Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Lenovo y530 - obraz ukrytej partycji systemowej

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Laptopy Software -> Lenovo y530 - obraz ukrytej partycji systemowej
Autor
Wiadomość
demaged
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: ciasto

Post#1 Post autora tematu 03 Mar 2009 13:48   

Witam,

Od niedawna jestem posiadaczem w/w laptopa. Jako że fabrycznie dysk był karygodnie podzielony na partycje (C ponad 250 GB) postanowiłem dokonać podziału od nowa. Usunąłem więc wszystkie partycje, podzieliłem dysk po swojemu i zainstalowałem system. Niestety "zapomniałem" (ok, zrobiłem to celowo. Teraz żałuję ;-)) wcześniej zabezpieczyć zawartości ukrytej partycji systemowej, przez co straciłem możliwość przywrócenia systemu przy pomocy słynnego ONE KEY RESCUE SYSTEM. Z tego powodu byłbym dozgonnie wdzięczny użytkownikom tego modelu za nagranie mi obrazu tejże partycji na płytkę DVD. Zwrócę wszelkie koszta poniesione przez potencjalnego dobroczyńcę.

Dodam, że aktualnie mam zainstalowanego windows'a XP. Na początku zupełnie nie zależało mi na funkcji ONE KEY, która przywracałaby Vistę (którą przecież z premedytacją przegoniłem), jednak znalazłem na zagranicznym forum instrukcję jak sprawić, by zamiast Visty przywracało nam właśnie windows'a XP. Gdyby udało mi się osiągnąć ten cel, mógłbym wstawić na forum podobny przepis w ojczystym języku - co z pewnością zainteresowałoby wszystkich tych, którzy chcieliby bezpiecznie zmienić system operacyjny z Visty na XP z zachowaniem funkcjonalności owego ONE KEY RESCUE SYSTEM, jednak boją się zadzierać z ukrytą partycją.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

jaga85
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Białystok

Post#2 04 Mar 2009 21:53   

Re: Lenovo y530 - obraz ukrytej partycji systemowej

Witam

Mam w posiadaniu recovery CD do Lenovo n500, sprawdź czy będą Ci pasować przy Twoich parametrach laptopa, jak coś napisz
Powrót do góry

demaged
Poziom 5
Poziom 5

Post#3 Post autora tematu 05 Mar 2009 00:40   

Dziękuję bardzo za propozycję, jednak wolałbym mieć gotowy obraz ukrytej partycji z tego konkretnego modelu laptopa.
Powrót do góry

demaged
Poziom 5
Poziom 5

Post#4 Post autora tematu 09 Mar 2009 01:30   

Nikt z użytkowników ideapad'a Y530 nie znajdzie kilku chwil na nagranie obrazu tej partycji?...
Powrót do góry

zebacz
Poziom 10
Poziom 10

Post#5 09 Mar 2009 15:01   

Jak już prosisz o zawartość partycji ukrytej to zwróć jeszcze uwagę na jeden fakt. Program do obsługi takiej partycji znajduje się przeważnie w MBR dysku twardego (lub odwołania do niego) i bez oryginalnej zawartości MBR'a sam obraz nic ci nie da - po prostu wciskanie klawisza recovery nie będzie skutkowało (oryginalny MBR został "zamazany w momencie instalacji XP).

pozdr.
zebacz
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Mar 2009 15:01   

Powrót do góry

demaged
Poziom 5
Poziom 5

Post#6 Post autora tematu 09 Mar 2009 15:26   

Nie ukrywam, że jestem zielony z informatyki. Jestem amatorem eksperymentującym metodą prób i błędów. Z pojęciem MBR zetknąłem się dosyć niedawno. Naturalnie zacząłem się zastanawiać czy rzeczywiście samo skopiowanie partycji będzie miało sens. Częściowo moje wątpliwości rozwiał przepis na podmianę obrazu znajdującego się na ukrytej partycji
(http://forums.lenovo.com/lnv/board/message?board.id=ideaPad&thread.id=4467&view=by_date_ascending&page=1) na obraz świeżo zainstalowanego systemu innego od preinstalowanego. Po tym zabiegu ONE KEY działa dalej, więc to o czym mówisz nie powinno być problemem w tym konkretnym przypadku.
Powrót do góry

zebacz
Poziom 10
Poziom 10

Post#7 10 Mar 2009 11:05   

Niestety nie miałem tego modelu Lenovo w rękach więc mogę tylko przypuszczać. Większość laptopów wykorzystuje standardową klawiaturę do obsługi procesu recovery. W przypadku Lenovo jak widzę jest do tego osobny klawisz więc niekoniecznie program startowy do recovery musi być w MBR HDD (może być np. obsługiwany z poziomu BIOSU). Dziwi mnie jednak fakt że na podanym przez ciebie forum w odpowiedzi na pytania o "One Key Recovery" bardzo często podają pytania w stylu - czy nie zmieniałeś/mieszałeś czegoś w układzie partycji. Cóż możesz spróbować sprawdzić obecnie czy klawisz recovery działa - jeśli jest ok po naciśnięciu powinien wyświetlać monit o przywracanie Visty (oczywiście nie polecam wykonywać przywracania a jedynie sprawdzić czy program do recovery wystartuje bo uszkodzisz działające obecnie XP). Jeśli klawisz działa to porady z podanego przez Ciebie forum prawdopodobnie będzie można zastosować :-)

pozdr.
zebacz
Powrót do góry

demaged
Poziom 5
Poziom 5

Post#8 Post autora tematu 10 Mar 2009 13:44   

Bez ukrytej partycji po wciśnięciu przycisku przywracania na poziomie windowsa włącza się lenovo'wski program ONE KEY RESCUE SYSTEM w którym to można zrobić obraz partycji C itp. W przypadku gdy komputer jest wyłączony przycisk działa jak zwyczajny POWER.
Co do pytań o zmianę układu partycji - programik nie przywróci nam systemu z ukrytej partycji jeśli zmieni się wielkość partycji C (co jest raczej nieuniknione jeśli ktoś chce mieć normalnie funkcjonujący komputer), ponieważ znajduje się tam obraz partycji o jej pierwotnym rozmiarze - idiotyczne ograniczenie.
Czytałem gdzieś, że polski serwis lenovo bezczelnie polecił jakiemuś użytkownikowi tego laptopa dokupić zewnętrzny dysk usb jeśli chce mieć miejsce na dane których nie trzeba zabezpieczać przez przywróceniem systemu...
Powrót do góry

Migracja
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Warszawa

Post#9 31 Mar 2009 21:56   

witam,
mam podobny problem, z tą różnicą, że nie zmienialam partycji a jednak przywrocenie systemu nie powiodlo sie - pojawil sie czarny ekran z info ze brakuje bootmanagera i tyle
dzis zainstalowalam Windowsa 7 i mam dostep do partycji nazwanej Lenovo i do tej ukrytej (wczesniej rzeczywiscie nie byla widoczna)

napisz prosze w jaki sposob zrobic obraz tej ukrytej partycji a chetnie pomoge Ci wzamian za instrukcje co zrobic, żeby lapek byl "jak wyjety z kartonu" :))
pozdrawiam
Powrót do góry

slowik1986
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Bohnia

Post#10 09 Kwi 2009 07:59   

witam
mam ten sam problem, partycja jest ma kompie lecz nie można przywrócić viste, byłbym bardzo wdzięczny jeżeli ktoś posiada recovery dvd do laptopa lenovo ideapad y530 wersja z grafiką geforce 9300GS, poniosę wszelkie koszty nagrania i przesyłki.
Powrót do góry

demaged
Poziom 5
Poziom 5

Post#11 Post autora tematu 09 Kwi 2009 16:08   

Sam możesz nagrać recovery DVD. W tym celu musisz uwidocznić ukrytą partycję i poszukać tam pliku "factory.wsi" - jest to obraz partycji C z fabrycznymi ustawieniami. Użyj go do zrobienia recovery DVD przy pomocy OKR'a.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Kwi 2009 16:08   

Powrót do góry

slowik1986
Poziom 2
Poziom 2

Post#12 11 Kwi 2009 15:05   

Robiłem tak ale gdy przechodzi do nagrywania wyskakuje błąd:( pzdr
Powrót do góry

stanley84pl
Poziom 10
Poziom 10

Post#13 13 Kwi 2009 20:46   

to samo bład nawet po dograniu łatki do okr6.0 , idzie dalej ale wypala niby płytkę w kilka sekund i prosi o następna i lipa , spróbuje przeinstalowac xp i wtedy wypale ,jak sie nie uda to na viscie spróbuje a jak nie to na innym kompie ... dam znac
Powrót do góry

slowik1986
Poziom 2
Poziom 2

Post#14 15 Kwi 2009 21:41   

ok, czekam na inf.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Kwi 2009 21:41   

Powrót do góry

ziomal1518
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Białystok

Post#15 01 Lip 2009 10:53   

Chcę zainstalować windows XP i potrzebuję 2 programów do lenovo Y530 a mianowicie:

1.System naprawczy Lenovo
2.Oprogramowanie OneKey Recovery
Powrót do góry

ZENON.BIG
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: choszczno

Post#16 29 Lip 2009 13:38   

Miałem podobną sytuacje chciałem zmienic partycje c (tzn powiększyc) programem Arconic disk menager i cos poszlo nie tak program usunąl mi ukryta partycje nie kombinowalem odeslalem do serwisu wgrano mi ponownie soft i do dzisiaj nie wiem jak powiekszyc bezpiecznie dysk C moze ktos ma jakis pomysł?
Powrót do góry

akartian
Poziom 4
Poziom 4

Post#17 18 Sie 2009 19:43   

Dysku C nie da bezpiecznie powiększyć, tzn tak żeby przycisk recovery działał. Również mam laptopa Y530, kiedy zmieniłem rozmiar partycji C to odzyskiwanie przestało działać (ale przycisk recovery działał). Kiedy się już wnerwiłem to sformatowałem wszystkie partycje jakie tylko widziałem(jest jedna której nie da się niczym ruszyć 20 GB ma chyba) od tego czasu przycisk recovery działa tylko jako przycisk power. Jak dla mnie to głupota dawać 32 bitowy system jeżeli laptop ma 4 GB ramu. Niedawno zainstalowałem sobie Vistę home premium 64 bitową i wszystko śmiga aż miło, jedyny minus to brak veriface.
Powrót do góry

maciejfr77
Poziom 6
Poziom 6

Post#18 01 Wrz 2009 18:22   

Witam wszystkich.

Z tego co piszecie wynika że najlepiej nie "ruszać" układu partycji na dysku.
Zastanawiam się czy to że będę ładował wszystko na dysk C: nie spowoduje obniżenia wydajności systemu operacyjnego (vista).
Rozumując logicznie nie powinno ponieważ nawet gdyby podzielić dysk na partycje i ładować gry, filmy i muzykę na inną niż systemowa partycję to nadal ten sam dysk fizyczny.
Jedyne co to w przypadku awarii systemu trzeba wykonać kopie zapasowe danych z dysku C na jakiś zewnętrzny przed przywracaniem systemu.
Chętnie zapoznam się z zdaniem kogoś z was.

Pozdrawiam Macias.
Powrót do góry

michal1568
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Rzeszów

Post#19 05 Wrz 2009 22:34   

można usunąć partycje D i rozszerzyć partycje C bo jest taka opcja w vis-cie i będzie działać poprawnie
Powrót do góry

maciejfr77
Poziom 6
Poziom 6

Post#20 09 Wrz 2009 22:50   

Zgadza się, vista i xp ma narzędzie do zarządzania partycjami.
Robiłeś to u siebie?
Usunąłeś partycję D:\ i zwiększyłeś C:\ o miejsce jake zajmowała partycja D:\?
Nic się nie stało recovery działa po tej operacji?
Powrót do góry

PitD
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Kraków

Post#21 09 Wrz 2009 23:53   

Do wszystkich chcących przywrócić system.

Można to w prosty sposób przywrócić system jeżeli jest jeszcze partycja recovery ale przycisk nie działa.
Trzeba uczynić partycję recovery aktywną i uruchomić komputer.
Po włączeniu wystartuje z tej partycji One Key Recovery.
Potem jak będzie się ponownie bootował trzeba znów zrobić aktywną partycję tą co była poprzednio.
Wtedy uruchomi się dalej instalator i trzeba skonfigurować system.

Potem można już cieszyć się z nowego systemu :)
Powrót do góry

defteryt
Poziom 6
Poziom 6

Post#22 24 Wrz 2009 10:54   

Miałem podobny problem jak piszecie chciałem z Xp przejść na Viste.. i co ciekawe dopiero po ustawienie wielkości partycji wszystko ruszyły jak należy. Mianowicie systemowa C: 270 GB ( gdy była mniejsza recovery wywalało ze jest za mało miejsca na dysku). Druga rzecz to po całej instalacji kolejne partycję również musiałem ustawić odpowiednio tj D: 20 GB i to co zostało przeznaczyć na "E" w innym wypadku przy uruchamianiu lapa wyskakiwało mi ze jest brak systemu na dysku... Po tym kiedy system ruszył, partycję zmieniłem sobie na takie jakie mi pasowało programem GParted Link i wszystko działa bez problemu.
Powrót do góry

robrado
Poziom 1
Poziom 1

Post#23 12 Paź 2009 19:31   

PitD napisał:
Do wszystkich chcących przywrócić system.

Można to w prosty sposób przywrócić system jeżeli jest jeszcze partycja recovery ale przycisk nie działa.
Trzeba uczynić partycję recovery aktywną i uruchomić komputer.
Po włączeniu wystartuje z tej partycji One Key Recovery.
Potem jak będzie się ponownie bootował trzeba znów zrobić aktywną partycję tą co była poprzednio.
Wtedy uruchomi się dalej instalator i trzeba skonfigurować system.

Potem można już cieszyć się z nowego systemu :)

To znaczy jak to po kolei wykonać?,

Nie wiem jak to się stało ale u mnie nagla widoczna stała się partycja F w lenovo y530 i tym samym przestał być aktywny przycisk recovery, przez co nie mogę powrócić do ustawień fabrycznych.
Powrót do góry

tina42
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Łaziska Górne

Post#24 15 Paź 2009 06:39   

Witam

Lenovo ideapad g530
Problem z tą partycją rozwiązany w 80%.
Rozwiązaniem jest tak jak napisał defteryt ustawienie partycji C około 265 GB i D około 20 GB (może być więcej, lecz nie mniej). Do ustawienia rozmiaru partycji można użyć np. Ubuntu live cd i po zbootowaniu mamy program gparted. Po tym zabiegu śmiało przywracamy system do ustawień fabrycznych. Ja miałem jeszcze inny problem ponieważ w żaden sposób nie bootowała mi się ukryta partycja.(może się komuś ten opis przyda) Znalazłem na to lekarstwo. Należy z niektórych plików z ukrytej partycji zrobić płytę przywracania. Taką płytę można zrobić samemu.
Jest to proste ponieważ do płyty przywracania potrzebujemy prawie takie same pliki
jak w Vista_Recovery_Disc (Te pliki znajdziemy po odkryciu partycji przywracania programem PTEDIT32.EXE -jeżeli ktoś by czegoś nie wiedział pytajcie) .
foldery które muszą być na płycie:
boot -> pliki bcd (tu należy sprawdzić czy czasem nie mamy backupu tego pliku, jeżeli tak jest to bcd zmieniamy na bcd.bbbb, a ten z backupu na bcd [NIE U WSZYSTKICH MUSI TAK BYĆ] u mnie jest tak ponieważ boot loader z windows 7 zapisał sie na ukrytej partycji) boot.sd i bootfix.bin
sources-> plik boot.wim
i plik bootmgr
należy także dorzucić resztę plików i folderów oprócz tych od obrazu (factory.xxx). Należy także pamiętać że niektóre pliki są ukryte, należy je odkryć nawet te systemowe.

Do poskładania obrazu iso najlepiej użyć UltraIso (może być wersja testowa, u mnie dała rade). Potrzebna także będzie płyta z Windows Vista aby wyciągnąć info. o bootloaderze.( wkładamy płytę do napędu i w UltraIso naciskamy u góry Bootowalna > Wydobądź plik bootujący z CD\DVD i zapisujemy gdzieś). Do UltraIso wrzucamy wszystkie ww. pliki za pomocą explorera z dołu okna i przeciągamy foldery i pliki do górnej części, po załadowaniu plików należy nacisnąć u góry Bootowalna i wybrać załaduj plik bootujący. Teraz dajemy zapisz jako. Po zapisaniu możemy najpierw wypróbować np. na wirtualnej maszynie a później nagrać.

*Ważne. Należy upewnić sie czy posiadamy plik factory.wsi na D:\Lenovo\OneKey App\OneKey Recovery\backup.wsi (jest on ukryty) (jeżeli w tym miejscu jest np. factory.wsi robimy jego kopie i nazywamy backup.wsi ponieważ jest to domyślna ścieżka przywracania)

Możemy teraz przywrócić system do ustawień fabrycznych.
Jeżeli ktoś by miał problem z uruchomieniem przywróconej Visty (taki błąd \windows\system32\winload.exe) to należy programem gparted przestawić boot na innom partycje.

Macie jakieś pytania? Piszcie

Nie wiem tylko jak przywrócić oryginalny MBR by działał przycisk
Powrót do góry

PitD
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Post#25 06 Lis 2009 23:20   

Aby przywrócić oryginalny MBR by działał przycisk trzeba użyć tego -> Rescue and Recovery - Recovery repair diskette

Jak by wygasły linki to zamieszczam pliki na forum.

Załączniki:
Powrót do góry

baobinga
Poziom 1
Poziom 1

Post#26 27 Lis 2009 19:43   

HOW TO wypalić oryginalny boot-owalny obraz systemu IdeaPad y530 z ukrytej partycji systemowej na płyty.

Co nam będzie potrzebne:
1. Acronis Disk Director
2. Dwie puste płyty DVD
3. OneKey Recovery 6.0
4. godzina wolnego czasu

Uwaga sposób jest ten skuteczny gdy nie została naruszona ukryta partycja z systemem. Jest to sposób do którego sam doszedłem i wydaje mi się łatwiejszy niż opisywane przez innych użytkowników na tym forum jak i na innych. Sposób ten nie wymaga "kombinowania" z aktywowaniem ukrytej partycji.

Zaczynamy....

1. Odpalamy Acronis Disk Director - powinny nam się pokazać wszystkie partycje aktywne jak i nasza nieaktywana partycja z oryginalnym obrazem systemu (poznamy ją po tym że nie ma przydzielonej "literki". Klikamy na nią dwa razy, pozwoli nam to eksplorować tą partycje. Po otwarciu tj partycji interesują nas wolno leżące pliki (nie w katalogach) factory.000...factory.080, factory.wsi oraz factory0000.DSI. Musimy teraz je przekopiować do jakiegoś katalogu na innym dysku np "C:\nasz system\" niestety Disk Director pozwala na pojedyncze kopiowanie plików więc cały proces jest mozolny. Musimy przekopiować razem 83 pliki o łącznej wadze około 8GB. Po przekopiowaniu tych plików zamykamy Acronis Disk Director

2. Odpalamy OneKey Recovery - wybieramy "Utwórz dysk odzyskiwania" z opcji "Wybierz źródło" wybieramy "Wybierz inny obraz" i podajemy ścieżkę do wcześniej przekopiowanych plików "np. C:\nasz system\factory.wsi" dajemy dalej wkładamy pustą płytę DVD i nagrywamy nasz system na 2 płyty DVD. Cały proces nagrywania u mnie zajął dokładnie 32 minuty.

Mam nadzieję, że opisałem wszystko w sposób zrozumiały dla większości użytkowników i nie będziecie mieli żadnych problemów z wypaleniem systemu na płyty. Pozdrawiam
Powrót do góry

PitD
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Post#27 28 Lis 2009 10:21   

Sposób dobry jak się ma żywy system. U mnie system padł i trzeba było przywrócić windowsa z partycji recovery a przycisk nie działał. Obecnie mam też inny sposób na przywrócenie systemu. Opiszę go wkrótce.
Powrót do góry

wign
Poziom 2
Poziom 2

Post#28 01 Gru 2009 03:17   

Sposób jest prosty!

Należy zainstalowaĆ viste, zmieniĆ rozmiar partycji na żywo np. Paragon Partition Manager, zrobiĆ backup tego systemu i podmieniĆ go z tym z ukrytej partycji.

Na koniec ukryĆ partycję. To pierwsza kolumna w opisie partycji 07 - ukryta systemowa
12 - zwykła widoczna

Dodano po 3 [minuty]:

Albo przywróciĆ oryginalny mbr, ale musi byĆ identyczny nie może byĆ podobny. A jest CHORY! przed, po i pomiędzy wszystkimi partycjami jest troszkę pustego miejsca nie pamiętam dokładnie ile, równe 1 albo 2mb chyba.

Dodano po 10 [minuty]:

Ha! Cały fabryczny mbr jest opisany w pliku backup.wsi na parycji ukrytej. Wystarczy go przywróciĆ.
Można zmieniaĆ rozmiary partycji do woli ale mbr obrazu na ukrytej parycji i aktualny mbr muszą byĆ ZAWSZE identyczne, inaczej magiczny przycisk nie będzie działaĆ

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze jedno.
NIGDY NIE WOLNO ZMIENIAĆ ROZMIARU UKRYTEJ PARTYCJI!
a system może na niej byĆ dowolny.
Powrót do góry

marcik1985
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: krakow

Post#29 10 Gru 2009 04:26   

Cześć ja mam kilka pytań co do opisu zgrywania plików factory:
1.Czy zgranie tych wymienionych plików wystarczy do pełnej bootowalnej kopi systemu vista?
2.Na ukrytej partycji jest jeszcze wiele różnych folderów i plików-czy na pewno one nie są potrzebne do zainstalowania systemowej visty?
3.Czy do odtworzenia podczas instalacji zapisanych plików będzie potrzebny program One KeyRecovery?
4.Czy po zmianie wielkości partycji systemowej będzie możliwe przywrócenie ustawień fabrycznych w tym systemu Vista

oto zawartość ukrytej partycji
Z góry dziękuje za odpowiedź
Pozdrawiam
Powrót do góry

bartekopa
Poziom 2
Poziom 2

Post#30 17 Gru 2009 18:37   

baobinga (lub ktoś inny), mógłbym cię prosić o umieszczenie pliku "factory.022", bo niechcący mi się usunął i nie mam jak nagrać systemu na płytę, usunął się nawet z ukrytego dysku :/.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Gru 2009 18:37   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Laptopy Software -> Lenovo y530 - obraz ukrytej partycji systemowej
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny