Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wybór dobrej mini tokarki (stołowej)

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Warsztat elektronika -> Wybór dobrej mini tokarki (stołowej)
Autor
Wiadomość
MSWOLA
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Włocławek

Post#31 29 Mar 2009 00:56   

Re: Mini tokarka (stołowa)

Złom w jakiejkolwiek postaci to mnie raczej nie interesuje. W dodatku maszyny podobnej wielkości ważą 1100-1300kg

Okazuje się że brakuje jednego koła zębatego (małe środkowe) , z powodu jego braku nie działają posuwy :cry: pewnie ciężko będzie znaleźć takie kółeczko.
W poniedziałek zrobię zdjęcia , może ktoś ma taką maszynę i mógłby coś o niej powiedzieć
Powrót do góry

czort_1
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Kraków

Post#32 05 Kwi 2009 12:23   

Witam
Jako ze nie jestem elektronikiem a mechanikiem a na ten temat trafiłem przypadkiem chce Panom coś niecoś o tokarkach tu wymienionych przybliżyć.
Czeska Proma to chińczyk (prawdopodobnie te tokarki produkowane są w porcie w Amsterdamie dla tego pisze na nich albo i nie że są zrobione w UE ;))
TSA16 jest to polska tokarka stołowa. Jest ich sporo dlatego nie powinno być większych problemów z dokupieniem brakujących części. Koła zębate gitary(czyli te od posuwu) nie są skomplikowane w kształcie wiedz dorobienie ich nie będzie stanowiło problemu (chodź dorobienie wszystkich będzie dość sporo kosztować niemniej jeżeli brakuje jednego to nie ma się specjalnie czym przejmować ) Co warto zaznaczyć o ile nie toczy sie gwintów to w tej tokarce powinien wystarczyć jeden zestaw kół zmianowych gitary. Ułożyskowanie wrzeciona składa to dwa łożyska skośne kulkowe z tyłu i jedno poprzeczne ślizgowe z przodu. Rozwiązanie powinno być sztywne niemniej może sprawiać trochę problemów pzy dłuższej pracy na wyższych prędkościach obrotowych (do pracy amatorskiej zupełnie wystarcza ). Zmiana prędkości obrotowej odbywa się na przekładniach pasowych co jest kłopotliwe pzy produkcji seryjnej ale jak mniemam nikt tu takiej nie planuje. Myślę że do 2000 zł powinno sie kupić coś w przyzwoitym albo nawet bardzo dobrym stanie.
TSB16 Posiadam taką tokarkę. Jest to nowsza wersja TSA. Różni się od niej ułożyskowaniem wrzeciona (w pełni toczne ). Prowadnice też są inne (co powoduje że nie da się zamontować np.konia od tsa bez przeróbek ). Na tej tokarce koła zmianowe gitary służą wyłącznie do toczenia gwintów wiedz jeżeli nie toczymy gwintów to śmiało można jej używać i bez tych kół w ogóle ). tokarka posiada już pompkę smarowania wiedz smarowaniem wrzeciona i skrzynki posuwów nie będziemy musieli się przejmować. Maszyna jest przyjemna jak na tą wielkość całkiem sztywna. Zmiana prędkości obrotowych podobnie jak w TSA 16. Swoją kupiłem za 1700 zł ale nie była w najlepszym stanie gdy ją kupiłem (co dla mnie nie stanowiło problemu ale jeżeli nie ma się odpowiednio wyposażonego warsztatu i odpowiedniej wiedzy to jest problemem )
TSB20 Jest większa od wyżej wymienionych tokarek. Jest również bardziej skomplikowana. Niestety nie mogę o niej wiele powiedzieć. za przyzwoity egzemplarz trzeba dać 4000-5000 zł.

Po doświadczeniach z wyrobami naszych braci z za wielkiego muru uważam że owe wyroby właściwie tylko dobrze wyglądają są nie zużyte i na tym kończą się ich zalety. Niemniej gdy mamy garażowo amatorskie warunki niezużycie jest dość ważną sprawą. Tokarko frezarki raczej bym odradzał (a te które mają wrzeciennik frezerki na tokarskim to stanowczo bym odradzał ) bo najczęściej wygląda to tak ze osprzęt tokarski ogranicza możliwości frezarki i na odwrót.

Zatem z tego co przyszło mi na myśl to tyle. Jeżeli mógłbym odpowiedzieć na jakieś pytania uczynię to z chęcią.
Powrót do góry

MSWOLA
Poziom 16
Poziom 16

Post#33 08 Kwi 2009 17:36   

Włączając posuw w TSB 20 należy go trzymać , czy powinien pozostać w pozycji włączonej :?: Pytam ponieważ oglądałem taką tokarkę i właśnie aby posuw działał należy cały czas trzymać dźwignię, wydaje mi się że tak nie powinno być.
Powrót do góry

rynio_di
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: lublin

Post#34 08 Kwi 2009 19:33   

Wszystkie dźwignie w mojej TSB-20 wyraźnie wskakują na zatrzaski, nic nie trzeba trzymać. Jeżeli tobie chodzi o zamek na suporcie ten także zatrzaskuje się ,
Powrót do góry

MSWOLA
Poziom 16
Poziom 16

Post#35 08 Kwi 2009 22:47   

Do czego służą dwie dźwignie w blacie tokarki (te najniżej umieszczone) , przypuszczam że jedna z nich to prawe i lewe obroty. Niektóre TSB 20 miały jeszcze jedną dźwignię która znajdowała się na samej górze, na ścianie poziomej (w pobliży korka wlewu oleju). Załączała ona coś na wrzecionie.
Powrót do góry

serwis
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Trójmiasto

Post#36 08 Kwi 2009 23:10   

MSWOLA napisał:
(...) Niektóre TSB 20 miały jeszcze jedną dźwignię która znajdowała się na samej górze, na ścianie poziomej (w pobliży korka wlewu oleju). Załączała ona coś na wrzecionie.

Dźwignia ta służy do "obsługi" tulejek zaciskowych, które wchodzą w skład wyposażenia maszyny.

Cytat:
Niektóre TSB 20... miały jeszcze jedną dźwignię...

Miałem w użytkowaniu nowe, ( osobiście odbierane z warsztatów szkolnych w Oleśnicy)- TSB20 w wykonaniu A i B, i każda z nich miała ową dźwignię do zacisku tulejek.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Kwi 2009 23:10   

Powrót do góry

rynio_di
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: lublin

Post#37 09 Kwi 2009 19:29   

Tak jak sam piszesz, jedna dźwignia włączała obroty prawo/lewo a druga: drugi bieg silnika jeżeli tokarka w taki była wyposażona. Nie umiem tylko ci odpowiedzieć jakie były obroty silnika ale pewnie I bieg 1450 II bieg 2800 , lub temu podobne.
Powrót do góry

ovca69
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: łódź

Post#38 16 Maj 2009 23:58   

kupiłem tokarke tsb 20.Niestety nie moge jej uruchomić nie daje żadnych oznak życia. co powinienem na poczatku sprawdzić ?
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#39 17 Maj 2009 00:00   

silnik, zasilanie silnika.
Powrót do góry

serwis
Poziom 24
Poziom 24

Post#40 17 Maj 2009 23:39   

ovca69 napisał:
kupiłem tokarke tsb 20.Niestety nie moge jej uruchomić nie daje żadnych oznak życia. co powinienem na poczatku sprawdzić ?

Jeżeli jesteś tylko mechanikiem ( a to wynika z treści informacji), to radzę zatrudnić do tokarki elektryka.

TSB20 posiada zabezpieczenie wyłącznikami krańcowymi obydwa zamknięcia do komory silnika ( z przodu i z lewego boku tokarki).

Wystarczy ze któreś z drzwiczek będzie nie domknięte, lub uszkodzony wyłącznik krańcowy- maszyna już nie "wystartuje".
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Maj 2009 23:39   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#41 17 Maj 2009 23:46   

Tak chyba też działa układ zabezpieczający jak suport znajdzie się za blisko wrzeciennika.
Powrót do góry

serwis
Poziom 24
Poziom 24

Post#42 17 Maj 2009 23:53   

elektrit napisał:
Tak chyba też działa układ zabezpieczający jak suport znajdzie się za blisko wrzeciennika.

To nie tak- żeby suport nie "wlazł" na uchwyt- to jest zabezpieczenie mechaniczne; w korpus z lewej strony jest wkręcona śruba, ktorą regulujesz odległość od uchwytu.

Gdy suport zbliży się na zadaną odległość, śruba wywiera nacisk na bolec, który rozłącza zamek śruby pociągowej.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#43 17 Maj 2009 23:58   

Hmm,widziałem tam krańcówkę (plus bolec sprzężony z kołem zębatym śruby pociągowej)
Powrót do góry

serwis
Poziom 24
Poziom 24

Post#44 18 Maj 2009 00:03   

elektrit napisał:
Hmm,widziałem tam krańcówkę (plus bolec sprzężony z kołem zębatym śruby pociągowej)

Ale chyba nie w TSB20 :D
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#45 18 Maj 2009 00:18   

TSB 16 :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Maj 2009 00:18   

Powrót do góry

AndrzejSB1
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Suwałki

Post#46 22 Maj 2009 21:20   

Tej śruby z regulacją używa się również na produkcji przy powtarzalnych elementach, ustawiony wymiar i do zderzaka. Do majsterkowania na poważnie TSA lub TSB. Promy itp. proszę się wystrzegać pracowałem kiedyś w małej firemce - piła do metalu była z PROMY na teflonowych kołach przez pewien okres piła miała pecha i co 3 dni siadały te zębatki, to samo z wiertarką słupową aby wywiercić przelotowy otwór przez profil trzeba było trasować z obu stron. Tokarka z prześwitem fi35 może pracować na małej produkcji i przy majsterkowaniu się zmarnuje.
Powrót do góry

przemo159
Poziom 15
Poziom 15

Post#47 30 Maj 2009 09:34   

odnośnie tokarek EINHELL ; KINZO ; MINI LATHE ; BASS ; PROMA ; TECH-MIG i jeszcze innych, sam potrzebowałem kół zębatych do tego i byłem zmuszony sprowadzić to ze stanów, gdyby ktoś potrzebował zapraszam: http://komcenter.pl/tryby/
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#48 30 Maj 2009 10:01   

Ze stanów koła? Inaczej-chińskie koła ze stanów?
Powrót do góry

przemo159
Poziom 15
Poziom 15

Post#49 30 Maj 2009 13:55   

elektrit napisał:
Ze stanów koła? Inaczej-chińskie koła ze stanów?

Nie do końca "chińskie ze stanów".Koła zębate do tych tokarek (fakt-chińskich wyrobów) sprowadzałem ze stanów - jest tam firma która to produkuje i sprzedaje.Podejrzewam że w chinach można kupić o wiele taniej ale wówczas nie było niczego innego w sieci,prócz tych z US.
Powrót do góry

Danielwroc
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Wrocław

Post#50 13 Cze 2009 21:27   

elektrit napisał:
Jakoś nie mam przekonania do tej chińskiej zabawki. Poszukaj coś w ofercie czeskiej firmy "Proma"

A myślisz że Proma to jaki wyrób? :)
Powrót do góry

krecik80
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Chrzanów

Post#51 14 Lip 2009 19:12   

Chciałbym się przypiąć do tematu jeśli można.
Może macie gdzieś dostęp do części do TSA 16.
Potrzebował bym imak do noży i paski klinowe.
Jeśli macie jakieś namiary na firmy handlujące jeszcze takim sprzętem albo producentów to proszę o kontakt.
Powrót do góry

teodozja
Poziom 4
Poziom 4

Post#52 21 Sie 2009 19:27   

A myślisz że Proma to jaki wyrób?

Bardzo dobry, pod warunkiem, że się dokończy to na co w fabryce nie było czasu. Trzeba na przykład odtworzyć kolejność i kierunek ułożenia szczęk podczas szlifowania. Szczęki mają prawidłową kolejność ułożenia jak tworzą po skręceniu równy trójkącik w środku. Pozostaje odnaleźć położenie pierwszej szczęki. Numery nie zawsze są. Następnie należy sprawdzić, czy gwinty są na odpowiedniej długości.

Niewiele jest dobrych sklepów z paskami, ale wszystkie paski można dostać. Natomiast imak narzędziowy najlepiej dorobić.
Powrót do góry

hitman-pl
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Żywiec

Post#53 12 Wrz 2009 22:02   

Anonymous napisał:
A będziesz robił gwinty? W sumie mam koła zmianowe i gdzieś leżą....pewnie pordzewiałe.

Jeśli Ci leżą te koła i chciał byś je sprzedać to daj znać na hitman-pl(malpa)o2.pl mi do pełni szczęścia tylko ich brakuje ;-)
Powrót do góry

szypowski1
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: brzeg

Post#54 16 Wrz 2009 12:46   

chętnie kupie tokarke ous-1 jesli ktos ma to prosze o kontakt
Powrót do góry

jaoperator
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: kraków

Post#55 25 Sty 2010 15:03   

Witam
Ostatnio mam sporo wolnego czasu wiec dłubie sobie w stali i czasami coś ciekawego uda się wykonać
Oto imak szybkozmienny do tokarek stołowych nutool , LD 550 i wielu innych tego typu
Podaję link do forum gdzie wszystko jest dokładnie opisane
http://www.cnc.info.pl/topics89/imak-szybkozmienny-vt17434.htm

Pozdrawiam
Powrót do góry

gangsta
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Broszków

Post#56 16 Maj 2010 13:28   

Re: Wybór dobrej mini tokarki (stołowej)

Witam

Mam pytanie ile waży tokarka tsb 16? jakie ma mniej-więcej wymiary i czy stół, na którym stoi (zdjęcie kilka postów wyżej) jest jakąś integralną jej częścią czy jest raczej zbędny?
Powrót do góry

rubens
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Wa-wa

Post#57 16 Maj 2010 15:18   

Re: Wybór dobrej mini tokarki (stołowej)

Moderowano przez rubens:
Wykopaliska. Zamykam.

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Warsztat elektronika -> Wybór dobrej mini tokarki (stołowej)
Strona 2 z 2 Idź do strony Poprzedni  12