Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie modułu Younga polimerów

gangsta 15 Mar 2009 16:07 4663 4
  • #1 15 Mar 2009 16:07
    gangsta
    Poziom 14  

Witam

Wiem że to forum elektroniczne ale może jakiś mechanik się znajdzie więc piszę. Jakby coś to można usunąć.

Mam taki problem z obliczeniem modułu Younga polimerów. Wg normy PN ISO 527 moduł oblicza się dla dwóch wartości odkształceń względnych dla 0,0005 i 0,0025. Mój wykres rozciągania jest 4x rozciągnięty czyli 1cm fizycznego rozciągnięcia to 4cm na wykresie. Stosując próbkę gdzie odcinek pomiarowy to 50mm na rysunku odkształcenie równe 1 (100%) bo 50mm/50mm wynosi 200mm a więc wartość 0,0005 jakieś 0,2 mm czyli wg mnie absurdalnie mała jak ja mam odczytać z tego wartość jak nie dość że wykres ma poszarpania wynikające z drgań rzędu 1mm to jeszcze jest naszkicowany pisakiem o grubości 0,5 mm. Poza tym mój wykres startuje nie liniowo na początku jest mały łuk więc w tym zakresie 0,0005 do 0,0025 nie ma linii prostej (chyba bo to zaledwie 0,8mm na wykresie i trudno stwierdzić).

Mam jeszcze jedno pytanie: odkształcenie względne liczymy ze wzoru dl/lo czyli przyrost długości próbki przez długość odcinka pomiarowego 50 mm ale dla materiałów których odkształcenie jest powyżej granicy plastyczności liczymy odkształcenie względne nominalne ( przyrost długości próbki przez odległość pomiędzy szczękami 115mm). Czyli odkształcenie względne jest ponad 2x większe niż odkształcenie względne nominalne. I teraz pytanie czy jak występują odkształcenia powyżej granicy plastyczności np poliamidu to odkształcenia do obliczenia modułu Younga obliczamy z wartości względnych czy względnych nominalnych? Dodam że wartości 0,0005 i 0,0025 są w normach zdefiniowane jako wydłużenie względne. Ale jak biorę je jako wartości względne to wychodzi moduł o połowę mniejszy niż powinien. Jak wezmę nominalne to wychodzi podobnie jak w tabelach wzorcowych.

Czy SAN ma granicę plastyczności? bo 2 próbki nie wykazały a 3 wykazały.
    Czy jest to możliwe że LDPE ma charakterystykę jakby pękał krucho cały czas wykres jakby niewiele ale rósł i pęka nagle.
    Obliczanie modułu Younga polimerów
    Pomóżcie mi to ogarnąć

• #2 15 Mar 2009 17:25
    Quarz
    Poziom 43  

Zacznijmy od tego, iż miarodajnym wartością Moduły Younga jest wartość otrzymana - doświadczalnie - tylko w zakresie odkształceń sprężystych - gdzie wartość wydłużenia jest liniowo zależna od wartości siły rozciągającej.

Dla większej wartości siły rozciągającej - niszczącej praktycznie materiał - pozostaje tylko wykres: wartość przyrostu odkształcenia w funkcji wartości przyłożonej siły rozciągającej.

• #3 15 Mar 2009 20:55
    gangsta
    Poziom 14  

Quarz napisał:
    Zacznijmy od tego, iż miarodajnym wartością Moduły Younga jest wartość otrzymana - doświadczalnie - tylko w zakresie odkształceń sprężystych - gdzie wartość wydłużenia jest liniowo zależna od wartości siły rozciągającej.
    [/u].

W pierwszej części wykresu (pomijając start) jest przecież zależność liniowa i na jej podstawie obliczam moduł Younga. Tylko jak obliczyć odkształcenie? w stosunku do odcinka pomiarowego czy w stosunku do odległości między szczękami trzymającymi próbkę?

• #4 15 Mar 2009 22:24
    Quarz
    Poziom 43  

gangsta napisał:
    Quarz napisał:
    [/u].

W pierwszej części wykresu (pomijając start) jest przecież zależność liniowa i na jej podstawie obliczam moduł Younga. Tylko jak obliczyć odkształcenie? w stosunku do odcinka pomiarowego czy w stosunku do odległości między szczękami trzymającymi próbkę?
    Odpowiedź znajdziesz w stosownych Normach - skoro nie możesz sam tego wykoncypować ... :!: :idea: :D

• #5 15 Mar 2009 23:29
    gangsta
    Poziom 14  

Właśnie nie potrafię zinterpretować norm.

Powiedzmy że mam przypadek dla materiałów których odkształcenie jest powyżej granicy plastyczności czyli liczymy odkształcenie względne nominalne ( przyrost długości próbki przez odległość pomiędzy szczękami 115mm). Nie liczymy natomiast odkształcenia względnego.
    A moduł wyznacza się wg definicji według odkształceń względnych. Skąd je wziąć jak dla tego wykresu nie należy ich liczyć.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME