Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wybór dobrej mini tokarki (stołowej)

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Warsztat elektronika -> Wybór dobrej mini tokarki (stołowej)
Autor
Wiadomość
Manierka
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: z kątowni

Post#1 Post autora tematu 04 Mar 2009 22:50   

Witam, od dłuższego czasu zastanawiam się nad kupnem tokarki w granicach 1000zł, tokarka miałaby mi służyć do celów modelarsko-naprawczych przy drobnych rzeczach. Proszę o ocenę tokarki której fotkę podam poniżej (czy była by ona dobra do powyższych celów), jeśli ktoś by posiadał taka tokarkę (nie koniecznie nowa, byle sprawna) proszę o kontakt, z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

ADI-mistrzu
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Legionowo

Post#2 05 Mar 2009 07:52   

Re: Mini tokarka (stołowa)

Znajomy modelarz ma taką tokarkę. Chwalił ją że ładnie chodzi, mała i dla niego wystarczająca. Z biegiem czasu w trakcie toczenia coś mu zazgrzytało i trzasło w środku. Wyłączył, włączył ponownie, słychać było obroty silnika ale szczęki się nie obracały.
Rozkręcił, zagląda a tam połamane koło zębate... wykonane z plastiku :D

Gdzieś dorwał czy zamówił pasujące koło (ale tym razem metalowe) i chodzi mu nadal (ma chyba jakieś 1,5roku tokarka).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Mar 2009 07:52   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#3 05 Mar 2009 09:21   

Jakoś nie mam przekonania do tej chińskiej zabawki. Poszukaj coś w ofercie czeskiej firmy "Proma"
Powrót do góry

sq6fmy
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Wrocław

Post#4 05 Mar 2009 13:00   

Tyle, że najtańsza Promy kosztuje 2000zł i oglądając ją nie sprawia jakiegoś super precyzyjnego wykonania. Przypuszczam, że też niższe modele klepią w Chinach a w Czechach przykręcają srubki aby napisać Made in EU. Wyższe modele są wykonane dużo precyzyjniej.

Generalnie to za 1000zł nie masz dużego pola do manewru. Używana tokarka np HOBBYMAT czy polska TAS16 (jak dobrze pamiętam) będzie najczęściej zużyta albo niekompletna. Z kolei chińska w tej cenie też będzie miała nieakceptowalne luzy - jak już chinczyk to taki lepszy a i też przed zakupem trzeba sprawdzić wykonanie konkretnego egzemplarza.
Powrót do góry

rysiek673
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: bstok

Post#5 05 Mar 2009 18:23   

Manierka napisał:
Witam, od dłuzszego czasu zastanawiam się nad kupnem tokarki w granicach 1000zł, tokarka miałaby mi słuzyc do celów modelarsko-naprawczych przy drobnych rzeczach. Prosze o ocene tokarki której fotke podam ponizej (czy była by ona dobra do powyzszych celow), jesli ktos by posiadał taka tokarke (nie koniecznie nowa, byle sprawna) prosze o kontakt, z góry dziekuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam:D a oto link http://www.iv.pl/images/ir2vuvhpuxsrg6joibi.jpg

Tutaj kolega sobie poczyta - spece i praktycy: http://www.cnc.info.pl/
dział "tokarka Nutool" -

Za 1000 to chyba ciężko coś dobrego.
pozdrawiam,
Powrót do góry

Manierka
Poziom 13
Poziom 13

Post#6 Post autora tematu 05 Mar 2009 19:43   

Co do tych chinskich tokarek to te koła zebate stanowczo mnie odstraszyły:|
Powrót do góry

rysiek673
Poziom 10
Poziom 10

Post#7 05 Mar 2009 20:17   

Manierka napisał:
Co do tych chinskich tokarek to te koła zebate stanowczo mnie odstraszyły:|

Radośc w tym że Nutool posiada metalowe koła zębate. Mam taką , czasem robię w stali NC6, NC11 i jak nóż ostry to pięknie skrawa.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#8 05 Mar 2009 21:15   

Trochę ostudziliście mój zapał, napaliłem sie na to:
mówicie że lipa?
Powrót do góry

rysiek673
Poziom 10
Poziom 10

Post#9 06 Mar 2009 09:04   

elektrit napisał:
Trochę ostudziliście mój zapał, napaliłem sie na to:
mówicie że lipa?

Witam,

1. Slnik do wymiany (180W to prawie nic)
2. Sprawdź jakie koła zębate (pewnie plastik bo i mała moc) -> wstawisz mocniejszy silnik , polecą zębatki.

W PCV, drewnie, ALU (drapanie) da radę, coś twardszego - porażka.
Powrót do góry

Manierka
Poziom 13
Poziom 13

Post#10 Post autora tematu 06 Mar 2009 15:05   

Przedstawie pare tokarek, jak myslicie która jest najdokładniejsza a ktora moze byc najtańsza, czy mozna zakupic jakąs sprawna tokarke z ponizszych w granicy 1500zł?
TSA 16:
TSB 16:
TSB 20:
Hobbymat:
Jesli by ktoś miał znajomego który posiadałby na sprzedarz jakąś z powyzszych tokarek to prosze o kontakt. pozdrawiam

Dodano po 4 [godziny] 25 [minuty]:

A co myślicie o tokarkach zegarmistrzowskich, w jakim stopniu są dokładne?
Czy mozna na nich robic gwinty i stożki bo patrzac na te z alegro to chyba nie, jedyny plus to to ze mozna do 1000zł je nabyc i pisze ze są dokładne.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#11 06 Mar 2009 18:06   

Wystarczy ci TSA16.
Powrót do góry

Manierka
Poziom 13
Poziom 13

Post#12 Post autora tematu 06 Mar 2009 19:52   

A ile moze taka TSA 16 kosztowac (sprawna oczywiscie i zbytnio nie zuzyta)?
Powrót do góry

sq6fmy
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Wrocław

Post#13 06 Mar 2009 20:22   

TSA16 w dobrym stanie z kompletem kół zębatych (do toczenia gwintów) myśle, że koło 2000zł. Miałem kiedyś taką niekompletną (bez konika i kół zębatych) ale niestety w momencie zakupu nie dało się jej dokładnie sprawdzić i to był błąd - zużyte łoże jak pamiętam (cieżko było kasować luzy bo było nierównomiernie zużyte). Trudno będzie kupić egzemplarz, który nie pracował w przemyśle.

Teraz mam Hobbymat - bardzo fajna tokarka. Kiedyś była mało uzywana na allegro za około 2000zł i to była dobra cena o ile ma kompletny osprzęt.

Zegarmistrzowska ładnie wygląda na półce - nic więcej. Wiekszośc ich nie ma uchwytu trójszczękowego tylko tulejki - a tych trzeba mieć całą kolekcje. Nie ma posuwu do gwintów. Inny problem to przelot przez wrzeciono- starsze miały 8mm, nowsze tylko 6mm.

Tokarko-frezarka za 1500zł. Ach żeby mieć gwarancje, że to solidny sprzęt to od razu bym kupił. Ale za dużo razy się na chińszczyźnie przejechałem :(
Powrót do góry

jariko
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Gdansk

Post#14 12 Mar 2009 14:54   

Dodam coś w temacie chińskich tokarek. Miałem trochę kasy, szukałem i kupiłem einhella. Przysłali mi coś co było tylko skręcone. Rozebrałem,przesmarowałem, poskładałem. Do drobnych prac całkiem fajnie działa ale pierwsze co posypały się koła zębate w przekładni głównej oczywiście plastikowe. W Polsce nie udało mi się kupić. Znalazłem metalowe zamienniki w rozsądnej cenie ale w USA. Więc dorobiłem sposobem gospodarczym. Znalazłem firmę sprzedająca gotowe koła zębate, dobrałem z katalogu i zamówiłem. 4 koła z przesyłką około 120 zł potem tokarz z nich zrobił takie jak w oryginale. Działała znowu pięknie aż rozpadło się kółko pasowe. Kolejne dorabianie. Teraz będę miał już cały napęd na metalowych kołach, poza posuwem ale tam już nie ma takich obciążeń. Ogólnie po mimo tych problemów jestem zadowolony. Naprawdę dużo da się na tym maleństwie zrobić.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Mar 2009 14:54   

Powrót do góry

jurek1958-58
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Katowice

Post#15 12 Mar 2009 16:20   

witam
ja kupilem tez chinke w styczniu pod nazwa ERBA Compalt 300 ale to to samo jak i wiele innych roznia sie tylko nazwa i cena w srodku dokladnie to samo chinskie cudo .
Po rozkaserwowaniu , przeszlifowaniu wszyskich plaszczyzn ciernych papierem 600, wyregulowaniu luzow chyba ze trzy razy redukowalem luzy zanim sie ustailizowala, dopasowaniu polozenia zebatek tak zeby luz byl minimalny i zazebianie bylo na calej powiezchni zebow ,odpowiednim naciagnieciu i ustawieniu rownoleglosci (zey gdzies nie ocieral)paska tez chyba ze dwa razy poprawialem zaczelo to chodzic
nawet przetoczylem talez pod uchwyt 125 fakt ze malym wiorem ale poszlo
Jedyne mankamenty to silnik 300W jes troche slaby trzeba pracowac bardzo ostrymi nozami i cienkim wiorem loze miekie(raz mi wyrwalo material i udezyl o loze to zostao wglebienie) natomiast kola i pasek sa na tyle mocne pomimo ze plastyk za wylacznik przeciazeniowy w ukladzie duzo szybciej wylaczy maszyne niz wywala sie zeatki lub pasek
podsumowujac po dwutygodniowej walce zjakoscia wykonania i sprawdzeniu mozliwosci jestem z tej tokareczki zadowolony choc gdybym mial wiecej kasy kupil bym wieksza ale tez nowa cinke
Acha jest stronka minilathe w google gdzie jest bardzo duzo o tych tokareczkach pomijajac modyfikacje bardziej na pokaz niz praktycznych i potrzebnych nawet ez znajomosci jezyka wszyskiego sie mozna dowiedziec co cinke pod plaszczykiem boli i jak z nia postepowac
jesli mialys jakies szczegulowe pytanka chetnie odpowiem
pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Mar 2009 16:20   

Powrót do góry

jariko
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Gdansk

Post#16 13 Mar 2009 11:22   

może się komuś przyda informacja jak i z czego dorobiłem koła do przekładni głównej.
http://www.haberkorn.pl/index/pl/Kola_zebate_modulowe_i_listwy_zebate
oryginalne koła z tokarki mają 2 przełożenia 12/29 i 20/21 to są
liczby zębów. Odległość miedzy osiami 46mm, suma średnic
podziałowych wychodzi 92mm. Z katalogu firmy wybrałem koła dla biegu
szybkiego z tablicy dla modułu 2, pasuje przełożenie 22/24 a dla biegu
wolnego 14/32. Przełożenia się nieco zmieniły ale nie ma to wpływu
na posuw automatyczny bo obroty brane są z głównego wału wrzeciona. Trochę toczenia i dłutowania pod wpust jest łatwiejsze niż dorabianie całości.
http://obrazki.elektroda.net/91_1236936229.jpg
http://obrazki.elektroda.net/26_1236936431.jpg
Powrót do góry

Manierka
Poziom 13
Poziom 13

Post#17 Post autora tematu 15 Mar 2009 10:57   

Jariko, czy teraz po zmianie przekładni twój einhell dobrze toczy?, czy są moze jeszcze jakieś problemy?
P.S. Czy ktoś może wie czy na tokarce ous można toczyć stożki?, jakie funkcje posiada ta tokarka? (gwintowanie itp). Wiem ze ta tokarka posiada funkcje frezarki i wiertarki stołowej, a jej koszt to około 2000, czy była by lepszym rozwiązaniem niż TSA 16 czy TSB 16/20?
Powrót do góry

rynio_di
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: lublin

Post#18 15 Mar 2009 11:34   

Dodam swoje trzy grosze do tematu jako że tokarka to moja ulubiona maszyna ,odpowiem : OUS-1 nie toczy stożków ani krótkich ani długich, za to nacina gwinty ,gama ich zależy od ilości kół zmianowych, ( wykonywałem na niej gwinty do aparatów fotograficznych) .Tak funkcja frezarki jest OK. można też ustawić głowicę pod kątem. Może tylko mało precyzyjne zagłębienie w materiał ( mała dokładność) A poza tym jako mini tokarka. polecam.
Na drugim miejscu postawił bym TSA-16 . wada wrzeciono łożyskowane na panewkach, praca raczej na wolnych obrotach dokładność dobra nawet przy większym zagłębieniu w metal nie ma drgań.
Natomiast TSB 16 i 20 to już prawie sprzęt profesjonalny, gwinty metryczne, calowe, modułowe . Stożki krótkie ( skręcenie sanek) długie ( przesunięcie konika) i prześwit przez wrzeciono około 20 mm gdzie w tsa-16 jest podobny.
Powrót do góry

serwis
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Trójmiasto

Post#19 15 Mar 2009 12:14   

rynio_di napisał:
Dodam swoje trzy grosze do tematu jako że tokarka to moja ulubiona maszyna ,odpowiem : OUS-1 nie toczy stożków ani krótkich ani długich, (...)
Wypisujesz bzdury.
Na OUS-1 można toczyć stożki, długie, krótkie, wewnętrzne, zewnętrzne, jakie masz tylko życzenie. Oczywiście, w granicach możliwości maszyny.
Manierka napisał:
(...) Czy ktoś może wie czy na tokarce OUS można toczyć stożki? Jakie funkcje posiada ta tokarka? (gwintowanie itp). Wiem ze ta tokarka posiada funkcje frezarki i wiertarki stołowej, a jej koszt to około 2000, czy była by lepszym rozwiązaniem niż TSA 16 czy TSB 16/20?

Jeżeli już jesteś zdecydowany, to polecam TSB20A lub B.
Maszyna profesjonalna, posiada nie pełnego Nortona, wykonujesz prawie wszystkie gwinty w obrębie jednej zmiany kół zębatych na gitarze.
Tylko musisz wziąć pod uwagę ciężar tej tokarki; o ile pamiętam, to chyba 350kG.
Powrót do góry

Manierka
Poziom 13
Poziom 13

Post#20 Post autora tematu 15 Mar 2009 12:17   

Czy w torce TSB 16/20 trzeba zmieniać koła zebate aby wykonywać różne gwinty, czy też możę jest tam tak jak w dużych takarkach czyli przestawia się tylko odpowiednie wajchy?
Powrót do góry

rynio_di
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: lublin

Post#21 15 Mar 2009 12:53   

Tak w tych tokarkach trzeba zmieniać koła, lecz nie do każdego gwintu . W pewnych zakresach idą te same kola a przestawia się dźwignie i tak poprzez kombinację koła -dźwignie na tych samych kołach wykonasz 3-6 różnych skoków gwintu metrycznego. tylko 3 rodzaje calowego a modułowy to chyba tylko jeden no może dwa.
Kol. Serwis. Podaj proszę na forum metodę jaką wytoczysz stożek na OUS-1 Może jeszcze za mało ja wiem to się nauczę . A może ty nie widziałeś jeszcze OUS-a. Kłaniam się nisko jeżeli opiszesz metodę bez użycia liniału do tego celu przeznaczonego. Muszę jednak zaznaczyć ,że ten ous miał wrzeciennik osadzony na stałych kolkach nie był skręcany.
Powrót do góry

Manierka
Poziom 13
Poziom 13

Post#22 Post autora tematu 15 Mar 2009 22:12   

Mam jeszcze jedno pytanko, czy w tokarce TSB 16 można zamontować na suporcie przyząd do frezowania??
Powrót do góry

serwis
Poziom 24
Poziom 24

Post#23 15 Mar 2009 23:03   

rynio_di napisał:
(...)
Kol. Serwis. Podaj proszę na forum metodę jaką wytoczysz stożek na OUS-1 Może jeszcze za mało ja wiem to się nauczę . A może ty nie widziałeś jeszcze OUS-a. Kłaniam się nisko jeżeli opiszesz metodę bez użycia liniału do tego celu przeznaczonego. Muszę jednak zaznaczyć ,że ten ous miał wrzeciennik osadzony na stałych kolkach nie był skręcany.

Nie wiem, czy się śmiać ,czy płakać nad Twoją wypowiedzią. :D

Zrobię Ci wykład, jak "chłop krowie na rowie" :D

W maszynie są dwie "korbki". Jedna z nich służy do przesuwu poprzecznego, a druga do wzdłużnego.

Suport, na którym jest zamocowany imak ( to taka kostka, służąca do mocowania noży tokarskich) jeżeli zostanie skręcony o żądany kąt ( jest tam zawarta podziałka kątowa), to przesuwajac suport z imakiem. nóż tokarski nie przesuwa się równolegle do osi, tylko przecina ją lub odchodzi od niej, w zależności od ustawionego kąta.
Otrzymujemy wtedy stożek albo zbieżny do wrzeciona lub odwrotnie.

A co do oglądania OUS'a- rzeczywiście teraz jej (ich) nie widzę, gdyż miałem dwie sztuki, fabrycznie nowe i już obydwie zostały sprzedane. :D

A na dodatek wycinek z DTR-ki

Załączniki:
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#24 16 Mar 2009 18:04   

Ja mam taką jak na pierwszej fotografii (TSA 16).Tylko nie ma tej wajchy na skrzynce posuwów, jak śruba pociągowa.

Tak to reszta identyko.
Do czego ta wajcha?
Chyba że była jakaś zmiana, w tej niebieskiej nawrotnica może nie ma pozycji środkowej ( śruba nie kręci) i napęd rozpina się tą wajchą. U mnie nawrotnica ma trzy pozycje-w przód-nie obraca się-w tył.
Tak przyrównując do całego wrzeciennika na to by mi wychodziło.
Powrót do góry

Manierka
Poziom 13
Poziom 13

Post#25 Post autora tematu 18 Mar 2009 00:00   

A co o tym myślicie?
Ile można za nią to dać?, na aukcji nie pisze czy jest z kompletem kół, ale sprzedajacy pisza za jest w doskonałym stanie technicznym.

Dodano po 25 [minuty]:

Sprzedający "zaśpiewał" 1800zł, co o tym myślicie?
Powrót do góry

serwis
Poziom 24
Poziom 24

Post#26 18 Mar 2009 20:01   

Wygląda całkiem przyzwoicie, jakby była po remoncie kapitalnym.
Musiałbyś sprawdzić stan łoża, jeżeli masz oczywiście taką możliwość.

Chyba,że to jest całkiem nowa maszyna, które gdzieś sie "uchowała"lub była bardzo mało używana.

Co do ceny- jeżeli po założeniu wałka kontrolnego nie będzie "ciągnęła" stożka, to znaczy remont został wykonany uczciwie, i wtedy taka cena jest do przyjęcia.
Powrót do góry

Manierka
Poziom 13
Poziom 13

Post#27 Post autora tematu 18 Mar 2009 21:14   

Dowiedziałem się własnie ze tokarka nie posiada zestawu kół do posuwu, chyba musze szukac dalej
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#28 18 Mar 2009 21:22   

A będziesz robił gwinty? W sumie mam koła zmianowe i gdzieś leżą....pewnie pordzewiałe.
Powrót do góry

MSWOLA
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Włocławek

Post#29 27 Mar 2009 12:55   

Chcę kupić tokarkę i znalazłem nieco większą jak szukałem, z tabliczki odczytałem nazwę że to TU 210 lecz nigdzie nie mogę odnaleźć żadnego opisu. Tokarka ma 1m toczenia, prześwit wrzeciona około 37mm. maszyna z 1962r. waży podobno 1,5t. Charakterystyczna jest w niej wajcha na skrzynce posuwu taka jak w TSA 16.
Zna ktoś może taką maszynę i ile ona jest warta :?: (w średnim stanie) jutro chcę jechać na próbę.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#30 27 Mar 2009 15:57   

Ile jest warta to zalezy od jej stanu technicznego.Napewno 2000zł przyjmując jako wskaźnik 1500zł za tonę złomu użytkowego.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Mar 2009 15:57   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Warsztat elektronika -> Wybór dobrej mini tokarki (stołowej)
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny