Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Wybór dobrej mini tokarki (stołowej)

Manierka 28 Mar 2009 23:56
  • #31 28 Mar 2009 23:56
    MSWOLA
    Poziom 18  

Złom w jakiejkolwiek postaci to mnie raczej nie interesuje. W dodatku maszyny podobnej wielkości ważą 1100-1300kg

Okazuje się że brakuje jednego koła zębatego (małe środkowe) , z powodu jego braku nie działają posuwy :cry: pewnie ciężko będzie znaleźć takie kółeczko.
    W poniedziałek zrobię zdjęcia , może ktoś ma taką maszynę i mógłby coś o niej powiedzieć

• #32 05 Kwi 2009 12:23
    czort_1
    Poziom 1  

Witam
    Jako ze nie jestem elektronikiem a mechanikiem a na ten temat trafiłem przypadkiem chce Panom coś niecoś o tokarkach tu wymienionych przybliżyć.
    Czeska Proma to chińczyk (prawdopodobnie te tokarki produkowane są w porcie w Amsterdamie dla tego pisze na nich albo i nie że są zrobione w UE ;))
    TSA16 jest to polska tokarka stołowa. Jest ich sporo dlatego nie powinno być większych problemów z dokupieniem brakujących części. Koła zębate gitary(czyli te od posuwu) nie są skomplikowane w kształcie wiedz dorobienie ich nie będzie stanowiło problemu (chodź dorobienie wszystkich będzie dość sporo kosztować niemniej jeżeli brakuje jednego to nie ma się specjalnie czym przejmować ) Co warto zaznaczyć o ile nie toczy sie gwintów to w tej tokarce powinien wystarczyć jeden zestaw kół zmianowych gitary. Ułożyskowanie wrzeciona składa to dwa łożyska skośne kulkowe z tyłu i jedno poprzeczne ślizgowe z przodu. Rozwiązanie powinno być sztywne niemniej może sprawiać trochę problemów pzy dłuższej pracy na wyższych prędkościach obrotowych (do pracy amatorskiej zupełnie wystarcza ). Zmiana prędkości obrotowej odbywa się na przekładniach pasowych co jest kłopotliwe pzy produkcji seryjnej ale jak mniemam nikt tu takiej nie planuje. Myślę że do 2000 zł powinno sie kupić coś w przyzwoitym albo nawet bardzo dobrym stanie.
    TSB16 Posiadam taką tokarkę. Jest to nowsza wersja TSA. Różni się od niej ułożyskowaniem wrzeciona (w pełni toczne ). Prowadnice też są inne (co powoduje że nie da się zamontować np.konia od tsa bez przeróbek ). Na tej tokarce koła zmianowe gitary służą wyłącznie do toczenia gwintów wiedz jeżeli nie toczymy gwintów to śmiało można jej używać i bez tych kół w ogóle ). tokarka posiada już pompkę smarowania wiedz smarowaniem wrzeciona i skrzynki posuwów nie będziemy musieli się przejmować. Maszyna jest przyjemna jak na tą wielkość całkiem sztywna. Zmiana prędkości obrotowych podobnie jak w TSA 16. Swoją kupiłem za 1700 zł ale nie była w najlepszym stanie gdy ją kupiłem (co dla mnie nie stanowiło problemu ale jeżeli nie ma się odpowiednio wyposażonego warsztatu i odpowiedniej wiedzy to jest problemem )
    TSB20 Jest większa od wyżej wymienionych tokarek. Jest również bardziej skomplikowana. Niestety nie mogę o niej wiele powiedzieć. za przyzwoity egzemplarz trzeba dać 4000-5000 zł.

Po doświadczeniach z wyrobami naszych braci z za wielkiego muru uważam że owe wyroby właściwie tylko dobrze wyglądają są nie zużyte i na tym kończą się ich zalety. Niemniej gdy mamy garażowo amatorskie warunki niezużycie jest dość ważną sprawą. Tokarko frezarki raczej bym odradzał (a te które mają wrzeciennik frezerki na tokarskim to stanowczo bym odradzał ) bo najczęściej wygląda to tak ze osprzęt tokarski ogranicza możliwości frezarki i na odwrót.

Zatem z tego co przyszło mi na myśl to tyle. Jeżeli mógłbym odpowiedzieć na jakieś pytania uczynię to z chęcią.

• #33 08 Kwi 2009 17:36
    MSWOLA
    Poziom 18  

Włączając posuw w TSB 20 należy go trzymać , czy powinien pozostać w pozycji włączonej :?: Pytam ponieważ oglądałem taką tokarkę i właśnie aby posuw działał należy cały czas trzymać dźwignię, wydaje mi się że tak nie powinno być.

• #34 08 Kwi 2009 19:33
    rynio_di
    Poziom 18  

Wszystkie dźwignie w mojej TSB-20 wyraźnie wskakują na zatrzaski, nic nie trzeba trzymać. Jeżeli tobie chodzi o zamek na suporcie ten także zatrzaskuje się ,

• #35 08 Kwi 2009 22:47
    MSWOLA
    Poziom 18  

Do czego służą dwie dźwignie w blacie tokarki (te najniżej umieszczone) , przypuszczam że jedna z nich to prawe i lewe obroty. Niektóre TSB 20 miały jeszcze jedną dźwignię która znajdowała się na samej górze, na ścianie poziomej (w pobliży korka wlewu oleju). Załączała ona coś na wrzecionie.

• #36 08 Kwi 2009 23:10
    serwis
    Poziom 37  

MSWOLA napisał:
    (...) Niektóre TSB 20 miały jeszcze jedną dźwignię która znajdowała się na samej górze, na ścianie poziomej (w pobliży korka wlewu oleju). Załączała ona coś na wrzecionie.

Dźwignia ta służy do "obsługi" tulejek zaciskowych, które wchodzą w skład wyposażenia maszyny.

Cytat:
    Niektóre TSB 20... miały jeszcze jedną dźwignię...

Miałem w użytkowaniu nowe, ( osobiście odbierane z warsztatów szkolnych w Oleśnicy)- TSB20 w wykonaniu A i B, i każda z nich miała ową dźwignię do zacisku tulejek.

• #37 09 Kwi 2009 19:29
    rynio_di
    Poziom 18  

Tak jak sam piszesz, jedna dźwignia włączała obroty prawo/lewo a druga: drugi bieg silnika jeżeli tokarka w taki była wyposażona. Nie umiem tylko ci odpowiedzieć jakie były obroty silnika ale pewnie I bieg 1450 II bieg 2800 , lub temu podobne.

• #38 16 Maj 2009 23:58
    ovca69
    Poziom 9  

kupiłem tokarke tsb 20.Niestety nie moge jej uruchomić nie daje żadnych oznak życia. co powinienem na poczatku sprawdzić ?

• #40 17 Maj 2009 23:39
    serwis
    Poziom 37  

ovca69 napisał:
    kupiłem tokarke tsb 20.Niestety nie moge jej uruchomić nie daje żadnych oznak życia. co powinienem na poczatku sprawdzić ?

Jeżeli jesteś tylko mechanikiem ( a to wynika z treści informacji), to radzę zatrudnić do tokarki elektryka.

TSB20 posiada zabezpieczenie wyłącznikami krańcowymi obydwa zamknięcia do komory silnika ( z przodu i z lewego boku tokarki).

Wystarczy ze któreś z drzwiczek będzie nie domknięte, lub uszkodzony wyłącznik krańcowy- maszyna już nie "wystartuje".

• #41 17 Maj 2009 23:46
    Usunięty
  • #42 17 Maj 2009 23:53
    serwis
    Poziom 37  

elektrit napisał:
    Tak chyba też działa układ zabezpieczający jak suport znajdzie się za blisko wrzeciennika.

To nie tak- żeby suport nie "wlazł" na uchwyt- to jest zabezpieczenie mechaniczne; w korpus z lewej strony jest wkręcona śruba, ktorą regulujesz odległość od uchwytu.

Gdy suport zbliży się na zadaną odległość, śruba wywiera nacisk na bolec, który rozłącza zamek śruby pociągowej.

• #43 17 Maj 2009 23:58
    Usunięty
  • #44 18 Maj 2009 00:03
    serwis
    Poziom 37  

elektrit napisał:
    Hmm,widziałem tam krańcówkę (plus bolec sprzężony z kołem zębatym śruby pociągowej)

Ale chyba nie w TSB20 :D

• #46 22 Maj 2009 21:20
    AndrzejSB1
    Poziom 12  

Tej śruby z regulacją używa się również na produkcji przy powtarzalnych elementach, ustawiony wymiar i do zderzaka. Do majsterkowania na poważnie TSA lub TSB. Promy itp. proszę się wystrzegać pracowałem kiedyś w małej firemce - piła do metalu była z PROMY na teflonowych kołach przez pewien okres piła miała pecha i co 3 dni siadały te zębatki, to samo z wiertarką słupową aby wywiercić przelotowy otwór przez profil trzeba było trasować z obu stron. Tokarka z prześwitem fi35 może pracować na małej produkcji i przy majsterkowaniu się zmarnuje.

• #47 30 Maj 2009 09:34
    przemo159
    Poziom 16  

odnośnie tokarek EINHELL ; KINZO ; MINI LATHE ; BASS ; PROMA ; TECH-MIG i jeszcze innych, sam potrzebowałem kół zębatych do tego i byłem zmuszony sprowadzić to ze stanów, gdyby ktoś potrzebował zapraszam: http://komcenter.pl/tryby/

• #48 30 Maj 2009 10:01
    Usunięty
  • #49 30 Maj 2009 13:55
    przemo159
    Poziom 16  

elektrit napisał:
    Ze stanów koła? Inaczej-chińskie koła ze stanów?

Nie do końca "chińskie ze stanów".Koła zębate do tych tokarek (fakt-chińskich wyrobów) sprowadzałem ze stanów - jest tam firma która to produkuje i sprzedaje.Podejrzewam że w chinach można kupić o wiele taniej ale wówczas nie było niczego innego w sieci,prócz tych z US.

• #50 13 Cze 2009 21:27
    Danielwroc
    Poziom 10  

elektrit napisał:
    Jakoś nie mam przekonania do tej chińskiej zabawki. Poszukaj coś w ofercie czeskiej firmy "Proma"

A myślisz że Proma to jaki wyrób? :)

• #51 14 Lip 2009 19:12
    krecik80
    Poziom 2  

Chciałbym się przypiąć do tematu jeśli można.
    Może macie gdzieś dostęp do części do TSA 16.
    Potrzebował bym imak do noży i paski klinowe.
    Jeśli macie jakieś namiary na firmy handlujące jeszcze takim sprzętem albo producentów to proszę o kontakt.

• #52 21 Sie 2009 19:27
    teodozja
    Poziom 10  

A myślisz że Proma to jaki wyrób?

Bardzo dobry, pod warunkiem, że się dokończy to na co w fabryce nie było czasu. Trzeba na przykład odtworzyć kolejność i kierunek ułożenia szczęk podczas szlifowania. Szczęki mają prawidłową kolejność ułożenia jak tworzą po skręceniu równy trójkącik w środku. Pozostaje odnaleźć położenie pierwszej szczęki. Numery nie zawsze są. Następnie należy sprawdzić, czy gwinty są na odpowiedniej długości.

Niewiele jest dobrych sklepów z paskami, ale wszystkie paski można dostać. Natomiast imak narzędziowy najlepiej dorobić.

• #53 12 Wrz 2009 22:02
    hitman-pl
    Poziom 9  

Anonymous napisał:
    A będziesz robił gwinty? W sumie mam koła zmianowe i gdzieś leżą....pewnie pordzewiałe.

Jeśli Ci leżą te koła i chciał byś je sprzedać to daj znać na hitman-pl(malpa)o2.pl mi do pełni szczęścia tylko ich brakuje ;-)

• #54 16 Wrz 2009 12:46
    szypowski1
    Poziom 15  

chętnie kupie tokarke ous-1 jesli ktos ma to prosze o kontakt

• #56 16 Maj 2010 13:28
    gangsta
    Poziom 14  

Witam

Mam pytanie ile waży tokarka tsb 16? jakie ma mniej-więcej wymiary i czy stół, na którym stoi (zdjęcie kilka postów wyżej) jest jakąś integralną jej częścią czy jest raczej zbędny?

• #57 16 Maj 2010 15:18
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Moderowany przez rubens:

Wykopaliska. Zamykam.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty