Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Regulator temperatury

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie Układów Elektronicznych -> Regulator temperatury
Autor
Wiadomość
mnap89
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: stargard

Post#1 Post autora tematu 19 Mar 2009 00:08   

Regulator temperatury

Jestem tutaj nowy dlatego na samym wstępie witam wszystkich!

Chcialbym sie poradzic poniewaz chce zrobić piecyk do wypalania form do odlewów jubilerskich. Sam piecyk juz zrobilem, dziala wszystko wporzadku jednakze chcialbym go troszke zmodyfikowac dodajac regulator temperatury. Znalazlem na allegro taki jeden regulator firmy LUMEL model RE 52. Tani ma duża regulacje dlatego myslae ze nadawalby sie w sam raz. Jednakze aby to wszystko dzialalo potrzebna bedzie takze termopara i tutaj zaczyna się problem. Wiekszosc czujnikow temperatury ktore znalazlem jest potwornie drogich. W prawdzie jest na allegro taki jeden czujnik typu J(chyba 800 czy tam 900 stopni max) za jakies 80 zlotych co jest jeszcze cena do przyjecia jednakze są one strasznie duze, az 30 cm dlugosci. Piecyk to prosta konstrukcja o wymiarach zew 20szer, 20gl, 25 wys zas komora wewnetrzna jest ok 10szer, 8 gl i 10 wys. Scianki grubosci 5 cm. Jesli czujnik mialby dlugosc 30 cm to niestety 25 cm wystawaloby poza urzadzenie co wygladaloby okropnie beznadziejnie, a przede wszystkim byloby niepraktyczne i niewygodne. Ale znalazlem przed chwila czujnik pt 100(15zl) w porcelanowej obudowie dzialajacy w temperaturach -200 do +700C co by mi w zupelnosci wystarczylo a w dodatku ten czujnik jest malutki 67 x 5 mm tak wiec wymiaru by byly mniejwiecej w sam raz! tylko teraz pytanie:

1) czy ten czujnik moze byc uzywany z regulatorem LUMEL RE 52? W instrukcji ktora znalazlem na tutaj na forum sa wypisane czujnik... jest takze pt 100 jednakze nie ma na liscie takiego do 700C.. . jest tylko do 600C. Czy myslicie ze czujnik by funkcjonował z tym regulatorem?

2)jeszcze jedna rzecz jaka mnie zastanawia to to ze ten maly czujnik nie posiada (przynajmniej nie widac tego na zdjeciu takich zlaczonych koncowek jak inne czujniki. To znaczy ze caly musi byc w komorze w ktorej chce sprawdzac temperature?

No coz to by bylo na tyle czego nie wiem. Acha podam jeszcze dla informacji bo moze to byc potrzebne, ze pragne aby piecyk pracowal w temperaturze ok 650-700 nie wiecej. Teraz oczywiscie urzadzenie dziala jednakze chyba uzyskuje troche wieksza temperature... Zamontowana jest wewnatrz spirala grzewcza o mocy 600W. Skad wiem? poniewaz masa z ktorej robi sie taki formy do odlewow w temperaturze powyzej 700C znaczyna "rozpadac sie" i wydziela się siarka, ktora powoduje ze gdy odlejemy przedmiot ze srebra, bedzie on mocno utleniony co powoduje slabsza jakosc, straty tekstury gdyz trzeba przedmiot pozniej wytrawic w kwasie i lekko przeszlifowac. No ale mniejsza o to.... Prosze o pomoc.

P.s nie zamieszczam linkow do aukcji gdyz w regulaminie napisane bylo iz jest to zabronione.

pozdrawiam, marek
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Mar 2009 00:08   

Powrót do góry

Dioda52
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Lublin

Post#2 19 Mar 2009 03:21   

Re: Regulator temperatury

Czujnik ( termopare ) mozesz wykonac sam spawajac druty: miedz i zelazo o tych samych srednicach.Do wyprowdzen mozesz uzyc tego samego drutu, lub kupic specjalny przewod do termopary. Musi byc dostosowany na wysoka temperature, jesli bedzie wewnatrz i polaczenie jesli bedziesz robil wewnatrz to trzeba stosowac nakretki ceramiczne.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Mar 2009 03:21   

Powrót do góry

mnap89
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: stargard

Post#3 Post autora tematu 19 Mar 2009 13:23   

Dziekuje za odpowiedz. Nie jestem elektrykiem dlatego nei wiem jak mialbym to zrobic... Chcialbym uzyskac odpowiedz na pytania ktor ezadalem w poprzednim poscie. Pozdrawiam, Marek
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Mar 2009 13:23   

Powrót do góry

klamocik
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Jasło

Post#4 13 Wrz 2009 16:51   

Nie wiem czy temat jest aktualny ale odpowiadam: to na 27 i0,5 to czujka platynowa powinna być tak włożona aby była prawie w całości nagrzewana jej opór to z reguły 100om. przy 0st.C oraz 0,5 om przy każdym stopniu temperatury przedłużyć końcówki można tzw.srebrzanką nawet do kilku metrów (skręcamy i zatapiamy końcówki)pracuje z regulatorami które mają napis Pt 100.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie Układów Elektronicznych -> Regulator temperatury
Strona 1 z 1