Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitory Visaton/Seas... do małego pokoju

marian133 02 Mar 2009 22:48 26382 22
  • Witam wszystkich. Chcialbym przedstawic moja konstrukcje ukonczona w tamtym roku.

ZALOZENIA:

Poprzednia moja konstrukcja ktora grala u mnie na codzien opierala sie na przetwornikach ARN-150-60-4 i sc10n. Gralo to naprawde dobrze jak na budrzetowe monitorki, ale ja potrzebowalem czegos wiecej. Mozna by powiedziec ze do mojego malego pokoju (12mk) wiekszych kolumn nie trzeba,a jednak. Postanowilem zrobic wieksze kolumny,a z racji tego ze podlogowek nie mial bym gdzie postawic znow padlo na monitory,i to monitory przez duze "M".

PRZETWORNIKI:

Dosc dlugo zastanawialem sie co wybrac,nie chcialem wydac zbyt duzo pieniedzy ale dzwiek mial byc lepszy od wczesniejszych kolumn. Przegladajac internet w poszukiwaniu midbasa natrafilem na promocje w Greltonie,model W170s kosztowal 95zl,o 30zl mniej niz normalnie,postanowilem go kupic:) Problem pojawil sie wtedy gdy trzeba bylo wybrac wysokotonowca,mial sie miescic w przedziale 100-150zl. Zainteresowalem sie glosnikami Peerless v-line (PL27TG-35-06,DX25TG-05-04,XT25TG-30-04) jak i Visatonem G20sc czy Usherem UA025-10 gdyz najbardziej podobaly mi sie kopulki z siatka z przodu, jednak nie moglem sie zdecydowac. I w tym momencie przyszedl mi z pomoca Tas ktory mial akurat na stanie nowe Seasy 27TBFC/G wlasnie z siateczka z przodu.
    Wiedzialem ze te glosniki to juz "cos",dogadalem sie i kupilem je za 240zl wraz z przesylka:)

Monitory Visaton/Seas... do małego pokoju

OBUDOWA:

Jak juz wspomnialem podlogowki nie wchodzily w gre z racji braku miejsca,wymusilo to wykonanie wiekszych monitorow. Obudowa 22L,wykonana z wiorowki grubosci 18mm,48mm front wykonany z dwoch plyt 18mm + pseudo frez 12mm,klejona,skrecana wkretami. Konstrukcja typu br strojona na 43Hz. Wymiary: (wysokosc-483mm, szerokosc-243mm,glebokosc-315mm). 22L to nawieksza obudowa jaka moglem zastosowac do moich monitorow dlatego ze jeden monitor mial stac na pulce w segmencie ktora ma wysokosc uzytkowa 490mm,glebokosc-300mm,a monitor stoi na podkladkach filcowych ktore maja 2mm grubosci. Nie trzeba dlugo obliczac zeby stwierdzic ze zostaje nam 5mm na to zeby wkladac i wyjmowac go bez jego uszczerbku na zdrowiu. Wykonczenie fornirem orzechowym klejonym na klej Henkel Moment.Fornir zostal wyszlifowany papierem sciernym (120) i zabezpieczony woskiem barwiacym firmy Starwax (rowniez orzechowy). Fornir ktorego uzylem ma grubosc 0,9mm. Na fornirze oprocz slojow znajduja sie miniatorowe wglebienia (spekania) ktore przed szlifowaniem wygladaly swietnie, i nawet moglbym zrezygnowac ze szlifowania gdyby nie fakt ze trzeba bylo jakos wyrownac brzegi,konty i koncowki forniru wystajace za obudowe po klejeniu...no a jak juz zaczalem szlifowac brzegi to wiadomo,trzeba bylo wyszlifowac wszystko. Ale udalo mi sie to zrobic "delikatnie",wiec te "spekania" widac, z czego sie bardzo ciesze:) Glosniki zostaly przykrecone na sruby imbusowe. Nakretki zastosowalem tylko na Visatona gdyz magnes w wysokotonowce uniemozliwial zastosowanie nakretek a nie chcialo mi sie babrac z docinaniem ich. Z drugiej strony uwazam ze te nakretki sa zbedne jesli chodzi o seasa,wiecej razy odkrecany bedzie (jesli wogole bedzie) glosnik niskosredniotonowy z racji tego ze ma wieksza dziure przez ktora bedziemy wkladac i wyjmowac zwrotnice,wytlumienie itp.
    Sruby od wysokotonowca wkrecaja sie 25mm w kanapke z dwoch plyt wiorowych wiec mysle ze tak szybko sie nie wyrobia. Pod glosniki zastosowalem uszczelki wykonane z kilku warstw gabki podpanelowej.

Monitory Visaton/Seas... do małego pokoju Monitory Visaton/Seas... do małego pokoju Monitory Visaton/Seas... do małego pokoju Monitory Visaton/Seas... do małego pokoju Monitory Visaton/Seas... do małego pokoju Monitory Visaton/Seas... do małego pokoju

ZWROTNICA:

Tu musze podziekowac Yoshiemu za projekt zwrotki ktory jest bardzo dobrze wykonany. Podzial czestotliwosci ustalony na 2,9KHz idealnie zgrywa sie z dwoma glosnikami,brak dziur w pasmie wspolnym swiadczy o doskonalym zgraniu fazowym. Zwrotnica kompensuje Baffle step. Wszystkie elementy zakupione w Polinku (cewki powietrzne,rezystory metalizowane 10W,kondensatory standard Z-cap Jantzen-a). Zwrotnica zostala przykrecona na tylnia scianke obudowy. Okablowanie wewnetrzne: od terminala do z wrotki zastosowalem posrebrzany kabel firmy Jamo o grubosci 2,5mm. Od zwrotki do Visatona idzie 2,64mm kabel firmy Real Cable a do Seasa 1,5mm tej samej firmy. Zwrotnica przystosowana do bi-wiringu.

Monitory Visaton/Seas... do małego pokoju Monitory Visaton/Seas... do małego pokoju Monitory Visaton/Seas... do małego pokoju

WRAZENIA ODSLUCHOWE:

Odsluch na amplitunerze Sony STR-DE635 i odtwarzaczu CD CDP-XE220 podlaczonym kablem optycznym. Druty glosnikowe to Jamo 2,5mm. Plyty: Eric Clapton (unplugged),Voo Voo (live),Pink Floyd (Dark side of the moon & Puls-live),Eagles (live),Santana (supernatural),Celine Dion (s'il suffisait d'aimer) Path Matheny (live),Behemoth (apostasy),Metallica (cala dyskografia) i wiele wiele innych plyt (muzyka filmowa,symfonie) oraz ta muzyke ktora slucham na co dzien. Pierwsze co sie rzuca na uszy to to ze wysokotonowka jest aluminiowa,i to slychac odrazu,i wcale nie chodzi o to ze wybija sie na pierwszy plan,ten ktory slyszal alumniowa kopulke wie o co chodzi,te glosniki maja swoj charakter grania i czesto mozna ich dzwiek rozpoznac z zamknietymi oczami. Dzwiek wysokotonowek jest bardzo szczegolowy,szybki,gra wtedy kiedy musi i robi to swietnie,najbardziej mi sie podoba przetwarzany przez nie dzwiek otwartego hajhetu i trabek. Visaton swoim graniem nie dorownuje jakosciowo Seasowi,srednie tony mogly by byc lepsze,jednak Seas nadrabia straty (ciecie na 2,9Khz) i czesto gra wokalem, przewaznie damskim,co z drugiej strony mi sie nie za bardzo podoba,wolalbym aby to niskosredniak gadal srednimi a nie wysokotonowka. Jednak calosc jesli chodzi o wysokie i srednie tony gra swietnie,to juz nie jest stx czy tesla,dzwiek dzieki Seasowi podchodzi pod hi-end...przez male "h":) Bas schodzi nisko, bardzo nisko jak na monitory,prawie jak sub,a nie raz wrecz identycznie. Odsluch byl przeprowadzony w pokoju 20mk i 12mk,w obu przypadkach sprawowaly sie swietnie,basu nie brakowalo,do pokoju 20mk nadaja sie swietnie a 12mk to dla nich wrecz za malo. Jak na poczatku pisalem moje wczesniejsze monitory mi nie wystarczaly,a z tymi trafilem w 10-tke,graja odpowiednio i maja zapas mocy ktorego potrzebowalem. Co tu wiecej pisac...okresle je takimi slowami: czysto,wrecz krystalicznie (Seas),dynamicznie z lekkim pomrukiem suba:)

KOSZTORYS:

2x Visaton W170s -190zl
    2x Seas 27TBFC/G -240zl
    zwrotnica -150zl
    okablowanie wewnetrzne -50zl
    material na obudowy -50zl
    terminale -0zl
    br -14zl
    nakretki i sruby pod glosniki -11zl :/
    klej,wkrety,szpachel,papier scierny -25zl
    fornir -70zl
    henkel moment -30zl
    wosk -25zl

calosc: okolo 900zl

Do kosztorysu nie wliczam kosztow transportu.

FOTY:

Monitory Visaton/Seas... do małego pokoju Monitory Visaton/Seas... do małego pokoju Monitory Visaton/Seas... do małego pokoju

Teraz mam chec na Ushery i Scany,ale jak narazie nie mam kasy.

Po raz kolejny poprawiam źle umieszczone zdjęcia.
    Zdjęcia mają być na serwerze elektrody!
    (joy_pl)

Fajne!
  • #2 03 Mar 2009 01:28
    izbic
    Poziom 28  

Świetna konstrukcja:) Doskonale widać co potrafi zdziałać dobra kopułka przy stosunkowo średniej klasy Visatonie :) Podłącz to pod lepszy piecyk, a zobaczysz co potrafią:P , ale chyba nie muszę o tym przypominać.

• #3 03 Mar 2009 10:00
    marian133
    Poziom 36  

Były podłączane pod lampę,niestety nie byłem na odsłuchu (po prostu pożyczyłem znajomemu bo chciał posłuchać). I tak jak mu mówiłem że najlepiej się czują w Jazzie itp. to on to potwierdził :) Ale jak one grały,tzn. czy była kolosalna różnica tego nie wiem.

• #4 03 Mar 2009 10:06
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kolejny przykład jak mądrze spożytkować budżet do 1000 zł.
    Gratuluję bardzo dobrej konstrukcji. Oczywiście mógł bym wymieniać tu co bym zrobił inaczej (inny mid i mniejsze frezy - fornir to rzecz gustu), ale nie oszukujmy się, jest to jedna z lepszych konstrukcji w tym przedziale cenowym, która Marianowi daje wiele satysfakcji podczas odsłuchów.

marian133 napisał:
    Teraz mam chec na Ushery i Scany,ale jak narazie nie mam kasy...

A ja właśnie za izbic'iem, proponuję zainwestować w lepszy "piecyk". Doznasz dużego szoku. :wink:

P.s.
    Za elementy zwrotnic i okablowanie plus jak z Ostrowi do Bydgoszczy.
    P.s.2
    Bydgoszcz to miasto, z którego wywodzi się sporo świetnych konstrukcji DIY. Chętnie kiedyś bym się wybrał ze swoimi "zabawkami" na mały spocik.

• #5 03 Mar 2009 15:15
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Brawo! W końcu sensowna konstrukcja, bo ostatnio ciężko tutaj o takie. Sprytnie wykonana obudowa (frezy, ścięcia "na szpachlę") lecz uważam, że od gąbki pod panelowej lepsza będzie tektura lub kilka liści forniru.

ps. dobra muzyka, zawsze dobrze zagra na dobrych kolumnach ;)

• #6 15 Mar 2009 10:41
    Alton88
    Poziom 21  

Konstrukcja świetna , ale.
    Amplituner Sony do takich kolumn ?
    Niedorównuje nawet w połowie jakością tych głośników, spróbuj podłączyć do czegoś lepszego.

• #7 15 Mar 2009 11:30
    marian133
    Poziom 36  

No to stary amplituner,przyznaje...ale za cenę 500-600zl nic lepszego teraz się nie dostanie,więc go trzymam. Chciałem kupić jakiś nowy ampli,np. Yamahy do 1000zł ale sprzęty w tej cenie kuleją na basie,a mój Sony pod względem basu przebija większość tych nowości (oczywiście nie jestem dresem który lubi tylko "bass",ale wymiana sprzętu na gorszy tylko dlatego że jest nowy to bezsens).

W przyszłości chce kupić lampę więc ten ampli będzie mi służył do kina.

• #8 15 Mar 2009 20:52
    Alton88
    Poziom 21  

Miałem na myśli coś pokroju GainClona , Symasyma.
    Ok jak bedzie lampa to wszystko wporządku :)

• #10 26 Mar 2009 21:34
    rysiu126
    Poziom 14  

zalecam wzmacniacz w czystej klasie A do takiego sprzętu np. aleph passa czy zen

• #12 17 Paź 2009 10:35
    parish
    Opiekun Akustyka FAQ

Bardzo ładnie wykonane monitory. Mądrze spożytkowane pieniądze, z chęcią bym ich posłuchał (do Bydgoszczy daleko nie mam ;) ). Jedyna rzecz którą bym wymienił, to terminale z tyłu. W tej klasie plastik już trochę razi, wszystko kwestią gustu. Jak tam ushery i scany? Coś się ruszyło w budowie?

Pozdrawiam z Solca Kujawskiego :).

• #13 10 Mar 2010 23:44
    pokrzywa
    Poziom 18  

Piękne kolumny. Wysoka jakość dźwięku nie jest żadnym zaskoczeniem.
    Nie została tylko podana jedna ważna informacja - impedancja Visatona. Domyślam się, że 8 ohm.

• #14 25 Lip 2011 12:18
    809912
    Usunięty  
  • #15 25 Lip 2011 12:33
    przemo-lukas

Kolega wykonał konstrukcję przeszło dwa lata temu. W tej chwili bawi się głośnikami znacznie lepszymi niż SPH 176 czy KEP.

• #16 25 Lip 2011 12:47
    809912
    Usunięty  
  • #17 25 Lip 2011 15:57
    przemo-lukas

Kolego, z całą pewnością można było użyć przetworników lepszych/droższych. Autor najprawdopodobniej chciał jak najlepiej wykorzystać swój ustalony budżet.
    A tak po za tym na rynku był dostępny również Dayton RS 180, którego można kupić w cenie SPH 176.
    Zresztą gdyby marian133 wykonał konstrukcje z SPH, dziś mógłbyś napisać, że można lepiej dokładając 200-250zł i kupić Seasa CA18RNX czy L18RNX/P lub ER18RNX.
    Ja mógłbym napisać, że zamiast 27TBFC/G, widział bym 27 TDFC (w tej samej cenie).
    Zawsze, można drożej/inaczej. Niemniej konstrukcja wykonana dobrze i estetycznie. Jeśli chodzi o "biżuterię" to można było zamówić inne wkręty. Można było zamówić inne terminale głośnikowe. No ale to dodatkowe koszty.

• #18 25 Lip 2011 18:34
    809912
    Usunięty  
  • #19 26 Lip 2011 07:38
    marian133
    Poziom 36  

arwas,do czego pijesz? tak jak kolega wyżej napisał,zawsze można lepiej i to się tyczy większości konstrukcji,więc o co Ci chodzi? A co do wkrętów,tak to jest jak się zamawia przez neta,gdybym kupował w normalnym sklepie na pewno bym wybrał inne bo była by możliwość przymiarki.

PS. może pochwal się swoją konstrukcją? razem z Przemo pewnie znajdziemy co można by było zmienić na lepsze ;)

• #20 26 Lip 2011 07:46
    przemo-lukas

_arwas_
    Tak, tylko ciężko wtedy mówić o kopiowaniu, gdyż konstrukcja będzie powstawała praktycznie od nowa. Dobrze, że doszliśmy do konsensusu. Zawsze można zrobić inaczej.
    Natomiast jeśli ktoś miałby dylemat, jaki inny przetwornik niż ten Visaton czy Monacor, to polecam Daytona RS 180 (praktycznie ta sama cena co SPH, a głośnik lepszy), którego można posłuchać w Harpii Nano.

• #21 26 Lip 2011 11:15
    809912
    Usunięty  
  • #22 12 Gru 2011 21:16
    slavoj69
    Poziom 1  

Witam wszystkich, a szczególnie autora tych kolumienek. Bardzo mi się podobają. Chciałbym zrobić podobne z tym, że visatona chciałbym zastąpić seasem ER18RNX. Jestem trochę zielony i dlatego chciałbym skorzystać z wyedzy kolegów.
    1. Jeżeli zamienię ten głośnik, to czy będę mógł zastosować tą samą zwrotnicę, czy też muszę szukać coś innego?
    2. Jaki br zastosować?
    pozdrawiam

• #23 20 Lut 2012 19:46
    korona994
    Poziom 2  

Czy ktoś może wie jakie wymiary ma bass refleks?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME