Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jescze inny rodzaj wytrawiania płytek w kwasie

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Warsztat elektronika -> Jescze inny rodzaj wytrawiania płytek w kwasie
Autor
Wiadomość
Nefaus
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wrocław

Post#1 Post autora tematu 05 Mar 2009 00:00   

Jescze inny rodzaj wytrawiania płytek w kwasie

Witam!
Stężony kwas azotowy wytrawia miedź błyskawicznie to fakt, lecz przy tym wydziela się duża ilość tlenków azotu w tym głównie brunatnego tlenku azotu(IV)(silnie toksyczny T+), dla tego niektórzy używają w tym celu rozcieńczonego kwasu azotowego(V), trawienie odbywa się o wiele wolniej lecz zamiast brunatnego tlenku azotu(IV) NO2 wydziela się niewidoczny tlenek azotu(II) NO (który jest bardzo aktywny i łączy się z tlenem tworząc znany nam brunatny tlenek azotu(IV) NO2)-z tego względu metodę odradzam.Jeśli chodzi o tanią, powolną i dokładną metodę to polecam superkwas zwany nadtlenomonosiarkowym H2SO5.Jest to silny utleniacz ale bardzo nietrwały, znakomicie trawi płytki miedziane nie wydzielając przy tym żadnych szkodliwych oparów.Jego wykonanie jest dosyć proste, głównie szybkość trawienia zależy o stężenia kwasu dla tego najlepiej jest użyć 98% ja osobiście używam zwykłego elektrolitu akumulatorowego czyli ok. 35% kwasu siarkowego H2SO4, który w połączeniu ze zwykłą wodą utlenioną tworzy kwas nadtlenomonosiarkowy H2SO5.W przypadku elektrolitu akumulatorowego mieszaninę z wodą utlenioną H2O2 3% należy delikatnie podgrzać, to przyśpieszy trawienie miedzi.A dla ciekawych powstaną piękne niebieskie kryształki penhydratu siarczanu(VI) miedzi(II).Jest to najtańszy sposób trawienia płytek jaki znam.Woda utleniona kosztuje ok. 1zł a litr elektrolitu ok 4zł za litr.Przy wytrawianiu należy zalać płytkę elektrolitem w szklanym naczyniu po czym dodać parę kropelek wody utlenionej i całość podgrzać (przyśpieszy trawienie.Płytkę należy dobrze spłukać pod wodą gdyż pamiętamy że mamy do czynienia z dosyć mocnym kwasem.
Polecam wypróbować metodę :)
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#2 05 Mar 2009 00:19   

Re: Jescze inny rodzaj wytrawiania płytek w kwasie

Myślałem, że kwasów do trawienia płytek się już nie stosuje. Ja standardowo używam Nadsiarczanu Sodu. Ręce mam całe i więcej tlenu w domu :D
Powrót do góry

Nefaus
Poziom 16
Poziom 16

Post#3 Post autora tematu 05 Mar 2009 17:47   

Ja osobiście mam niechęć do nadsiarczanu sodu, poza tym jest stosunkowo drogi w porównaniu do mojej metody z kwasem nadtlenomonosiarkowym.
A i jeszcze jedna ważna uwaga przy zbyt mocnym ogrzewaniu wydziela się znacznie większa ilość tlenków siarki (w temperaturze pokojowej są to śladowe ilości),tlenki siarki są drażniące ale nie są silnie toksyczne tak jak w przypadku tlenków azotu.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#4 06 Mar 2009 18:33   

Wolę już kwas solny+perhydrol.
Można zamiast perhydrolu użyć wody utlenionej.
Powrót do góry

Nefaus
Poziom 16
Poziom 16

Post#5 Post autora tematu 07 Mar 2009 15:54   

Kwas solny jest o wiele droższy, mógłbyś podać jakieś źródło w którym znalazłeś ten sposób.Bo wiem że sam kwas solny niema prawa roztworzyć miedzi, poza tym jest droższy i trudniej go dostać.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#6 07 Mar 2009 16:05   

Dlatego potrzebny jest utleniacz ( H2O2).
To dobry roztwór, znacznie szybszy niz chlorek żelazowy i w zasadzie łagodny-nie powoduje podtrawiania jak kwas azotowy.
Kwas solny można kupić w dowolnej hurtowni chemicznej, czystość możesz spokojnie brać techniczną.
Cena od 3 do 30 zł za kg, zależy od stężenia, czystości.
Jest też dostępny w zakładach blacharskich.
Jako utleniacz stosuje się jak wspominałem perhydrol (jest w aptece, sporządzają z niego wodę utlenioną), można użyć samej wody utlenionej ( ale wydłuży sie proces trawienia) lub rozpuścić w wodzie destylowanej tabletki o nazwie Pertlenon.
Trawidło sporządzone z mieszaniny pół na pół kwas-perhydrol wytrawi płytkę o wymiarach 20 na 20 cm w około 5-7 minut.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Mar 2009 16:05   

Powrót do góry

Nefaus
Poziom 16
Poziom 16

Post#7 Post autora tematu 07 Mar 2009 16:14   

widziałem coś na YT, lecz wydaję mi się że użycie HCl jest mało opłacalne.Ze zwykłą wodą utlenioną nie będzie takich samych efektów jak z perhydrolem, gdyż H2O2 jest tu niezbędnym utleniaczem i to on odgrywa tu najważniejszą rolę bo się redukuję, reakcja podobna jak z chlorkiem żelaza gdzie żelazo z 3+ redukuję się na 2+ więc rola utleniacza jest najważniejsza.Natomiast w przypadku kwasu nadtlenomonosiarkowego, powstaje nowy kwas który z łatwością trawi miedź nawet z małą ilością wody utlenionej.Jak na razie trawiłem chlorkiem i moją metodą z której jestem zadowolony.Perhydrolu jakoś nie mogę dostać a na HCl trzeba mieć pozwolenie...no chyba że przez neta :)

Dodano po 5 [minuty]:

Woda utleniona kosztuje 1zł a litr H2SO4 4zł.Taka porcja może nam starczyć na bardzo bardzo wiele, po podgrzaniu trawa to moment, przy wolnym trawieniu ok 10 min.Jak by użyć perhydrolu i stęż H2SO4 to za pewne nastąpiło by trawienie "na oczach" czyli tak błyskawiczne jak w przypadku stęż HNO3.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#8 07 Mar 2009 16:17   

HCL jest dostępny dwiema drogami
-u blacharzy ( powiesz że potrzebujesz sobie wyczyścić sedes, wspaniale rozuszcza kamień kotłowy, przy transakcji obowiązuje przelicznik flaszka za flaszkę, wiadomo co i czego)
-w hurtowniach chemicznych

-perhydrol jest aptece, może być kłopot z zakupem ze względu na jego właściwości, ale płomienny uśmiech przekona panią magister.
Za komuny w ten sposób były trawione płytki, jeżeli nie pomagał uśmiech w celu zdobycia perhydrolu to uzywało sie wody utlenionej, ale proces trawienia znacznie sie wydłużał.
Środek jest znacznie efektywniejszy niz chlorek, w takiej samej objetości wytrawisz ze 3 razy więcej płytek.
Powiem prawdę, myślałem, że ta popularna metoda stosowana w latach '80 dalej jest w użyciu i nie została zapomniana.
Chyba tylko jeszcze ja ją praktykuje....
Powrót do góry

Nefaus
Poziom 16
Poziom 16

Post#9 Post autora tematu 08 Mar 2009 14:29   

Już pisałem że w przypadku hurtowni, jest z tym problem dla tego iż kwasy typu HCl czy H2SO4 stosuję się do różnych syntez w produkcji narkotyków i nawet na fakturę nie chcą sprzedawać (przynajmniej tak było ze 2-3 lata temu)
Perhydrolu też w aptece nie dostaniesz ;] teraz to nawet magnezji w aptece nie chcą sprzedać.Pozostaje samemu solny wyprodukować ;d a perhydrol co najwyżej w castoramie ale we Wrocławskiej tego odczynnika brak.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#10 08 Mar 2009 14:37   

Więc piszę-kwas solny kupisz u blacharza zajmującego się produkcją i montażem okuć ( rynny, dachy itp).
Sprządzają z niego tzw wodę lutowniczą.
30% roztwór widziałem w sklepie rowerowym.
Powrót do góry

Nefaus
Poziom 16
Poziom 16

Post#11 Post autora tematu 08 Mar 2009 18:46   

W rowerowym? to całkiem niezłe stężenie jak na HCl postaram się tam poszukać.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#12 08 Mar 2009 22:08   

A jak się tego później pozbyć?
Powrót do góry

Nefaus
Poziom 16
Poziom 16

Post#13 Post autora tematu 08 Mar 2009 23:03   

Dokładniej czego? dokładniej chodzi ci o utylizację...tylko ego?
Powrót do góry

ffff
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: warszawa

Post#14 08 Mar 2009 23:37   

Polecam super środek nazywa się ANTOX ,jest w paczkach po 2 kg w żelu używany do pasywacji stali szlachetnych.Działa w mgnieniu oka ,troszkę capi i trzeba zakładać okulary i działać na dworze ot takie niedogodności a i kosztuje ok 200pln.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Mar 2009 23:37   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#15 08 Mar 2009 23:44   

Nefaus napisał:
Dokładniej czego? dokładniej chodzi ci o utylizację...tylko ego?

HCL+perhydrol
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Mar 2009 23:44   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#16 09 Mar 2009 01:51   

Wylewasz do kibla i obficie spłukujesz wodę. Ale problemy.
Powrót do góry

rasz
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: wawa

Post#17 13 Mar 2009 20:03   

czemu wylewać? właśnie wyczytałem ze HCL+perhydrol jest wieczny pod warunkiem ze co jakiś czas dostarczysz mu tlenu np wpompowując powietrze
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#18 15 Mar 2009 19:44   

Własnie, pompką do napowietrzania akwarium.
Powrót do góry

Nefaus
Poziom 16
Poziom 16

Post#19 Post autora tematu 16 Mar 2009 00:39   

Hmmm,bardzo dziwne przecież miedź przereagowuje na stałe, więc nie wiem do czego tu tlen z powietrza.
Aha i jeszcze jedno przy pracy z kwasem nadtlenomonosiarkowym radze się trzymać z daleka od związków organicznych bo jest to silny utleniacz, z acetonem tworzy nadtlenek Acetonu TCAP (bardzo silnie inicjującą substancje) tak samo tworzy nadtlenki wielu innych związków organicznych, ale myślę że przy zastosowaniu zwykłej wody utlenionej nie będzie większego ryzyka.
Powrót do góry

rasz
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: wawa

Post#20 16 Mar 2009 01:12   

http://www.instructables.com/id/EFVWDTSLWYEV2Z8QB1/
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#21 16 Mar 2009 17:51   

Roztwór można regenerować. Wrzuca się tam żelaznych gwoździ. Mamy w rezultacie pięknie pomiedziowane gwoździe i zregenerowane trawidło.
Powrót do góry

pgoral
Poziom 20
Poziom 20

Post#22 16 Mar 2009 20:33   

A jaka wtedy zachodzi reakcja chemiczna? Skądś się musi brać energia by ta miedź najpierw do roztworu a potem na żelazo się przenosiła.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#23 16 Mar 2009 20:36   

A i tu jest tajemnica sukcesu. Trzeba nad roztworem odmawiać nowenny.
Powrót do góry

pgoral
Poziom 20
Poziom 20

Post#24 16 Mar 2009 20:41   

:D a tak serio?
Powrót do góry

jankolo
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Łódź

Post#25 16 Mar 2009 20:42   

pgoral, jak już zastosujesz się do porady Elektrita i Ci nie pomoże, to poczytaj sobie o reakcjach redox (czyli utleniania-redukcji) oraz o szeregu elektrochemicznym metali.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#26 16 Mar 2009 20:46   

Coś w stylu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Miedziowanie
Powrót do góry

Nefaus
Poziom 16
Poziom 16

Post#27 Post autora tematu 17 Mar 2009 23:07   

To proste miedź ma większy potencjał niż żelazo dlatego żelazo wypiera miedź z r-ru CuCl2
CuCl2 + Fe---->FeCl2+Cu
Co od redox to bilans wygląda tak:
CuII+2e-->Cu0-jak widzimy to miedź jest utleniaczem.
Fe0--->FeII+2e
Nie wiem czy takie zregenerowane trawidło, przecież to FeCl2,a on miedzi nie wytrawi bo miedź ma większy potencjał, dla tego reakcja zachodzi tylko w jedną stronę.Ale zamiast zregenerowanego trawidła chociaż miedź odzyskamy ;]
Wytrawiać można chlorkiem żelaza(III) FeCl3,ale tylko dlatego że żelazo Fe3+ redukuje się do Fe2+.
Powrót do góry

sk7e
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: tret

Post#28 17 Mar 2009 23:34   

jak wzmocnic działanie chlorku??
Powrót do góry

Nefaus
Poziom 16
Poziom 16

Post#29 Post autora tematu 19 Mar 2009 00:46   

Zrobić bardziej stężony r-r, chyba nie da rady, bo to żelazo ma się zredukować z Fe3+ do Fe2+ więc niczym w redukcji nie pomożesz, a jak dasz jakiegoś lepszego reduktora to żelazo nie wyprze miedzi z r-ru.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#30 19 Mar 2009 09:14   

rozpuszczać go w wodzie utlenionej lub jej dodać po sporządzeniu roztworu.
Jak się sporządza roztwór z wody zwykłej to lepiej zastosować destylowaną.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Mar 2009 09:14   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Warsztat elektronika -> Jescze inny rodzaj wytrawiania płytek w kwasie
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny