można by np.dogadać się w sprawie(sory za wyrazażenie) audjencji na gg?jak zwykle pytanie,pytania ;)
Powrót do góry

jankes 65
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: ostrzeszów

Post#23 23 Kwi 2007 09:28   

Sprzęt godzien podziwu , a włosi w takiej cenie mają dobre tylko żarcie ,sprzęt spawalniczy w tej technotogji jest super mam osobiście tiga dc +mma i jestem zadowolony. Aceny zaczynają się od 800 zł a kończą nawet na 30000zł , pozdrawiam.
Powrót do góry

jacusm
Poziom 13
Poziom 13

Post#24 Post autora tematu 23 Kwi 2007 09:53   

Witajcie

Pytaliście o wzory płytek, ale moim zdaniem jest to prośba trochę bez sensu, gdyż moje płytki są podporządkowane tej konkretnej konstrukcji, i po prostu w innej nie za bardzo będą pasować.
Mogę przedstawić wzory w postaci plików jpg.
A poza tym schemat jest tak prosty że naprawdę można to zrobić samemu.

Co do prądu 100A z rdzenia EE65, zwróćcie uwagę że oryginał jest zrobiony na rdzeniu ETD59, uzwojenie pierwotne to lica 26x0,3 mm, a wtórne to lica 70x0,3mm. Mój trafo ma pierwotne z licy 42x0,3mm, wtórne to 2 taśmy 30x0,2mm. Czyli przekrój uzwojeń jest 2x większy od oryginału. Do tego w ruskiej wersji rdzeń posiada szczelinę 0,12mm(żeby rdzeń się nie nasycał) u mnie tej szczeliny nie ma.
Złączam też parę zdjęć spawarki PICO160, ze schematem blokowym na końcu. Co prawda spawarka pracuje w układzie przetwornicy rezonansowej, ale też jest tam rdzeń EE65. Czyli można z niego wyciągnąć ze 3kW :D.

Jest na Elektrodzie projekt spawarki 140A
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=458007.
Spawarka jest na rdzeniu EE71(trochę większy od EE65), prąd spawania do 140A, przykładów mogę mnożyć.

A tak przy okazji Lechoo dzięki za zamieszczenie schematu spawarki 7kW, wydaje mi się że to właśnie dzięki Tobie opanowała mnie mania spawarkowa
(właściwie nie wiem czy Ci dziękować czy cię przeklinać :D)
Przyznam się że popełniłem tą spawarkę, może kiedyś przedstawię ją na forum.

Co do wrażeń ze spawania to miałem do dyspozycji tylko elektrody zasadowe i rutylowe. Z opinii mojego kolegi który jest spawaczem spawa się nią bardzo dobrze elektrodami 2,5mm2, elektrody się nie kleją i nie robią czerwone jak w transformatorówce.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Kwi 2007 09:53   

Powrót do góry

morlook
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Biecz

Post#25 23 Kwi 2007 12:43   

Bardzo profesjonalny projekt ocena 6/6, ale czy możliwy do wykonania przez zwykłych śmiertelników? Może przetłumaczy ktoś ten schemat na polski bo nie mogę rozszyfrować wszystkich elementów, i jak nawinąć transformatory? Czy te elementy są łatwo dostępne i czy jest jakaś specjalna procedura przy pierwszym uruchomieniu tej spawarki?. I jeszcze jeśli to nie problem to może autor zamieściłby wsady płytek z programu. Pozdrawiam!
Powrót do góry

DriftKing
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Warszawa

Post#26 23 Kwi 2007 12:43   

Ja też jestem pod wrażeniem, zarówno upakowania elementów, wykonania, jak i tego że z takiego maleńswa można wyciągnąć ponad 100A.
Powrót do góry

Janek0007
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Toruń

Post#27 23 Kwi 2007 15:49   

lechoo napisał:
scal12 napisał:
Panowie a gdyby tak przerobiic zasilacz od komputera :)

Próbuj... jeszcze nie widziałem zasilacza PC o mocy 2kW ;)

Panowie..........

Pierwszy zasilacz o mocy 2000W saTan, dn. 04-01-2007

W przyszłym tygodniu na targach CES w Las Vegas mało znana w Polsce firma Ultra Products zaprezentuje pierwszy na świecie zasilacz ATX o mocy 2000W.

Zasilacz Ultra X3 Modular 2000W jest podobny budową do konkurencyjnych rozwiązań 1000W i ma odznaczać się 80-procentową efektywnoścą przy typowych obciążeniach. Tegoroczne targi CES zapowiadają się wyjątkowo obiecująco. Zasilacz będzie dostępny dla konsumentów gdzieś na początku 2007 roku.

Źródło: techPowerUp!

scal12 - do dzieła :lol:
Powrót do góry

paweł1968
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Rybnik

Post#28 23 Kwi 2007 19:17   

Witam!
Opracowanie i wykonanie spawarki, po prostu pierwsza klasa.
Od jakiegoś czasu nad czymś takim myślałem , ale teraz muszę się wziąść do wykonania według twojego projektu , tylko mam problem ze zdobyciem rdzeni.(chyba jak kilku kolegów)
Pozdrawiam.
Powrót do góry

life27
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Warszawa

Post#29 23 Kwi 2007 19:37   

Rdzenie można kupić u jednego gościa na wolumenie (niedrogo). Lub w CONTRANS'ie (firme wypatrzyłem na tegorocznych targach expo) http://www.contrans.com.pl/nuke/modules.php?op=modload&name=Contrans&file=index&opc=show_cat&prod_id=08020000
Powrót do góry

Adam Pyka
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Opole/Wrocław

Post#30 23 Kwi 2007 22:14   

A czy znajdzie się jakiś dobry człowiek, i przetłumaczy schemat z "bratniego" języka, na nasze? :)
Czy są jakieś zamienniki tych tranzystorów? Na mniejsze moce, a najlepiej na niższe kwoty, takie dwucyfrowe za komplet :)
Pozdrawiam,
Adam Pyka
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Miniaturowa spawarka inwerterowa
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 38 Idź do strony 123 ... 363738  Następny

Skok: